عکاسی یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم بوده است. از آن هنگام که لوئی داگر در پاریس تابستانی فرایند خود را علنی نمود تا امروز،عکاسی راه درازی آمده است.

عکاسی یکی از مهم ترین اختراعات بشر در قرن ۱۹ است.قدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ چه عکسی است؟!! در ایرناکقدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ چه عکسی است؟!! در ایرناک

قدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی تصویری است که نیسفور_نیپس ، اشراف زاده ی فرانسوی در سال 1826 با فرایندی که خود آن را هلیوگرافی نامید از چشم انداز پنجره ی اتاقش گرفت.

چند سال بعد یک فرانسوی دیگر به نام لوئی داگر به سال 1837 به فناوری ای دست یافت که تصویری مثبت ، مستقیم و پایدار بر صفحه ی نقره اندود ثبت می کرد. او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی بعنوان نخستین شیوه ی عملی ثبت تصویر شناخته می شود.

این فرایند اصلاحات و تغییراتی کرد تا اینکه در ژانویه 1839 آکادمی علوم فرانسه داگروتیپ را بعنوان یک اختراع فنی به ثبت رساند. ولی چند ماه بعد دولت فرانسه که به اهمیت این اختراع پی برده بود با تخصیص مقرری ماهانه برای داگر و شریکش ، که فرزند نیپس بود ، از آنان خواست که در یک گردهمایی در پاریس در 19 آگوست 1839 جزئیات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرایند را برای عموم شرح دهند. دولت وقت فرانسه ، در آن روز ، اختراع جدید یعنی «عکاسی» را بعنوان هدیه ای رایگان به تمام جهان اعلام نمود و این نخستین رونمایی عکاسی برای عموم مردم بود؛ یعنی نقطه ی آغاز رشد این فن و هنر در جهان.

عکاسی یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم بوده است.

از آن هنگام که لوئی داگر در پاریس تابستانی فرایند خود را علنی نمود تا امروز ، عکاسی راه درازی آمده است؛ تغییرات زیادی به خود دیده و روز به روز بر ضریب نفوذش در میان مردم و جوامع افزوده شده است.

عکاسی در طی تمام این سال ها پرتوی درخشان بر بسیاری از گوشه های تاریک یا ناشناخته ی زندگی بشر انداخته است و از پس این سال ها به یکی از موثرترین ، نیرومندترین ، سریعترین و پرطرفدارترین ابزار و رسانه های بشر برای ارائه ی اندیشه ها و احساساتش تبدیل شده است. مارسل پروست ، نویسنده ی شهیر فرانسوی ، جایی در شاهکار همیشه ماندگارش «در جستجوی زمان از دست رفته» می نویسد : "به گمان من تنها عکاسی است که ، همانند بوسه ، می تواند با تازه ترین کاربردهایش از درون آنچه به نظر ما چیزی با ظاهری قطعی و همیشگی می رسد صد چیز دیگر را بیرون بکشد که همه باز همان اند.

منبع : جستجوگر ایرناک

این مطلب مفید بود؟
قدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ چه عکسی است؟!!
5.0
out of
5
(
1
) votes
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,700