التهاب مفصل یا آرتریت (به انگلیسی: Arthritis) به برافروختگی مفصل که با ورم و درد و محدودیت حرکت همراه است، گفته می شود.

علائم و روشهای درمان التهاب مفصل یا آرتریت

آرتریت عبارتست از التهاب یک یا چند مفصل. مهم ترین علامت آرتریت شامل درد و خشکی مفاصل است که با افزایش سن بدتر می شود.دو نوع مهم آرتریت عبارتند از استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت.آرتریت | علائم و درمان التهاب مفصل یا آرتریت در ایرناک آرتریت | علائم و درمان التهاب مفصل یا آرتریت در ایرناک

استئوآرتریت معمولا در اثر فرسایش و استهلاک ایجاد می شود ، در حالی که روماتوئید آرتریت یک اختلال خودایمنی می باشد. انواع دیگر آرتریت ها می تواند توسط کریستال های اسید اوریک ، عفونت ها و حتی بیماری های زمینه ای مانند پسوریازیس و یا لوپوس بوجود آیند. درمان بستگی به نوع آرتریت دارد. یکی از اهداف اصلی درمان آرتریت عبارت است از کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار.

مفصل چگونه دچار آرتریت میشود

مفصل جایی است که دو استخوان در کنار هم قرار گرفته و در کنار هم حرکت میکنند. دو استخوان یاد شده به توسط رباط هایی به هم متصل میشوند. رباط ها بافت های طنابی یا نواری شکل محکمی هستند که از دو طرف به دو استخوان تشکیل دهنده مفصل متصل شده و آنها را در کنار یکدیگر نگه میدارند.

علائم و درمان التهاب مفصل یا آرتریت

 التهاب مفصل یا آرتریت چیست؟

بر روی قسمتی از استخوان ها که بر روی هم حرکت میکنند لایه بافتی صاف و لغزنده ای به نام غضروف قرار گرفته که موجب میشود استخوان ها به راحتی و بدون اصطکاک بر روی هم حرکت کنند. دو سر استخوانی که مفصل را درست میکنند در داخل یک کیسه بافتی به نام کپسول مفصلی قرار گرفته است. داخل این کیسه را فضای مفصلی میگویند.

فضای مفصلی حاوی مایع مفصلی یا مایع سینوویال است. مایع مفصلی لزج است و موجب لیز شدن بیشتر سطوح غضروف مفصلی میشود. مایع مفصلی به توسط لایه سینوویال که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانیده است ترشح میشود.

علائم آرتریت

شایع ترین علائم آرتریت در مفاصل بدن دیده می شود. بسته به نوع آرتریت ، علائم و نشانه ها ممکن است شامل درد ، سفتی ، ورم ، قرمزی و کاهش محدوده حرکت مفاصل باشد.

علت آرتریت

- استئوآرتریت : شایع ترین نوع آرتریت می باشد که در اثر استهلاک و فرسایش غضروف مفصل بوجود می آید. غضروف در انتهای استخوان دارای پوششی سفت و براق می باشد. آسیب موجب ساییدن استخوان می شود و می تواند باعث درد و محدود شدن حرکات گردد. این استهلاک و فرسودگی می تواند در عرض چندین سال رخ دهد و یا می تواند باعث عفونت و یا آسیب مفصل گردد.

- روماتوئید آرتریت : سیستم ایمنی بدن به پوشش مفصل حمله می کند و باعث ملتهب و متورم شدن مفصل می گردد. با پیشرفت این آرتریت ، در نهایت موجب تخریب غضروف و استخوان می گردد.

عوامل خطر آرتریت

- سابقه خانوادگی : برخی از انواع آرتریت ها ، در خانواده ارثی می باشند. بنابراین اگر والدین شما مبتلا به این بیماری است ، شانس ابتلای شما به این بیماری زیاد است. ژن ها می توانند شما را در معرض عوامل محیطی که باعث تشدید آرتریت می شوند نیز قرار دهند.

-سن : خطر ابتلا به انواع مختلف آرتریت از قبیل استئوآرتریت ، روماتوئید آرتریت و نقرس با افزایش سن بیشتر می شود.

