باید از خوراکی های چرب و مواد غذایی که فیبر زیادی دارند مانند سبزیجات و میوه های تازه، البته غیر از موز (که ترجیحاً حسابی رسیده باشد)، پرهیز کنید.

بخور نخورهای ورم روده

علی رغم تمام اقداماتی که انجام می شود ، در مقابل این عفونت دستگاه گوارش چه واکنشی می توان نشان داد؟برای ورم روده چه بخوریم و چه نخوریم؟ در ایرناک برای ورم روده چه بخوریم و چه نخوریم؟ در ایرناک

ورم و التهاب حاد معده و روده به همراه اسهال و استفراغ : از چه غذاهایی باید پرهیز کرد و چه غذاهایی را باید در الویت قرار داد؟

در ورم و التهاب حاد معده به همراه اسهال و استفراغ چه باید کرد؟

و از چه مواد غذایی باید پرهیز کرد و کدام خوراکی ها را باید در الویت قرار داد؟

توصیه هایی برای بهبود ورم روده

توصیه هایی برای بهبود ورم روده

زمان بروز اسهال و استفراغ ، برای جبران آب از دست رفته ، آب زیادی بنوشید.

اگر حالت تهوع دارید ، هیچ فایده ای ندارد که به زور چیزی بخورید. در این زمان باید آب بنوشید (اگر یک محلول آبرسان باشد ، بسیار ایده آل و عالی است) ، حتی اگر شده به میزان چند جرعه! در واقع ، اسهال و استفراغ از دست دادن آب و مایعات بدن را به همراه دارند ، که این مایعات از دست رفته باید جبران و جایگزین شوند.

توجه!

در این وضعیت به هیچ وجه از کوکا و دیگر انواع سودا (نوشابه های گازدار) استفاده نکنید. این نوشابه های گازدار با میزان بالای اسیدشان برای رودۀ شما که به خاطر التهاب معده و اسهال و استفراغ حساس شده است ، تحریک کننده و مضر است. واضح است که به هیچ وجه نباید الکل بنوشید ، الکل هم تحریک کنندۀ دستگاه گوارش است و هم با تأثیر معکوسش باعث از دست دادن آب می شود.

از قهوه اجتناب کنید ، حتی اگر مقدار اندک آن برای برخی افراد مفید باشد ، برای بقیه اثر مخرب و تحریک کنندگی اسهال را دارد.

بهترین و موثرترین دارو درمانی در زمان بروز علائم شدید ورم روده

بهترین دارو در این شرایط او –آر- اس(ors ) میباشد.

یک بسته پودر را باید در یک لیتر اب (معادل سه تا چهار لیوان اب بسته به اندازه لیوان ) بطور کامل حل کرد و در مدت بیست و چهار ساعت ( بسته به حجم اب از دست رفته ) انرا مصرف نمود . در مواقع لزوم محلول فوق را با مخلوط کردن دو قاشق مربا خوری نمک و یک قاشق مربا خوری شکر در یک لیتر اب ( البته فقط در مواقع اورژانس چرا که محلول او-ار-اس در تمامی داروخانه ها موجود است و برای تهیه ان نیازی به نسخه پزشک نمیباشد ) تهیه نمایند.

مصرف داروهای دیگر مانند انتی بیوتیکها با توجه به تنوع علت اسهال و تخصصی بودن ان بهیچ وجه بدون مراجعه به پزشک توصیه نمیگردد.

زمانی که مرحلۀ شدید و حاد التهاب معده و روده (یا اسهال و استفراغ) به پایان رسید ، احساس می کنید که می توانید چیزی بخورید ، در این زمان باید انتخاب های درستی داشته باشید ضمناً باید به تدریج و با مقادیر کم خوراکی شروع کنید.

باید از خوراکی های چرب و مواد غذایی که فیبر زیادی دارند مانند سبزیجات و میوه های تازه ، البته غیر از موز (که ترجیحاً حسابی رسیده باشد) ، پرهیز کنید.

خوراکی های مناسب باید در الویت قرار بگیرند

می توانید مقدار کمی لبنیات بخورید ، مثلاً مقدار کمی ماست یا یک تکه کوچک پنیر با نان.

نشاسته ها هم در الویت قرار دارند ، خصوصاً برنج سفید و البته نان.

مصرف نشاسته برای کاهش ورم روده

مصرف نشاسته برای کاهش ورم روده

نان سفید و غلات بدون شکر را هم بخورید.

