گرفتگی قاعدگی احساسات دردناک است که بر روی بسیاری از زنان قبل و بعد از قاعدگی تاثیر می گذارد. درد، همچنین به نام دیسمنوره یا درد دوره ای نیز شناخته می شود.

علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران پریودی و قاعدگی

برای بعضی از زنان ، این حالت باعث ناراحتی کمی می شود ، اما برای برخی از زنان ، گرفتگی قاعدگی می تواند به اندازه کافی شدید باشد تا جایی که برای چند روز در فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کند. از علل گرفتگی قاعدگی می توان شرایطی مانند آندومتریوز یا فیبروئید رحم که باعث درد شکم در زمان قاعدگی می شود را نام برد. درمان علل گرفتگی قاعدگی ، کلیدی برای کاهش درد است.گرفتگی قاعدگی | علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی در ایرناک گرفتگی قاعدگی | علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی در ایرناک

گرفتگی قاعدگی چیست؟

گرفتگی قاعدگی احساسات دردناک است که روی بسیاری از زنان قبل و بعد از قاعدگی تأثیر می گذارد. درد گرفتگی قاعدگی (که همچنین ، به نام دیسمنوره یا درد دوره ای نیز شناخته می شود) ، از خشن و آزار دهنده تا شدید ، متغیر است. زمانی که یک تخمک از تخمدان ها آزاد می شود و بعد از آن لوله فالوپی را طی می کند ، گرفتگی عضلات قاعدگی شروع می شود. درد در پایین شکم و کمر رخ می دهد.

این حالت ، معمولاً ۱ تا ۲ روز قبل از قاعدگی شروع می شود و از ۲ تا ۴ روز طول می کشد. دردی که فقط با روند قاعدگی همراه است ، به عنوان دیسمنوره اولیه شناخته می شود. اگر درد گرفتگی قاعدگی ناشی از یک مشکل پزشکی قابل شناسایی مانند اندومتریوز ، فیبروئید رحم یا بیماری التهابی لگن باشد ، دیسمنوره ثانویه نامیده می شود.

علل گرفتگی قاعدگی

علل گرفتگی قاعدگی

علائم گرفتگی قاعدگی

گرفتگی قاعدگی معمولاً به درد ناخوشایند ، سوزش ، گرفتگی دردناک در قسمت پایین شکم ، درست بالای استخوان لگن اشاره دارد. سایر علائم عبارت اند از :

اگر علائم به طور فزاینده ای بدتر می شود ، حتماً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا علل گرفتگی قاعدگی شما را دقیق تشخیص دهد.

گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی

گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی

علل گرفتگی قاعدگی

در طول دوره قاعدگی ، مواد هورمونیک (پروستاگلاندین) که درگیر درد و التهاب هستند باعث انقباض عضله رحم می شوند. سطح بالاتر پروستاگلاندین ها با گرفتگی های شدید قاعدگی همراه است.

از علل گرفتگی قاعدگی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آندومتریوز : از علل گرفتگی قاعدگی ، مبتلا بودن به اندمتریوز است. آندومتریوز ، قرار گرفتن آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از عضله رحم است. لگن شایع ترین محل آندومتریوز است.
 • فیبروئید رحم : رشد غیر انسدادی در دیواره رحم می تواند از علل گرفتگی قاعدگی و درد در ناحیه شکم باشد.
 • آدنومیوز نیز می تواند از علل گرفتگی قاعدگی در زنان باشد. آدنومیوز زمانی در زنان اتفاق می افتد که بافت آندومتر دیواره رحم به سمت دیواره ماهیچه ای رحم کشیده می شود. رشد این بافت های نابجا به طور نرمال در هر چرخه قاعدگی ادامه می یابد.
 • بیماری التهابی لگن : این عفونت اندام های زنانه تولید مثل معمولاً توسط باکتری ها منتقل می شود که در صورت شدید بودن می تواند از علل گرفتگی قاعدگی و درد در ناحیه شکم باشد.
 • تنگی دهانه رحم : در برخی از زنان ، دهانه رحم به اندازه ای کوچک است که مانع جریان قاعدگی و باعث افزایش درد در هنگام قاعدگی می شود.

گرفتگی عضلات قبل از پریود

گرفتگی عضلات قبل از پریود

تشخیص گرفتگی قاعدگی

پزشک متخصص زنان و زایمان ، سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و معاینه فیزیکی از جمله امتحان لگن را انجام می دهد. در طول آزمایش لگن ، دکتر علائم غیر طبیعی در اندام های تناسلی را ارزیابی و علائم عفونت را بررسی می کند. اگر پزشک متخصص ، به عوامل اختلال و گرفتگی قاعدگی در شما مشکوک شود ، برای تشخیص دقیق تر علل گرفتگی قاعدگی ، آزمایشات زیر را درخواست می کند :

سونوگراف : . این آزمایش با استفاده از امواج صوتی ، تصویری از رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان را تشکیل می دهند.

