عدم تمرکز و دلایل آن و برخی راه کارها . جهان امروز پر از از بین برنده های تمرکز می باشند. روانشناسان ترفندهایی برای مدیریت عدم تمرکزی که عامل آن رسانه های اجتماعی است،دارند.

عدم تمرکز - decentralization و روش های ساده درمان آن

جهان امروز پر از از بین برنده های تمرکز می باشند. روانشناسان ترفندهایی برای مدیریت عدم تمرکزی که عامل آن رسانه های اجتماعی است ، دارند. در زیر به برخی عوامل که موجب عدم تمرکز افراد می شوند ، میپردازیم.عدم تمرکز | 9 دلیل اصلی عدم تمرکز حواس و درمان آن در ایرناکعدم تمرکز | 9 دلیل اصلی عدم تمرکز حواس و درمان آن در ایرناک

عدم تمرکز

چرا تمرکز ندارم؟

تلفن همراه :

زنگ تلفن همراه چیزی است که اغلب ما قادر به چشم پوشی از آن نیستیم. نه تنها وقت شما را می گیرد بلکه ممکن است حواس شما را کاملا پرت کند. زمان کار کردن آن را روی پیغام گیر قرار دهید یا زنگ آن را روی بی صدا یا سایلنت قرار دهید. گوش کردن به تمام پیغام هایی که برای شما گذاشته شده است کمتر حواس شما را پرت می کند تا اینکه بخواهید به تک تک آن ها جواب دهید.

شبکه های اجتماعی :

جهان امروز پر از از بین برنده های تمرکز می باشند. روانشناسان ترفندهایی برای مدیریت عدم تمرکزی که عامل آن رسانه های اجتماعی است ، دارند. گاهی یک ساعت ارتباط با دوستان و قطع کردن کار بسیار آسان می شود. زمانی که کار می کنید به هیچ وجه صفحه ی شبکه ی اجتماعی خود را باز نکنید. اگر زود به زود چک می کنید سعی کنید این کار را به فواصل زیاد انجام دهید. لپ تاب خود را جایی قرار دهید که برای مدتی دسترسی به اینترنت نداشته باشید.

کسالت و خستگی :

ممکن است کاری که انجام می دهید برایتان جذابیت نداشته باشد. انجام برخی کارها برایمان جذاب تر از انجام کارهای دیگر هستند.

عدم تمرکز

عوامل عدم تمرکز

انجام کار کسل کننده شما را در مقابل عدم تمرکز بسیار آسیب پذیر می کند و به راحتی تمرکز خود را از دست می دهید.زمانی که شما کسل هستید ، تلفن ، اینترنت و ... بسیار وسوسه کننده هستند. قراری با خودتان بگذارید که اگر کار را انجام دهید چند دقیقه به استراحت بپردازید و مثلا قهوه ای بنوشید یا چیزی را که دوست دارید بخورید. این قرار می تواند به شما در انجام کار و جلوگیری از عدم تمرکز بسیار کمک کند.

غر زدن :

اگر مثلا مکالمه ای دیروز داشته اید ، و مدام آن را در ذهن خود تکرار می کنید و یا با خودتان غر می زنید به تمرکز خود به شدت آسیب می زنید. یک راه دوری از این افکار نوشتن آن ها در کاغذی است. وقتی که روی کاغذ هستند می توانید آن ها را برای مدتی از ذهن خود دور کنید.

استرس :

استرس به شدت روی تمرکز افراد تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده اند که افرادی که به مدیتیشن به مدت یک هفته پرداخته اند وضعیت تمرکز آن ها بسیار بهبود یافته است. راه های مدیریت استرس از جمله مدیتیشن را بیاموزید تا تمرکزتان بهبود یابد.

خستگی زیاد :

خستگی زیاد خود عامل عدم تمرکز است. اگر کمی چرت بزنید تمرکز شما بهبود می یابد.تمام افراد بزرگسال به هفت الی نه ساعت خواب شبانه نیازمندند بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که شب خوب بخوابید.

عدم تمرکز

دلایل عدم تمرکز

گرسنگی :

ذهن برای تمرکز نیاز به سوخت دارد. بنابراین خوردن غذای خوب به ویژه صبحانه برای تمرکز بسیار ضروری است. حافظه ی کوتاه مدت زمانی که شما گرسنه باشید در رنج می باشد و شما نمی توانید تمرکز کنید. همیشه صبحانه بخورید. غذاهای حاوی پروتئین بخورید.