هویج پخته را هم امتحان کنید. هویج و یکی از مواد نشاسته دار به همراه تکه ای گوشت بدون چربی یا ماهی کاملاً پخته ، هم وعدۀ مناسبی است.

کمپوت ها (میوه های پخته و مخلوط) هم توصیه می شوند. البته در ابتدا ، با مقدار کم شروع کنید.

اگر دوباره دچار تهوع شدید ، دیگر چیزی نخورید و منتظر شوید که اشتها پیدا کنید.

نکات مهم

در صورت بروز اسهال و استفراغ بین نوزادان و افراد سالخورده ، بسیار محتاط باشید زیرا این افراد در برابر از دست دادن آب بسیار حساس و آسیب پذیرند. بهتر است که این افراد زیر نظر یک پزشک باشند. در تمام موارد ، اسهال و استفراغ لازم است که با پزشک مشورت کنید.

در پایان ، برای پیشگیری از اسهال و استفراغ و عدم انتقال به دیگران ، مدام دست هایتان را بشویید ، خصوصاً وقتی که از توالت بیرون می آیید و قبل از غذا. حالا دیگر وقتش است که ذخیرۀ محلول های الکلی و ضدعفونی کننده را به استفاده کنید.

سایر روشهای موثر برای بهبود ورم روده

نفخ روده ها (ورم شکم) معمولاً به خاطر این به وجود می آید که باکتری های «خوب» غذاهای هضم نشده در روده ی بزرگ را تخمیر می کنند. عمل تخمیر باعث تولید گاز می شود ، و روده را دچار ورم و آماس می کند. در نتیجه فرد دچار احساس ناراحتی می شود. از جمله غذاهایی که دستگاه هاضمه معمولاً در گوارش کامل آن به مشکل برمی خورد می توان به این ها اشاره کرد : فیبرهای گیاهی حل نشدنی ، غذاهایی که مقدار زیادی فروکتوز دارند ، قندِ شیر (لاکتوز) ، و پروتئین گلوتن. رهاکردن باد ، اصلاح رژیم ، و بعضی داروهای خاص می توانند شما را از ورم شکم خلاص کند.

۱. به صورت کاملاً طبیعی خودتان را راحت کنید

۱. از باددرکردن نترسید. احتمالاً مستقیم ترین روش برای اینکه از درد شکمی ناشی از تجمع باد راحت شوید این است که بگذارید باد از شکم تان خارج شود. از نظر بیشتر مردم و در بسیاری از فرهنگ ها ، باددرکردن در ملا عام کاری ناپسند به شمار می رود ، بنابراین دراین باره احتیاط کنید و این کار را در دستشویی انجام دهید. برای اینکه باد راحت تر از شکم تان خارج شوید ، مدتی قدم بزنید یا به آرامی شکم خود را به سمت پایین مالش دهید. مالش احتمالاً به خروج باد از روده ی بزرگ کمک می کند.

• بادی که باکتری های مخمر در روده ی بزرگ تولید می کنند ترکیبی است از نیتروژن ، دی اکسیدکربن ، متان ، و سولفور. بوی بد باد معده به خاطر همین گازها است.

• باددرکردن با افزایش سن بیشتر می شود. دلیل آن معمولاً این است که با افزایش سن آنزیم های گوارشی کمتر در بدن تولید می شوند.

۲. درد نفخ را با باد گلو تسکین دهید. راه دیگری که برای خروج باد از بدن وجود دارد در طرف دیگر بدن قرار گرفته است. البته باد گلو (یا آروغ زدن) کمک چندانی به رهایی از بادهایی که در پایین روده حبس شده اند نمی کند ، اما مطمئناً می توانید بادهای اضافی ای را که در معده و قسمت های بالایی روده گیر افتاده با بادگلو از درون خود بیرون بکشید. جمع شدن هوا در شکم ممکن است ناشی از سریع نوشیدن آب یا سریع خوردن غذا باشد ، یا ناشی از نوشیدن مایعات با نی ، یا جویدن آدامس ، یا سیگارکشیدن. اگر آروغ بزنید ، این هوای جمع شده به راحتی و به سرعت و بدون هیچ دردی رها می شود. نوشیدن بیش از حد نوشابه های گازدار باعث ورم شکمی می شود ، اما اگر فقط یکی دو جرعه از این نوشیدنی ها را بخورید راحت تر می توانید آروغ بزنید و باد اضافی را خالی کنید.

• از جمله مواد طبیعی برای تولید باد گلو این ها هستند : زنجبیل ، پاپایا ، آب لیمو ، و نعناع فلفلی.

