اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات دردی ناگهانی و غیرقابل تحمل است که ممکن است برای همه ما پیش آید،شما می توانید با چند شیوه طبیعی و خانگی این درد غیرقابل تحمل را به راحتی درمان کنید.

راه های مفید و موثر برای درمان گرفتگی عضلات

همه ما گاهی گرفتگی عضلات بدن را تجربه می کنیم که اغلب در نواحی گردن ، کتف ، کمر و پشت پا طی انجام کارهای روزانه ، بلند کردن اشیاء از روی زمین ، هنگام ورزش کردن و حتی در خواب نیز اتفاق می افتد. گرفتگی عضلات خطرناک نمی باشد اما درد آن می تواند بسیار آزاردهنده باشد واستفاده از ماهیچه را غیرممکن نماید.چگونه گرفتگی عضلات را برطرف کنیم؟ + 11 درمان موثر خانگی در ایرناک چگونه گرفتگی عضلات را برطرف کنیم؟ + 11 درمان موثر خانگی در ایرناک

دلایل گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات چه علت هایی دارد

گرفتگی عضلات چه علت هایی دارد

فشار عصبی و استرس از علت های گرفتگی عضلات

یکی از علت های گرفتگی عضلات پا فشارهای عصبی می باشد که می تواند در خواب باعث گرفتگی غضلات پا شود .درطی دوران بارداری ، استرس ، می تواند باعث گرفتگی عضلات شود ، گاهی این گرفتگی های عضلانی با ریشه عصبی در ناحیه معده و روده اتفاق می افتد که دربا درد معده و کولیت های روده ایخود را نشان می دهد.

گرفتگی عضلات به علت کمبود مواد معدنی

گاهی اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن موجب گرفتگی عضلات می شود. کاهش یا افزایش منیزیم ، کلسیم ، سدیم و پتاسیم در خون باعث انقباض عضله و گرفتگی آن می شود.

 گرفتگی عضلات چیست و چه دلایلی دارد

گرفتگی عضلات چیست و چه دلایلی دارد

کم آبی بدن یکی از دلایل گرفتگی عضلات

بالا رفتن میزان اسید لاکتیک در عضلات به علت کم آبی موجب بروز درد در عضلات می شود زیرا کم آبی باعث نرسیدن خون به عضلات و گرفتگی عضلات می شود.با نوشیدن آب کافی می توانید از گرفتگی عضلات در حین فعالیت و ورزش جلوگیری کنید زیرا در هنگام ورزش های سنگین مایعات بدن دفع می شود و بدن دچار کم آبی می شود ، در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به تمام عضلات در حال ورزش وجود ندارد.

گرفتگی عضلات به علت کاهش جریان خون

تصلب شرایین و باریک شدن رگ هایی که خون را به پاها می رساند می تواند گرفتگی عضلات را در هنگام ورزش بوجود آورد که این گرفتگی ها بعد از ورزش معمولا از بین می روند.

دلایل گرفتگی عضلات بدن و پیشگیری از آن

دلایل گرفتگی عضلات بدن و پیشگیری از آن

تحت فشار بودن عصب از دلایل گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات و درد در پاها ممکن است به علت فشردگی اعصاب در ستون فقرات (تنگی کانال نخاعی) ایجاد شود . درد عضلات به هنگام راه رفتن طولانی مدت ، بدتر می شود و یا قرار گرفتن در پوزیشن و موقعیت غلط هنگام کار و فعالیت روزانه مثل نشستن ها و ایستادن طولانی و برداشتن اجسام سنگین به طریقه اشتباه از روی زمین به گرفتگی عضلانی منجر می شود. پیاده روی با پشت کمی خمیده ، علائم درد را می تواند بهبود و یا به تاخیر بیاندازد.

روش های درمان گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات

با این روش های ساده خانگی گرفتگی عضلات را درمان کنید ، در ادامه به برخی از این درمان های خانگی می پردازیم.

درمان گرفتگی عضلات با ماساژ ملایم‏

گرفتگی عضلات را می توانید با ماساژملایم کاهش دهید زیرا ماساژ ملایم سبب برقرای بهتر جریان خون می شود وعضلات گرفته راتسکین می دهد . قسمت دچار گرفتگی عضلات را با بیوفریز مالش دهید.

