اگر سوت کشیدن و وز وز گوش برای مدت کوتاهی باشد جای نگرانی نیست اما اگر این حالت مداوم تکرار شود نیاز به بررسی بیشتری دارد . در این بخش از سلامت ایرناک شما را با علل وزوز یا سوت کشیدن گوش آشنا خواهیم کرد .

علت سوت کشیدن گوش و درمان آن

یکی از شایع ترین مشکلاتی که اغلب مردم آن را تجربه نموده اند ، سوت کشیدن یا وزوز گوش است . اگر سوت کشیدن و وز وز گوش برای مدت کوتاهی باشد جای نگرانی نیست اما اگر این حالت مداوم تکرار شود نیاز به بررسی بیشتری دارد . در این بخش از سلامت ایرناک شما را با علل وزوز یا سوت کشیدن گوش آشنا خواهیم کرد .علت سوت کشیدن گوش و درمان خانگی آن در طب سنتی در ایرناک علت سوت کشیدن گوش و درمان خانگی آن در طب سنتی در ایرناک

سوت کشیدن گوش چه علت هایی دارد؟

وزوز گوش به شنیدن صدایی آزاردهنده در یک یا هر دو گوش گفته می شود که منبع خارجی ندارد و فرکانس های متفاوتی مانند زنگ زدن ، صدای باد ، غرش ، سوت و … دارد. وزوز گوش گاهی کوتاه مدت بوده و سریعا برطرف می شود اما برخی مواقع نیز تداوم دارد و باعث اختلال زندگی فرد می شود و نشانه ای از یک بیماری است.

وزوز گوش نشانه چیست

علت سوت کشیدن گوش چیست؟

وزوز گوش به علت جرم گرفتن گوش ها

جرم گوش آلودگی ها را به دام می اندازد و از مجرای گوش محافظت می کند . اما اگر جرم گوش انباشته شود می تواند به پرده گوش آسیب بزند و موجب کاهش شنوایی و شنیده شدن سوت در گوش شود.

عفونت گوش از علت های وز وز گوش

در هر بخش مسیر سیستم شنوایی ، اگر اختلالاتی مانند عفونت گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

سخت شدن پرده و استخوان های گوش

سیستم شنوایی انسان از گوش خارجی ، میانی و داخلی تشکیل شده است و در هرجای مسیر سیستم شنوایی اختلالاتی مانند سخت شدن پرده و استخوان های گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

آسیب های حلزون شنوایی و پیر گوشی

شایع ترین علل بروز این صدا آسیب های حلزون شنوایی است . کم شدن شنوایی در سنین پیری و 60 سال به بالا نیز سبب وزوز و سوت کشیدن گوش می شود.

علت وزوز گوشها

سوت کشیدن گوش نشانه چیست؟

سوت کشیدن گوش به دلیل برخی از بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند دیابت ، اختلالات تیروئید و بیماری مِنییِر موجب اختلال در گوش می شوند و سبب شنیده شدن وز وز گوش می گردند.

مصرف دارو سبب وز وز گوش می شود

بعضی از فرآورده های دارویی نیز در ایجاد وزوز گوش یا تشدید این عارضه مؤثرند ، داروهای ضد التهاب ها ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای مسکن ، داروهای ضد افسردگی ، الکل و آسپرین از این موارد هستند .

سوت کشیدن مدام گوش نشانه تومور است

این صدا زنگ خطری در خصوص تومورهاست که باید برای درمان به پزشک مراجعه نمود. هر توموری که به رگ های خونی در ناحیه ی سر و گردن فشار وارد کند ، می تواند موجب وزوز گوش شود.

همچنین تومور عصب شنوایی که نوعی تومور غیرسرطانی و خوش خیم است و معمولا در یک گوش بروز می کند و روی عصب جمجمه ای رشد می کند نیز موجب سوت کشیدن گوش می شود؛ توجه داشته باشید که هر سوت کشیدنی خبر از تومور نمیدهد و این مسئله تنها با عکسبرداری و بررسی های دقیق پزشکی ثابت می شود.

سوت کشیدن گوش و تومور

تومور مغزی از علل سوت کشیدن گوش

سوت کشیدن گوش به علت افزایش یا کاهش فشار خون( اختلالات عروقی)

افزایش و کاهش فشار خون در برخی مواقع موجب شنیده شدن صدای سوت از گوش می شود . همچنین عوامل افزایش دهنده ی فشار خون مانند استرس ، الکل و کافئین نیز موجب شنیده شدن صدای وزوز گوش می شوند.

