یکی از بهترین راه های آمادگی در شرایط بحرانی این است که روش های طبیعی درمان جراحات را بشناسیم تا در صورت وقوع حادثه و عدم دسترسی به دارو و خدمات پزشکی بتوانیم با استفاده از این روشها تا حدی اوضاع را سر و سامان دهیم.

روشهای مراقبت درمان خانگی بریدگی ، جراحت و زخم

اگر بریدگی آنقدر عمیق نباشد که کارتان به اورژانس و بخیه بکشد، یا اینکه شواهد، از احتمال عفونت‌کردن ناحیه آسیب‌دیده خبر ندهند، می‌توانید با همان ابزار‌هایی که در آبدارخانه کوچک محل کارتان پیدا می‌شود، خطر را دور کنید.بریدگی | روشهای درمان خانگی بریدگی ، جراحت و زخم در ایرناک بریدگی | روشهای درمان خانگی بریدگی ، جراحت و زخم در ایرناک

خونریزی را بند بیاورید

چه شدت جراحت‌تان بالا باشد و چه نه، باید در اولین فرصت، خونریزی را بند بیاورید. پس وقت را تلف نکنید و با محکم فشاردادن ناحیه بریده‌شده، خونریزی را متوقف کنید.

بهترین راه مراقبت از زخم بریدگی یا خراشیدگی چیست؟

اولین کار، بند آوردن خونریزی زخم است.

بند آوردن خون بریدگی ، جراحت و زخم

بند آوردن خون بریدگی ، جراحت و زخم

بیشتر اوقات اگر با یک پارچه تمیز یا گاز استریل روی زخم را کمی فشار دهیم، خونریزی متوقف می شود و مدت 10 تا 20 دقیقه باید این فشار را ادامه دهیم.

اگر خونریزی بند نیامد و یا شدید بود، بایستی به پزشک مراجعه کنیم.

کار بعدی این است که زخم را با آب و صابون کاملا بشوییم و تمیز کنیم.

زخم‌های بریدگی، خراشیدگی و سوراخ شدن پوست

زخم‌های بریدگی، خراشیدگی و سوراخ شدن پوست

هر گونه ماده خارجی موجود در زخم را باید بیرون بیاوریم مثل شن، سنگریزه، خرده چوب، شیشه و یا چمن سبزه، زیرا در غیر این صورت زخم عفونت می کند.

نوک موچین یا انبرک را ابتدا با الکل ضدعفونی کنید و سپس جسم خارجی را توسط آن از زخم بیرون بکشید، اما موچین را داخل زخم فرو نکنید، زیرا میکروب ها را به عمق زخم هل می دهد.

همچنین می توانید به آرامی روی زخم را با لیف و صابون تمیز کنید تا کثیفی ها و خار و خاشاک از بین بروند.

در ابتدای کار می توانید از بتادین و آب اکسیژنه برای تمیز کردن زخم استفاده کنید، ولی استفاده طولانی مدت از این مواد باعث می شود زخم دیر بهبود پیدا کند.

مراقبت دائمی از زخم مهم است. روزی سه بار، پانسمان روی زخم را بردارید و با آب و صابون به آرامی محل زخم را بشویید، پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید و مجددا پانسمان را روی زخم قرار دهید.

اگر پانسمان زخم کثیف و یا خیس بود، فورا آن را عوض کنید. در غیر این صورت می توانید روزی یک بار پانسمان را عوض کنید.

پانسمان بریدگی ، جراحت و زخم

پانسمان بریدگی ، جراحت و زخم

درمانهای خانگی بریدگی و زخم

در ادامه با برخی درمان های طبیعی جراحات و بریدگی ها که به اندازه درمان های پزشکی مؤثر هستند، آشنا خواهیم شد، قطعاً در چنین شرایطی هیچ چیز بهتر از مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان های حرفه ای نیست، اما همان طور که پیشتر گفتیم موارد زیر در شرایط بحرانی می توانند کارساز باشند.

1- تخم مرغ: غشای پوسته تخم مرغ می تواند ضایعات و زخم های جزئی را درمان کند، این ماده می تواند به عنوان باند طبیعی هم استفاده شود، برخلاف باندهای سنتی شما نیاز به چیزی برای بستن باند نخواهید داشت، زیرا این ماده به خودی خود بسیار چسبناک است، این ماده به زخم و آسیب دیدگی می چسبد و آنجا می ماند.

2- چای کیسه ای: نگهداشتن چای کیسه ای به مدت 10 دقیقه دور زخم جلوی خونریزی را می گیرد، چای سبز کیسه ای تأثیر بیشتری دارد زیرا حاوی کاتچین است که خواص آنتی بیوتیکی دارد، چای سبز از عفونت های ویروسی جلوگیری می کند، از چای های کیسه ای می توان برای درمان زخم های دهانی استفاده کرد.

3- تار عنکبوت: می توان از ماده چسبنده موجود در تار عنکبوت برای بانداژ زخم استفاده کرد، تار عنکبوت زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد، خشک می شود.

