یکی از رایج ترین علت درد آرنج, بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج تنیس بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندون های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی کوندیل) به وجود می آید

علائم و روشهای درمان بیماری آرنج تنیس بازان

این بیماری عضلات ، تاندون ها و اپی کوندیل (یک برجستگی استخوانی در سطح خارجیِ آرنج که در آنجا عضلات ساعد به استخوان بازو می چسبند) آرنج را درگیر می کند.تنیس البو | علائم و روشهای درمان بیماری آرنج تنیس بازان در ایرناک تنیس البو | علائم و روشهای درمان بیماری آرنج تنیس بازان در ایرناک

آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیائ و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند.  درد ارنج در اثر علل تاندونی عضلانی ویا استخوانی ایجاد می شود. معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد. درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود.

دلایل شکل گیری بیماری آرنج تنیس بازان

دلایل شکل گیری بیماری آرنج تنیس بازان

بیماری آرنج تنیس بازان

یکی از رایج ترین علت درد آرنج, بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج تنیس بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندون های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی کوندیل) به وجود می آید؛ تکرار حرکت های خاص مچ دست نیز در بروز آن بی تأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمی شوند و هر فردی که به تاندون های ساعدش فشار زیادی وارد شود ، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان درد آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

علل آرنج تنیس بازان

از جمله علل درد آرنج می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تمامی حرکت های مکرر مچ دست ، از جمله تنیس ، هرس کردن و باغبانی ، استفاده بیش از حد از چکش یا پیچ گوشتی ، نقاشی یا هر فعالیتی که فشار دادن یا مشت کردن مداوم را ایجاب کند ، می تواند به بروز این عارضه دامن بزند.
 • در ورزش تنیس ، حرکت های زیر عامل ایجاد تنیس البو به شمار می روند :
 • بک هند یک دستی به شیوه نادرست
 • چرخش دیرهنگام زمان فورهند زدن و در نتیجه خم شدن قابل ملاحظه مچ
 • چرخاندن ناگهانی مچ هنگام سرویس زدن با تمام نیرو
نشانه ها و علائم

نشانه ها و علائم درد آرنج به شرح زیر است :

 • التهاب و حساسیت قسمت خارجی استخوان آرنج
 • خشکی و گرفتگی صبحگاهی آرنج توأم با درد مداوم
 • درد ساعد
 • تشدید شدن درد آرنج زمان مشت کردن دست یا نگه داشتن اشیاء
زمان مراجعه به پزشک

داشتن علائم آرنج تنیس بازان معمولاً مشکل جدی ای به دنبال ندارد ، بااین وجود ، در صورت عدم درمان درد آرنج تنیس البو و ادامه داشتن برای مدتی طولانی امکان دارد دیگر نتوان از عملکرد و حرکت طبیعی و کامل ساعد و آرنج بهره برد. در صورت رویارویی با شرایط زیر برای درمان درد مچ دست با پزشک تماس بگیرید : • درد محدود کننده فعالیت های روزمرّه • درد مقاوم در برابر کمپرس سرد ، استراحت و مسکن های ضدالتهابی متداول (فروش مجاز بدون نسخه) • بروز هر گونه ضعف یا کرختی در دست که می تواند بیانگر ابتلا به دیگر عارضه های درد مچ دست یا آرنج نیز باشد.

تشخیص تنیس البو

احتمالاً پزشک از یکی از روش های زیر یا تمام آنها برای تشخیص آرنج تنیس بازان استفاده خواهد کرد :

