در ادامه این مقاله از ایرناک شما با راهکارهایی برای پیشگیری و درمان عرق سوز شدن لای پا و قسمت کشاله ران در زنان و مردان آشنا می شوید.

علت عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران و روشهای پیشگیری و درمان خانگی آن

خیلی از افراد هستند که بدلیل پوشیدن لباس تنگ و یا چاق بودن پاها با مشکل عرق سوز شدن لای پا مواجه هستند و در فصل تابستان و فصول و روزهای گرم هنگام پیاده روی بسیار آنها را اذیت می کند در ادامه این مقاله شما با راهکارهایی برای درمان عرق سوز شدن لای پا آشنا می شوید.علت عرق سوز شدن لای پا و ناحیه تناسلی + پیشگیری و درمان خانگی در ایرناک علت عرق سوز شدن لای پا و ناحیه تناسلی + پیشگیری و درمان خانگی در ایرناک

راهکار و درمان عرق سوز شدن لای پا در زنان و مردان

عرق سوز با انسداد مجاری عرق پوست و معمولاً در آب وهوای گرم و مرطوب اتفاق می افتد. پوشیدن لباس های محدود کننده و سنگین در هوای گرم این وضعیت را بدتر می کند زیرا این نوع لباس ها از تنفس پوست جلوگیری می کند. مشکل عرق سوز در نوزادان ، کودکان نوپایی که والدین شان لباس هایی بسیار گرم نسبت به آب وهوا تنشان می کنند ، بیشتر اتفاق می افتد.

علت عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران و پیشگیری و درمان خانگی آن

علت عرق سوز شدن لای پا چیست؟

عرق سوز را می توانید به صورت برآمدگی های ریزی روی پوست تشخیص دهید که معمولاً به صورت خوشه ای روی ناحیه ای از پوست ایجاد می شود. عرق سوز ممکن است زیر بغل ، بین ران ها ، روی باسن یا پشت اتفاق بیفتد. ممگن است عرق سوز بدتر شود ، مثلاً با پوشیدن پشت هم یک لباس ممکن است موجب یک مشکل پوستی دیگر شود.

در بزرگسالان ، عرق سوز به ندرت به مراقبت پزشکی نیاز دارد اما برای بچه های کوچک در صورت تداوم مشکل می بایست به پزشک مراجعه شود. همچنین اگر کودک دچار تب شدید شد یا عرق سوزها شروع به پخش شدن کردند ، می تواند به مشکلی جدی تبدیل شود. گاهی اوقات ، عرق سوز به اشتباه تشخیص داده می شود ، ازاینرو اگر والدین نگران بودند ، حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

علائم غیرعادی عفونت عبارتند از :
  • تورم زیاد یا قرمز شدن پوست آن ناحیه
  • تب (بالاتر از ۳۹ درجه) همراه با لرز
  • تورم غدد لنفی
  • امتداد خطوط قرمزی از ناحیه عرق سوز شده

عرق سوز معمولاً خود به خود برطرف می شود و اگر نشد می توان با روش های زیر درمان کرد :

۱. ناحیه موردنظر را خنک کنید. یک دستمال خنک و خیس روی عرق سوزها بگذارید یا حداقل برای ۲۰ دقیقه آن را زیر دوش آب سرد نگه دارید.

۲. لباس های محدودکننده را از آن قسمت درآورید. شلوارها و بلوزهای تنگ ، پارچه های سنگینی مثل لیکرا را باید با پارچه های سبک و گشاد جایگزین کنید.

۳. بعد از دوش گرفتن یا استفاده از دستمال خنک و خیس ، بگذارید ناحیه عرق سوزشده خود به خود در هوای آزاد خشک شود و از کشیدن حوله روی آن خودداری کنید.

۴. اگر ناحیه موردنظر خارش یا درد داشت ، روی آن لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون بزنید. اگر مشکل برطرف نشد ، یا بدتر شد ، از استفاده مجدد آن لوسیون و کرم اجتناب کنید.

۵. تا زمان بهبودی کامل ، از صابون ها ، لوسیون ها یا هر ماده خشن روی ناحیه عرق سوزشده خودداری کنید.

علت عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران و پیشگیری و درمان خانگی آن

عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران خانمها و آقایان

درمان عرق سوز شدن ناحیه تناسلی مردان و زنان

برای جلوگیری از بروز عرق سوز در آینده ، موقع فعالیت یا بازی کردن در هوای گرم ، برای خنک و خشک نگه داشتن پوست از لباس های نخی گشاد و سبک استفاده کنید. نوزادان را متناسب با آب وهوا لباس بپوشانید. عرق سوز مشکل جدی نیست اما ناراحتی زیادی ایجاد می کند.