- جنس : زنان بیشتر از مردان به آرتریت روماتوئید مبتلا می شوند ، در حالی که بیشتر افراد مبتلا به نقرس ، مرد می باشند.

- صدمه به مفصل : افرادی که دچار آسیب مفصل می شوند ، مانند کسانی که در ورزش مفصلشان آسیب می بیند ، به احتمال زیاد مبتلا به آرتروز می گردند.

- چاقی : وزن زیاد روی مفاصل فشار وارد می کند و از بین مفاصل بدن بیشتر مفاصل زانو ، لگن و ستون فقرات آسیب می بینند. افراد چاق در معرض خطر بالای ابتلا به آرتروز می باشند.

عوارض آرتریت

آرتریت شدید ، بر روی دست ها و بازوها تاثیر می گذارد و باعث می شود به سختی کارهای روزانه خود را انجام دهید. در برخی موارد ، مفاصل پیچ می خورند و تغییر شکل می دهند.

تشخیص آرتریت

پزشک مفاصلتان را معاینه می کند تا ببیند ورم ، قرمزی و یا گرما دارد یا نه.

او همچنین بررسی می کند که شما چگونه مفاصلتان را حرکت می دهید.

پزشک ممکن است این آزمایش ها را از شما بخواهد :

- آزمایش خون ، ادرار و مایع مفصلی

- آزمایش های عکسبرداری مثل سی تی اسکن ، MRI ، اشعه ایکس و سونوگرافی.

- آرتروسکوپی : پزشک از طریق برشی در نزدیکی مفصل و با وارد کردن لوله ای انعطاف پذیر و کوچک به نام آرتروسکوپ ، آسیب مفصل را می بیند. آرتروسکوپ ، تصویر داخل مفصل را به صفحه نمایش (مانیتور) انتقال می دهد.

درمان آرتریت

درمان آرتریت بر اساس تسکین علائم و بهبود عملکرد مفاصل است. بیمار ممکن است چندین دارو و یا ترکیبی از داروها را مصرف کند.

- ضد دردها ، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ، کرم ها و یا پمادهای حاوی منتول یا کپسایسین که حاوی فلفل تند می باشند ، داروهای اصلاح کننده آرتریت و کورتیکواستروئیدها.

- فیزیوتراپی : ورزش باعث بهبود دامنه حرکت و قدرت عضلات دربرگیرنده مفاصل می گردد. در برخی موارد ، نیاز به آتل می باشد.

- جراحی : اگر با این اقدامات بهبود نیافت ، جراح تعویض مفصل و یا جوش دادن مفاصل را تجویز می کند.

درمان التهاب مفصل بستگی به عامل ایجاد کننده دارد. معمولاً ورزشهای استقامتی سبک ، فیزیوتراپی و رژیم غذایی غنی از کلسیم بخشی ازدرمان را تشکیل می دهند. برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهایی نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد. در موارد شدید برای کاهش التهاب مفصلی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، گاهی تزریق کورتون به داخل مفاصل مبتلا و بندرت داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی نظیر متوترکسات ممکن است استفاده شود. برای تخفیف درد مفصلی از گرم کردن مفصل استفاده کنید. برای این منظور استفاده از آب داغ ، جریان های گردابی ، لامپ های گرمایی ، امواج فراصوت یا دیاترمی همگی مؤثرند.

انواع مختلف آرتریت

این بیماری به بیش از ۱۰۰ نوع بیماری تقسیم می شود اما دو نوع اصلی آن عبارتند از استئو آرتریت ( آرتروز ) و آرتریت روماتوئید.

آرتروز ( استئو آرتریت )

شایع ترین نوع این بیماری می باشد که در آن غضروف تخریب شده و تکه های آن آزادانه در مفصل شناور می شوند. به این ترتیب استخوان ها بر یکدیگر ساییده شده و بزرگ می شوند. علت های احتمالی این بیماری عبارتند از :

  • آسیب دیدگی
  • وجود ضایعه مفصل
  • فشار سنگین بر مفصل در یک دوره طولانی

آرتریت روماتوئید

این نوع از بیماری موجب التهاب ، گرم شدن و متورم شدن غشای زلالی شده در نتیجه موجب تولید مایع مفصلی اضافه می شود. این مسئله می تواند موجب تخریب استخوان و غضروف شود. متاسفانه این بیماری بر روی قلب ، ریه ، پوست ، اعصاب و سایر بافت ها تاثیر بگذارد. علت ابتلا به این بیماری هنوز دقیقا مشخص نیست.