سوت کشیدن گوش به علت بدخوابی و اختلالات عصبی

بدخوابی و اختلالات عصبی بر سیستم شنوایی تاثیر گذار خواهد بود و باعث ایجاد صدا می شود.

وز وز گوش به علت استرس و اضطراب

گاهی اوقات قرار گیری در وضعیت های اضطراب آور موجب شنیده شدن صدای وز وز از یک گوش یا هر دو می شود که اگر این موقعیت تغییر نماید احتمالا سوت کشیدن گوش نیز از بین می رود.

استرس و سوت کشیدن گوش

وزوز و سوت کشیدن گوش به دلیل استرس

آسیب های سر و گردن از علت های سوت کشیدن گوش

آسیب های سر و گردن تاثیر زیادی بر روی شنوایی دارد وعملکرد گوش داخلی ، اعصاب شنوایی و عملکردهای مغزی مرتبط با شنوایی را مختل می کند و سبب وز وز در گوش می گردد.

تصلب شرائین یکی از علل وز وز گوش

در برخی از موقع با افزایش سن رگ های خونی اصلی در مجاورت گوش میانی و داخلی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و تجمع رسوبات کاهش می یابد درنتیجه موجب شنیده شدن صدای وزوز در هردو گوش می شود.

آلودگی صوتی شایعترین علت وز وز گوش

یکی از شایع ترین علت وزوز گوش ، قرار گرفتن در معرض صدای بلند است. افرادی که با وسایل یا در مکان های پرسروصدا کار می کنند ، در معرض این خطر قرار می گیرند.

رشد استخوان گوش میانی از علل وز وز گوش

رشد غیرطبیعی استخوان گوش میانی که از 30 سالگی شروع می شود ، به از دست دادن شنوایی و وزوز گوش منجر می شود.

درمان سوت کشیدن گوش در طب سنتی

روغن حنظل یا بادام تلخ

این دو روغن برای نرم کردن خون و کثیفی و سودای انباشته شده در گوش به کار می رود و حتی میزان شنوایی را هم افزایش می دهد.

هرکدام را که از عطاری تهیه کردید ، باید در گوش بریزید.

درون هر گوش با نی یا قطره چکان ۳ قطره روغن ریخته و پنج دقیقه روی آن یکی گوش خوابیده تا روغن به خوبی جذب شود.

بعد از مدتی ممکن است مواد و فضولاتی خود به خود از گوشتان خارج شود که مفید است.

چکاندن روغن در گوش را می توان شب ها قبل از خواب انجام داد.

عسل

یک پنبه را آغشته به عسل کرده و درون گوش قرار دهید.

هرچه توانستید زمان بیشتری این کار را انجام دهید مثلا یک هفته مداوم.

یعنی یک هفته کامل این پنبه عسلی در گوش باشد به جز مواقع حمام کردن

هر نوع عسلی استفاده کنید خوب است اما عسل پرورشی اثر بیشتری دارد.

سرکه انگبین یا سکنجبین عسلی

این دارو مثل شربت استفاده شده و طعم خوبی دارد.

یک پنجم لیوان سرکنگبین گذاشته و مابقی آب این شربت را می توان شب ها میل کرد.حداقل شبی یک لیوان

مورد بعدی که می توان استفاده کرد حناست.

حنا را در عرق گزنه خیسانده و در اطراف گوش ها بگذارید حداقل یک ساعت بماند.

این کار را می توان هفته ای دو الی ۳ بار انجام داد.

تاثیر حنای بی رنگ کمتر است.

بعد از اجرای تمامی موارد گفته شده در این صفحه در مدت زمان ۴۰ روز ، چنانچه باز هم بیماری پابرجا بود باید آخرین مرحله را اجرا کرد.

زالو درمانی نزد متخصص طب سنتی اسلامی

خیلی مواقع سوت گوش با همان داروهای بالا درمان می شود اما گاهی مواد موجود در گوش و اطراف آن رقیق شده اما دفع نمی شود که زالو در اینجا کار را یکسره می کند.

تاکید می کنم باید نزد متخصص طب سنتی اسلامی انجام شود و نکات قبل و بعد را رعایت کرد نه یک فرد دوره دیده که تا از راه رسیدید قصد زالو انداختن دارد.

بازدید : 1,396 بار
علت سوت کشیدن گوش و درمان خانگی آن در طب سنتی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,230
بستن