 • پزشک هنگام بررسی سابقه ی پزشکی بیمار ، پرسش هایی را در زمینه ی میزان فعالیت ، شغل ، فعالیت های تفریحی اخیر ، مصرف دارو و مشکلات سلامتی دیگر مطرح خواهد کرد.
 • پزشک در حین معاینه بدنی آرنج و دیگر مفصل ها را لمس خواهد کرد ، و همچنین وضعیت اعصاب ، عضله ها ، استخوان ها و پوست را نیز مدّ نظر خواهد داشت. • چنانچه علائم نشان دهنده وجود احتمالی مشکل دیگری در مفصل آرنج باشند ، انجام رادیوگرافی ضرورت می یابد.
 • اگر علائم ، علی رغم درمان تهاجمی ، برطرف نشدند ، بررسی های عصبی در تشخیص به دام افتادن عصب رادیال یا شعاعی مفصل آرنج (سندرم تونل رادیال) ضرورت می یابند.
 • بعید است پزشک دستور انجام آزمایش خون ، سی. تی. اسکن یا ام. آر. آی بدهد ، با این حال این روش ها برای تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن عارضه های دیگر کاربرد دارند. مراقبت از خود در خانه
 • درمان درد آرنج در خانه مانند قرار دادن کمپرس یخ دو بار در روز ، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه ، به کاهش التهاب و تسکین درد کمک می کنند. منجمد کردن آب در یک لیوان کاغذی و پاره کردن لبه بالایی آن هنگام ذوب شدن یخ ، یک روش آسان استفاده از درمان با کمپرس سرد است. یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید ، آن را در یک حوله بپیچید.
 • به بخش دردناک استراحت دهید تا بیش از این آسیب نبیند و درد نیز کاهش یابد.
 • مسکن های ضدالتهابی که فروش بدون نسخه شان آزاد است ، مانند ایبوپروفن (ادویل ، مورتین) ، آسپرین یا ناپروکسین (الیو) در تسکین درد و تسریع التیام یافتن موثر هستند.

آرنج تنیس بازان

آرنج بند ضد فشار عضله


درمان های خانگی برای بیماری آرنج تنیس بازان

ماساژ :

یکی از آسان ترین درمان ها برای آرنج تنیس بازان انجام ماساژ است. با توجه به محل درد ، انجام ماساژ توسط خود فرد روی ناحیه دردناک نیز امکان پذیر است. ماساژ جریان خون را افزایش می دهد و گردش خون بهتر به تاندون ها و عضلات آسیب دیده موجب می شود تا فرآیند درمان تسریع شود و از قفل شدن عضلات جلوگیری می کند. گرم کردن بدن پیش از هر گونه فعالیت بدنی نیز تصمیمی عاقلانه برای پرهیز از آسیب بیشتر است.

زردچوبه :

ماهیت ضد التهابی زردچوبه آن را به گزینه ای ارزشمند برای بسیاری از بیماری های جسمانی از جمله آرنج تنیس بازان مبدل کرده است. کورکومین ، ماده فعال زردچوبه ، یک ضد درد طبیعی و سرشار از آنتی اکسیدان ها است که فرآیند درمان تاندون های آسیب دیده را سرعت می بخشد.

زنجبیل :

ریشه زنجبیل جوشیده در آب می تواند ترکیبی قوی از مواد مغذی را تولید کند و می توان این ترکیب را به صورت مستقیم روی آرنج متورم یا ملتهب قرار داد و تسکین سریع و بلند مدت را تجربه کرد. همچنین ، شما می توانید زنجبیل را با عسل و آب مخلوط کرده و این ترکیب را یک یا دو بار در روز بنوشید. ویژگی های ضد التهابی زنجبیل و ماده فعال آن به نام جینجرول می تواند از داخل بدن نیز کارآمد باشد.

شنبلیله

شنبلیله خاصیت ضد التهابی دارد که می تواند به کاهش ورم و التهاب کمک کند و همچنین می تواند سرعت ریکاوری این محل آسیب دیده را افزایش دهد.

دو تا یک قاشق غذاخوری از دانه شنبلیله را با مقداری شیر مخلوط کنید و سپس آن را به محل آسیب دیده بزنید و به مدت یک تا دو دقیقه در همان حالت نگه دارید و با آب ولرم شستشو دهید و همچنین می توانید یک قاشق چایخوری از دانه شنبلیله را با یک لیوان آب ولرم هنگام صبح بنوشید و باید این کار را به صورت روزانه انجام دهید.

سیر :

سیر سرشار از آنتی اکسیدان ها ، ترکیبات ضد التهاب ، گوگرد ، و سلنیم است و گزینه ای مناسب برای درمان درد و ناراحتی حاصل از بیماری آرنج تنیس بازان محسوب می شود. چهار یا پنج حبه سیر را له کرده و به صورت مستقیم روی ناحیه ملتهب و دردناک قرار دهید. مواد فعال موجود در سیر از جمله آلیسین می توانند به سرعت درد و تورم را کاهش دهند.

