آلودگی به شپش در مراکز تجمعی مانند مدرسه­، ورزشگاه­، پادگان، پرورشگاه و خوابگاه ­ها شایع بوده و آگاهی از علایم و نشانه­ های آن در مهار و حذف آلودگی های انسانی بسیار مؤثر است.

چگونه شپش موی سر را با سس مایونز درمان کنیم؟

شستن موها با سرکه یا آغشته کردن آنها به سس مایونز یکی از راه های درمان شپش یا بیماری پدیکولوزیس است.درمان قطعی شپش موی سر با سس مایونز در ایرناک درمان قطعی شپش موی سر با سس مایونز در ایرناک

درمان شپش موی سر با سس مایونز

در صورت آلوده شدن به بیماری پدیکولوزیس ، تمام سر و موها را با سرکه خیس کرده ، پس از نیم ساعت آبکشی کنید.

درمان شپش موی سر با سس مایونز

سرکه موجب رفع چسبندگی و سست شدن کپسول تخم­ها شده و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می­کند.همچنین می­توان هنگام شب سر و موها را به­ خوبی با سس مایونز آغشته کرد به­ طوری که در تمام طول شب با استفاده از کلاه روی سر باقی مانده و روز بعد شستشو داده شود.

درمان شپش موی سر با سس مایونز

مایونز موجب بسته شدن سوراخ ­های تنفسی شپش و از بین رفتن آن می­شود.

آنچه باید در مورد بیماری پدیکولوزیس بدانیم

آلودگی به شپش در مراکز تجمعی مانند مدرسه­ ، ورزشگاه­ ، پادگان ، پرورشگاه و خوابگاه ­ها شایع بوده و آگاهی از علایم و نشانه­ های آن در مهار و حذف آلودگی های انسانی بسیار مؤثر است.شپش از خون انسان تغذیه می­ کند و بزاق آن حاوی موادی است که ضمن اینکه از لخته شدن خون جلوگیری می­کند موجب ایجاد حساسیت و خارش شدید می­ شود.شپش قادر به پریدن و جهیدن نیست و حرکت لغزشی آهسته دارد.

ویژگی­ های شپش

شپش حشره­ای کوچک ، بدون بال و خونخوار است و از آنجا که سطح خارجی پوست و مو را آلوده می­کند ، انگل خارجی اجباری انسان محسوب می­شود.طول عمر متوسط شپش ماده 30 روز و رنگ آن بین خاکستری تا قرمز متغیر است و می­ تواند سر ، بدن و عانه (دستگاه تناسلی خارجی) را در انسان آلوده کند.آلودگی به شپش ، به دنبال تماس نزدیک بین فردی یا هنگامی که افراد خانواده در فصل­ های سرد و برای تأمین گرما لباس بیشتری می­ پوشند ، شایع می­شود.

شپش به جامعه یا طبقه خاصی محدود نبوده و تمام طبقات را مبتلا می­کند.شپش در آب قادر به تنفس نبوده و زنده نمی­ ماند ، به همین دلیل از طریق شنا در استخر منتقل نمی­شود.اگرچه بطور معمول شپش در جوامع فقیر و متراکم شایع­تر است ولی کلیه طبقات اجتماعی می­توانند در معرض خطر آلودگی با شپش قرار گیرند.وجود شپش سر ، بدن یا عانه را آلودگی به شپش یا پدیکولوزیس گویند.تخم شپش که رشک (Nit) نامیده می ­شود ، بیضی شکل ، سفید رنگ و به اندازه ته سنجاق است و به ساقه مو در نزدیکی پوست سر و درز لباس فرد آلوده می­چسبد و به راحتی کنده نمی­شود.

شپش سر

آلودگی در تمام گروه های سنی دیده می­شود ولی شپش سر در کودکان شیوع بیشتری دارد ، دختر بچه ها به علت تماس بیشتر سر با سر یا تماس پوشش­ های سر بیش از پسرها به شپش سر آلوده می­ شوند.شپش تقریبا هر چهار ساعت یک­ بار خونخواری می­کند.پای شپش به گونه ای است که می­ تواند به مو چنگ بزند ، شانه زدن موجب شکسته شدن پاها و مرگ آن خواهد شد.طول بدن شپش یک تا سه میلیمتر است (کوچکتر از مورچه ­های خیلی کوچک) و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

طول عمر شپش ماده حدود یک ماه و روزانه چهار تا شش تخم می­ گذارد که این تخم­ها در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب است ، به موها می­چسبند (برخلاف شوره یا سایر پوسته ­های سر که به راحتی با برس جدا می­ شود).محل شایع این تخم­ها در موهای پشت سر و پشت گوش می­باشد.گاهی تعداد این تخم ها آنقدر زیاد است که مانند سفیدی مو بروز می­کند.غیر از تخم شپش در موارد آلودگی شدیدتر خود شپش نیز در روی موها مشهود است.نوزاد شپش پس از هفت روز از تخم خارج شده و پس از سه بار پوست­ اندازی بالغ می­شوند.

