ما در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی ایرناک قصد داریم 3 روش ساده و آسان را معرفی سازیم که با کمک این 3 روش می توانید اقدام به قفل فولدر(پوشه) در ویندوز کنید. همراه ما باشید.

آموزش تصویری قفل کردن فولدر(پوشه) در ویندوز با 3 روش ساده و کاربردی

اطلاعات شخصی برای هر یک از ما دارای ارزش بسیار زیاد و بالایی هستند که برای حفاظت از آنها باید کارهای مختلف و کاربردی را انجام دهیم تا از دسترس عموم افراد اعم از هر فردی با نسبتی ، در امان باشد. علت هم می تواند متفاوت باشد چرا که هیچ یک از ما حاضر نیستیم اطلاعاتمان در دسترس هر فردی قرار گیرد.قفل کردن فولدر(پوشه) در ویندوز با 3 روش ساده + آموزش تصویری در ایرناکقفل کردن فولدر(پوشه) در ویندوز با 3 روش ساده + آموزش تصویری در ایرناک

با این وجود شاید در ذهنیت خود بر این باور باشید که اطلاعات موجود در کامپیوتر شما برای هیچ فردی ارزش ندارد و این ممکن است یک نوع طرز فکر اشتباه باشد که شما از محافظت و امنیت فایل های موجود در کامپیوتر و دستگاه های دیگر خودداری کنید! در نهایت فرصت را برای افراد سودجو فراهم می کنید! به همین دلیل است که توصیه اکید می شود که حتما و حتما برای اطلاعات خود ، پسورد حاوی حروف بزرگ و کوچک ، کارکترهایی همچون @ ، ! و... استفاده کنید.

اما در گاهی اوقات شرایط کمی متفاوت تر می باشد. برای مثال ممکن است یک سیستم یا به عبارتی یک کامپیوتر توسط چند نفر استفاده شود که راه حلی که مدنظر است این می باشد که چند اکانت مختلف با پسوردهای متمایز بسازید. در غیر اینصورت اگر از یک اکانت و یوزر استفاده می کنید ، توصیه ای که برای شما داریم این است که فایل ها و پوشه های مختلف را قفل کنید تا کاربر دیگر نتواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد.

یا حتی شرایط دیگری نیز حاکم است که می تواند بنابر زندگی شما متفاوت و خاص باشد. اما جای نگرانی نیست! ما در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی ایرناک قصد داریم 3 روش ساده و آسان را معرفی سازیم که با کمک این 3 روش می توانید اقدام به قفل پوشه در ویندوز کنید. همراه ما باشید.

1- قفل فولدر(پوشه) در ویندوز با کد

روشی که در مرحله اول قصد داریم به شما معرفی کنیم ، روش نحوه قفل کردن پوشه با کد نویسی است که شاید به مدت 4 دقیقه از شما وقت بگیرد که فرایند انجام گیری آن به کمک چند خط کد ساده است که در ادامه بصورت کامل به شما بطور کامل تشریح خواهیم ساخت؛

1- ابتدا وارد پوشه یا درایوی امن شوید و آدرس آنرا به خاطر داشته باشید. نیازی به ایجاد ده ها پوشه نیست! می توانید حتی روی دسکتاپ نیز این مراحل را انجام دهید و به دلیل آنکه ممکن است بصورت ناخودآگاه تمامی فایل ها را حذف کنید ، توصیه می شود داخل یک درایو در This pc مراحل زیر را انجام دهید.

2- در قسمتی خارج از محدوده فایل ها راست کلیک کنید و از بخش New ، اقدام به ساخت یک نوت پد به نام "Text Document" کنید.

کئنویسی برای قفل کردن پوشه

قفل کردن فولدر در ویندوز

3- اینک با کلیک بر روی این لینـــــک ، فایل آماده کد مدنظر را کپی ( ابتدا دو کلید Ctrl+A را بفشارید و سپس دو کلید Ctrl+c را بفشارید ) کرده و در فایل نوت پدی که در مرحله دوم ایجاد کردید ، (paste (Ctrl+V کنید.

4- داخل فایل نوت پد دانلود شده ، دو کلید کاربردی Ctrl+F را بصورت همزمان بفشارید و سپس عبارت "Your-Password-Here" را در کادر خالی paste کنید.

گزینه Your Password Here را انتخاب کنید

5- در قسمت مشخص شده ، اقدام به نوشتن پسورد مدنظر خود کنید. توجه داشته باشید که این پسورد را باید برای همیشه به خاطر داشته باشید.

در قسمت مشخص شده ،  پسورد خود را وارد کنید

6- اینک از قسمت فایل در بالا سمت چپ ، گزینه Save As را انتخاب کنید.

از قسمت File بر روی Save As کلیک کنید

7- در ادامه شما باید دو کار زیر را در این مرحله انجام دهید و سپس بر روی Save در قسمت پائینی کلیک کنید؛

File name : FolderLocker.bat

Save as type : All Files

در قسمت نام پوشه در انتها پسوند مدنظر را قرار دهید

8- همان گونه که مشاهده می کنید ، فایل FolderLocker ایجاد شده است.

افزایش امنیت پوشه با کدنویسی

9- فایل های مدنظر خود را به داخل فایل ایجاد شده منتقل کنید.