برگ سنفیتون :

یکی از درمان های گیاهی کمتر شناخته شده برای آرنج تنیس بازان استفاده از برگ های سنفیتون است که دارای مواد ضد التهابی و مسکن طبیعی هستند. شما می توانید برگ های این گیاه را در آب خیس کرده و به صورت مستقیم روی ناحیه ملتهب قرار دهید و سپس آرنج را با یک پارچه ببندید. مواد فعال موجود در برگ سنفیتون تورم و درد را کاهش خواهند داد. البته استفاده از سنفیتون در برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس ممنوع است و پیش از استفاده باید با پزشک یا متخصص سلامت مشورت کنید.

کیسه یخ :

هنگامی که عضلات و تاندون های شما دچار تنش ، آسیب دیدگی یا التهاب شده اند کیسه یخ روشی فوق العاده برای کنترل تورم و درد محسوب می شود. کیسه یخ را می توانید به مدت 20 دقیقه روی آرنج خود قرار دهید. پس از استفاده از این روش فعالیت جسمانی و حرکات سریع با آرنج خود انجام ندهید زیرا عضلات سرد و انعطاف پذیری پایینی دارند و مستعد آسیب دیدن هستند.

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

بندهای محافظ :

اگر نمی توانید انجام فعالیتی تکراری که موجب بیماری آرنج تنیس بازان می شود را متوقف کنید از تجهیزات محافظ یا حمایتی استفاده کنید. با این وجود ، توقف فعالیت همچنان گزینه نخست است که توصیه می شود.

تمرینات تخصصی :

ساعد خود را روی سطحی صاف قرار دهید. شما می توانید یک وزنه در دست گرفته و به آرامی مچ خود را به سمت بالا و پایین خم کنید. این حرکت را به تعداد 10 یا 15 بار انجام دهید. انجام منظم این تمرین به ترمیم عضلات کمک کرده و به تدریج درد و التهاب از بین می رود و اجازه وخیم تر شدن بیماری آرنج تنیس بازان را نمی دهد.

استراحت عضلانی :

بهترین روش برای مقابله با آرنج تنیس بازان استراحت عضلانی کامل است. از هر گونه اعمال فشار پرهیز کرده و عضلات مچ و ساعد را تا حد ممکن در حالت آرامش حفظ کنید. میزان خواب شبانه خود را حتی به میزان یک یا دو ساعت افزایش دهید. از این طریق ، بدن زمان بیشتری برای بهبودی طبیعی در اختیار خواهد داشت.


روشهای درمان تنیس البو

تعدیل کردن فعالیت های دامن زننده به علائم : بیمار تشخیص می دهد که چه حرکاتی منجر به بروز درد آرنج دست می شوند و بهتر است تلاش خود را به کار بندد تا برای کاهش علائم آرنج تنیس بازان از انجام این حرکات تا حد امکان اجتناب کند. درد معمولاً در نتیجه بلند کردن و گرفتن اشیا ، مشت کردن دست و حرکت های چرخشی بازوی آسیب دیده تشدید می شود. با متوقف کردن فعالیت های دامن زننده به درد ، التهاب ، کاهش و در نتیجه آسیب تاندون بهبود می یابد. مشکل برخی از بیماران صرفاً با تعدیل فعالیت ها و کم کردن حرکت های مضر بازو یا دست برطرف می شود. اگر فکر می کنید شغل تان در بروز بیماری تنیس البو نقش داشته است ، حتماً این موضوع را با پزشک و یا کارفرمای خود در میان بگذارید ، احتمال دارد وظایف دیگری تا زمان بهبود درد آرنج به شما محول شود. به علاوه به همگان توصیه می شود تا حین انجام کار وقفه های منظمی را برای استراحت کردن در نظر بگیرند.