آروغ زدن در ملا عام نیز ، مثل باددرکردن ، از نظر بسیاری از آدم ها و فرهنگ ها (البته نه همه ی آن ها) ناپسند شمرده می شود. پس مراقب باشید.

۳. از مصرف خوراکی های نفاخ دوری کنید. بعضی از غذاها بیش از بقیه در روده باد تولید می کنند. دلیل این ویژگی این است که این غذاها سخت تر هضم می شوند یا ترکیباتی دارند که معده و روده را آزار می دهد. از عمده ترین غذاهای نفاخ می توان به عدس و نخود و لوبیا اشاره کرد ، و همچنین کلم ، پیاز ، بروکلی ، گل کلم ، آلو ، و قارچ. اگر در مصرف بعضی خوراکی ها زیاده روی کنید ، بیشتر دچار ورم ، نفخ ، و اسهال می شوید ، خوراکی هایی مثل فیبرهای حل نشدنی (که در سبزیجات و پوست میوه ها یافت می شود) ، قند فراکتوز (که در تمام میوه ها پیدا می شود ، به خصوص در خانواده ی توت های شیرین) ، و گلوتن (که در بیشتر غلات وجود دارد ، مثل گندم ، جو ، و چاودار). اگر دوست دارید سبزیجات و میوه ی خام بخورید ، هر بار به مقدار کم از آن ها بخورید ، و به آرامی آن ها را بجوید و زمان بیشتری برای هضم آن ها درنظر بگیرید.

• افراد مبتلا به بیماری سلیاک بیش از دیگران به گلوتن حساس هستند. گلوتن روده ی آن ها را آزار می دهد و باعث درد و ورم شکمی می شود.

• از دیگر اختلالات روده ای که باعث می شود افراد بیشتر دچار ورم شوند می توان به سندروم شکم تحریک پذیر (IBS) ، کولیت زخمی ، و بیماری کرون اشاره کرد.

• نوشیدنی هایی که باعث ورم می شوند عبارت اند از قهوه ، نوشیدنی های مملو از فراکتوز ، آبجو ، و نوشابه های گازدار دارای قند مصنوعی (آسپارتامه یا سوربیتول).

۴. غذاهایی بخورید که ورم و درد نفخ را زیاد نمی کنند. زنجبیل ، عسل خام ، نعناع فلفلی ، بابونه ، دارچین ، خیار ، موز ، آناناس ، دانه ی رازیانه و کتان ، ماست پروبیوتیک ، و کلم پیچ.

۵. اگر به لاکتوز حساس هستید ، لبنیات نخورید. حساسیت به لاکتوز یعنی که بدن نمی تواند به اندازه ی کافی آنزیم لاکتاز تولید کند. آنزیم لاکتاز برای هضم و تجزیه ی قند شیر (یا همان لاکتوز) لازم است. لاکتوزهای هضم نشده در روده ی بزرگ جمع می شوند و پوششی فراهم می آورند که باکتری های خوب از آن برای تخمیر استفاده می کنند و غذای شان نیز به حساب می آید. چیز دیگری که باکتری های خوب تولید می کنند نفخ است. نشانه های حساسیت به لاکتوز عبارت اند از نفخ ، ورم ، گرفتگی عضلات شکم ، و اسهال. به همین خاطر ، اگر فکر می کنید مشکل حساسیت به لاکتوز دارید ، از مصرف بستنی ، خامه ی زده ، میلک شیک ، پنیر و شیر گاو خودداری کنید.

راه های درمان نفخ و ورم روده

• بعد از دوران کودکی ، توانایی بدن برای تولید لاکتاز به سرعت کاهش پیدا می کند ، بنابراین ، با بالارفتن سن ، حساسیت به لاکتوز هم افزایش پیدا می کند.

• اگر می خواهید همچنان به مصرف محصولات لبنی ادامه دهید ، ولی نمی خواهید به خاطر حساسیت به لاکتوز دچار باد و ورم شکم شوید ، کپسول های حاوی آنزیم لاکتاز بخرید ، و قبل از خوردن غذاهای حاوی لبنیات ، یکی دو تا از آن ها را بالا بیندازید.

۶. یک یا دو قاشق چای خوری جوش شیرین را در آب حل کنید. ممکن است دلیل دل پیچه وجود اسید زیادی در معده باشد. جوش شیرین علیه اسید اقداماتی انجام می دهد که باعث می شود درد دل پیچه تسکین پیدا کند.

