وقتی فشار خون بالا باشد خون با سرعت و فشار بالاتری در عروق حرکت میکند که این باعث صدمه به بافت عروق و قلب میشود. فشار خون بالا به فشار بالای 140/90 اطلاق می شود.

فشار خون بالا وضعیتی حساس است که به طبق آمار از هر سه آمریکایی یک نفر دچار آن است و قاتل خاموش نامیده می شود چرا که در فردی که فاقد هرگونه علایم بالینی است می تواند باعث آسیب های جدی و حتی مرگ شود.فشار خون راه های تشخیص ، روش های پیشگیری و عوامل ایجاد کننده در ایرناک فشار خون راه های تشخیص ، روش های پیشگیری و عوامل ایجاد کننده در ایرناک

خون در عروق با سرعت معینی در حرکت است بر طبق دپارتمان قلب آمریکا فشاری که زیر 120/80 باشد نرمال در نظر گرفته میشود. وقتی فشار خون بالا باشد خون با سرعت و فشار بالاتری در عروق حرکت میکند که این باعث صدمه به بافت عروق و قلب میشود. فشار خون بالا به فشار بالای 140/90 اطلاق می شود.

دلایل فشار خون :

در بیشتر موارد هیچ دلیل شناخته شده ای وجود ندارد که به آن فشار خون اولیه گفته میشود. فشار خون ثانویه که با دلیلی مشخص ایجاد میشود بیشتر در نتیجه ی بیماری های کلیوی و گاهی هم بیماری های قلبی است.

عوامل خطرساز در فشار خون :

عوامل زیادی وجود دارد که بعضی غیر قابل تغییر و بعضی وابسته به روش زندگی قابل تغییرند :

_سن : افراد با سن بالاتر در خطر بیشتری برای ابتلا هستند

_جنس : زنان بالای 65 سال و مردان پایین 45 سال نژاد و افراد با سابقه ی خانوادگی

_و فاکتور های قابل تغییر شامل : اضافه وزن ، بی تحرکی ، مصرف الکل ، استرس سیگار ، مصرف بی رویه نمک

تشخیص فشار خون بالا :

پزشک به راحتی با اندازه گیری فشار خون می تواند فشار خون بالا را تشخیص دهد. در این تشخیص از فشار سیستولی یا عدد بالایی و فشار دیاستولی یا عدد پایین استفاده میشود با توجه به این اعداد شدت فشار خون مشخص میشود :

-مرحله قبل فشار خون : 120/80 – 139/89

-فشار خون استیج یک : 140/90 – 159/99

-فشار خون اسیتج دو : 160/10 – 179/109

-فشار خون بحرانی که تهدید کننده حیات است : 180/110 به بالا

پیشگیری از فشار خون :

اگر سابقه خانوادگی دارید بهتر است تخت نظر یک پزشک قرار بگیرید و برای کاهش خطر راه های زیر توصیه می شود :

_رژیم غذایی سالم و کم نمک

_ورزش مداوم و وزن مناسب

_ترک سیگار

عوارض فشار خون بالا :

فشار خون بالا قاتل خاموش است چرا که به عوارضی جدی ختم می شود. می تواند دیواره ی سرخرگها را تضعیف کرده و باعث ایجاد آنورسم شود وهمچنین منجر به آریتمی قلبی و بالا بردن احتمال حمله قلبی یا مشکلات کلیوی و سکته مغزی شود.

منبع : جستجوگر ایرناک

بازدید : 5,972 بار
فشار خون راه های تشخیص ، روش های پیشگیری و عوامل ایجاد کننده
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,270