در ادامه همه ی این موارد بررسی خواهد شد. اختلالات تیروئیدی، شرایطی هستند که غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهند ، این غده پروانه ای شکل است و در جلوی گردن قرار دارد.

انواع بیماری های تیروئید و علل ، علائم ، پیشگیری و درمان آن

غده تیروئید چه علائمی دارد ، چند نوع بیماری تیروئید وجود دارد؟انواع بیماری های تیروئید | علل ، علائم ، پیشگیری و درمان آن در ایرناک انواع بیماری های تیروئید | علل ، علائم ، پیشگیری و درمان آن در ایرناک

راه های تشخیص تیروئید به چه صورت است؟

درمان انواع بیماری های تیروئید چگونه است؟

سرطان تیروئید به چه معنی است؟

در ادامه همه ی این موارد بررسی خواهد شد. اختلالات تیروئیدی ، شرایطی هستند که غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهند ، این غده پروانه ای شکل است و در جلوی گردن قرار دارد.

تیروئید نقش های مهمی در تنظیم فرآیندهای متابولیکی متعددی در سراسر بدن دارد.انواع مختلفی از اختلالات تیرویید بر ساختار یا عملکرد آن اثر می گذارد.غده تیرویید در اطراف نای واقع شده است ، یک ناحیه نازک از بافت در وسط غده, که به نام حلق شناخته می شود, به دو بخش تیروئید در هر طرف متصل می شود.

تیروئید از ید ، برای تولید هورمون های حیاتی استفاده می کند. تیروکسین که به نام T4 نیز شناخته می شود, هورمون اولیه تولید شده توسط این غده است.

پس از رفتن از طریق جریان خون به بافت های بدن, بخش کوچکی از T4 آزاد شده از غده به تریودیمیتیرونین (T3) تبدیل می شود ، که فعال ترین هورمون است. عملکرد غده تیروئید با یک مکانیسم بازخورد مغز تنظیم می شود.

هنگامی که سطوح هورمون تیروئید پایین هستند ، هیپوتالاموس در مغز یک هورمون ترشح هورمون آزاد (TRH) را تولید می کند و باعث می شود غده هیپوفیز (در پایه مغز) هورمون ترشح غده تیرویید (TSH) را آزاد کند. TSH غده تیروئید را تحریک می کند ، تا T4 بیشتری را آزاد کند.

از آنجا که غده تیرویید کنترل غده هیپوفیز و هیپوتالاموس را برعهده دارد ، اختلالات این بافت ها می توانند بر عملکرد تیروئید تاثیر بگذارند و مشکلات تیروئیدی ایجاد شود.

آیا تیروئید خطرناک است

چرا به بیماری تیروئیدی دچار می شویم؟

چه انواعی از اختلالات تیروئیدی وجود دارد؟

انواع ویژه ای از اختلالات تیروئیدی وجود دارد ، که طبق آنچه در بخش سلامت ایرناک پیش از این هم گفته شد شامل موارد زیر می شود :

کم کاری تیروئید :

نتیجه تولید ناکافی هورمون ها توسط غده تیروئید است.ممکن است که از مشکلات درون غده تیروئید ، غده هیپوفیز ، یا هیپوتالاموس رشد کند.

علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • خستگی
 • تمرکز ضعیف و یا احساس گنگی
 • خشکی پوست
 • یبوست
 • احساس سرما
 • نگهداری مایعات
 • درد عضلانی و مفاصل
 • افسردگی
 • خونریزی مداوم و یا قاعدگی شدید در زنان

برخی علل شایع کم کاری تیروئید عبارتند از :

 • تیروئیدیت هاشیموتو (یک مشکل خود ایمنی که موجب التهاب غده تیرویید می شود)
 • مقاومت در برابر هورمون تیروئید
 • انواع دیگر تیروئیدیت (تورم تیروئید) ، تیروئیدیت حاد و تیروئیدیت پس از زایمان است.

علائم تیروئید کم کار

نشانه های بیماری کم کاری تیروئید

پر کاری تیروئید :

پر کاری تیروئید ، تولید بیش از حد هورمون تیروئید را توصیف می کند که یک وضعیت کم تر عمومی شایع تری نسبت به کم کاری تیروئید است. علائم پر کاری تیروئید معمولاً به افزایش سوخت و ساز مربوط می شوند. در موارد خفیف تر ، ممکن است علائم ظاهری وجود نداشته باشد.

علائم و نشانه های پر کاری تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • لرزش
 • اضطراب
 • ضربان قلب سریع
 • خستگی
 • عدم تحمل گرما
 • افزایش حرکات روده
 • افزایش تعریق
 • مشکلات تمرکز
 • کاهش وزن بی دلیل

برخی از رایج ترین دلایل ، عبارتند از :

 • بیماری گریوز
 • گواتر چند طرفه سمی
 • برآمدگی تیروئید که هورمون تیروئید را تشکیل می دهد (به عنوان گره های داغ شناخته می شود)
 • مصرف ید بیش از حد

علائم تیروئید پرکار

نشانه های بیماری پرکاری تیروئید

گواتر تیروئید :

گواتر توسعه غده تیرویید را بدون در نظر گرفتن دلیلی توصیف می کند. (گواتر) بیماری خاصی نیست.(گواتر) ممکن است با کم کاری تیروئید, پر کاری تیروئید, یا عملکرد نرمال تیروئید مرتبط باشد.

