وقتی افراد برای ابتلا به HIV آزمایش و درمان می شوند، اغلب این عفونت ها هرگز بروز نمی دهند با این حال، بسیاری از افراد برای HIV تست نمی دهند آن ها ممکن است آلوده باشند و بعد آن را بفهمند.

علائم و نشانه های بیماری ایدز که در دهان نمایان می شود!

علائم دهانی ایدز شامل یک سری افت های دهانی و علائم خاصی هستند که با دیدن آنها باید به ایدز شک کرد و سریعا با پزشک مراجعه کرد. در این بخش علائم دهانی ایدز را برایتان خواهیم گفت.اگر مبتلا به HIV هستید، سلامتی دهانی و دندانیتان ممکن است، حتی در ذهن شما هم نگنجد اما بیماری های مزمن سلامتی مانند ایدز و HIV می تواند شما را در معرض خطر مشکلات خاص سلامتی قرار دهد.برخی از این شرایط بدون توجه به وضعیت HIV، می توانند برای هر کسی اتفاق بیفتند، در حالی که علائم دیگر فقط در افراد با سیستم ایمنی در خطر افتاده نشان داده می شوند. این، چیزی است که باید به آن نگاه کنید و اینکه چطور می توانید از خودتان محافظت کنید.ضایعات و علائم ایدز در دهان چگونه است؟ در ایرناک ضایعات و علائم ایدز در دهان چگونه است؟ در ایرناک

ویروس HIV چگونه بر دهان تاثیر می گذارد؟

در سال های اولیه همه گیریHIV، دندان پزشکان اغلب اولین متخصصان بهداشتی بودند که نشانه هایی از سیستم ایمنی ضعیف را تشخیص می دادند. این نشانه ها عفونت هایی هستند که معمولاً توسط فرد سالم کنترل می شوند. وقتی افراد برای ابتلا به HIV آزمایش و درمان می شوند، اغلب این عفونت ها هرگز بروز نمی دهند با این حال، بسیاری از افراد برای HIV تست نمی دهند آن ها ممکن است آلوده باشند و بعد آن را بفهمند.

مراقبت دندان پزشکی یک روش مهمی است، زیرا آنها سیستم ایمنی ضعیفی دارند. بنا به گفته اداره خدمات بهداشت ایالات متحده، بیش از یک سوم افراد مبتلا به HIV حداقل یک مشکل سلامت دهانی بزرگ دارند و تقریباً دو سوم مراقبت های بهداشتی معمولی را دریافت نمی کنند.

ویروس اچ آی وی

چگونگی تاثیر ویروس اچ آی وی بر دهان

مشکلات دهانی را پشت گوش نیندازید!

درد یا خونریزی در دهان شما می تواند نشانه عفونت باشد. این می تواند شما را از خوردن عادی دور کند.

درد شدید باعث می شود که برخی از افراد داروهایی را مصرف کنند. عفونت های شدید در دهان می تواند باعث دیگر مشکلات سلامتی شود. حتما در زمان مراجعه به پزشک یا دندان پزشک اجازه دهید بدانند که آیا مشکلی در بلعیدن دارید یا خیر، درد و یا مشکلات دیگر با دهان یا دندانتان برای شما وجود دارد یا خیر.

برخی از دندان پزشک ها نمی خواهند بیماران مبتلا به HIV را درمان کنند. این مساله برخلاف استانداردهای اجتماعی و تخطی از قانون آمریکایی های دارای معلولیت است. کارکنان بخش بهداشت و درمان می دانند که چگونه از خود در برابر بیماری هایی که در خون بیماران وجود دارند، از جمله HIV محافظت کنند.

نشانه های بیماری ایدز در دهان چیست؟

مشکلات متعددی با دندان ها، دهان و لثه ها می توانند در افراد مبتلا به HIV ظاهر شوند.

