این گیاه گونه های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع می باشد، ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد که ما در این مطلب بیشتر به آن نوع می پردازیم.

فواید گل ، برگ و روغن گیاه شاه پسند برای بدن

شاه پسند درختچه ای -Lantana camara گونه ای گیاه همیشه سبز ، چندساله و درختچه ای است. از بین ۱۵۰ گونه موجود در میان شاه پسندیان ، شاه پسند درختچه ای جزو معدود گونه های دارای ارزش زینتی است. این گونه به دلیل ماهیت سخت و مقاوم خود ، به عنوان گیاهی زینتی در جامعه باغبانی از محبوبیت ویژه ای برخوردار شده است. شیره ای که از برگ های شاه پسند درختچه ای خارج می شود دارای خصوصیات درمانی است. شاه پسند یکی از گونه های جاذب پروانه هاست و در ایالات متحده از آن در باغ ویژه پروانه ها استفاده می شودخواص شاه پسند | فواید گل ، برگ و روغن گیاه شاه پسند برای بدن در ایرناکخواص شاه پسند | فواید گل ، برگ و روغن گیاه شاه پسند برای بدن در ایرناک

قسمت مورد استفاده این گیاه ، برگ ها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.

این گیاه گونه های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع می باشد ، ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد که ما در این مطلب بیشتر به آن نوع می پردازیم.

خواص شاه پسند

خواص شاه پسند

ترکیبات شیمیایی شاه پسند

شاه پسند دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ، موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد.

روش مصرف

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. می توانید به مدت ۱۰ روز ، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید.

1- شاه پسند برای رفع مشکلات گوارشی

شاه پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است.

روش مصرف

یک ساشه از این گیاه (معادل حدود یک قاشق غذاخوری) را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. می توانید روزانه تا 2 فنجان از این دمنوش را بعد از وعده های اصلی میل کنید. همچنین می توانید 2 قطره از روغن گیاهی یا همان افشره ی خوراکی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر است این کار را بعد از غذا ، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می خورید انجام دهید.

توجه داشته باشید که مصرف روغن گیاهی برای خانم های باردار و شیرده مورد منع مصرف دارد. بچه های کوچک و همچنین خانم هایی که در چهار ماهه ی اول بارداری هستند نباید از روغن های گیاهی خوراکی استفاده کنند.

2- شاه پسند برای خواب راحت

شاه پسند آرامبخش است و باعث خواب راحت می شود.

روش استفاده

50 گرم برگ و گل شاه پسند را در یک لیتر آب سرد بریزید و بگذارید تا بجوشد. سپس زیر شعله را خاموش کرده و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کنید. اگر بی خوابی تان با تب و یا گلو درد همراه است توصیه می کنیم به مدت یک هفته هر شب یک ساعت قبل از خواب از این دمنوش میل کنید.

خواص شاه پسند

فواید گل ، برگ و روغن گیاه شاه پسند

اگر بی خوابی تان مربوط به استرس و تنش های روحی است به مدت 2 تا 3 هفته هر شب یک ساعت قبل از خواب 1 فنجان از آن نوش جان کنید. توجه داشته باشید اگر بیخوابی منشأ روحی داشته باشد یعنی اگر استرس و فشارهای روحی بی خوابتان کرده است می توانید از حمام شاه پسند نیز استفاده ی لازم را ببرید. برای این کار لازم است 200 گرم برگ و گل شاه پسند را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و محلول را صاف کرده و به آب وان اضافه کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این گیاه برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

3- شاه پسند برای داشتن نفس خوشبو

شاه پسند معطر برای برطرف کردن بوی بد دهان موثر است.

روش مصرف

یک قطره روغن گیاهی (افشره ی خوراکی) شاه پسند را روی یک حبه قند چکانده و در دهانتان بگذارید. البته اگر باردار هستید به خصوص در چهار ماه اول بارداری نباید از این روغن های گیاهی استفاده کنید. همچنین حواستان باشد استفاده از این روغن های گیاهی برای بچه های کوچک نیز مورد منع مصرف دارد.

4- شاه پسند برای مقابله با آنفلوانزا

گیاه شاه پسند برای رفع آنفلوانزا موثر است. چون حاوی ترکیباتی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با تب و التهاب های بدن مقابله می کند. در نتیجه گلو درد را نیز از بین می برد.

روش استفاده

1.5 گرم گیاه خشک شاه پسند را با 1 فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. می توانید به مدت یک هفته روزانه 2 فنجان از این دم کرده نوش جان کنید. توجه داشته باشید که مصرف شاه پسند برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

5- شاه پسند آرام بخش است

شاه پسند برای مقابله با استرس و اضطراب فوق العاده است. می توانید زمانی که تحت فشارهای روحی روانی هستید و یا بی خوابی به سرتان میزند از آن استفاده کنید.

روش مصرف

2 تا 3 قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. می توانید به مدت 10 روز ، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید.

خواص شاه پسند

خواص و فواید شاه پسند

6- شاه پسند برای مقابله با کمردرد و روماتیسم

گیاه شاه پسند خواص ضدالتهابی دارد و برای تسکین دردهای روماتیسم و کمردرد مفید است.

روش مصرف

دو مشت گیاه شاه پسند را خرد کنید و در یک فنجان سرکه سیب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. ترکیب را در یک پارچه تمیز پهن کرده و شب ها به مدت 15 دقیقه روی مناطق دردناک بگذارید. بهتر است مرهمتان تا حدامکان گرم باشد.

7- شاه پسند برای بهبود خراش ها و ترک های پوست

شاه پسند گیاهی با خواص نرم کنندگی است که باعث بهبود جای زخم شده و تسکین دهنده است. برای همین هم به درمان ترک خوردگی و خراش ها و جراحات سطحی کمک می کند.

روش مصرف

یک مشت گیاه شاه پسند خشک را در یک فنجان کوچک آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. یک گلوله پنبه را به آن آغشته کرده و روزانه دو تا سه مرتبه روی ترک خوردگی و خراش های پوستی بکشید.

خواص شاه پسند | فواید گل ، برگ و روغن گیاه شاه پسند برای بدن
4.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,460