گره های تیروئیدی :

گره ها ، برآمدگی ها یا توده های غیر عادی در تیروئید هستند. گره ها می تواند ناشی از کیست های خوش خیم ، تومورهای خوش خیم و یا کم تر ، با سرطان ها تیروئید ایجاد شود. گره ها ممکن است تکی یا چند گانه باشند و می توانند با اندازه متفاوت وجود داشته باشند. اگر برآمدگی بیش از حد بزرگ باشد ، ممکن است باعث ایجاد علائم مربوط به فشردگی سازه های مجاور شود.

سرطان تیروئید :

سرطان تیروئید در میان زنان بالغ نسبت به مردان یا جوانان بسیار رایج است.حدود 2 / 3 مورد از موارد در زیر 55 سالگی در افراد رخ می دهند.انواع مختلفی از سرطان تیروئید بسته به نوع سلول خاص درون تیروئید که سرطانی شده است ، وجود دارد.

اغلب موارد سرطان تیروئید دارای رشد خوب و میزان زنده ماندن بالا است ، به ویژه زمانی که در مراحل اولیه خود تشخیص داده شده باشد.

اختلالات تیروئید چگونه تشخیص داده می شوند؟

علاوه بر سابقه کامل پزشکی و معاینه فیزیکی ، آزمایش های تخصصی برای تشخیص اختلالات تیروئیدی به کار می رود.تست های خون معمولاً برای اندازه گیری میزان هورمون های تیروئید و TSH انجام می شوند.

تست خون برای شناسایی آنتی بادی در برابر بافت تیروئید نیز ممکن است توسط پزشک شما ، مانند تیترهای آنتی تیروئلاگلولین ، آنتی تیروپراکسیداز ، یا TSH محرک گیرنده ، تجویز شود.

معمولاً در زمانی که گره های تیروئید و یا بزرگ شدگی تیروئید وجود دارند ، از تست های تصویری استفاده می شود.سونوگرافی می تواند ثبات بافت درون غده را نشان دهد و اغلب می تواند کیست یا تجمع کلسیم را آشکار کند.سونوگرافی نمی تواند از یک فرآیند بدخیم ، تمایز قایل شود.

درمان اختلالات تیروئیدی چیست؟

اختلالات تیروئیدی می توانند توسط دارو و یا در برخی موارد ، جراحی درمان شوند.درمان به مشکل تیروئید بستگی خواهد داشت.

داروهای تیروئیدی :

داروها می توانند به جایگزینی هورمون تیروئید در کم کاری تیروئید داده شوند. چنانچه در این بخش از سلامت ایرناک توضیح داده ایم هورمون تیروئید مصنوعی ، از طریق دهان به شکل قرص دریافت می شود. هنگامی که پرکاری تیروئید وجود دارد ، داروها می توانند برای کاهش تولید هورمون تیرویید و یا جلوگیری از آزادی آن از غده به کار روند.

داروهای دیگر را می توان برای کمک به مدیریت علائم پرکاری تیروئید داد و باعث اتفاقاتی نظیر افزایش ضربان قلب می شود.اگر پرکاری تیروئید با داروها کنترل نشود ، تخریب رادیو اکتیو ممکن است انجام شود.تخریب ، شامل دادن مقدار ید با رادیواکتیویته است که به طور انتخابی بافت تیروئید را نابود می کند.

درمان تیروئید با دارو

کنترل بیماری تیروئید با دارو

جراحی تیروئید :

جراحی را می توان برای جدا کردن (گواتر) بزرگ یا گره عملکرد بالا در داخل غده به کار برد.جراحی, زمانی که امکان سرطان تیروئید وجود دارد, ضروری است.اگر غده تیروئید به طور کامل حذف شود, فرد باید هورمون تیروئید مصنوعی برای زندگی اش بگیرد.

جراحی تیروئید نیز می تواند در بیماری های گریو (تیروئیدکتومی زیرجلدی) مورد استفاده قرار گیرد و قبل از درمان RAI و داروهای ضد سرطان, درمان انتخاب شود.امروزه زیاد استفاده نمی شود.

دورنمای اختلالات تیروئیدی چیست؟

در بیشتر موارد ، اختلالات تیروئیدی می تواند به خوبی مدیریت شود و تهدید به زندگی نباشد. برخی شرایط ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. دیدگاه اکثر افراد مبتلا به سرطان تیروئید نیز خوب است ، اگرچه بیماران مبتلا به سرطان تیروئیدی که سرطانشان در سراسر بدنشان گسترش می یابند ، دارای میزان عمر کمتری هستند.

تیروئیدیت ، التهاب غده تیرویید است. این می تواند مقدار هورمون تولید شده را کاهش دهد. تیروئیدیت هاشیموتو ، یک بیماری بدون درد سیستم ایمنی است که ارثی می باشد. تیروئیدیت ، در 5 % تا 9 % از زنان بعد از زایمان رخ می دهد. این معمولاً یک شرط موقتی است.

با بیماری گریو, غده تیروئید ممکن است بیش فعال باشد و هورمون زیادی تولید کند. این مشکل همچنین گواتر سمی پراکنده (غده تیرویید بزرگ) ، نامیده می شود.

تیروئیدیت ، اختلالی است که می تواند دردناک یا بدون درد باشد ، می تواند هورمون هایی را آزاد کند که در غده تیروئید ذخیره شده اند و برای چند هفته یا چند ماه باعث پرکاری تیروئید می شوند. این تنوع بدون درد ، اغلب در زنان بعد از زایمان رخ می دهد.

ید بیش از حد در تعدادی از داروها مثل آمیودارون ، محلول لوگول (ید) و برخی شربت سرفه ها یافت می شود و ممکن است باعث شود که تیروئید هورمون خیلی زیاد یا خیلی کمی در برخی افراد تولید کند.

بازدید : 2,111 بار
انواع بیماری های تیروئید | علل ، علائم ، پیشگیری و درمان آن
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,460