مانند موارد زیر:

نشانه های بیماری ایدز

نشانه های بیماری ایدز در دهان

بررسی علائم و نشانه های دهانی ایدز یا همان اچ آی وی

خشکی دهان و پوسیدگی دندان:

بسیاری از افراد مبتلا به HIV دهان خشکی دارند. آن ها بزاق کافی برای جویدن و قورت دادن را ندارند.بزاق از دندان ها و پوسیده شدنش محافظت می کند.عفونت HIV می تواند باعث دهان خشک شود. بنابراین می توانید داروهایی مثل قهوه، نوشابه های کربناته، الکل و سیگار داشته باشید. اگر دهان خشکی دارید، خیلی آب بنوشید.شما می توانید با پزشک بهداشت و درمانی خود در مورد استفاده از آدامس یا شکلات بدون شکر یا جایگزین بزاق صحبت کنید.

کاندیدیازیس:

این عفونت از قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود. تکه های قرمز روی زبان یا سقف دهان یا تکه های سفید ظاهر می شود که شبیه پنیر هستند و می تواند در هر جایی در دهان شکل بگیرد.چنانچه پیش از این در بخش سلامت ایرناک توضیح داده بودیم عفونت کاندیدیازیس می تواند به گلو وارد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد ترک های دردناکی در گوشه های دهان به نام کلیتیس زاویه دار شود. بسیاری از درمان های ضد قارچی می توانند این مشکل را درمان کنند با این حال، در برخی موارد کاندیدیازیس مقاوم به داروهای معمول هستند.

زخم های چرکین کوچک و گرد و اطراف گونه، زیر زبان و یا پشت گلو هستند. آن ها معمولاً در لبه ها قرمز و در مرکز خاکستری هستند و این زخم ها می توانند کاملاً دردناک باشند. آن ها می توانند ناشی از استرس یا غذاهای خاصی مثل خوردن بیش از اندازه گوجه فرنگی باشند.غذاهای داغ و تند و یا اسیدی، بیش از پیش به آن ها آسیب می رساند. برخی از پمادها، کرم ها یا ژلهای شستشو می توانند کمک کنند.

نشانه های دهانی ایدز

علائم و نشانه های دهانی ایدز

علائم ابتلا به ایدز در دهان کدام است؟

پس از آلوده شدن به ویروس ایدز، ممکن است بدن شما هیچ علامت و نشانه ای نشان ندهد. پیشرفت ویروس بسته به افراد مختلف متفاوت است. افراد ممکن است از چندماه گرفته تا 10 سال در این مرحله باقی مانده و بدنشان نشانه بروز ندهد. در این دوره، ویروس درحال رشد، آلوده کردن و کشتن سلول های ایمنی بدن می باشد.

پس از پیشرفت بیماری کم کم نشانه های آن در بدن نمایان می شود علائمی مثل تب ، عفونت های قارچی ، بیحالی و ... اما در این مطلب شما را با نشانه هایی که بیماری ایدز در دهان بروز می دهد آشنا می کنیم.

علائم ایدز   در دهان

مراحل بیماری ایدز

بیماری ایدز سه مرحله دارد؛ مرحله اول زمانی است که ویروس وارد بدن می ‏شود، فرد را مبتلا می‏ کند و عفونت حادی نشان می‏ دهد. پس از مدتی بیماری وارد مرحله نهفتگی می ‏شود. در مرحله نهفتگی بیمار یا حتی جامعه پزشکی از وجود ویروس در بدن خبر ندارند. این دوره، «دوره انتقال» نام دارد و اگر بیمار بتواند علائم هشداردهنده بیماری خود را جدی بگیرد و به پزشک مراجعه کند، با آزمایش‏هایی که درخواست می شود، بیماری شناسایی می‏شود و تحت درمان قرار می ‏گیرد. خوشبختانه درمان‏هایی که امروزه برای بیماران مبتلا به ایدز وجود دارد، می‏ تواند سالیان سال بیمار را زنده و سالم نگه دارد.