بیوفریز یک مسکن موضعی برای تسکین درد عضلات ، آرتروز ، کمر ، کتف ، کشیدگی گردن ، اسپاسم عضلانی ، زانو ، ‏‏لگن و پشت ران ، قوزک پا و مفاصل آرنج است.‏

برای درمان گرفتگی عضلات چه کنیم

برای درمان گرفتگی عضلات چه کنیم

کاهش گرفتگی عضلات با دوش داغ

وان گرم یا دوش داغ می تواندموجب کاهش گرفتگی عضلات شود. گرما موجب رفع گرفتگی عضلانی و تسکین آنها خواهد شد.

کشش یکی از راه های درمان گرفتگی عضلات

یک برنامه منظم ‏‏کشش عضلات به حفظ انعطاف پذیری و آرامش عضلات کمک و از گرفتگی های عضلات جلوگیری می کند.انگشت پایتان رو به بالا قرار دارد ، پاهایتان را ‏‏به سمت سرتان بکشانید. 30 دقیقه در همین حالت بمانید. این کشش سبب شل شدن عضلات کمر خواهد شد و در ‏‏صورت گرفتگی عضلات جلوی رانتان ، پاهایتان را به سمت سرین تان بکشانید و 30 دقیقه در همین حالت بمانید.

درمان گرفتگی عضلات در طب سنتی

درمان گرفتگی عضلات در خانه

کاهش گرفتگی عضلات با کمپرس سرد یا گرم

یک کیسه یخ را روی ناحیه مبتلا به مدت 10 دقیقه یا به مدت قرمز شدن موضع مالش دهید تا به شل شدن و رفع گرفتگی عضلات ‏‏کمک کند. قرمزی موضع به علت این است که سلول های قرمز خون موجب گرمی عضلات می شوند.‏کمپرس گرم یا استفاده از یک حوله گرم یا پتوی برقی موجب تحریک جریان خون موضع و ‏رفع گرفتگی عضلات می شود.

آبرسانی موجب کاهش گرفتگی عضلات می شود

کم آبی بدن ممکن است موجب گرفتگی عضلات شود پس بهتر است هر روز آب فراوان بنوشید تا به جبران مایعات از دست رفته بدنتان بپردازید.

رژیم غذایی سالم برای درمان گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات را با مصرف کدام مواد غذایی رفع کنیم

گرفتگی عضلات را با مصرف کدام مواد غذایی رفع کنیم

ممکن است کمبود یک ماده غذایی در بدن موجب گرفتگی عضلانی شود .پتاسیم و کلسیم از مواد معدنی هستند که می ‏‏توانند موجب گرفتگی عضلات شوند .اضافه کردن این مواد غذایی به سفره خانواده تان وگرفتن یک برنامه غذایی متعادل ازپزشک می تواند در درمان عضلات گرفته بسیار موثر باشد. مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند ماست و شیر و مواد غذایی غنی از پتاسیم نظیرموز ‏و ‏سیب زمینی است.

کاهش گرفتگی عضلات با چای بابونه

برای کاهش گرفتگی عضلات مصرف حداقل 5 فنجان چای بابونه در روز بسیار کمک کننده می باشد زیرا چای بابونه حاوی یک نوع اسید آمینه به نام گلیسین است که به آرامش عضلات کمک می کند.

رفع گرفتگی عضلات با عسل

عسل می تواند در رفع گرفتگی عضلات موثر باشد ، مصرف 2 قاشق چایخوری عسل با غذا ، باعث جلوگیری ازگرفتگی های عضلات ساق پا می شود.

عسل بهترین درمان برای کاهش گرفتگی عضلات

عسل بهترین درمان برای کاهش گرفتگی عضلات

خردل یا آب نمک راهی برای رفع گرفتگی عضلات

یک قاشق خردل یا کمی آب نمک را برای رفع گرفتگی عضلات با یکدیگر مخلوط کنید و نوش جان بفرمایید.

سرکه سیب درمانی برای گرفتگی عضلات

سرکه سیب یک منبع غنی از پتاسیم است. یک قاشق چایخوری عسل ، 2 قاشق چایخوری سرکه سیب و آب گرم را با یکدیگر مخلوط کنید و ‏‏بنوشید. ‏

رفع گرفتگی عضلات با سرکه سیب

رفع گرفتگی عضلات با سرکه سیب

کاهش گرفتگی عضلات با ویتامین ب کمپلکس

مکمل های ویتامین ب کمپلکس موجب کاهش گرفتگی عضلات می شود اما هنوز تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم است.

بازدید : 3,277 بار
چگونه گرفتگی عضلات را برطرف کنیم؟ + 11 درمان موثر خانگی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,110