عرق کاسنی جزء عرقیات شناخته شده در سرتاسر جهان است. گیاه کاسنی یکی از گیاهان دارویی به شمار می آید که عصاره و عرق آن نیز مزایا و فواید زیادی دارد. از خواص عرق کاسنی می توان به آرامش دهندگی آن اشاره کرد.

فواید کاسنی
  • مفید برای افراد دیابتی
  • تقویت کننده و شستشو دهنده کبد
  • مفید برای درمان کم خونی
  • مسکن حرارت ٬عطش و گرمی
  • تقویت صفرا
  • پاک کننده مجاری ادرار و کلیه
  • تقویت معده

فواید عرق کاسنیخواص و فواید عرق کاسنی و میزان و زمان مصرف آن + مضرات در ایرناک خواص و فواید عرق کاسنی و میزان و زمان مصرف آن + مضرات در ایرناک

کاسنی یکی از گیاهان دارویی موثر است که در انواع مختلف در طبیعت وجود داشته و همه اجزای آن خواصی بسیار مفید برای بدن دارد ، البته اگر به اعتدال مصرف شود. کاسنی و عرق کاسنی ، از دیرباز در میان ایرانیان جایگاه و منزلتی خاص داشته و همه مادربزرگ ها ، در میان تمام شیشه های عطر و ادویه در مطبخ خانه هایشان ، یک قرابه کوچک ، عرق کاسنی را در کنار شاتره ، گل گاوزبان ، نعناع و ... نگه داری می کردند.

Chicory

Chicory

طبع عرق کاسنی

عطاران و صاحب نظران در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی ، عرق کاسنی را سرد می دانند که از جمله فواید عرق کاسنی در از بین بردن حرارت و التهاب بدن ، احساس رخوت و سستی ، رنگ پریدگی و زردی چهره و خصوصاً تنبلی کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود ، تاثیراتش قابل مشاهده است.

در ایران ، از گذشته دور تاکنون از فواید عرق کاسنی آگاهی داشتند و قسمت های مختلف گیاه کاسنی و عرق آن را به عنوان تصفیه کننده خون و شستشو دهنده کبد ، استفاده می کردند ، کاسنی در دو نوع صحرایی یا وحشی و کاسنی کشت شده توسط کشاورزان ، وجود دارد که نوع وحشی آن در اوایل بهار در کنار جویبار یا در میان سبزه زار می روید.

زمان برداشت این گیاه دارویی اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسنی به مدت یک ماه به طول می انجامد.

اضافه کردن کاسنی به سرکه انگبین یا همان شربت سکنجبین در ایران امری متداول بوده و مردم از این خوراکی برای کاهو خوران بعدازظهرها ، بهره می بردند.

طریقه مصرف عرق کاسنی

بهترین زمان برای نوشیدن عرق کاسنی صبح ناشتا قبل از صبحانه است . عرق کاسنی را با آب در دمای معمولی و به صورت ناشتا بنوشید تا سبب افزایش دریافت مواد مغذی از گیاه کاسنی شود.

خاصیت عرق کاسنی چیست؟

نحوه مصرف عرق کاسنی

با جوش صورت وداع کنید

مخلوط دو قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه تره ، عرق کاسنی و عرق بیدمشک ترکیب خوبی برای درمان جوش های صورت است. برای استفاده از این مخلوط کافی است یک استکان از هر یک از عرق های گیاهی شاه تره ، بیدمشک وکاسنی را با هم مخلوط کرده و آن را با 2 قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنید. نوشیدن این ترکیب علاوه بر آن که جوش های صورت را درمان می کند برای افرادی که دچار گرفتگی صدا هستند نیز موثر تاست. مدت درمان با این نسخه دست کم سه هفته است و پس از این مدت علائم بهبودی به مرور در چهره نمایان می شود

فواید کاسنی برای جوش صورت

فواید کاسنی برای جوش صورت

فواید عرق کاسنی برای کبد

کاسنی با تاثیراتش روی کبد ، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را می زداید و بار کبد را سبک می کند ، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می شود.

کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد که تفکیک مواد مغذی از مواد زاید ، سم زدایی ، تجزیه مواد شیمیایی ، انهدام میکروب ها ، تنظیم هورمون ها ، سوخت و ساز چربی ها ، پروتئین ها و قندها ، دفع اوره و ... از جمله وظایف کبد است.

هر چیزی که می خوریم ، می آشامیم ، تنفس می کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می رسد ، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود ، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پیدا می کند و علائمی چون زردی پوست ، خستگی مفرط ، التهاب بدن ، عطش ، چربی خون بالا و... از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب می شود.

از دیگر فواید عرق کاسنی این است که ملین و ادرارآور خوبی بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن ، تب های صفراوی ، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع ، کیسه صفرا ، کلیه و مثانه را از سنگ پاک ، التهاب معده را برطرف ، اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد می کند.