بیماری کشنده   ایدز

علائم خطرناک ایدز در دهان

با دیدن چه علائمی در دهان باید به اچ آی وی/ ایدز شک کرد؟

همانطور که می‏ دانید بیماری ایدز سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد و آن را تضعیف می‏ کند. در واقع وقتی ویروس ایدز وارد بدن می‏ شود به سلول‏هایی که مسئول دفاع بدن هستند حمله می‏ کند و آنها را از بین می‏ برد. در نتیجه بدن به تدریج در برابر عوامل بیماری‏زا ضعیف می ‏شود و علائم بیماری در فرد بروز می کند. در دهان هم این اتفاق می ‏افتد. هر چند ممکن است با از بین رفتن تعدادی از سلول‏های دفاعی، بدن هیچ واکنش خاصی نشان ندهد و بیمار هم متوجه ابتلا به عفونت نباشد، اما وقتی تعداد بیشتری از سلول‏های دفاعی از بین می‏ روند، برخی علائم در بدن ظاهر می‏ شوند که ممکن است بسیار مشکوک و مبهم باشند.

البته علامت‏‏هایی هم در دهان بروز می‏ کنند. یکی از این علائم ظاهر شدن آفت‏هاست. البته آفت بیماری شایعی است و بسیاری از افراد در اثر استرس‏های روزانه به آن مبتلا می شوند اما وقتی آفت متعدد و چند بار در دهان ایجاد شود و دوره‏ های آن 6-5 یا 7 بار در ماه تکرار شود، اعمال فیزیولوژیک فرد را تحت تاثیر قرار دهد و با هیچ روشی نتوان آن را کنترل کرد، می ‏تواند علامت هشداردهنده بیماری ایدز باشد. در این صورت دندان پزشک بیمار را برای انجام برخی آزمایش‏های تکمیلی ارجاع خواهد داد تا علت بروز آفت‏های متعدد و مکرر پیدا شود.

علت‏‏های متعددی باعث بروز این مشکل می ‏شود که یکی از آنها نقص سیستم ایمنی بدن است. توجه داشته باشید که از لحاظ ظاهری آفت‏های ناشی از نقص سیستم ایمنی کاملا شبیه آفت‏‏های معمولی هستند. تنها تفاوتشان مدت زمان طولانی بروزشان است که با هیچ روشی هم درمان نمی‏ شوند در حالی که آفت‏های معمولی بعد از چند روز کاملا از بین می ‏روند.

به جز آفت چه علائم دیگری وجود دارد؟

در اثر کاهش مقاومت سیستم دفاعی بدن ممکن است بیماری‏های قارچی در دهان ایجاد شوند. البته این بیماری هم نسبتا شایع است و افراد زیادی به خصوص کسانی که دندان مصنوعی دارند، افرادی که به هر دلیلی سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است، افرادی که داروهای مختلفی مصرف می‏ کنند و... به آن مبتلا می‏ شوند اما اگر بیماری قارچی یا کاندیدیازیس مدت زمان طولانی در دهان بیمار باقی بماند و درمان‏های ضدقارچ مفید نباشند، دندان پزشک یا پزشک باید به بیماری‏هایی که می‏ تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند، شک کند و درخواست آزمایش‏های تکمیلی‏ بدهد یا بیمار را به مراکز تخصصی‏تر ارجاع دهد بنابراین به همه مردم توصیه می‏کنم در صورتی که در دهانشان ضایعات قرمز یا سفیدرنگی مشاهده کردند که با سوزش یا بدمزه شدن دهان همراه بود و مدت زمان زیادی طول کشید و درمان نشد، حتما برای بررسی علت به دندان پزشک مراجعه کنند.

آیا تبخال هم می‏ تواند یک علامت هشدار دهنده باشد؟

تبخال هم یک بیماری ویروسی است اما انواع مختلف و خاصی دارد. نوعی از تبخال داخل دهان ایجاد می‏ شود و لثه را درگیر می‏ کند و باعث قرمزی و درد لثه می‏ شود. نوع دیگری از تبخال که به آن نوع عودکننده می گویند هم روی لب ایجاد می‏ شود و بسیاری از افراد به آن مبتلا می ‏شوند. این تبخال‏ها معمولا خیلی مهم نیستند و پس از مدت کوتاهی از بین می‏روند اما اگر تبخال داخل دهانی ای که با هیچ داروی ضدویروسی کنترل نشود، مدت زمان طولانی در دهان بماند و بیمار مکرر به آن مبتلا شود، می تواند نشانه این باشد که سیستم ایمنی بدن دچار مشکل شده است و پزشک باید با آزمایش‏هایی بررسی کند که آیا این مشکل از نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری‏هاست یا تهاجم ویروس اچ آی وی.