نشانه­ های آلودگی به شپش سر

خارش مداوم پشت سر و گردن ناشی از واکنش حساسیتی پوست بدن فرد به بزاق شپش است.

باید توجه داشت که عفونت جدید همیشه سبب خارش سر نمی­شود ، در بیشتر موارد ، آلودگی به شپش سر بدون علامت است و آلودگی را والدین ، آموزگاران یا مربیان بهداشت مدرسه تشخیص می­دهند.

شپش سر بیشتر در نواحی پشت گوش و پس سر زندگی و تخم­گذاری می­کند ، از این­رو در هنگام بیماریابی باید به این نکته توجه کرد.

نشانه­ های آلودگی به شپش سر

علائم شپش سر

گاهی در موارد پیشرفته غدد لنفاوی اطراف سر در ناحیه گردن برجسته می شود و گاهی خارش شدید سر باعث کنده شدن پوست و خراشیدگی شده و با اضافه شدن عفونت ، ممکن است زرد زخم نیز بروز کند.

در چنین مواردی باید به فکر شپش سر بود و سر بیمار از لحاظ وجود شپش یا تخم آن معاینه شود.

راه­های انتقال

تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده بیشتر در ازدحام جمعیت رخ می­دهد؛ تماس غیرمستقیم ، مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی آلوده مانند لباس­ها ، بالش ، پتو ، ملحفه ، شانه ، برس ، حوله ، کلاه ، گیره مو ، گل سر ، مقنعه ، شال ، روسری و چادر ، کلاه ، حوله حمام و غیره ، همچنین زمانی که شیوع شپش در جامعه بالاست صندلی اتوبوس­ های شهری و بین شهری ، تاکسی ­ها و سالن­های اجتماعات نیز در انتقال و انتشار شپش نقش دارند.

درمان شپش سر

اساس درمان در انواع شپش رعایت اصول بهداشتی فردی ، حمام کردن و تعویض منظم البسه و درمان موارد بیماری است.

از بین بردن و درمان شپش به دو روش فیزیکی و دارویی امکان­پذیر است.

پرمترین داروی انتخابی است که به صورت شامپو ، محلول سرشوی ، پودر ، لوسیون و کرم موجود است.

درمان دارویی شپش سر

مهم­ترین داروی انتخابی در درمان شپش فراورده های پرمترین می­باشد که بصورت شامپو و کرم 5 درصد در بازار موجود است.

درمان دارویی شپش سر

راه حل و درمان شپش مو کودک با دارو

راه های پیشگیری از شپش سر

شستشوی لباس­ها و ملحفه­ ها در آب جوش به مدت 10 تا 20 دقیقه و یا استفاده از ماشین لباسشویی و خشک و اتو کردن درزهای لباس؛ رعایت بهداشت فردی بخصوص استحمام مرتب و شستشوی منظم لباس ها از جمله راه های پیشگیری از این بیماری است.

شانه کردن روزانه­ موی سر ترجیحا با شانه دندانه ریز چوبی ، تمیز کردن همه روزه­ برس و شانه ، استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران ، پرهیز از تماس با اشیاء و لباس­های فرد آلوده ، معاینه مرتب موها ، گزارش و مراجعه موارد آلوده به مراکز بهداشتی از دیگر راه های پیشگیری از ابتلا به شپش است.

درمان شپش سربا سس مایونز / درمان شپش سر با جوشانده اسپند / درمان شپش سر با سرکه / درمان شپش سرباحنا / درمان شپش سر با رنگ مو / درمان شپش سر با اسپند / درمان قطعی شپش / فواید شپش برای مو
بازدید : 105,665 بار
درمان قطعی شپش موی سر با سس مایونز
4.2
out of
5
(
11
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,620
بستن