سایر تست های تصویربرداری : یک اسکن سی تی اسکن یا اسکن MRI اطلاعات بیشتری نسبت به سونوگرافی فراهم می کند و می تواند به تشخیص پزشکان در یافتن علل گرفتگی قاعدگی ، کمک کند. CT ترکیبی از تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از بسیاری از زوایا برای تولید تصاویر مقطعی از استخوانها ، اندام ها و دیگر بافت های نرم در داخل بدن شما است. MRI با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای داخلی است. هر دو تست غیر تهاجمی و بدون درد هستند.

لاپاراسکوپی : اگرچه این آزمایش معمولاً برای تشخیص نقص های قاعدگی لازم نیست ، اما می تواند به تشخیص یک بیماری زمینه ای مانند اندومتریوز ، چسبندگی ، فیبروئیدها ، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی کمک کند. در طی این عمل جراحی سرپایی ، دکتر متخصص زنان و زایمان ، حفره شکم و اندام های تولید مثل را با انجام برش های کوچک در شکم و قرار دادن یک لوله فیبر نوری با یک لنز دوربین کوچک مشاهده می کند.

علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران پریودی و قاعدگی

علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران پریودی و قاعدگی

درمان گرفتگی قاعدگی

برای تسکین گرفتگی قاعدگی ، پزشک موارد زیر را توصیه می کند :

مسکن ها : داروهای ضد درد مانند ibuprofen یا ناپروکسن سدیم (Aleve) ، در دوزهای منظم و مشخص ، می توانند به کنترل درد ناشی از گرفتگی کمک کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز برای این شرایط موجود است. در ابتدای دوره پریودی ، شروع به مصرف مسکن کنید یا به محض اینکه احساس می کنید علائم شدیدتر می شوند ، به مدت دو تا سه روز یا تا زمانی که علائم شما از بین رفت ، دارو مصرف کنید.

کنترل هورمونی : قرص های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که مانع تخمک گذاری می شوند و شدت گرفتگی قاعدگی را کاهش می دهند.

عمل جراحی : اگر گرفتگی قاعدگی شما ناشی از یک بیماری مانند اندومتریوز یا فیبروئیدها باشد ، جراحی برای اصلاح مشکل کمک می کند.

درمان های خانگی گرفتگی قاعدگی
 • یک حمام داغ می تواند درمانی غیر دارویی برای گرفتگی قاعدگی باشد.
 • استفاده از گرما ، به عنوان مثال ، قرار دادن بطری آب گرم ، یا کیسه آب گرم روی ناحیه شکمی و کمر
 • تحریک الکتریکی عصب (TENS)
 • برخی از گزینه های رژیم غذایی ، از جمله گیاهان و مکمل های ویتامین ، ممکن است کمک کنند. بعضی از گیاهان مانند اسطوخودوس رازیانه نیز می تواند به تسکین درد کمک کند. یک مطالعه نشان می دهد که پودر زنجبیل ممکن است در طول ۳ تا ۴ روز اول قاعدگی ، باعث کاهش درد شود.
 • استراحت و خواب راحت و ورزش منظم

درمان گیاهی و ورزشی گرفتگی عضلات در دوران پریودی و قاعدگی

درمان گیاهی و ورزشی گرفتگی عضلات در دوران پریودی و قاعدگی

درمان های خانگی برای تسکین گرفتگی عضلانی در قاعدگی

چندین درمان خانگی برای تسکین درد ناشی از گرفتگی های قاعدگی و علائم دیگر وجود دارد. آن ها از تغییرات سبک زندگی تا روش های دیگر که بر از بین بردن درد پریود تمرکز می کنند ، مانند مکمل های طبیعی و مسکن های طبیعی ، گسترده می باشند. بیایید با هم نگاهی به برخی از درمان های طبیعی برای کاهش درد شدید دوره قاعدگی بیاندازیم.

رژیم غذایی سالم

منیزیم یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در بیش از ۳۰۰ واکنش در بدن ایفا می کند و هم چنین ممکن است به از بین بردن گرفتگی های قاعدگی کمک کند. یک مطالعه نشان داد که منیزیم موثر تر از دارونما برای درد پریود بود. یکی دیگر از یافته های مهم از این مطالعه این بود که مصرف منیزیم نیاز به دارو اضافی را کاهش می دهد. علاوه بر غذاهای غنی از منیزیم ، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توصیه به خوردن غذاهای با کلسیم بالا و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها مانند انواع توت ها برای کمک به تسکین گرفتگی عضلانی در قاعدگی می کند. شما هم چنین باید از غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی و حبوبات استفاده کنید. اجتناب از غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده مثل نان سفید و ماکارونی ممکن است سبب تسکین بیشتر گرفتگی قاعدگی گردد. یک رژیم غذایی سالم نیز ممکن است به کاهش علائم دیگر ، مانند تهوع ، که اغلب همراه با گرفتگی دردناک می باشد ، کمک کند.