۲. با روش های طبی از درد دل پیچه رها شوید

۱. با پزشک تان مشورت کنید. ورم شکم و دل پیچه ، اگر ناشی از خوردن غذاهای نفخ دار و حساسیت به لاکتوز نباشد ، ممکن است به علت داشتن بیماری یا مشکلات پزشکی باشد. اگر همیشه باد در شکم تان می پیچد ، پیش پزشک بروید تا معاینه تان بکند و احتمال مشکلات جدی تر را بررسی کند. بیماری هایی که معمولاً باعث ورم شکم و دل پیچه می شود عبارت اند از عفونت معدی روده ای (عفونت ویروسی یا عفونت ناشی از باکتری یا انگل) ، زخم معده ، انسداد روده ، سندروم روده ی تحریک پذیر ، کولیت زخمی ، بیماری سلیاک ، آلرژی غذایی ، سرطان روده یا معده ، بیماری صفرا ، و رفلاکس اسیدی.

• اگر دل پیچه ی شما ناشی از عفونت یا مسمومیت غذایی باشد ، ممکن است پزشک مصرف کوتاه مدت آنتی بیوتیک را توصیه کند. اما مصرف بیش ازاندازه ی آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب روده را می کشد و ممکن است درعمل منجر به مشکلات معدی روده ای بیشتری شود.

• مصرف بعضی داروهای خاص منجر به ورم و جمع شدن باد در شکم می شوند ، ازجمله ی این داروها می توان به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مثل ایبوپروفن و ناپروکسن) ، ملین ها ، داروهای ضدقارچ و استاتین ها (برای کلسترول بالا) اشاره کرد. بنابراین با پزشک درباره ی این داروها مشورت کنید.

• ممکن است پزشک از شما نمونه ی مدفوع بخواهد و ممکن است خون تان را برای بیماری سلیاک و نفس تان را برای حساسیت به لاکتوز آزمایش کند. در بعضی موارد ، ممکن است نیاز به تصویربرداری با اشعه ی ایکس یا کولونوسکوپی هم باشد.

۲. از پزشک درباره ی مصرف اسیدهیدروکلریک مشورت بخواهید. گوارش غذاهای عادی ، به خصوص غذاهای پرپروتئین ، نیاز به اسید فراوانی دارد ، به خصوص اسیدهیدروکلریک. تولیدنشدن اسید معده (که با بالارفتن سن اتفاق می افتد) می تواند منجر به گوارش ناقص پروتئین شود ، که این باعث تخمیر در روده و تولید باد می شود. بنابراین ، با پزشک درباره ی آزمایش تولید اسید معده مشورت کنید و بعد از آزمایش ، اگر دیدید که معده تان به اندازه ی کافی اسید تولید نمی کند ، مصرف مکمل های مربوطه را در برنامه ی خود قرار دهید.

• برای کمک به هضم پروتئین ، به جای اینکه غذا را با خوردن نان یا سالاد شروع کنید ، اول گوشت ، مرغ ، و ماهی را بخورید. معده عادت دارد به محض اینکه شروع به غذاخوردن می کنید اسید را ترشح کند ، اما کربوهیدرات ها نسبت به پروتئین ها نیاز بسیار کمتری به اسید دارند تا هضم شوند.

• یکی از مکمل های اسیدهیدروکلریک پرطرفدار بتائین هیدروکلراید است که می توانید از بسیاری از داروخانه ها آن را تهیه کنید. یادتان باشد که قرص ها را بعد از خوردن غذا مصرف کنید ، نه قبل یا حین خوردن.

۳. آنزیم آلفا-گالاکتوزیداس مصرف کنید. همان طور که در بالا اشاره کردیم ، یکی از دلایل عمده ی اینکه بعضی غذاها در روده ها تولید گاز می کنند این است که بدن انسان نمی تواند بعضی ترکیبات پیچیده ی قندی را هضم کند (ازجمله فیبرهای حل ناشدنی و قندهایی معروف به الیگوزاکارید). خریدن داروهای بی نیاز از نسخه ی حاوی آلفا-گالاکتوزیداس می تواند این مشکل را برطرف سازد ، چون این آنزیم قندهای پیچیده را قبل از رسیدن به روده ها و تخمیرشدن تجزیه می کند. قرص آلفا-گالاکتوزیداس را درست پیش از خوردن غذاهای پرفیبر مصرف کنید (غذاهای پرفیبر مثل سبزیجات ، میوه ، و حبوبات) تا از ایجاد گاز و دردهای شکمی جلوگیری شود.