افسردگی :

اگر از عدم تمرکز شدید رنج می برید ممکن است که افسردگی را تجربه کنید. برخی غمگین بودن را نشانه ی افسردگی می دانند در حالی که عدم تمرکز هم می تواند نشانه ی افسردگی باشد. بنابراین با پزشک یا مشاور صحبت کنید تا افسردگی شما را درمان کند.

داروها :

متاسفانه برخی داروهای ضد افسردگی تمرکز را کم می کنند. اگر به این داروها برای عدم تمرکز خود مشکوک هستید به پزشک خود بگویید که آن ها را تغییردهد یا در دوز آن ها تغییر ایجاد کند.


راه هایی برای افزایش تمرکز

1. از ساختار کاری استفاده کنید تا به آرامی تمرکز را افزایش دهید

اگر این کار را تاکنون انجام داده اید ، تبریک می گویم! تمرکز کردن آنقدرها که فکر می کنید سخت نیست. با این حال ، مسیر به دست آوردن کنترل توجه بسیار طولانی است. مطالعات نشان داده اند برای بازسازی ماهیچه توجه بهتر است که بین کارهای روزانه ، وقفه های منظم ایجاد کنید.

2. لیستی از کارهایی که نباید انجام دهید بسازید

حواس پرتی در همه جای این دنیای مدرن وجود دارد. محققان دریافته اند 25 دقیقه طول می کشد تا بعد از حواس پرتی ، تمرکز را مجددا به دست آورید. راه حل آسان ، ایجاد لیستی از کارهایی که نباید انجام دهید است با این کار هر وقت که بخواهید سراغ کاری غیر ضروری بروید خود را کنترل می کنید

3. کتاب های طولانی را به آهستگی بخوانید

طبق تحقیقات مرکز پو ، مطالعه محتوای آنلاین نزدیک به 40 درصد افزایش یافته است. با این حال ، 26 درصد آمریکایی ها سال گذشته یک کتاب را نخوانده بودند. خواندن مطالب کوتاه ، باعث از بین رفتن توانایی ما برای تمرکز و آموزش ذهن برای یافتن پاسخ های سریع به جای کشف مفاهیم پیچیده است.

چگونه تمرکز خود را بالا ببریم

عدم تمرکز را چگونه درمان کنیم؟

درمان های موثر برای عدم تمرکز

4. تمرین های تمرکز را امتحان کنید

به نظر نمی رسد که کاهش توجهات به تنهایی موضوع مدرن روز باشد. در اوایل دهه 1900 . دومونت کتابی به نام "نیروی تمرکز" را منتشر کرد که تعدادی از روش ها برای ساختن محدوده توجه شما را مشخص کرد. در اینجا چند مورد وجود دارد :

• 15 دقیقه روی صندلی بنشینید

• به آرامی شروع به باز و بستن کردن مشت ها به مدت پنج دقیقه کنید

• با دست دوم هم این کار را کنید

5. هوشیاری بیشتری را در روز داشته باشید

محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده اند که تنها 10 تا 20 دقیقه در روز مدیتیشن می تواند به بهبود تمرکز و گسترش محدوده توجه شما کمک کند. علاوه بر این ، شما حتی بعد از چهار روز شاهد بهبودهایی در توجه خود خواهید بود.

6. ورزش بدنی را به برنامه تمارین توجه خود اضافه کنید

کار کردن فقط برای بدن خوب نیست. محققان دریافته اند افزودن ورزش فیزیکی به برنامه روتین به ایجاد توانایی نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی کمک می کند. در مطالعه ای ، دانش آموزانی که ورزش بدنی متوسط را قبل از انجام تست انجام دادند نسبت به آنهایی که ورزشی نکرده اند بهتر بودند.

7. تمرین دقیق گوش دادن

اگر با فردی صحبت می کنید سعی کنید به جای اینکه صحبت او را قطع کنید و بله ، خیر بگویید دقیق به حرف های او گوش دهید. همانطور که ایرناک اشاره می کند این مهارت ها نه تنها به ما کمک می کنند که به عنوان افراد بهتر و جالب تر پیشرفت کنیم ، آن ها همچنین به آموزش ذهن ما برای تمرکز بر روی فردی که در مقابل ما قرار دارد کمک می کنند.