4- سرکه سفید: از این ماده نیز برای درمان زخم استفاده می شود، سرکه سفید جلوی خونریزی را می گیرد و از رشد میکرو ارگانیسم ها درون جراحت جلوگیری می کند، بدین ترتیب احتمال وقوع عفونت را کاهش می دهد، سرکه سفید در کنار خواص انعقادی که دارد، می تواند درمان زخم های عمیق را سرعت بخشد، فقط باید احتیاط کنید و از مقدار کمی از این ماده استفاده کنید، زیرا زمانی که سرکه روی زخم های باز ریخته می شود، احساس سوزش شدیدی به شما دست خواهد داد.

5- روغن درخت چای: برخی قبایل ساکن استرالیا هزاران سال است که از روغن درخت چای برای درمان جراحات و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر استفاده می کنند، این ماده دارای خواص ضد درد، ضد باکتریایی، ضد قارچ، ضد عفونت، ضد انگل، ضد میکروب و ضد التهاب است، شما می توانید این ماده را در خانه خود نگهداری کنید زیرا این ماده برای مدتی طولانی سالم می ماند و تجزیه نمی شود.

6- بومادران: از این درمان خانگی برای سده ها در میدان های جنگ استفاده می شده است، همین موضوع باعث شد در طول جنگ های داخلی آمریکا به این ماده لقب گیاه میدان جنگ را بدهند، برای استفاده از این ماده همه کاری که باید انجام دهید این است که دسته ای از گیاهان بومادران را روی زخم قرار دهید، همچنین پودر این گیاه نیز می تواند خونریزی و التهاب را متوقف کند.

7- زردچوبه: این ادویه زرد روشن برای از بین بردن درد ناشی از زخم های باز عالی است، زردچوبه همچنین می تواند جلوی التهاب را بگیرد، خونریزی را کاهش دهد و درمان زخم را سرعت بخشد، از آنجایی که این ماده با باکتری ها و ویروس ها مبارزه می کند، در عین حال که زخم را تمیز نگه می دارد، به درمان آن نیز کمک می کند.

8- فلفل هندی: از این ماده معمولاً برای درمان زخم های باز استفاده می شود، برای استفاده از فلفل هندی در درمان زخم ها باید فلفل را روی زخم استفاده کرده و سپس زخم را بانداژ کنید، این ماده با باکتری ها و قارچ ها مبارزه می کند و زخم را تمیز نگه می دارد، این ماده همچنین می تواند جلوی خونریزی را هم بگیرد.

شما می توانید برخی از این داروهای گیاهی را در باغچه خود پرورش دهید، همچنین با ترکیب چند درمان می توان به نتایج شگفت انگیزی رسید، با استفاده از این روش های درمان طبیعی نه تنها در مخارج خود صرفه جویی کرده اید، بلکه می توانید مطمئن باشید که دچار هیچ گونه عوارض جانبی هم نخواهید شد.

چه موقع برای زخم بریدگی باید نزد پزشک رفت؟

اگر نتوانستید خونریزی زخم را متوقف کنید، بایستی نزد پزشک بروید.

هر نوع بریدگی سطحی و یا عمیق پوست ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد و بایستی خیلی زود توسط پزشک معاینه شود. به طور کلی هر چه زخم زودتر بخیه زده شود، خطر عفونت آن کمتر می شود.

مراجعه به پزشک برای درمان بریدگی ، جراحت و زخم

مراجعه به پزشک برای درمان بریدگی ، جراحت و زخم

به طور طبیعی، بایستی طی شش ساعت بعد از ایجاد جراحت و آسیب، زخم مرمت شود.

افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، بیشتر دچار عفونت زخم می شوند و بایستی زخم آن ها توسط پزشک پانسمان شود. این افراد عبارتند از: بیماران دیابتی، بیماران سرطانی که شیمی درمانی می کنند، افرادی که داروهای کورتونی مصرف می کنند مثل پردنیزون، بیمارانی که دیالیز کلیه می کنند و بیماران مبتلا به ایدز.

هر زخمی که علائم عفونت را نشان دهد، بایستی توسط پزشک رسیدگی شود.

نکات مهم
  • بهترین روش بند آوردن خونریزی هافشار مستقیم روی زخم و بالانگه داشتن آن است.
  • ابتدابافشاردادن محل بریدگی باگاز پانسمان یا یک پارچه تمیز وبدون پرزخونریزی رابند بیاورید.
  • محل بریدگی از قلب بالاتر باشد.
  • اگر گاز پانسمان یا پارچه روی زخم خونی شد ، یک گازیاپارچه دیگر روی آن قرارداده و فشار بیاورید.
  • بعدازبند آمدن خونریزی ،ابتداروی زخم سپس اطراف آن را ضدعفونی کرده وسپس بایک گاز پانسمان کنید.
بازدید : 3,310 بار
بریدگی | روشهای درمان خانگی بریدگی ، جراحت و زخم
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,000