دونالیلا سالینا نوعی جلبک سبز نمک دوست است که در دریاچه های نمک یافت می شود و به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و توانایی تولید حجم زیادی از کاروتنوئید پر اهمیت است .

مهار سرطان با کمک جلبک دونالیلا! و سایر فواید آن

سرطان بیماری است که بسیاری از پزشکان و دانشمندان در پی یافتن درمان آن هستند . یافته ها حاکی از آن است که نوعی جلبک سبز به نام دونالیلا سالینا که دارای بتاکاروتن زیادی است باعث مهار سرطان می شود.مهار سرطان با کمک جلبک دونالیلا! + فواید در ایرناک مهار سرطان با کمک جلبک دونالیلا! + فواید در ایرناک

دونالیلا سالینا نوعی جلبک سبز نمک دوست است که در دریاچه های نمک یافت می شود و به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و توانایی تولید حجم زیادی از کاروتنوئید پر اهمیت است .

این جلبک ها در دریاچه های غنی از نمک مقدار زیادی بتاکاروتن برای محافظت از خودشان در برابر نور شدید تولید می کنند. در ادامه این بخش از ایرناک به این موضوع می پردازیم که آیا جلبک دونالیلا در مهار سرطان موثر است یا خیر؟

چگونه سرطان را مهار کنیم

کنترل سرطان با جلبک دونالیلا

مهار سرطان با کمک جلبک دونالیلا

کاروتنوئید ها رنگدانه های طبیعی محلول در چربی هستند که در گیاهان و جلبک ها و باکتری های فتوسنتز کننده یافت می شوند و در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کاربرد فراوان دارند . کاروتنوئیدها موجب ایجاد رنگ های زرد، نارنجی، قرمز در برگ های گیاهان، میوه ها و گل ها می شوند .

بتاکاروتن نیز که نوعی کاروتنوئید است علاوه براینکه در میوه ها و سبزی ها به میزان فراوانی وجود دارد ، در جلبک سبز و تک سلولی دونالیلا سالینا که ریز جلبک بومی ایران بوده ، وجود دارد .

این جلبک در محیط شور و دریاچه های نمکی فوق اشباع زندگی می کند و دراین شرایط می تواند تا 14 درصد از وزن خشک خود را بتاکاروتن تولید و ذخیره کند. اکوسیستم ایران برای پرورش تجاری این جلبک به دلیل وجود دریاچه های آب شور متعدد بسیار مناسب است.

کاربرد جلبک دونالیلا

جلبک دونالیلا در کجا یافت می شود؟

خواص جلبک دونالیلا - Dunaliella

در صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی از بتاکاروتن به عنوان رنگ یا یک ماده آنتی اکسیدان استفاده فراوانی می شود . همانطور که می دانید از عوامل اصلی ایجاد سرطان وجود رادیکال های آزاد هستند که بتاکاروتن رادیکال های آزاد را از سلول های بدن حذف می کند و آنها را از بین می برد .

بتاکاروتن موجب می شود از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد که به سبب استعمال سیگار، نور زیاد خورشید، استرس و... تشکیل می شوند، محافظت گردد. بنابراین خاصیت آنتی اکسیدانی بتاکاروتن موجب شده که سرطان های مختلف مانند سرطانپوست، سرطان پانکراس، معده و ... را مهار کند و از از تشکیل تومورها جلوگیری نماید .

بتاکاروتن پیش ساز ویتامینA است و باعث تقویت چشم و بهبود بینایی می شود همچنین این رنگدانه ها سبب کنترل سطح کلسترول خون می شوند.

جلبک دونالیلا چیست

جلبک دونالیلا چه فوایدی دارد؟

منابع غذایی بتاکاروتن

سبزی های زرد و نارنجی مانند هویج، کدو حلوایی، فلفل دلمه ای زرد و قرمز، گوجه فرنگی

میوه ها مانند هلو، شلیل، آلو،زردآلو، گرمک، طالبی، انبه، خرمالو و نارنگی

سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند کاهو، چغندر، اسفناج

باید بدانید مقدار بتاکاروتن موجود در میوه ها و سبزی ها به گونه آن ها، فصل، طول مدت نگهداری، موقعیت رشد و درجه رسیدگی آن ها بستگی دارد.

بازدید : 1,055 بار
مهار سرطان با کمک جلبک دونالیلا! + فواید
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,350