قوی کردن تمرکز با تکرار تمرینات

قوی کردن تمرکز نیازمند تمرین است ، مانند هر چیز دیگری در زندگی.به باشگاه می روید؟ زبان خارجی را مطالعه کرده اید؟

این همان چیزی است که تمرکز را زیاد می کند . به آموزش و تمرین نیاز دارید. حتی تنها ده دقیقه در روز انجام تمرین های تمرکز خوب خواهد بود.

ذهن نظم و انضباط را دوست ندارد و در مقابل تلاش های شما برای نظم بخشیدن به آن مقاومت می کند. او آزادی را بیش از هر چیز دیگری دوست دارد و اجازه نمی دهد آن را کنترل کنید. این کار باعث می شود فراموش کنید این تمرینات را انجام دهید و شما را وسوسه می کند آن ها را به تعویق بیندازید و یا تنبلی کنید.

توصیه برای تمرین تمرکز

جایی پیدا کنید که تنها می توانید در آن تنها بمانید. اگر بخواهید می توانید چهارزانو روی زمین بنشینید ، اما بیشتر افراد راحت تر می توانند روی صندلی بنشینند. صاف بنشینید و ستون فقرات خود را صاف کنید.

چند نفس عمیق آرام بکشید و سپس بدن خود را آرام کنید و توجه را به آن معطوف کنید و همه ماهیچه را ازسر تا پا رها کنید.هر کدام از تمرینات زیر را حدود 10 دقیقه انجام دهید ، بعد از چند هفته تمرین ممکن است زمان را تا 15 دقیقه افزایش دهید.این ممکن است روزها ، هفته ها و حتی بیشتر طول بکشد.

در ابتدای کار زیاد تلاش نکنید و سعی نکنید همه آن ها را فورا انجام دهید. به آرامی شروع بدون اینکه زیاده روی کنید و یا مغز خود را تحریک کنید.

اگر آن را بیش از حد دشوار می یابید یا افکارتان حواس شما را پرت می کند باعث می شود که در مورد مسائل دیگر فکر کنید ، ناامید نشوید. اگر پشت کار و استقامت داشته باشید و هرگز تسلیم نشوید ، به رغم مشکلات و اختلالات ، موفقیت حاصل می شود ، حتی آن هایی که تمرکز قوی دارند باید ذهن را ورزش دهند.

 راهکار افزایش تمرکز

اگر عدم تمرکز اذیتتان می کند این کارها را انجام دهید

درمان عدم تمرکز چیست؟ تمرین های تمرکزی

تمرین 1

یک کتاب ، هر کتابی که می خواهید را بردارید و کلمات را در هر پاراگراف بشمارید. پس دوباره آن ها را بشمارید تا مطمئن شوید که آن ها را به درستی شمرده اید

بعد از چند بار این کار را با دو پاراگراف انجام دهید.وقتی این کار آسان شد ، کلمات یک صفحه را بشمارید. در ذهن حساب و تنها با چشم خود حساب کنید ، بدون اینکه با انگشت خود هر کلمه را نشان دهید.

تمرین 2

از 1 تا 100 بر عکس بصورت ذهنی بشمارید.

تمرین 3

در ذهن خود از یک صد تا یک ، با فاصله سه عدد تکرار کنید ، مثل 100، 97، 94، و غیره است.

تمرین 4

یک کلمه یا عبارت الهام بخش را انتخاب کنید ، یا فقط یک صدا ساده ، و آن را پنج دقیقه در ذهن تکرار کنید. زمانی که ذهن می تواند به راحتی تمرکز کند ، سعی کنید به ده دقیقه تمرکز بدون وقفه برسید.

تمرین 5

یک میوه ، یک سیب ، پرتقال ، موز یا هر میوه دیگر بردارید و آن را در دستان خود نگه دارید.میوه ها را از هر طرف بررسی کنید ، در حالی که تمام توجه خود را بر آن متمرکز کرده اید. اجازه ندهید افکار نامربوط ایجاد شود ، یا فکر در مورد بقالی که میوه را خریده اید ، چگونه و کجا رشد کرده ، ارزش غذایی آن ها و غیره ، هیچ علاقه ای به این افکار نشان ندهید.