ویتامین D

ویتامین D می تواند یک درمان موثر برای کاهش انقباضات دردناک رحمی باشد. یک مطالعه که در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است به بررسی اثر مکمل ویتامین D3 بر روی زنانی که قبل از شروع چرخه قاعدگی خود ، دچار دردهای اولیه می شدند ، پرداخت و دریافت که زنانی که ویتامین D3 دریافت کردند کاهش قابل توجهی در گرفتگی عضلانی دوره قاعدگی را تجربه کردند. این پژوهش گران افزودند که استفاده از مکمل ویتامین D به زنان اجازه داد تا میزان مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) را کاهش دهند.

روغن ماهی و ویتامین B1

مواد مغذی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است گرفتگی دردناک قاعدگی را کاهش دهد. مکمل هایی مانند روغن ماهی و ویتامین B1 می تواند به تسکین گرفتگی دردناک قاعدگی بدون دارو ، کمک کند. یک مطالعه که در مجله جهانی بهداشت منتشر شده اثرات مصرف روزانه مکمل ویتامین B1، کپسول روغن ماهی ، و ترکیب این دو ، را مورد مطالعه قرار داد. محققان دریافتند که هر سه گروه در هنگام مصرف هر کدام از مکمل ها و یا ترکیبی از این دو ، درد با شدت کمتری را در دوران قاعدگی تجربه می کنند. یک مزیت دیگر کاهش در طول دوره درد است که بیشتر با مصرف ویتامین B1 محقق می شد.

دیگر مکمل های گیاهی برای تسکین درد پریود

چندین مکمل گیاهی دیگر مانند کوهوش سیاه ، گیاه پنج انگشت ، بداغ جنگلی و روغن گل مغربی نیز ممکن است سبب کاهش درد گرفتگی عضلانی در قاعدگی و دیگر نشانه های مرتبط با دوره قاعدگی گردند. با این حال ، عاقلانه است قبل از مصرف برخی از این مکمل ها احتیاط را رعایت کنیم. برای مثال کوهوش سیاه ، خطر مسمومیت کبدی ایجاد می کند و می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. گیاهان دیگر مانند روغن گل مغربی می تواند تداخلات جدی با داروهای دیگر مانند رقیق کننده های خون ، داشته باشد. برخی از مکمل های دیگر که اثرات مثبت بر روی درد پریود نشان دادند ، دارای خواص استروژنی مانند می باشد. با این حال ، این ویژگی مشترک خطر تداخلات جدی برای زنان مبتلا به سرطان مرتبط با هورمون و یا در درمان جای گزینی هورمون ، دارند.

ورزش

در حالی که ممکن است این موضوع چیزی نباشد که بخواهید آن را در نظر بگیرید ، ورزش ممکن است باعث تسکین درد قاعدگی شود. وقتی شما ورزش می کنید ، بدن اندورفین آزاد می کند ، و باعث ایجاد حالت سرخوشی “runner’s high” می گردد. دکتر اسمیت هانداری در WebMD توضیح می دهد که اندورفین مانند مسکن هایی مثل آسپرین عمل می کنند. دلیل آن این است که اندورفین مغز را با یک روش مشابه تحت تاثیر قرار می دهد. اندورفین هم چنین می تواند با دیگر نشانه های مرتبط با قاعدگی از جمله افسردگی و عزت نفس پایین کمک کند. هم چنین ممکن است استرس را که می تواند در طول دوره قاعدگی شما ، بدتر شود را کاهش دهد. مجله خانواده و بهداشت باروری گزارش می دهد که هر دو ورزش های هوازی و حرکات کششی می توانند به دوره های دردناک کمک کنند. ورزش هم چنین می تواند سبب حواس پرتی برای فراموشی ناراحتی شود.

بهترین راه های طبیعی برای از بین بردن گرفتگی عضلانی در قاعدگی

بهترین راه های طبیعی برای از بین بردن گرفتگی عضلانی در قاعدگی

عوامل خطر

ممکن است در معرض خطر ابتلا به گرفتگی های قاعدگی باشید ، اگر :

 • کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشید
 • بلوغ زودرس را در سن ۱۱ سالگی یا کمتر شروع کردید
 • در طول دوره ، خونریزی شدید (منوراژی) داشته باشید
 • خونریزی نامنظم قاعدگی (metrorrhagia)
 • سابقه خانوادگی سندرم قاعدگی (دیسمنوره) دارید
 • سیگاری باشید
عوارض جانبی

گرفتگی قاعدگی باعث عوارض دیگر پزشکی نمی شود. اما می تواند در فعالیت های روزانه ، کار و فعالیت های اجتماعی دخالت کند. هرچند شرایط خاصی در ارتباط با علل گرفتگی قاعدگی ، می تواند عوارضی داشته باشد. به عنوان مثال ، آندومتریوز می تواند مشکلات باروری را ایجاد کند. بیماری التهابی لگن می تواند لوله های فالوپ تهاجمی را افزایش دهد و خطر ابتلا به تخمک گذاری در خارج از رحم (حاملگی خارج رحمی) را افزایش دهد.

بازدید : 1,748 بار
گرفتگی قاعدگی | علل و درمان خانگی گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,270