تغییر سبک زندگی مثل کاهش وزن ، دوری کردن از الکل مخصوصا نزدیک تایم خواب می تواند خرو پف کردن را متوقف کند. علاوه بر آن داروها و جراحی نیز می تواند این خروپف های آشفته را کاهش دهد . البته که این اقدامات برای هرکسی که خروپف می کند ، نیاز نیست .

علل و دلایل اصلی خروپوف کردن کدامند؟ خروپف نشانه چیست؟

خروپف کردن یک صدای نسبتا خشن است که به دلیل عبور جریان هوا در بافت گلو می باشد و باعث می شود که بافت ها هنگام نفس کشیدن کمی بلرزد . برای بعضی از افراد این خرو پف کردن باعث مشکلات مزمنی خواهد شد و گاهی اوقات نیز نشانه مشکل جدی است . بیشتر مواقع نیز باعث آزار و اذیت کسی می شود که کنار مان می خوابد .علل و دلایل اصلی خروپوف کردن کدامند؟ خرو پف نشانه چیست؟ در ایرناک علل و دلایل اصلی خروپوف کردن کدامند؟ خرو پف نشانه چیست؟ در ایرناک

تغییر سبک زندگی مثل کاهش وزن ، دوری کردن از الکل مخصوصا نزدیک تایم خواب می تواند خرو پف کردن را متوقف کند. علاوه بر آن داروها و جراحی نیز می تواند این خروپف های آشفته را کاهش دهد . البته که این اقدامات برای هرکسی که خروپف می کند ، نیاز نیست .

علل خر و پف کردن

خروپف کردن به دلیل عوامل مختلفی مثل آناتومی دهان و سینوس ها ، مصرف الکل ، آلرژی ها ، سرماخوردگی و وزن فرد رخ می دهد .

زمانی که خواب سبک شما در حال تبدیل به یک خواب عمیق می باشد ، عضلات سقف دهان ، زبان و گلو آرام می شوند . این بافت های درون گلو می توانند به اندازه کافی ریلکس شوند تا این که جریان هوا بسته شود و بلرزند . هرچقدر که راه جریان هوا باریک تر باشد ، نیروی بیشتری برای عبور جریان هوا وجود دارد که این اتفاق باعث افزایش لرزش بافت می شود و باعث خروپف های بلندتر خواهد شد .

علت اصلی خروپف چیست

شرایط زیر می تواند روی جریان هوا تاثیر بگذارد و باعث خروپف کردن شود :

آناتومی دهان :

سقف دهان ضخیم و پایین بودن آن می تواند باعث تنگ شدن راه هوا شود . افرادی که وزن بالا دارند ، در این قسمت دارای بافت اضافه در پشت گلوی خود هستند که راه عبور هوا را باریک تر می کنند . قسمت مثلثی این بافت از سقف دهان آویزان است که می تواند جریان هوا را به دام بیاندازد و باعث لرزش و خرو پف شود .

مصرف الکل :

خروپف کردن همچنین بر اثر مصرف الکل مخصوصا قبل از زمان خواب اتفاق می افتد . الکل عضلات گلو را ریلکس می کند و خروپف نیز نتیجه دفاع طبیعی در برابر عبور جریان هوا می باشد .

مشکلات بینی و آلرژی :

گرفتگی مزمن بینی نیز می تواند منجر به خروپف شود .

مشکلات بینی از عوامل موثر در خروپف

آشفتگی های خواب :

نخوابیدن به اندازه کافی باعث ریلکس شدن بیش از حد گلو می شود .

پوزیشن خواب :

خر و پف کردن معمولا زمانی که فرد به پشت می خوابد ، افزایش می یابد و باعث باریک شدن راه هوا می شود .

سن بالا :

زمانی که سن افراد بالا می رود ، عادت های خوابیدن نیز تغییر پیدا می کند . بعضی از افراد با بالا رفتن سنشان ، دیرتر به خواب می روند و در نتیجه خستگی آن ها با یک بار خوابیدن از بین نمی رود . بالا رفتن سن همچنین روی خروپف کردن آن ها تاثیر می گذارد ، بنابراین عضلات گلو و زبان آرام تر می شوند و باعث لرزش هنگام دم می شود و خروپف را ایجاد می کند .

علت خروپف در میانسالی

وزن بالا :

در مطلب " بهترین و ساده ترین روشها برای درمان سریع خروپف" در بخش قبلی سلامت ایرناک گفتیم که وزن بالا می تواند از هر لحاظ سلامتی افراد را تهدید کند و خروپف کردن را نیز ایجاد می کند . اضافه وزن داشتن می تواند باعث ضعیف شدن بافت عضلانی شود و بافت اطراف گردن و گلو را افزایش دهد و می تواند جزء علت های اصلی صداهای شبانه در گلو باشد .

بزرگ بودن غدد لنفاوی و لوزه :

هرچیزی که باعث مسدود شدن جریان هوا شود ، می تواند عاملی برای سرفه کردن باشد .

اختلال وقفه تنفسی :

این اختلال باعث می شود که فرد نتواند هنگام خواب نفس بکشد و در نتیجه بافت پشت گلو تخریب می شود و جریان هوا را می بندد و باعث کاهش شدید ورودی اکسیژن می شود و این اتفاق می تواند شب های زیادی رخ بدهد .

در تمام موارد زمانی که راه هوا تنگ می شود ، سیگنال هایی از مغز به بدن ارسال می شود که بدن را برای دریافت اکسیژن بیشتر بیدار کند و در نتیجه فرد بدون اینکه خودش دلیلش را بفهمد ، ناخوداگاه بیدار می شود .

بازدید : 120 بار
علل و دلایل اصلی خروپوف کردن کدامند؟ خرو پف نشانه چیست؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,790