فایل های خود را به فایل کد نویسی شده منتقل کنید

10- بر روی فایل ساخته شده کلیک کنید. به شما پیغامی میدهد که آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پوشه را قفل کنید یا خیر؟! در صورت مطمئن بودن "Y" را تایپ کنید و سپس Enter را بفشارید.

در صورت صحیح بودن ،  Y را تایپ کنید و اینتر بزنید

11- خب. همان گونه که مشاهده می کنید فایل ها دیگر وجود ندارند و در این فایل نوشته شده ، کاملا قفل شده است و دست هیچ فرد سودجویی به آن نخواهد رسید.

قفل شدن موفقیت آمیز پوشه در روش کد نویسی

12- برای باز کردن قفل فایل ، بر روی فایل دوبار کلیک کنید. از شما تقاضای وارد کردن پسورد می شود. پسورد وارد شده در مرحله 5 را وارد کرده و سپس Enter را بفشارید.

باز کردن قفل فایل کد نویسی شده

13- فایل هایی که پنهان و قفل شده بودند ، هم اکنون در اختیار شما هستند!

مشاهده فایل های قفل شده


2- نرم افزار قفل پوشه های کامپیوتر

دومین روشی که برای قفل کردن پوشه های کامپیوتر به شما آموزش خواهیم داد ، استفاده از برنامه جانبی است که می تواند همانند روش اول برای شما کاربردی واقع شود. از این رو اگر مایل به قفل کردن پوشه در ویندوز با نرم افزار هستید ، در ادامه ما به شما برنامه ای مناسب برای این کار معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

نرم افزاری که ما برای شما در نظر گرفته ایم ، Folder Lock می باشد که با کلیک بر روی این لینک می توانید دانلود کنید. بعد از دانلود اقدام به نصب این برنامه کنید و سپس به مطالعه ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی ایرناک بپردازید.

آموزش استفاده از folder lock

قفل کردن پوشه در ویندوز با نرم افزار folder lock ، همواره یکی از رایج ترین و همچنین امن ترین نرم افزارها می باشد که به سختی می توان به اطلاعات ذخیره شده در این برنامه دست پیدا کرد. از این رو برای استفاده از این نرم افزار باید طبق مراحل زیر پیش بروید؛

1- بعد از نصب نرم افزار ، در اولین قدم باید در کادر سبز رنگ ، پسوردی را انتخاب کنید و سپس بر روی ok کلیک کنید.

نرم افزار folder lock برای قفل کردن پوشه

2- فایل ها و پوشه های مدنظرتان را به داخل برنامه بکشید.

فایل های مدنظر خود را به داخل folder lock بکشید

3- همان گونه که مشاهده می کنید در کنار این فایل ها ، قفل سبز رنگی که نشان دهنده امن بودن جایگاه آنها می باشد ، وجود دارد. هم اکنون می توانید نرم افزار فوق را با خیالی راحت ببندید.

قفل شدن فایل ها در نرم افزار folder lock

4- برای دستیابی به این فایل ها ، مجددا برنامه را باز کنید و پسوردی که مدنظرتان بود را وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

وارد کردن رمز برای مشاهده فایل های قفل شده

5- فایل ها را می توانید هم اکنون مشاهده کنید.

قابل مشاهده شذن فایل های قفل شده


3- انکریپت کردن پوشه

سومین روشی که ما قصد آموزش آنرا به شما داریم ، روش انکریپت کردن فولدر می باشد که این روش صرف محافظت از فایل ها می باشد. یعنی چی؟! هر یک از ما اطلاعات مهمی در کامپیوتر خود داریم که ممکن است این اطلاعات در طی ویروسی شدن کامپیوتر از بین بروند. از این رو با استفاده از این روش شما می توانید ، فولدرهای مدنظر خود را از هر گونه ویروس protect یا در اصل محافظت کنید! با این وجود پوشه از دسترس افراد سودجو در صورتی در امان خواهد بود که شما با ترفند خودتان آنرا پنهان کنید.

با این وجود توصیبه ای که به شما داریم این است که با استفاده از این روش ، از فایل های مهم خود محافظت کنید! در ادامه این بخش از این مطلب از تکنولوژی ایرناک با روش انکریپت کردن فولدر بصورت مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.

1- بر روی پوشه مدنظرتان کلیک راست کنید و بر روی گزینه آخر یعنی properties کلیک کنید.

بر روی گزینه properties کلیک کنید

2- در پنجره باز شده بر روی Advanced کلیک کنید.

بر روی گزینه Advanced کلیک کنید

3- گزینه Encrypt contents to secure data را انتخاب کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

گزینه Encrypt contents to secure data را انتخاب کنید

4- در این مرحله بر روی Apply کلیک کنید.

بر روی apply کلیک کنید

5- در پیغام دریافتی اگر می خواهید این پوشه ، پوشه های زیر مجموعه و فایل های آنها این تغییرات را شاهد باشند ، گزینه دوم را انتخاب کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

گزینه دوم را انتخاب کنید و بر روی ok کلیک کنید

6- همان گونه که مشاهده می کنید ، پوشه به رنگ سبز تبدیل شده است و حتی اگر فایل های موجود در آن را نیز باز کنید متوجه خواهید شد که رنگ فایل های موجود در آن نیز سبز رنگ شده است.

انکریپت کردن پوشه

قفل کردن فولدر(پوشه) در ویندوز با 3 روش ساده + آموزش تصویری
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,220