آشنایی با آرتریت و انواع آن

انواع التهاب مفصل یا آرتریت

سایر اشکال آرتریت

  • نقرس که معمولا در پنجه های پا ایجاد می شود.
  • لوپوس که موجب تخریب پوست ، مفاصل و سایر اندام ها مهم بدن می شود.
  • اسکلرودرمی که موجب سخت شدن پوست می شود.
  • اسپوندیلیت که موجب درگیر شدن ستون مهره ها می شود. در این بیماری التهاب مهره ها بر روی یکدیگر تاثیر می گذارد.
  • لایم این بیماری مفصلی است که توسط نیش کنه منتقل می شود.
  • آرتریت کودکان در کودکی ایجاد می شود و به احتمال زیاد در بزرگسالی از بین می رود.
  • فیبرومیالژی موجب خستگی و درد عضلانی سراسریمی گردد.
درمان های خانگی آرتریت

- کاهش وزن : اگر چاق هستید ، با کاهش وزن می توانید فشار روی مفاصل را کم کنید. با کاهش وزن تحرکات بدنی خود را افزایش می دهید و صدمه به مفاصل را به تاخیر می اندازید.

- ورزش کردن : ورزش منظم می تواند مفاصل را انعطاف پذیر نماید. شنا کردن و یا ورزش های آبی از بهترین ورزش ها برای افراد دچار آرتریت می باشد ، چرا که آب فشار روی مفاصل را کم می کند.

- گرم و سرد کردن : گرم و سرد کردن مفاصل ، درد ناشی از آرتریت را کم می کند.

- وسایل کمکی : عصا ، چوب زیر بغل ، واکر ، توالت فرنگی و وسایل کمکی دیگر از مفاصل محافظت می کنند و توانایی انجام کارهای روزانه را بالا می ببرید.

درمان های جایگزین آرتریت

- طب سوزنی : در این روش ، سوزن های باریکی را در مناطق خاصی از پوست وارد می کنند تا انواع دردها از قبیل دردهای ناشی از آرتریت را کاهش دهد.

- گلوکزآمین : محققان تازگی به این نتیجه رسیده اند که گلوکزآمین بهتر از دارونما نیست. اما به هر حال ، افرادی که دارای درد متوسط تا شدید هستند و گلوکزآمین و دارونما را با هم مصرف می کنند ، می تواند با درد آرتریت بیشتر کنار بیایند تا افرادی که هیچ چیزی مصرف نمی کنند.

- تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست ( TENS) : با استفاده از این دستگاه ، پالس های الکتریکی خفیفی تولید می شود. با این روش ، عصب نزدیک مفصل دردناک تحریک می شود و باعث می شود که علامت های درد به مغز انتقال نیابد.

- یوگا و تای چی : حرکات آهسته و کششی در این دو ورزش ، به بهبود انعطاف پذیری مفاصل کمک می کند و دامنه حرکات را زیاد می کند.

داروهای ضددرد و آرتریت

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می تواند باعث افزایش بروز بیماری های قلبی شود و بر قلب ، رگ ها و فشار خون اثر دارند و این داروها موجب احتباس مایعات بدن می شوند ، پس افراد مبتلا به نارسایی قلبی باید از این داروها اجتناب کنند.

این را باید بدانید که فقط دارو موجب کاهش درد آرتریت نمی شود ، بلکه شما می توانید با تغییرات شیوه زندگی و درمان های خانگی این درد را کاهش دهید. اگر شما نیاز به دارو برای کنترل درد آرتریت دارید ، دوز داروی مصرفی را کم و مدت زمان کوتاهی آنها را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

اگر شما از داروهایی که بدون نسخه پزشک در داورخانه ها فروخته می شوند ، برای کاهش علائم آرتریت استفاده می کنید ، موارد زیر را مد نظر داشته باشید :

- به طور مرتب ، فشار خونتان را بررسی کنید.

