یکی از مشکلات افراد شاغل بیماری سرماخوردگی و نداشتن مرخصی کافی است. با یک برنامه 24 ساعته می توان درمان سریعی را برای سرماخوردگی در نظر گرفته و با یک روز درمان بر این بیماری غلبه کنید.

راه هایی جهت درمان سریع سرما خوردگی

سرماخوردگی تا سه روز اول یک بیماری ویروسی است و دانستن این نکته خیلی مهم است که در طب رایج آنتی ویروس نداریم.ما معمولا سالی 5 تا 10 بار سرما میخوریم و هر بار بین 14 تا بیست روز درگیر آن هستیم یعنی حدود یک سوم تا دو سوم زندگی .روز اول سرماخورگی چکار کنیم؟ در ایرناکروز اول سرماخورگی چکار کنیم؟ در ایرناک

حال اگر سرما خورده و نمی توانید حتی از رختخواب بلند شوید و نیاز به استراحت کامل دارید. اما از طرفی مرخصی گرفتن از دانشگاه یا محل کار برای چند روز میسر نیست. چه باید کرد؟ در زیر برای شما یک برنامه داریم که طی یک روز کامل یعنی 24 ساعت بهبودی حاصل کنید و به فرآیند شغلی خود ادامه دهید.

سرماخوردگی

8:00 صبح : خودتان را معاینه کنید

شک دارید که امروز استراحت کنید یا سر کار بروید؟ دکتر جیسون جوناس ، متخصص داخلی در بیمارستان لیرز نافیلد می گوید : «اگر تب دارید (درجه حرارت شما بیشتر از 5/37 درجه است) یا به شدت سرفه می کنید یا به شدت دچار ضعف و بی حالی و درد بدن و سردرد هستید یا اگر اسهال دارید به خودتان مرخصی بدهید و استراحت کنید. همه اینها نشانه این هستند که بدن شما مشغول جنگیدن با میکروب ها و عفونت است. اگر به خودتان استراحت ندهید اوضاع را بدتر خواهید کرد و حتی ممکن است به چند روز استراحت نیاز پیدا کنید. استراحت امروز می تواند باعث شود که شما شرایط بهتری برای فردا داشته باشید.»

9:00 صبح : مایعات بنوشید.

باید سعی کنید تا می توانید بدن تان را هیدراته کنید. در واقع رساندن مایعات کافی به بدن یکی از بهترین راهبردهای ممکن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. دکتر استیون لاکر ، متخصص عفونی در پنسیلوانیا می گوید : «بهترین کار این است که با یک لیوان آب پرتقال شروع کنید تا به بدن تان ویتامین C برسانید ، اینگونه سیستم ایمنی تان تقویت می شود. سپس یک لیوان آب بخورید ، طی روز هم حداقل 8 لیوان دیگر مایعات بخورید. مایعات سم ها را از بدن شما دفع می کند و به شما کمک می کند با عفونت بجنگید. اگر تب دارید چون با تعریق و تنفس آب از دست می دهید میزان نوشیدن تان را بیشتر هم کنید.»

10:00 صبح : از قرص ها کمک بگیرید

یادتان باشد که قرص نخوردن همیشه کار خوبی نیست ، باید بدانید که به تنهایی نباید با عفونت بجنگید. دکتر جوناس می گوید : «داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می تواند تب شما را پایین بیاورد و در عین حال باعث شود شما کمتر مایعات از دست بدهید. در عین حال این داروها سیستم ایمنی شما را هم تقویت می کند و اینگونه بدن تان بهتر می تواند با بیماری بجنگد. می توانید یک قرص را در ساعت 10 صبح و یک قرص دیگر را 4 تا 6 ساعت بعد بخورید. در کل روزی 3 عدد از این داروها را مصرف کنید.»

12:30 ظهر : سوپ بخورید

احتمالا آنقدر کم اشتها هستید که اصلا دوست ندارید غذا بخورید اما مطمئن باشید بدن تان به انرژی نیاز دارد. دکتر جوناس می گوید : «شما باید به سیستم ایمنی تان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را برسانید. باور کنید در این یک مورد خاص باید به نصیحت های مادربزرگ تان گوش کنید و سوپ مرغ بخورید.» پروتئین مرغ به بازسازی سیستم ایمنی کمک می کند ، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میکروب ها مبارزه کرده و کل سوپ هم باعث می شود سلول های مرده و میکروب ها از بدن خارج شود. اگر معده تان حتی سوپ مرغ را هم تحمل نکرد ، می توانید یک موز بخورید که منبعی غنی از پتاسیم است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

3:00 بعدازظهر : بیدار بمانید

اگرچه بدن تان به استراحت نیاز دارد ، اما اگر تمام روز را بخوابید شب نمی توانید بخوابید و اینگونه روز بعد حال بدتری خواهید داشت. اگر بدن تان به استراحت نیاز دارد چرت بزنید اما این چرت نباید بیشتر از 45 دقیقه باشد. اینگونه می توانید شب خوب استراحت کنید و برای فردا انرژی بیشتری داشته باشید. اگر خسته هستید دراز بکشید اما نخوابید ، خودتان را سرگرم کنید ، اما سعی کنید کار نکنید که خسته شوید.

5:00 بعدازظهر : پیاده روی کنید

اگر احساس می کنید نسبت به صبح بهتر هستید ، می توانید برای یک پیاده روی 10 دقیقه ای اقدام کنید. دکتر آنجلا چاملرز ، متخصص بهداشت و سلامت در دانشگاه وست مینستر می گوید : «یک پیاده روی کوتاه می تواند به بدن شما کمک کرده و درواقع عملکرد بدن تان را تنظیم کند. بهتر این است که مثلا با پوشیدن یک لباس و کفش مناسب تا مغازه نزدیک بروید و برگردید ، سرعت راه رفتن شما باید نه زیاد باشد و نه کم.»

7:00 بعدازظهر : برنامه های خنده دار تماشا کنید

تا به حال شنیده اید که خنده برای آدم سرماخورده خوب است؟ خب ، اگر نشنیده اید حالا بشنوید. دکتر جوناس می گوید : «خندیدن فقط حال روح تان را خوب نمی کند ، بلکه در بدنتان آنتی بادی هایی ترشح می کند که علیه میکروب ها می جنگد ، در ضمن باعث ترشح سروتونین هم می شود که حالی بهتر را در شما به وجود می آورد. داشتن خنده و شادی همین طور باعث ترشح اندورفین ها در بدن می شود که آنها هم گرفتگی و کوفتگی عضلات را برطرف می کنند ، برای همین به تماشای یک فیلم یا نمایش کمدی بنشینید یا مطالب کمدی بخوانید تا خوب شوید.»

9:30 شب : بخوابید

دکتر چاملرز می گوید : «زود به تختخواب بروید و استراحت کنید ، البته نه آنقدر زود که خواب تان نبرد یا وسط شب بیدار شوید ، حداکثر یک تا 2 ساعت قبل از وقتی که به طور معمول می خواهید بخوابید تا یک خواب خوب داشته باشید و طی خواب بیدار نشوید ، بهترین کار این است که حداقل 8 ساعت بخوابید ، اینگونه بدن شما فرصت خواهد داشت تا هورمون های لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد را ترشح کند و اینطوری فردا صبح که بیدار می شوید دیگر بیمار نیستید.»

روز اول سرماخورگی چکار کنیم؟
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,680