خونریزی از لثه ‏ها چطور؟

بیماری‏های لثه هم می توانند هشداردهنده باشند ولی برخی بیماری‏های لثه بسیار شایع اند و حدود 70 تا 80 درصد افراد جامعه به دلیل رعایت نکردن بهداشت و... به آنها مبتلا هستند؛ مثل خونریزی لثه‏ ها هنگام مسواک زدن، اما وقتی در سنین خاصی دندان‏های فرد به طورکلی یا در حد چند دندان همزمان با هم لق ‏شوند، لثه‏ ها بی‏ جهت و مکرر خونریزی ‏کنند یا قرمز باشند، باید این موضوع را جدی گرفت و به دندان پزشک مراجعه کرد.

بیماری ایدز   در دهان

علائم قطعی ابتلا به ایدز در دهان

علائم حتمی بیماری ایدز در دهان کدام‏ها هستند؟

با سرکوب سیستم ایمنی، علائم به تدریج در سرتاسر بدن ظاهر می‏ شوند که دهان هم یکی از آنهاست. در این مرحله ضایعات سفیدرنگی در کناره ‏های دوطرف زبان به وجود می ‏آید. این ضایعات ارتباط بیشتری با بیماری ایدز دارند اما می ‏توانند به دلایل دیگری هم ایجاد شوند بنابراین نمی ‏توان قبل از مشاهده نتیجه آزمایش به طور قطع گفت وجود این ضایعات حتما دلیل ابتلا به بیماری ایدز است.

  • زخم سرد ناشی از تب خال تناسلی است و یک عفونت شایع است. در افراد مبتلا به HIV زخم های سردشان می تواند شدیدتر باشد و دوباره برگردد که رایج ترین درمان آن، داروهای ضد ویروسی است.
  • بیماری لثه ای، تورم لثه است ؛ بعضی اوقات دردناک و خونین است و می تواند به از دست دادن لثه و به شل شدن و حتی افتادن دندان پیشروی کند. این می تواند به سرعت در 18 ماه اتفاق بیفتد.
  • دهان خشک و سیگار کشیدن می تواند باعث بدتر شدن بیماری های لثه شود. مسواک بزنید و به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید.به تازگی مشخص شده است که بیماری لثه ای با سطوح زیادی از التهاب در سراسر بدن مرتبط است و می تواند خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد.لکوپلاکی مودری، تحریکی است که معمولاً به صورت لکه های سفید بدون درد و سفید در کنار زبان نشان داده می شود و این می تواند نشانه اولیه ابتلا به HIV باشد.
  • سارکوما کاپوسی معمولاً به شکل نقطه های ارغوانی یا قرمز تیره بر روی لثه، سقف دهان و پشت زبان بروز می کند.
  • به ندرت دیده می شود که افراد با دیدن این نشانه برای HIV یا مشکل ویروسی تست و آزمایش بدهند ،این، اولین نشانه از ابتلا به HIV در افراد است که مورد آزمایش HIV قرار نگرفته اند.
  • بهترین درمان خوراکی در افراد مبتلا به HIV، درمان ضد ویروسی است.
  • زگیل دهانی - ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV یک بیماری مقاربتی است. برخی از نژاده ای HPV باعث زگیل یا سرطان می شوند. زگیل دهانی می تواند در دهان معلوم شود و همچنین می توانند منجمد یا بریده بریده شوند.
بازدید : 9,085 بار
ضایعات و علائم ایدز در دهان چگونه است؟
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,420