ملاتونین هورمون خواب در بدن است ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هرچند ارزش تغذیه ای شناخته شده ای ندارد.

فواید ، عوارض و تداخلات دارویی ملاتونین و دوز مصرف آن

ملاتونین هورمونی در بدن است که در خواب نقش دارد. تولید هورمون ملاتونین به زمان روز بستگی دارد و هنگام تاریکی و کاهش نور ، افزایش می ‎یابد. تولید ملاتونین در بدن با افزایش سن ، کاهش می‎ یابد. ملاتونین همچنین به عنوان قرص های خوراکی نیز در دسترس است و بیشتر مکمل های ملاتونین در آزمایشگاه ها ساخته می‎ شوند. افراد معمولا برای برطرف کردن اختلالات خواب ، از مکمل های حاوی ملاتونین استفاده می ‎کنند که برخلاف بسیار از داروهای خواب آور ، مصرف مکرر ملاتونین باعث اعتیاد به آن نمی ‎شود.ملاتونین | فواید ، عوارض و تداخلات دارویی مکمل ملاتونین در ایرناک ملاتونین | فواید ، عوارض و تداخلات دارویی مکمل ملاتونین در ایرناک

تحقیقات نشان می‎ دهند که استفاده کوتاه مدت از مکمل های ملاتونین بی خطر است و به درمان اختلالات خواب به نابینایان و سایر افرادی که در خوابیدن دچار مشکل هستند کمک می ‎کند. تحقیقات اخیر همچنین ، به بررسی این مسئله که آیا ملاتونین می ‎تواند باعث بهبود اختلالات شناختی در افراد مبتلا به آلزایمر شود یا خیر می ‎پردازد و البته لازم است که قبل از مصرف این قرص با پزشک مشورت کنید.

ایمنی و عوارض جانبی ملاتونین

به طور کلی مصرف قرص های ملاتونین به مقدار کم بی خطراست اما مصرف این قرص در دوز های بیشتر ممکن است باعث بروز سردرد ، سرگیجه ، حالت تهوع و خواب آلودگی شود.

عوارض جانبی دیگر این دارو شامل :

ایجاد احساس افسردگی کوتاه مدت در فرد ، لرزش خفیف ، اضطراب خفیف ، گرفتگی شکم ، تحریک پذیری ، کاهش هوشیاری ، سردرگمی ، بد رفتاری ، کاهش اشتها ، اسهال ، درد معده ، کابوس ، درد مفاصل و یا کمر و افت فشار خون غیر طبیعی است.

در صورت ابتلا به بیماری های خود ایمنی نباید از قرص های ملاتونین استفاده شود.

 عوارض قرص ملاتونین

تداخل دارویی

مصرف همزمان مکمل های حاوی ملاتونین با چه داروهایی توصیه نمی‎ شود ؟

داروهای ضد انعقاد خون :

این دارو ها باعث کاهش لختگی خون می‎ شوند و مصرف همزمان قرص های ملاتونین با این دارو ها باعث افزایش خطر خون ریزی در فرد می ‎شود.

داروهای فشار خون :

مصرف همزمان ملاتونین با داروهای فشار خون ممکن است باعث تشدید وضعیت فشار خون در شخص شود.

دارهای ضد افسردگی :

مصرف مکمل های ملاتونین همراه با داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد اثر آرامش بخشی بیشتری در فرد می ‎شود.

دارو های دیابت :

مصرف داروی ملاتونین و داروهای دیابت ممکن است بر میزان قند بدن شخص تاثیر گذار باشد.

داروهای ضد بارداری :

مصرف هم زمان داروهای ضد بارداری همراه با مکمل ملاتونین باعث تشدید عوارض مکمل ملاتونین می ‎شود.

دارو های خواب آور :

مکمل های ملاتونین نباید همراه با قرص های خواب آور دیگر مانند دیازپام مصرف شوند زیرا باعث ایجاد خواب آلودگی بیش از حد در فرد می‎ شود.

دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی :

ملاتونین می ‎تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و در درمان سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن تداخل ایجاد کند.

داروهای کاهش دهنده ایجاد تشنج :

مصرف ملاتونین همراه با این داروها ممکن است باعث افزایش احتمال تشنج فرد شود.

بنابراین اگر قصد مصرف مکمل های ملاتونین با این دارو ها را دارید ، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل داروها با ملاتونین

ملاتونین ممکن است در موارد زیر موثر باشد :
 • بی خوابی ناشی از داروهای بتا بلاکرها. داروهای بتا بلاکر ، مانند آتنولول و پروپرانولول ، دسته ای از داروهایی هستند که به نظر می رسد سطح ملاتونین را پایین می آورند. این مسئله ممکن است موجب مشکلات خواب شود. تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکمل ملاتونین ممکن است این عوارض جانبی را کاهش دهد.
 • اختلال درد رحمی موسوم به آندومتریوز. تحقیقات نشان می دهند که مصرف ملاتونین به صورت روزانه به مدت ۸ هفته درد را تا ۳/۳۹٪ و استفاده از مسکن تا ۴۶٪ کاهش می دهد. همچنین ملاتونین باعث کاهش درد در دوران قاعدگی و درد در هنگام خروج ادرار و مدفوع می شود.
 • فشار خون بالا. مصرف شکلی از ملاتونین که به صورت کنترل شده آزاد می شود ، قبل از خواب ، فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند ، کاهش می دهد. به نظر می رسد فرمولاسیونی که به سرعت آزاد می شود چنین تاثیری را ندارد.
 • بی خوابی. برای بیخوابی اولیه (بیخوابی که به علت پزشکی یا محیطی مرتبط نیست) ، ملاتونین به نظر می رسد مقدار زمان لازم برای خوابیدن را کوتاه کند ، اما فقط حدود ۱۲ دقیقه تفاوت ایجاد می کند. به نظر نمی رسد که ملاتونین “اثربخشی خواب ” یعنی درصد زمانیکه یک فرد واقعاً در طول زمان صرف شده برای خواب در خواب به سر می برد را بهبود بخشد. بعضی افراد می گویند ملاتونین ، موجب خواب بهتر در آنها می شود ، علی رغم اینکه آزمایشات موافق این مسئله نیستند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند ملاتونین بیشتر احتمال می رود که به افراد مسن تر نسبت به افراد جوان و کودکان کمک کند. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که افراد مسن ملاتونین کمتری در بدن خود دارند. فهمیدن اینکه آیا ملاتونین ، می تواند به “بی خوابی ثانویه” کمک کند یا خیر جالب توجه است. بی خوابی ثانویه مشکل خوابی است که مربوط به شرایط دیگری مانند بیماری آلزایمر؛ افسردگی؛ شیزوفرنی؛ بستری شدن در بیمارستان و سندرم ICU است که شامل اختلالات خواب در بخش مراقبت های ویژه می باشد. تحقیقات تا به امروز نشان می دهند که ملاتونین ممکن است به کاهش زمان به خواب رفتن در بی خوابی ثانویه کمک ننماید ، اما ممکن است اثربخشی خواب را بهبود بخشد.
 • هواپیمازدگی یا خستگی پرواز. بیشتر تحقیقات نشان می دهند که ملاتونین می تواند علائم خاصی از هواپیمازدگی مانند هشیاری و هماهنگی حرکت را بهبود بخشد. به نظر می رسد ملاتونین ، اندکی علائم هواپیمازدگی مانند خواب آلودگی روزانه و خستگی را نیز بهبود بخشد. اما ، ملاتونین ممکن است برای کوتاه کردن زمان لازم برای به خواب رفتن در افرادی که دچار هواپیمازدگی شده اند موثر نباشد.
 • کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی. به نظر می رسد که مصرف ملاتونین به صورت زیر زبانی در کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی همانند میدازولام ، یک داروی معمولی است. همچنین به نظر می رسد که در بعضی از افراد ، عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند. به نظر می رسد مصرف ملاتونین ، به صورت خوراکی اضطراب را قبل از جراحی کاهش می دهد ، گرچه برخی شواهد متناقض وجود دارند.
 • تومورها. مصرف دوزهای بالا ملاتونین ، همراه با شیمی درمانی و سایر درمان های سرطانی ممکن است میزان تومور را کاهش داده و میزان بقا را در افراد مبتلا به تومور افزایش دهد.
 • آفتاب سوختگی. استعمال ملاتونین روی پوست قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به نظر می رسد که از آفتاب سوختگی جلوگیری کند.
 • درد فک (اختلال تمپوروماندیبولار). تحقیقات نشان می دهند که مصرف ملاتونین ، در زمان خواب به مدت ۴ هفته این درد را به میزان ۴۴ درصد کاهش می دهد و تحمل درد را در زنان مبتلا به درد فک تا ۳۹ درصد افزایش می دهد.
 • پلاکت خون پایین (ترومبوسیتوپنی). مصرف ملاتونین ، به صورت خوراکی می تواند باعث کاهش تعداد پلاکت خون در ارتباط با سرطان ، درمان سرطان و سایر اختلالات شود.