درمان پوست عرق سوز شده :

درمان پوست عرق سوز شده هم کار آسانی است :

مرحله ی اول برای درمان پوست عرق سوز شده :

محل عرق سوز شده را با آب و صابون بشویید. سپس با ضربات آرام حوله ، خشکش کنید.

مرحله ی دوم برای درمان پوست عرق سوز شده :

به محل مورد نظر یک لایه ی نازک پماد آنتی بیوتیک ، یا اسپری ضد عفونی کننده بزنید ، تا از عفونی شدنش جلوگیری کرده و به درمانش کمک کرده باشید.

مرحله ی سوم برای درمان پوست عرق سوز شده :

پوست تحریک شده را با گاز یا باند استریل بپوشانید. و هر ۲۴ ساعت یکبار تعویضش کنید.

توجه :

اگر به طور کامل از ساییده شدن محل مورد نظر جلوگیری کرده اید ، اما تحریک پوستتان بیش از دو روز ادامه داشت ، به سراغ مراقبت های پزشکی بروید.

نکته :

استفاده از پمادهای ویتامین A و D هم به بهبود سوزش محدوده ی عرق سوز شده و کاهش اصطحکاک کمک می کند.

روش های خانگی برای درمان عرق سوز شدن به شرح ذیل میباشد :

خیار

خیار یک درمان عالی برای رفع عرق سوز شدن کشاله ران و ناحیه تناسلی میباشد. خیار را به چند قسمت تقسیم کنید و دو قاشق غذا خوری آب لیموترش را در یک لیوان آب حل کنید. سپس چند قطعه از خیارها را درون محلول آب و لیمو قرار دهید و پس از چند دقیقه ، خیارها را خارج کرده و مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی مناطقی که عرق سوز شده ، قرار دهید. سعی کنید این کار را حدود ۲ تا ۳ بار در طول روز تکرار کنید تا تاثیر مطلوبش را روی بهبودی پوست بگذارد. خیار برای سلامت و زیبایی پوست بسیار مفید است.

پودر بچه

استفاده از پودر بچه بسیار مفید می باشد برای این کار موضع را تمیز بشویید و خشک کنید ، سپس پودر بچه را در محل مورد نظر بپاشید و تا یک الی دو ساعت موضع را نشویید.

کرم ضدحساسیت

اگر پوست شما حساس است و احساس خارش دارید ، می توانید از کرم “هیدروکورتیزون” برای از بین بردن حساسیت استفاده کنید.

ویتامین E

میزان مصرف ویتامین E باید از طریق مواد غذایی افزایش پیدا کند و به روزی حداقل ۵۰۰ میلی گرم برسد. مصرف مکمل ویتامین E باید تحت نظر پزشک باشد.

جوش شیرین

خمیری از جوش شیرین و آب و پودر بلغور جو دو سر تهیه کنید و به روی موضع به آرامی بمالید باعث ترمیم پوست می شود و بسیار مفید است.

نعناع

دم کرده نعنا تهیه کنید و پارچه ای تمیز را با آن خیس کنید و روی نواحی عرق سوز شده قرار دهید. همچنین می توانید دم کرده نعناع را به طور مستقیم ، روی پوست عرق سوز شده بریزید تا تاثیر مطلوب خود را بگذارد.

استحمام

هر چه کمتر از صابون استفاده شود ، بهتر است و برای تمیز کردن کشاله ران بهتر است از آب سرد استفاده شود. کشاله ران را باید همیشه خشک نگاه داشت ، به خصوص پس از استحمام باید آ ن را به طور کامل خشک کرد.

استحمام صبحگاهی یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از عرق سوز شدن در فصل تابستان است ، زیرا موجب باز شدن منافذ پوست و دیر بسته شدن آنها ، تعریق کمتر می شود.

علت عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران و پیشگیری و درمان خانگی آن

درمان خانگی عرق سوز شدن لای پا و کشاله ران

شامپو بچه

ابتدا محل عرق سوز شده را با کمی شامپو بچه و اب ولرم تمیز بشویید وسپس گیاه آلوئه ورا که اثر خنک کنندگی و درمانی پوست را دارد به روی آن بمالید اگر الوئه ورا در دسترس نبود می توانید از ژل آن نیز استفاده کنید.

لباس

در منزل لباس های تنگ و پلاستیکی را کنار بگذارید و لباس های نخی ، گشاد و خنک بپوشید. از پوشیدن لباس های تنگ که سبب آزار منطقه عرق سوز می شود ، جدا خودداری کنید. لباس های گشاد و آزاد انتخاب کنید تا هوای کافی به آن مناطق برسد و سریع تر بهبود پیدا کند.

بازدید : 6,995 بار
علت عرق سوز شدن لای پا و ناحیه تناسلی + پیشگیری و درمان خانگی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,200
بستن