هرچه این عرق تلخ تر باشد فواید عرق کاسنی بیشتر است و در التیام امراض کبدی موثرتر است.

فواید عرق کاسنی در رفع یبوست

یکی دیگر از خواص این ماده منحصربفرد لینت بخشیدن به مزاج و برطرف کردن یبوست است ، افرادی که از اجابت دیرهنگام مزاج دچار بیماری و دل درد شده اند می توانند از عرق کاسنی به عنوان یک مکمل درمانی بسیار مفید و اثرگذار استفاده کنند.

عرق کاسنی همچنین سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از ایجاد رادیکال های آزاد دربدن و ورود آنها به جریان خون جلوگیری می کند.

عرق کاسنی با زیاد کردن حجم ادرار مانع از ایجاد رسوب و چربی در دیوراه رگ ها و نیز دستگاه مجاری ادارای در فرد می شود.

با وجود مزایای درمانی بسیار زیاد و مفید عرق کاسنی ، اگر فرد مبتلا به آلرژی های تنفسی و یا غذایی است باید قبل از شروع استفاده از این ماده غذایی تست عدم داشتن آلرژی به آن را انجام دهد.اگر فرد دارای آلرژی به گردو ، برخی از ماهی ها و نیز مارمالاد برخی از میوه ها است ، این عرق انتخاب خوبی برای نوشیدن نیست.

درمان یبوست با عرق کاسنی

درمان یبوست با عرق کاسنی

استفاده از عرق کاسنی برای لاغری

خوردن کاسنی برای لاغری و کاهش وزن نیز بسیار مفید است و به دلیل دارا بودن نوعی اسید آمینه می تواند اشتها را سرکوب و از پرخوری درفرد بکاهد. نوشیدن یک الی دولیوان عرق کاسنی می تواند در طول روز برای تنظیم وزن مفید باشد.

همچنین این ماده می تواند درد ورم مفاصل و حتی درد زایمان در زنان را کاهش دهد و مانند یک داروی ضد التهابی از درد و تورم مفاصل و عضلات بکاهد ، البته مصرف عرق کاسنی در طول دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا می تواند سب خونریزی و حتی سقط جنین ناگهانی در مادر شود ، زنان شیرده نیز بهتر است از این عرق در طول دوران شیردهی استفاده نکنند زیرا تحقیقات نشان داده است که ترکیبات عرق کاسنی در شیر مادر وجود داشته و می تواند وارد بدن نوزاد شود.

این ماده یک داروی بسیار مفید برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی و حتی ابتلا به بیماری سرطان است. تحقیقات در این خصوص نشان داده است که مصرف عرق کاسنی به میزان یک الی دولیوان همراه با آب درطول روز می تواند از بروز تومورهای بدخیم سرطان سینه و سرطان روده بزرگ دربانوان جلوگیری کند.

تاثیر عرق کاسنی در جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری :

بسیاری از کودکان در بدو تولد به زردی مبتلا می شوند . برای جلوگیری از زردی نوزادان ، بهتر است مادر باردار در طول دوران بارداری خود عرق کاسنی بنوشد زیرا این عرق با پاک سازی کبد و دفع مواد زائد و سمومات کبد و تصفیه خون ، نقش زیادی در جلوگیری از زردی نوزادان در طول دوران بارداری دارد.

** این مورد تنها جنبه ی آگاهی دارد و مثل همیشه در بخش سلامت ایرناک خاطرنشان می کنیم که هیچ خوراکی و ماده غذایی به هر شکل بدون مشورت با پزشک در دوران بارداری نباید مصرف شود .**

تاثیر عرق کاسنی بر زیبایی جنین و کودک :

یکی از راه های زیبا شدن فرزند ، پاک سازی کبد و خون مادر در دوران بارداری است. مصرف عرق کاسنی در طول دوران بارداری کبد را پاک سازی و خون را تصفیه می کند و به همین دلیل تاثیر فوق العاده ای بر روی زیبایی جنین دارد.

عرق کاسنی برای کاهش و کنترل فشار خون بارداری :

مصرف عرق کاسنی نقش موثری در کاهش و کنترل فشار خون بارداری دارد . خانم هایی که به فشارخون در بارداری مبتلا هستند می توانند با مصرف عرق کاسنی ، خون و کبد خود را از سمومات پاکسازی نموده فشار خون بارداری را کاهش دهند.

عرق کاسنی برای جلوگیری از عفونت ادراری در دوران بارداری :

عرق کاسنی ادرار آور بوده و با تقویت مثانه و کلیه ها و با پاکسازی بدن و کلیه و مثانه سبب جلوگیری و درمان عفونت ادراری در دوران بارداری می شود.