تسکین درد : گاهی اوقات یخ مسکن مناسب آرنج تنیس بازان است. کمپرس یخ (مانند بسته نخودفرنگی منجمد پیچیده شده در حوله) را دو بار در روز ، هر بار به مدت ۱۰ دقیقه ، بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. به علاوم مسکن های ضدالتهابی ای نظیر ایبوپروفن نیز معمولاً برای کاهش درد ناشی از عارضه آرنج تنیس بازان مصرف می شوند. بعضی از مسکن های ضدالتهابی به صورت پماد یا ژل نیز ارائه می شوند که می توانید آنها را بر روی آرنج دردناک بمالید. این گونه های غیرخوراکی عوارض جانبی کمتری دارند. برای تهیه این داورها می توانید از تولیدات شرکت های متعدد یا تجویز پزشک معالج استفاده کنید. با پزشک یا دکتر داروساز در این زمینه مشورت کنید. اگر قادر به مصرف مسکن های ضدالتهاب نیستید ، از مسکن های دیگری مانند پاراستامول ، کدئین دار یا بدون کدئین ، استفاده کنید.

فیزیوتراپی : کارآمد بودن فیزیوتراپی در درمان آرنج تنیس بازان اثبات شده است. دکتر فیزیوتراپی از روش هایی مانند ماساژ ، لیزردرمانی و اولتراسوند و همچنین نرمش های خاص بهره می گیرد. مشخص نیست که کدام یک از این روش های فیزیوتراپی بر دیگر روش ها مزیت دارد اما می توان گفت فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمان تنیس البو است. بر اساس پژوهش های انجام شده ، فیزیوتراپی به اندازه تزریق داروهای استروئیدی در تسکین موقت درد (ظرف شش هفته نخست) موثر نیست؛ اما در درازمدت بر تزریق های استروئیدی برتری دارد. بااین وجود می توانید مراجعه به دکتر فیزیوتراپی را اندکی به تعویق بیافکنید.

آتل ها و محافظ ها : در این روش از بازوبند یا باند مخصوص استفاده می شود تا حمایت و حفاظت لازم از بازو تا زمان برطرف شدن علائم تنیس البو به عمل آید. گزینه دیگر ، بستن آتل (محافظ) مچ دست است که با کمک به استراحت کردن عضله های حرکت دهنده ی آرنج تسکین درد را به ارمغان می آورند. استفاده از چنین حمایت کننده هایی همزمان با درمان فیزیوتراپی تسکین بهتر علائم را در درازمدت موجب می شود.

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

درمان بیماری آرنج تنیس باز و تسکین آن

تزریق استروئید : در صورت موفقیت آمیز نبودن اقدام های فوق یا دست و چنجه نرم کردن با درد شدید و دشواری در به کار بردن بازو ، تزریق داروی استروئیدی داخل ناحیه ی دردناک ، درد آرنج را تسکین خواهد داد و در درمان آرتروز آرنج مفید خواهد بود ، یافته های چند مطالعه حکایت از آن دارند که تزریق های استروئیدی در تسکین موقت درد موثراند اما معمولاً درد در بسیاری از موارد مجدداً عود می کند. در یکی از مطالعات یاد شده ، میزان اثربخشی کوتاه مدت (شش هفته ای) تزریق های استروئیدی از فیزیوتراپی یا رویه ی منتظر ماندن برای رفع درد بیشتر بود. با این وجود ، میزان اثربخشی دو روش دیگر (فیزیوتراپی و انتظار) در درازمدت (یک سال) بالاتر از تزریق داروی استروئیدی بود.

با این حال ، فایده کوتاه مدت تزریق ، تجویز این روش را توجیه می کند ، برای مثال تزریقی که باعث تسکین درد دانش آموز پیش از شروع امتحانات مهم می شود به اندازه کافی سودمند است. به خاطر داشته باشید که حتی در صورت تسکین درد پس از انجام تزریق ، همچنان باید به بازوی خود استراحت بدهید و از انجام کلیه ی فعالیت های دامن زننده به درد پیشین خودداری کنید. میزان فعالیت خود را به تدریج و ظرف چند هفته بیشتر کنید تا احتمال بازگشت عارضه تنیس البو را کاهش دهید. تزریق داروی استروئیدی گاهی اوقات پس از چند هفته در صورت حمله ی مجدد درد تکرار می شود. بااین حال ، معمولاً در یک ناحیه بیش از سه تزریق انجام نمی شود. از این گذشته تزریق های استروئیدی عوارض جانبی زیر را نیز می توانند به دنبال داشته باشند :

 • درد در زمان تزریق
 • تحلیل رفتن (اتروفی) بافت چربی زیر پوست در محل تزریق.
 • کاهش رنگ دانه پوست (بی رنگ شدن پوست) اطراف محل تزریق
 • آسیب دیدن تاندون اطراف آرنج (البته این مورد بسیار نادر است.)