ملاتونین احتمالاً در موارد زیر موثر نیست :

 • علائم ترک مواد مخدر ناشی از داروهایی موسوم به بنزودیازپین ها. تحقیقات اولیه نشان می دهند که استفاده از ملاتونین خوراکی که به صورت کنترل شده آزاد می شود به نظر می رسد به افراد سالخورده مبتلا به بی خوابی مرتبط با علائم ترک ناشی از داروهای بنزودیازپین ها کمک کند. اما اکثر تحقیقات نشان می دهند که مصرف ملاتونین ، در اکثر بیماران به علائم ترک بنزودیازپین کمکی نمی کند.
 • کاهش وزن ناشی از سرطان (لاغری مفرط با کاشکسی). تحقیقات نشان می دهند که مصرف ملاتونین به صورت شبانه به مدت ۲۸ روز سبب افزایش اشتها ، افزایش وزن بدن و یا افزایش عناصر بدن در افراد مبتلا به سندرم کاهش وزن ناشی از سرطان نمی شود.
 • از دست دادن حافظه (دمانس یا زوال عقل). بیشتر تحقیقات نشان می دهند که مصرف ملاتونین ، باعث بهبود علائم و نشانه های بیماری در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا سایر گونه های از دست دادن حافظه نمی شود. اما مصرف ملاتونین ، ممکن است سردرگمی و بی قراری را هنگام فرا رسیدن شب در افراد مبتلا به این شرایط کاهش دهد.
 • عملکرد ورزشی. به نظر نمی رسد مصرف ملاتونین یک ساعت قبل از ورزش استقامتی ، عملکرد را بهبود بخشد.
 • ناباروری. به نظر نمی رسد مصرف ملاتونین باروری و یا میزان بارداری را در زنان تحت درمان برای باروری بهبود بخشد. اما برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف روزانه ملاتونین به مدت حداقل ۲ هفته ممکن است میزان بارداری را در زنان تحت درمان IVF بهبود بخشد.
 • تنظیم برنامه خواب در افرادی که شیفت کاری آنها تغییر می کند. به نظر نمی رسد که مصرف ملاتونین ، به صورت خوراکی باعث بهبود مشکلات خواب در افرادی که تغییر شیفت کاری دارند ، شود.
 • افسردگی : اگر چه ملاتونین ممکن است مشکلات خواب در افراد مبتلا به افسردگی را بهبود بخشد اما به نظر نمی رسد که خود افسردگی را بهبود بخشد. همچنین این نگرانی وجود دارد که ملاتونین ممکن است در بعضی افراد علائم را بدتر کند. مشخص نیست که آیا مصرف ملاتونین از افسردگی جلوگیری می کند یا خیر.