- از نوشیدن الکل اجتناب کنید.

- مکمل های گیاهی ، تغذیه ای و سایر داروهایی که مصرف می کنید را به پزشکتان بگویید.

بوتاکس و آرتریت

تزریق بوتاکس برای کاهش درد آرتریت در شانه ، زانو و ران به ظاهر مفید است.

هنگامی که مقدار کمی بوتاکس به عضله تزریق شود ، باعث مسدود کردن انقباض آن عضله می گردد.

در مطالعات مختلف نشان داده شده که بوتاکس برای کاهش درد آرتریت موثر است ، اما هنوز که هنوزه نمی توان آن را ثابت کرد.

غذاهای ممنوعه در مبتلایان به آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید بیماری خودایمنی دردناک و مزمنی است که بیشتردر زنان بالای 30 سال بروز میکند و علائم مشخصه آن تورم ، سفتی و نهایتا بدشکلی مفاصل می باشد. بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید اکثرا دچار سوء تغذیه میشوند.این سوء تغذیه در اثر کاهش وزن و کاچکسی ناشی از تولید سیتوکین ها عارض میشود.

کمبود های رایج مواد مغذی در بیماری ارتریت عبارتند از : کمبود ویتامین C ، D ، B6،B12،E ، کلسیم ، منیزیم ، روی و سلنیوم که ممکن است احتیاج به مصرف مکمل باشد.خصوصا مصرف آنتی اکسیدانهایی همچون سلنیوم و ویتامین E باعث کاهش تولید رادیکالهای آزاد و آسیب وارده از آنها به مفاصل میگردد. البته مصرف مکمل آهن در این بیماران توصیه نمیشود زیرا ممکن است ارتریت را تشدید کند.

در بعضی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ، مواد غذایی خاصی علائم بیماری را تشدید میکند. در این بیماران درد مفاصل ، تظاهری از آلرژی غذایی است و غذای آزاردهنده را میتوان از رژیم غذایی حذف کرد.

غذاهای ممنوعه در آرتریت روماتوئید

پژوهشی جدید نشان داده است که مصرف برخی مواد غذایی مانند شیرینی جات و برخی نوشیدنی های کافئین دار ممکن است نشانه های آرتریت روماتوئید را وخیم تر سازد. از این رو ، شاید برای افراد مبتلا به این بیماری زمان آن فرار رسیده است تا عادت خوردن دونات و قهوه صبحگاهی را ترک کنند.

داروهای بسیاری برای درمان آرتریت روماتوئید وجود دارند ، اما نباید روش های ساده ای مانند اصلاح رژیم غذایی را برای کاهش درد این بیماری نادیده گرفت. اگرچه همچنان باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرد ، اما بسیاری از پزشکان کاهش و توقف مصرف مواد غذایی که محرک نشانه های آرتریت روماتوئید هستند را برای بررسی تاثیر این اقدام و کمک به مفاصل توصیه می کنند.

در حال حاضر ، یک رژیم غذایی مشخص برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد. بیماران ممکن است نسبت به مواد غذایی مختلف حد تحمل مختلفی داشته باشند و از این رو ، امکان توصیه یک رژیم غذایی واحد وجود ندارد. اما پنج ماده غذایی وجود دارند که به طور معمول نقش آنها در تشدید نشانه های آرتریت روماتوئید گزارش شده است.

آرتریت روماتوئید

مصرف برخی از لبنیات نشانه های بیماری آرتریت روماتوئید را تشدید میکند

کاهش مصرف لبنیات

نشانه های آرتریت روماتوئید ممکن است در واکنش به برخی پروتئین های مشخص که در لبنیات یافت می شوند ، شعله ور شوند. برخی افراد مبتلا به این بیماری که ناتوانی تحمل شیر را گزارش می کنند دارای پادتن هایی نسبت به پروتئین های شیر هستند. بدن این پادتن ها را برای محافظت از خود در برابر ماده ای که به اشتباه مضر تشخیص داده شده است ، تولید می کند ، اما این پادتن ها افزون بر شیر به بخش های دیگر بدن نیز حمله می کنند. لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید و کاهش نشانه های آرتریت روماتوئید را بررسی کنید. به عنوان جایگزینی برای شیر می توانید مصرف شیر بادام را مد نظر قرار دهید.