• آنزیم قند از ترکیبی به نام آسپرگیلوس نیگر به دست می آید. این ترکیب ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در افراد حساس به پنیسیلین شود.

• آلفا-گالاکتوزیداس باعث تجزیه ی گالاکتوز به گلوکوز می شود ، اما ممکن است با داروهای دیابتی تداخل ایجاد کند. اگر دیابت دارید و می خواهید موادی مصرف کنید که حاوی این ماده اند ، قبلاً با پزشک تان مشورت کنید.

۴. پروبیوتیک مصرف کنید. مکمل های پروبیوتیک حاوی انواعی از باکتری های مفیدی هستند که در حالت عادی در روده ی بزرگ زندگی می کنند. اگر بیش از اندازه از آنتی بیوتیک استفاده کنید ، این باکتری های «دوست» می میرند. اگر در میزان باکتری های مفید روده تعادل از بین برود ، فرد دچار مشکلات گوارشی می شود و نشانه های اختلالات معدی روده ای بروز می دهد. اگر احتمال می دهید که ازبین رفتن تعادل باکتری ها روده ی شما را تهدید می کند ، مصرف مکمل های پروبیوتیک را مد نظر قرار دهید تا از درد نفخ راحت شوید. پروبیوتیک ها بی خطرند و در فروشگاه های عرضه کننده ی غذاهای سالم به راحتی یافت می شوند.

• پروبیوتیک ها به صورت های گوناگونی عرضه می شوند : قرص ، کپسول ، پودر؛ و باید آن ها را به صورت مرتب مصرف کرد تا تمرکز یا کولونی آن ها در روده ی بزرگ حفظ شود. به هرحال ، از هر نوعی که باشد ، باید پوشش دیرهضم داشته باشد یا میکروکپسول شده باشد تا اسید معده آن را هضم نکند و بتواند خود را به روده برساند.

• غذاهای تخمیری نیز یکی از منابع مناسب باکتری های دوست هستند. از جمله ی این غذاها می توان به ماست ، آب دوغ ، کفیر ، محصولات تخمیری سویا (ناتو ، میسو ، سس سویا ، توفو) ، و کلم ترش اشاره کرد

راه های درمان نفخ و ورم روده

۵. از روان کننده ها برای درمان یبوست استفاده کنید. یبوست به کارنکردن منظم شکم یا سخت شدن دفع می گویند. این مشکل می تواند به خاطر خوردن بیش ازاندازه ی فیبر (یا اصلاً نخوردن آن) اتفاق بیفتد یا به خاطر نخوردن مایعات به اندازه ی کافی. تعریف یبوست مزمن معمولاً این است که به مدت چندین هفته یا چند ماه شکم کمتر از ۳ بار در هفته کار کند. اما بیشتر موارد یبوست تنها چند روز طول می کشد. یبوست منجر به درد روده ای و دل پیچه ، شبیه به درد ناشی از نفخ ، می شود ، اما علت این ناراحتی کاملاً متفاوت با نفخ است. درمان پزشکی یبوست استفاده از روان کننده است. مصرف روان کننده ها دفع را بیشتر می کند. روان کننده ها یا حجم مدفوع را زیاد می کنند ، یا مدفوع را روان می کنند ، یا اجازه می دهند که مایعات از روده رد شود (منیزیم هیدروکسید) ، یا دیواره ی روده را روان می کنند (روغن های آلی ، روغن جگر ماهی کاد).

• افراد مسنی که رژیم مناسبی ندارند معمولاً به خاطر مصرف نکردن فیبر کافی دچار یبوست می شوند ، برای همین است که به این افراد توصیه می شود آلو زیاد بخورند یا آب آلو بنوشند.

• یبوست در کودکان و نوجوانان اغلب به علت خوردن بیش ازاندازه ی فیبر اتفاق می افتد ، مثلاً زیاده روی در خوردن هویج و سیب.

• اگر یبوست به خاطر خوردن فیبر زیاد اتفاق بیفتد ، احتمال اینکه به خاطر تخمیر باکتریایی نفخ و ورم شکم اتفاق بیفتد نیز هست. به همین خاطر ، بسیاری از توصیه هایی که در بالا برای خلاص شدن از درد نفخ آوردیم اینجا هم کاربرد پیدا می کند.

بازدید : 1,913 بار
برای ورم روده چه بخوریم و چه نخوریم؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,830