مقدار مصرف ملاتونین

دوز مناسب برای مصرف مکمل های ملاتونین در افراد مختلف متفاوت است.

عوامل مختلفی از جمله :

وزن ، متابولیسم و سلامت کلی فرد ممکن است در نحوه واکنش بدن به مکمل ملاتونین تاثیر گذار باشد.

بنیاد ملی خواب دوز بین 0.2 تا 5 میلی گرم را برای بزرگسالان توصیه می‎ کند که بهتر است 1 ساعت قبل از خوابیدن توسط فرد مصرف شود.

افراد می‎ توانند مصرف این دارو را با دوز کمتر آغاز کنند و در صورت لزوم و عدم مشاهده عوارض جانبی ، دوز مصرفی خود را افزایش دهندو فقط مهم است که بیش از 5 میلی گرم مصرف نشود ، مگر اینکه پزشک دوز بالاتری را توصیه کند.

زمان مصرف قرص ملاتونین

طبق دستورات نوشته شده در راهنمای دارو و تجویز بیشتر پزشکان ملاتونین هنگام شب مصرف شود و این زمان چیزی حدود 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب است. فراموش نکنید که این دارو نباید در طول روز مصرف شود.

مصرف قرص ملاتونین در بارداری و شیردهی

در خانم های حامله یا افرادی که قصد باردار شدن دارند نباید مصرف شود که سطوح بالای داروی ملاتونین در طول بارداری ممکن است خطر بروز اختلالات تکاملی را افزایش دهد. مطالعات ثابت کرده است که ملاتونین در شیر ترشح می شود برای همین در طول دوران شیردهی مصرف نشود.

خطرات قرص ملاتونین

برخی مطالعات نشان می ‎دهند که ملاتونین ممکن است خطر بروز تشنج را در افراد افزایش دهند ، در صورتی که برخی مطالعات دیگر خلاف این نظریه را اثبات کرده اند. بنابراین بهتر است افراد مبتلا به اختلالات تشنجی و یا دارای سابقه خانوادگی تشنج قبل از مصرف مکمل ملاتونین با پزشک مشورت کنند.

همچنین برخی از مطالعات نشان می ‎دهند که مصرف ملاتونین در کودکان باعث ایجاد اختلال در عملکرد محور هیپوتالاموس ، غده هیپوفیز و غدد جنسی می ‎شود و موجب تغییر متابولیسم و هورمون های او نیز خواهد شد اما با این وجود برای اثبات این موضوع نیاز به انجام تحقیقات گسترده تری می ‎باشد .

تحقیقات نشان می ‎دهند که مصرف ملاتونین در کودکان مبتلا به اوتیسم بی خطر است.

قبل از مصرف مکمل های ملاتونین در کودکان ، والدین باید به کودک خود در انجام برخی موارد کمک کنند ، مانند :

 • حفظ روال معمول خواب
 • صرف شام حداقل 2 ساعت قبل از خواب
 • اجتناب از مصرف کافئین و سایر داروهای محرک
 • فراهم کردن محیط آرام ، تاریک و خنک برای خواب
 • عدم استفاده کودک از گوشی های هوشمند و یا تبلت قبل از خواب

انتخاب دوز مناسب ملاتونین برای کودکان ممکن است چالش برانگیز باشد زیرا این دارو یک مکمل بدون دستورالعمل دوز تایید شده است و بنابراین بهتر است قبل از مصرف این دارو توسط کودکان با پزشک مشورت شود.

بنا به اعلام یک منبع معتبر منتشر شده ، دوز معمولی برای مصرف این دارو توسط کودکان زیر 6 سال از 75.0 تا 1 میلی گرم ، در کودکان بزرگ تر از 1.5 تا 3 میلی گرم است و بهتر است کودکان این دارو را حدود 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب مصرف کنند.