مصرف عرق کاسنی در بارداری

جلوگیری از عفونت ادراری در بارداری

خواص عرق کاسنی برای مردان :

مصرف عرق کاسنی میل جنسی مردان را افزایش می دهد. در پاسخ به سوال کاربری از ایرناک در خصوص خواص عرق کاسنی برای مردان باید بگوییم که مصرف عرق کاسنی در مردان, موجب تنظیم هورمون ها ، کروکوزوم ها و افزایش حجم اسپرم می شود و تاثیر به سزایی در باروری دارد.

عرق کاسنی برای کاهش چربی شکم :

خاصیت چربی سوزی عرق کاسنی موجب کاهش چربی دور شکم می شود. برای کاهش وزن و دفع چربی های شکم ، سرکه انجبین ، سرکه سیب ، یک قاشق عسل طبیعی و عرق کاسنی را به همراه کاهو به صورت روزانه مصرف کنید.

عرق کاسنی برای درمان سردرد :

برای بهبود سردرد بهتر است عرق کاسنی مصرف نمایید.

عرق کاسنی چه فواید و خواصی دارد؟

بهبود سردرد با مصرف عرق کاسنی

عرق کاسنی برای سلامتی مثانه و کلیه :

از خواص عرق کاسنی دفع سموم و سنگ از کلیه و مثانه است زیرا عرق کاسنی خاصیت ادرار آوری دارد.

کاسنی برای تصفیه خون :

بر اساس گفته کارشناس داروهای گیاهی ، عصاره و عرق کاسنی در تصفیه خون و بهبود جریان خون رسانی موثر می باشد.

عرق کاسنی برای پیشگیری از سرطان :

مصرف عرق کاسنی رشد تومورهای سرطانی را متوقف می کند و به تومورها اجازه رشد نمی دهد. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است و پلی فنول های موجود در آن از انواع مختلف سرطان ها از جمله سرطان سینه و سرطان روده جلوگیری می کند.

فواید عرق کاسنی برای کبد چرب و پیشگیری از سرطان

فواید مصرف عرق کاسنی برای پیشگیری از سرطان

عرق کاسنی برای کاهش درد مفاصل :

عرق کاسنی خواص ضدالتهابی دارد و موجب کاهش دردهای مفصلی و استخوانی می شود. افرادی که به بیماری آرتروز دچار هستند می توانند با مصرف عرق کاسنی از شدت دردهای مفصلی و استخوانی خود بکاهند.

سایر فواید عرق کاسنی

عرق کاسنی برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت مفید است. ایمنی در برابر بیماری های عفونی از دیگر خواص عرق کاسنی است.

این عرق سرشار از ویتامین C بوده و نوع وحشی آن فسفر و آهن گیاهی دارد.

از فواید عرق کاسنی برای پوست میتوان گفت که عرق کاسنی با تقویت کبد ، رنگ پوست را روشن ، بیماری های مزمن پوستی به خصوص اگزما را التیام ، رسوبات ادراری و جوش های ناشی از گرمی غذاها را رفع میکند.

عرق کاسنی بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است. که این یکی از خواص عرق کاسنی برای مردان است.

دیگر خاصیت عرق کاسنی این است که به دلیل آن که روی کبد اثری نیکو دارد این عضو می تواند به تنظیم هورمون ها پرداخته و در افزایش قدرت باروری نطفه و تنظیم و تقسیم کروموزوم های نر و ماده تاثیرگذار باشد.

مصرف عرق کاسنی در درمان فشار خون ، تقویت معده ، کبد ، کلیه ، درمان ضعف اعصاب و همچنین رفع عطش بسیار مناسب است.

مصرف عرق کاسنی و درمان فشار خون

مصرف عرق کاسنی و درمان فشار خون

مضرات عرق کاسنی

علاوه بر فواید عرق کاسنی ، این ماده مضراتی نیز دارد. مصرف بلندمدت فرآورده های کاسنی ، موجب تخریب عروق شبکیه می شود ، علاوه بر این مصرف طولانی مدت فرآورده های کاسنی موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می شود.

و با توجه به این که مصرف فرآورده های کاسنی موجب انقباض عضلات رحمی می شود ، مصرف عرق کاسنی در بارداری احتمال زایمان زودرس را تقویت می کند.

طریقه مصرف عرق کاسنی

کارشناسان به افراد توصیه می کنند از خوردن و نوشیدن داروهای گیاهی بدون نظارت پزشک ، عدم آگاهی کامل از وضعیت بیماری فرد ، مسافت رفت و آمد ، نوع کار و مواردی از دست خودداری کنند وتنها پس از مشاوره با پزشک این نسبت به استفاده از این دمنوش ها استفاده کنند.

گفتنی است؛ کارشناسان همچنین توصیه می کنند افراد عرق کاسنی را با آب در دمای معمولی بنوشند و بهترین زمان برای نوشیدن آن صبح ناشتا است.

بازدید : 8,898 بار
خواص و فواید عرق کاسنی و میزان و زمان مصرف آن + مضرات
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,650