شاک ویو تراپی : شاک ویو تراپی با بهره گیری از امواج صوتی با انرژی بالا برای درمان عارضه ی آرنج تنیس بازان سودمند است. وسیله ی خاصی به امواج شوکی اجازه می دهد تا از پوست پیرامون آرنج بگذرند و تأثیر مثبت خود را بر ناحیه آسیب دیده به جا گذارند. گاهی به دلیل دردناک بودن امواج شوکی از بی حسی موضعی نیز استفاده می شود. بیمار باید یک یا چند جلسه درمانی را بگذراند. ظاهراً شاک ویو تراپی ایمن است اما هنوز میزان اثرگذاری آن مشخص نیست و پژوهش های بیشتری در این زمینه باید انجام بگیرد. البته این سخن به آن معنا نیست که فرایند شاک ویو تراپی انجام نشود ، اما بهتر است پیش از روی آوردن به این گزینه درمانی در مورد مزایا و خطرهای آن با پزشک معالج خود به تبادل نظر بپردازید. این روش عوارض جانبی چندانی را به دنبال ندارد ، اما گاهی پوست برای مدت کوتاهی قرمز می شود ، ناحیه تحت درمان ورم می کند و بیمار در طول جلسه احساس درد می کند. ضمناً این گونه پنداشته می شود که در موارد نادری نیز احتمال پارگی تاندون اطراف آرنج نیز وجود دارد.

تزریق خون اتولوگوس (خون خود بیمار) : این فرایند معمولاً تنها زمانی مدّ نظر قرار می گیرد که درمان های دیگر نتیجه بخش نبوده باشند. تاکنون به میزان اثرگذاری این درمان پی برده نشده است و پژوهش های بیشتری در این زمینه باید انجام بگیرد. بنابراین پیش از انتخاب این روش در مورد مزایا و مخاطرات آن با پزشک معالج خود صحبت کنید. در این روش ، خون از خود بیمار گرفته می شود و داخل ناحیه ی پیرامون تاندون های آسیب دیده ی آرنج تزریق می شود. پزشکان بر این باوراند که این خون به التیام تاندون ها کمک می کند. غالباً برای تسکین درد بیمار حین انجام فرایند از بی حسی موضعی استفاده می شود. برای کسب نتیجه دلخواه ، چند جلسه درمانی باید انجام شود و پس از هر جلسه آتل یا محافظ نیز بسته شود. معمولاً همزمان با این روش فیزیوتراپی نیز توصیه می شود. مشکلات احتمالی نشأت گرفته از این فرایند درد ، کبودشدگی ، آسیب دیگر ساختارهای نزدیک تاندون (مانند عصب ها یا رگ های خونی) و عفونت را دربرمی گیرد.

تزریق بوتولینوم توکسین تیپ A : بی تردید تزریق سم بوتولینوم درون عضله های ساعد یکی از روش های درمانی کارآمد عارضه ی آرنج تنیس بازان به شمار می رود. زمانی تزریق این ماده مورد توجه قرار می گیرد که علائم آن قدر شدید باشند که انجام عمل جراحی توصیه شود.

عارضه آرنج تنیس بازان در صورت فشار نیاوردن به بازو و پرهیز از انجام فعالیت های دامن زننده به علائم معمولاً به مرور زمان رفع می شود. استراحت و مصرف مسکن برای درمان و تسکین درد آرنج در اکثر بیماران کفایت می کند.درد ناشی از تنیس البو معمولاً شش تا دوازده هفته طول می کشد ، در برخی از بیماران نیز بیشتر از سه هفته دوام ندارد. بااین وجود ، شماری از بیماران نیز مدت طولانی تری (بین شش ماه تا دو سال) از درد رنج می برند. متأسفانه احتمال بروز مجدد این عارضه بالا است.

بازدید : 5,763 بار
تنیس البو | علائم و روشهای درمان بیماری آرنج تنیس بازان
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,370