مصرف این دارو توسط کودکان زیر 2 سال توصیه نمی ‎شود.

مصرف این دارو برای کودکان مبتلا به اوتیسم در دوز های پایین تر توصیه می ‎شود.

اگرچه هیچ تحقیقی مبنی بر اینکه مصرف طولانی مدت مکمل ملاتونین ممکن است منجر به ایجاد صدماتی در شخص شود وجود ندارد اما با این حال بهتر است از مصرف این دارو برای مدت طولانی خودداری شود.

نخوردنی ها با ملاتونین

تاثیر ملاتونین بر مو Melatonin

ملاتونین به عنوان هورمون خواب شناخته می شود ولی کرم های حاوی ملاتونین می تواند به بهبود رشد مو و کاهش ریزش مو کمک کنند. در مطالعه ای که افراد به مدت 30 روز از مخلوط حاوی ملاتونین روی پوستشان استفاده کردند با کاهش ریزش مو روبرو شدند. ملاتونین برای درمان شوره سر هم گزینه مناسبی است.

تاثیر ملاتونین بر پوست
 • برای آفتاب سوختگی : ژل حاوی ۰۵٫۰۵٪ تا ۲٫۵٪ ملاتونین ۱۵ دقیقه قبل یا تا ۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده میشود.

*نکات قابل توجه قبل از مصرف مکمل ملاتونین*

در صورت داشتن شرایط زیر قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید :

 • در صورت داشتن حساسیت به داروی ملاتونین
 • دیابت
 • افسردگی
 • اختلال خونریزی و یا لخته شدن خون مانند هموفیلی
 • رقیق شدن خون مانند وارفارین
 • فشار خون بالا یا پایین
 • صرع یا اختلالات تشنجی دیگر
 • داشتن وضعیت خود ایمنی
 • در صورت مصرف داروهای مخصوص پیوند عضو
 • هنوز مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث ایجاد صدمه به جنین می ‎شود یا خیر و بنابراین اگر باردار هستید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 • مصرف دوز بالای این دارو در زنان ممکن است بر تخمک گذاری آن ها تاثیر گذاشته و باردار شدن را برای آن ها دشوار سازد.
 • مشخص نیست که آیا ملاتونین از طریق شیر مادر به کودک منتقل می ‎شود یا خیر ، بنابراین در صورت شیردهی به نوزاد بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید.

مراجعه به پزشک برای مصرف ملاتونین

بعد از مصرف ملاتونین از انجام چه کارهایی باید صرف نظر کرد؟

چنانچه بخش سلامت ایرناک اشاره کرده است حداقل تا 4 ساعت بعد از مصرف ملاتونین ، از رانندگی کردن و کار با ابزار آلات صنعتی خودداری کنید.

بدون مشورت با پزشک این دارو را همراه با دارو های دیگر مصرف نکنید.

بعد از مصرف ملاتونین از مصرف چای ، قهوه ، نوشابه ، نوشیدنی های انرژی زا و سایر محصولات کافئین دار خودداری کنید زیرا این امر می ‎تواند اثر ملاتونین را خنثی کند.

در صورت فراموش کردن مصرف ملاتونین در یک وعده چه باید کرد ؟

دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و به محض یادآوری دوز از دست رفته خود را مصرف کنید اما اگر زمان مصرف دوز بعدی شما بود ، از دوز قبلی خود صرف نظر کنید و دوز بعدی خود را دو برابر نکنید.

در صورت مصرف این دارو بیشتر از دوز تجویز شده چه باید کرد ؟

مطالعات نشان می ‎دهند که مصرف این دارو بیش از دوز تجویز شده خطرناک است و بنابراین در صورت مصرف بیش از حد آن به پزشک مراجعه کنید.

بازدید : 351 بار
ملاتونین | فواید ، عوارض و تداخلات دارویی مکمل ملاتونین
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,390