این تصور که "شپش سر تنها به سراغ افراد کثیف و با سطح پایین بهداشت می رود" به هیچ عنوان درست نیست.

شپش به سراغ چه کسانی میرود؟

شپش یک عفونت انگلی سطحی پوست و مو است که به دنبال تماس مستقیم فرد آلوده با دیگران ایجاد می شود. نوعی از شپش بیشتر موی سر ، ابرو و مژه و نوعی دیگر نیز ناحیه عانه و همچنین عفونت لباس (شپش بدن) را درگیر می کند.شپش به سراغ چه کسانی میرود؟ در ایرناکشپش به سراغ چه کسانی میرود؟ در ایرناک

شپش به سراغ چه کسانی میرود؟

شپش چیست؟

بحث عمده درباره شپش سر است چرا که شپش عانه بیشتر از طریق تماس جنسی ایجاد می شود ، ولی آن چه که جامعه را بیشتر گرفتار می کند ، شپش سر است.

مهدهای کودک و مدارس

شپش سر عمدتا در کودکان و در مهدهای کودک ، مدارس و سپس خوابگاه ها و پادگان ها ایجاد می شود. چنانچه کودک از دیگر کودکان مبتلا به شپش در مهد یا مدرسه دچار آلودگی شده باشد ، در خانه نیز به مراتب مادر بیشتر از پدر در معرض سرایت شپش از طریق کودک خود قرار دارد.

شپش در کجا بیشتر است؟

شپش در کجا بیشتر است؟

شپش سر در سال یک یا دو بار به صورت اپیدمی شیوع پیدا می کند؛ شپش یک انگل اجباری خونخوار است که از خون انسان تغذیه کرده و رشد و تکثیر می یابد. طول عمر شپش سر حدود سه روز (یک ماه) بوده و روزانه بین 4 تا 6 تخم می گذارد و پس از طی مدت زمانی به شپش بالغ تبدیل می شود.

طول عمر شپش

شپش حشره ای است که نه پرواز می کند و نه جهش می کند بلکه حرکت شپش به صورت لغزشی آهسته بوده و مهم ترین راه انتقال آن از طریق تماس نزدیک و نشستن کنار فرد مبتلا است. استفاده از شانه و حوله مشترک نیز می تواند در انتقال این حشره از فردی به فرد دیگر نقش داشته باشد.

حشره بالغ شپش دور از بدن انسان در نهایت تا 24 ساعت می تواند زنده بماند بنابراین وابسته به انسان است. شپش سر در میان دختربچه ها شیوع بیشتری دارد و علامت اصلی آن که منجر به تشخیص شپش سر می شود ، خارش شدید سر و ناحیه پشت گردن است.

شپش یا تخم شپش

معمولا ابتلا به عفونت شپش سر اولین تشخیصی است که برای افرادی که به دلیل خارش شدید سر به پزشک مراجعه می کنند ، در نظر گرفته می شود. البته به ندرت حشره بالغ شپش را می توان در لابه لای موها یافت؛ آنچه که رویت می شود تخم شپش است.

شپش به سراغ چه کسانی میرود؟

فرق شپش و رشک

اندازه شپش و رشک

شپش بالغ اندازه ای حدود سه میلیمتر دارد و رنگ آن خاکستری یا قهوه ای است. اما آنچه که در موی سر مبتلا به شپش سر می بینیم تخم شپش یا در اصطلاح رِشک بوده که به رنگ زرد کثیف است و با فاصله چند میلیمتری از ریشه مو و بیشتر در ناحیه پشت گوش و پشت سر دیده می شود.

فرق رشک با شوره سر

مشخصه ای که رشک دارد و می توان آن را از پوسته سر(شوره) جدا کرد این است که شوره با حرکت مو و شانه کردن به راحتی جابه جا می شود این در حالی است که رشک به ساقه مو چسبیده و حرکت نمی کند.

شپش و بهداشت

این تصور که "شپش سر تنها به سراغ افراد کثیف و با سطح پایین بهداشت می رود" به هیچ عنوان درست نیست؛ در حقیقت عفونت شپش سر ارتباطی به بهداشت و سطح اجتماعی و اقتصادی فرد ندارد.

شپش به سراغ چه کسانی میرود؟

چرا مبتلا به شپش می شویم؟

نوعی بیماری است که می تواند در افرادی با بهداشت و سطح اجتماعی و اقتصادی بالا و حتی در طبقات مرفه هم ایجاد شود زیرا راه انتقال شپش تماس نزدیک با فرد آلوده است بنابراین حتی اگر فرزندتان بهداشت را رعایت کند ممکن است در مدرسه یا مهد دچار این عارضه شود.

چطور پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از ابتلا به هر نوع عفونت از جمله عفونت شپش سر توصیه می شود از وسایل شخصی مانند شانه ، شال ، روسری ، مقنعه و کلاه به صورت مشترک استفاده نکنید. چنانچه یک فرد از خانواده یا در خوابگاه و یا پادگان به شپش شر مبتلا شود باید همه افراد مرتبط معاینه شوند تا در صورت ابتلا به سرعت درمان شوند.

لزوم جداسازی دانش آموز مبتلا به شپش

با توجه به اهمیت تحصیل و نگرانی والدین از افت تحصیلی دانش آموز ، چنانچه دانش آموز به شپش سر مبتلا باشد با یک بار استفاده از شامپوهای موثر مانند شامپوی پرمترین ، قابلیت سرایت به حد زیادی کاهش پیدا می کند و می توان فرد را به مدت 6 هفته در مقابل عفونت مصون نگاه داشت.

پیشگیری از شپش چگونه است؟

پیشگیری از شپش چگونه است؟

بنابراین جداسازی دانش آموز مبتلا به مدت طولانی به هیچ وجه نیاز نیست.

درمان با سرکه سفید و شامپو

همچنین برای درمان شپش سر می توان از سرکه سفید استفاده کرد؛ در این صورت موها را به مدت 10 تا 15 دقیقه به سرکه سیب آغشته و موها را با شانه های چوبی دارای دندانه های ریز شانه کنید تا تخم ها از طریق سرکه از ساقه مو جدا شوند. همزمان هم توصیه می شود از شامپوهای ضدشپش مانند پرمترین استفاده کنید.

شپش به سراغ چه کسانی میرود؟
4.1
out of
5
(
23
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,100