تمرین 6

این هم مثل تمرین 5 است ، تنها این بار میوه را به جای آن که نگاه کنید ، تجسم می کنید.با نگاه به میوه ها و بررسی آن حدود 2 دقیقه ، درست همانطور که در تمرین شماره 5 انجام دادید. سپس چشمان خود را ببندید و سعی کنید ، بو ، چشایی و لامسه را ببینید و میوه را در تخیل خود لمس کنید.

سعی کنید یک تصویر روشن و مشخص را ببینید. اگر تصویر تار می شود ، چشم های خود را باز کنید ، مدت کوتاهی به میوه ها نگاه کنید ، و سپس چشمان خود را ببندید و ورزش را ادامه دهید.ممکن است تصور کنید که این میوه را در دستان خود نگه دارید ، مانند تمرین قبلی ، یا تصور کنید که روی یک میز ایستاده است.

تمرین 7

یک شی ساده کوچک مانند قاشق ، یک چنگال یا یک لیوان بردارید. به یکی از این اشیا تمرکز کنید. بدون هیچ کلامی از همه طرف نگاه کنید ، بدون هیچ کلمه ای در ذهن شما. فقط به سوژه نگاه کنید بدون اینکه به کلمات در مورد آن فکر کنید.

تمرین 8

بعد از اینکه مهارت بیشتری در تمرین های فوق پیدا کردید ، می توانید این تمرین را امتحان کنید.

یک تکه کاغذ ، یک مثلث کوچک ، مربع یا یک دایره ، با اندازه حدود سه اینچ ، و آن را با هر رنگی که می خواهید رنگ کنید.کاغذ را در مقابل خود قرار دهید و تمام توجه خود را به شکلی که کشیده اید متمرکز کنید. زیرا در حال حاضر تنها نقاشی برای شما وجود دارد و هیچ افکار نامربوط یا حواس پرتی وجود ندارد.توجه خود را به نقاشی جلب کنید و از فکر کردن به چیز دیگری اجتناب کنید. مراقب باشید که به چشم ها فشار نیاورید.

تمرین 9

همان را با شماره 8 شروع کنید ، اما بعد از نگاه کردن به شکل برای لحظه ای ، چشمان خود را ببندید و تصویر را با چشم های بسته تجسم کنید. اگر فراموش کردید که این شکل چگونه به نظر می رسد ، برای چند ثانیه چشمان خود را باز کنید ، به شکل نگاه کنید ، و سپس چشمان خود را ببندید و به تمرین ادامه دهید.

تمرین 10

همانند عدد 9، اما حالا با چشمان باز تجسم کنید.

تمرین افزایش تمرکز و دقت

عدم تمرکز و درمان آن به بهترین شیوه

تمرین 11

حداقل پنج دقیقه سعی کنید بدون فکر بمانید. این تمرین پیشنهادی بخش سلامت ایرناک را تنها بعد از تمرین با موفقیت انجام دهید. اگر تمرینات قبلی را به درستی انجام دهید ، قادر خواهید بود سکوت را بر روی افکار خود اعمال کنید ، حتی اگر در ابتدا فقط برای مدت کوتاهی باشد.

عمل ثابت راز موفقیت است. هرچه زمان بیشتری صرف ورزش کنید ، سریع تر پیشرفت می کنید ، اما باید این کار را به تدریج انجام دهید. با ده دقیقه شروع کنید ، و وقتی راحت تر می شود ، و توانایی شما برای تمرکز بیشتر می شود ، زمان را افزایش دهید.

زمانی که شروع به دیدن نتیجه می کنید ، ورزش را دوست خواهید داشت. می توانید به راحتی و بدون زحمت توجه خود را معطوف هر چیزی که می خواهید متمرکز کنید.

احساس جدیدی از آگاهی را خواهید یافت که در شما رشد می کند و آرامش ذهن را به ارمغان می آورد. در ابتدا ، گاه و بیگاه آن را تجربه خواهید کرد ، اما به مرور زمان ، رشد خواهد کرد و شما را به طور کامل پر خواهد کرد. قادر خواهید بود که ذهن را به شیوه ای بسیار کارآمد پرورش دهید

بعد از اینکه تمرکز قوی تر می شود ، نگرش و واکنش های شما نسبت به رویدادها و افراد تغییر خواهد کرد و شما چیزهای زیادی در مورد ذهن ، نحوه عملکرد آن کشف خواهید کرد.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
عدم تمرکز | 9 دلیل اصلی عدم تمرکز حواس و درمان آن
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,070