کاهش مصرف گوشت

تغییر یک رژیم غذایی سرشار از گوشت به یک رژیم غذایی گیاهی اغلب به بهبودی نشانه های آرتریت روماتوئید منجر می شود. مصرف گوشت با دریافت چربی و کالری بیشتر مرتبط است که از نشانگرهای یک رژیم غذایی ناسالم محسوب می شوند. چربی های موجود در گوشت به آسانی به مواد شیمیایی التهابی تبدیل می شوند. تولید این مواد شیمیایی التهابی در برخی شرایط مانند زمان مبارزه با یک عفونت خوب است ، اما آنها می توانند موجب شکل گیری التهاب و تورم دردناک در فضاهایی مانند مفاصل نیز شوند. به جای مصرف زیاد گوشت ، از منابع گیاهی پروتئین مانند لوبیا ، عدس ، و سویا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

کاهش مصرف گلوتن

پژوهش ها نشان داده اند که برخی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به بیماری سلیاک نیز مبتلا هستند که به واسطه گلوتن شکل می گیرد. گلوتن پروتئینی است که در گندم و دیگر غلات یافت می شود و بافتی جویدنی به خمیر می بخشد. هنگامی که فردی به بیماری سلیاک مبتلا است ، مصرف گلوتن موجب یک واکنش ایمنی در روده کوچک می شود که می تواند به نفخ و اسهال منجر شود.

در برخی افراد ، واکنش التهابی ممکن است به مفاصل گسترش یابد که به تشدید نشانه های آرتریت روماتوئید منجر می شود. در شرایطی که مداخلات رژیم غذایی برای آرتریت روماتوئید همچنان بحث برانگیز باقی مانده اند ، جریان رژیم غذایی بدون گلوتن برخی نتایج مثبت را نشان داده است. اما پیش از آغاز یک رژیم غذایی بدون گلوتن ابتلا به بیماری سلیاک را بررسی کنید.

اصلاح رژیم غذایی برای کاهش درد بیماری آرتریت روماتوئید تاثیر زیادی دارد.

توقف مصرف قندهای پالایش شده و شیرینی ها

در شرایطی که برخی کربوهیدارت ها بخشی ضروری از رژیم غذایی ما هستند ، قندهای پالایش شده و شیرینی ها در این دسته قرار نمی گیرند. قندهای پالایش شده کالری هایی عاری از مواد مغذی و مضر برای بدن انسان هستند.

این مواد به خودی خود یک سم هستند. کاهش و قطع مصرف قندهای پالایش شده برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا زمینه ساز التهاب مزمن بیشتر می شوند و افراد مبتلا به این بیماری به چنین چیزی نیاز ندارند. خطرات ابتلا به دیابت و بیماری قلبی عروقی نیز برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بالا است و کنترل فشار خون و کلسترول حیاتی است.

آرتریت روماتوئید

مصرف قهوه علائم بیماری آرتریت روماتوئید را تشدید میکند

محدود کردن مصرف قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار

افراد بسیاری در جهان قهوه می نوشند. فواید سلامت قهوه به ویژه درباره آرتریت روماتوئید بحث برانگیز هستند. مطالعات صورت گرفته نتایجی متناقض را نشان داده اند. با این وجود ، بنابر مطالعه ای که در سال 2006 در نشریه Arthritis Research & Therapy منتشر شد ، نوشیدن قهوه با توسعه پروتئین سیترولینه ضد چرخه ای ، یک زیر گروه خاص از آرتریت روماتوئید ، پیوند خورده است. در شرایطی که پژوهش ها در این زمینه ادامه دارند ، شاید بهتر باشد در میزان مصرف قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار تجدیدنظر کنید.

بازدید : 5,675 بار
آرتریت | علائم و درمان التهاب مفصل یا آرتریت
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,990