در این مطلب قصد داریم به صورت مختصر و کاربردی، نحوه ی فعالسازی نیم فاصله (half space و یا semi space) را به شما آموزش دهیم.

موارد استفاده از نیم فاصله

نیم‌فاصله در واقع مثلِ فاصله (Space) حروف را از هم جدا می‌کند اما فرق آن با فاصله (Space) این است که نیم‌فاصله ، دو حرف را بدون این‌که بین آن‌ها فاصله بیفتد ، از هم جدا می‌کند. مثلاً «نیم فاصله» و «نیم‌فاصله» را مقایسه کنید. در حالت اول بین «نیم» و «فاصله» یک فاصله وجود دارد یعنی من برای نوشتن «نیم فاصله» از یک فاصله بین «نیم» و «فاصله» استفاده کرده‌ام در حالتی که در «نیم‌فاصله» بین «نیم» و «فاصله» از نیم‌فاصله استفاده کرده‌ام.نیم فاصله چیست؟ | آموزش تایپ نیم فاصله در ورد(Word) در ایرناک نیم فاصله چیست؟ | آموزش تایپ نیم فاصله در ورد(Word) در ایرناک

نیم فاصله در کیبورد

با استفاده هم‌زمان از کلید‌های Ctrl+shift+2 می‌توانید در فضای ورد و یا در صفحات اینترنتی نیم‌فاصله بگذارید. اگر دوست ندارید از این سه کلید استفاده کنید ، می‌توانید بسته‌ی صفحه کلید استاندارد فارسی (Standard Persian Keyboard For Windows) را روی ویندوزتان نصب کنید و با استفاده از کلید‌های shift+space نیم‌فاصله بگذارید. ممکن است اول کار عادت نداشته باشید اما پس از چند روز کاملاً به گذاشتن نیم‌فاصله عادت می‌کنید.

چه کلماتی نیم فاصله دارند؟

برای نوشتن برخی واژه‌ها در فضای کامپیوتر و اینترنت باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم. مثلاً «رفته‌ام» نه «رفته ام» و یا «کتاب‌ها» نه «کتاب ها» و یا «خوش‌چهره» نه «خوش چهره». در نوشتن افعالی که از دو واژه‌‌ی مستقل تشکیل شده‌اند هم باید این نکته را رعایت کرد. مثلاً «من محمد را دوست‌دارم» نه «من محمد را دوست دارم.» زیرا «دوست‌داشتن» یک فعل هست و باید سر هم چسبیده شود. ممکن است گاهی کلمه‌هایی را که از چند قسمت تشکیل شده‌اند ، برای بهتر دیده شدن ، جدا نوشته شوند.

آموزش وارد کردن نیم فاصله در word

وارد کردن “نیم فاصله” یا “فاصله ی کوچک” در ورد نسخه ی ۲۰۰۷ و بالاتر یکی از سوالاتی است که بسیاری از کاربران آن را مطرح میکنند. این گزینه قبلا در ورد ۲۰۰۳ به صورت پیشفرض موجود بود ولی در word 2007 و بعد از آن ، غیر فعال شده است.

در این مطلب قصد داریم به صورت مختصر و کاربردی ، نحوه ی فعالسازی نیم فاصله (half space و یا semi space) را به شما آموزش دهیم.

نیم فاصله (Half-Space) در مایکروسافت ورد

1- نرم افزار ورد را در سیستم خود فراخوانی کنید تا یک پرونده ی جدید برای شما گشوده شود.

2- از منوی Insert در ورد بر روی گزینه ی Symbol و سپس More Symbols کلیک کنید.

منوی insert - گزینه ی symbol

3- در پنجره ی باز شده ، از تب (لبه ی) Special Characters بر روی عبارت No-Width Optional Break کلیک کنید تا هایلایت (آبی رنگ) شود و سپس بر روی دکمه ی Shortcut Key کلیک کنید.

تعیین میانبر برای نیم فاصله

4- در پنجره ی گشوده شده که Customize Keyboard نام دارد ، در کادر Press new shortcut key کلیک کنید و سپس از صفحه کلید ، کلیدهایی که تمایل دارید به عنوان میانبر برای درج “نیم فاصله” در پرونده استفاده کنید فشار دهید. سپس بر روی دکمه ی Assign کلیک کنید.

وارد کردن کلیدهای میانبر

در اینجا ما کلیدهای Ctrl+Space را به عنوان “نیم فاصله” تعیین کردیم.

5- با کلیک بر روی دکمه ی Assign مشاهده میکنید که کلیدهای میانبر تعریف شده وارد جدول Current Keys میشوند. حال میتوانید بر روی دکمه ی Close و سپس Cancel کلیک کنید.

ثبت شدن کلید میانبر

6- اکنون هرکجا که بخواهید “نیم فاصله” را در پرونده قرار دهید ، کافی است به طور همزمان کلیدهای CTRL+Space را فشار دهید.

بازدید : 9,030 بار
نیم فاصله چیست؟ | آموزش تایپ نیم فاصله در ورد(Word)
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,220