در ادامه با آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و و کاشت سبزه در تنگ ماهی بدون آب به همراه تزیین با سنگ و خاک ژله ای با شما در ایرناک خواهیم بود.

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب

ایده کاشت سبزه عید در تنگ ماهی این روزها نظر خانم های با سلیقه را به خود جلب کرده و با توجه به زیبایی خاصی به سفره هفت سین میدهد، کاری جدید و جالب و بسیار راحت و بی دردسر است.آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب در ایرناکآموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب در ایرناک

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب

آموزش مرحله به مرحله کاشت سبزه عید نوروز در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه در تنگی ماهی بذر های مختلفی مانند گندم ، عدس ، شاهی ، لوبیا و… و همینطو از انواع بذر های لعابدار مثل خاکشیر می توان استفاده کرد. اولین کاری که باید انجام داد این است که بذر مورد نظر خودتون رو به اندازه لازم و مناسب با تنگ دلخواهتون تهیه کنید و طبق مراحل زیر پیش بروید :

 • ابتدا دانه یا بذر مورد نظر خود را در حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید و در این مدت آب برای جلوگیری از خراب شدن و بو گرفتن بذرها ، مرتب آن را عوض کنید.
 • در مرحله بعد باید برای جوانه زدن بذرها ، آن در را بین یک دستمال تمیز نخی ریخته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. در این مرحله بذر ها نیاز به روزی دوبار آبیاری نیاز دارند به طوری که کاملاً خیس شوند.
 • در ادامه کاشت سبزه در تنگ ماهی پس آنکه بذر ها جوانه زدند باید آن ها در تنگ ماهی ریخته شوند. اینکار را با ضخامت ۳ الی ۴ سانتی متر انجام دهید.
 • سپس تنگ ماهی حاوی بذر ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید و روی آن را به مدت یک روز با یک نایلون نازک بپوشانید.
 • حال باید روزی ۲ بار بذر ها را کاملا آبیاری کنید تا کاملاً سیراب شوند.

چند نکته مهم :

 • اگر از بذر های لعابدار مانند خاکشیر ، شاهی و خرفه می خواهید استفاده کنید بهتر است یک تکه ماکت تهیه و بذر را روی آن بمالید و سپس در انتهای تنگ قرار دهید.
 • نکته قابل توجه در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است. چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه ها افراط شود ، سبزه ها خراب شده و می گندند. پس بهتر است به میزان کافی آبدیهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج نمایید.
 • زمان سبز شدن سبزه ها بسته به نوع بذر حدود ۵ روز به طول می انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود.
 • دقت کنید جای این ظرف سبزه ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می زند.

طرز آماده سازی سبزه ذرت در تنگ ماهی

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب

روش کاشت این بذر کمی با روشی که در بالا گفته شده متفاوت است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای کاشت سبزه ذرت باید پانزده روز قبل از عید دست به کار شوید. برای چهار روز ذرت را خیس کرده و هر روز آب آن را عوض کنید ولی جای ظرف را عوض نکنید تا جوانه بزند سپس ذرت ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید. روی ذرت ها را با دستمال بپوشانید تا مرطوب بماند و ذرت ها جوانه بزنند. وقتی ذرت ها سبز شدند ، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت ها را داخل سبد بریزید.

تنگ را پر از آب کرده به صورتیکه ذرت ها داخل آب باشند. بعد از از ده روز دانه ها ریشه داده و سبز می شود. می توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه ذرت زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.

چند نکته قابل توجه

 • مقدار دانه ها نباید خیلی زیاد باشد چون اگه تراکم زیاد باشد ، لایه های زیرین نمی توانند رشد کنند و می پوسند. اگر مقدار دانه ها کم باشد سبزه کم پشتی دارید. پس اندازه رو نسبت به ظرف نه زیاد و نه کم بگیرید. آبیاری زیاد هم باعث زود خراب شدن سبزه می شود.
 • با دانه ذرت که با آن پفیلا درست میکنید نمی شود سبزه ذرت تهیه کرد چون خشک است و جوانه نمی زند. باید از دانه ذرت تازه استفاده کنید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی با استفاده از گل و سنگ ریزه و وسایل تزئینی

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب

برای تهیه این نوع سبزه در تنگ ماهی علاوه بر بذر مورد نظر و تنگ نیاز به مقداری سنگریزه و یک بطری معمولی وجود دارد. مراحل کار را تا مرحله ای که بذر مورد نظر شما جوانه زد با کمک توضیحات بالا انجام دهید. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید :

تزیین سبزه داخل تنگ ماهی با سنگریزه

تزیین سبزه داخل تنگ ماهی با سنگریزه

 • نخست مقداری سنگریزه را کف تنگ به ضخامت ۵ الی ۶ سانتی متر بریزید.
 • یک بطری آب معدنی یا نوشابه را از وسط نصف کرده و در قسمت وسط تنگ ماهی و روی سنگریزه ها قرار دهید.
 • در ادامه کار تهیه سبزه در تنگ ماهی ، باید مقداری از بذر جوانه زده را به ضخامت ۳ الی ۴ سانتی متر روی سنگریزه های بریزید.
 • بذر های را کمی آبدهی کرده و یک تکه نایلون روی آن ها می گذاریم.
 • روز بعد نایلون را برداشته و مجدداً سبزه ها را آبیاری می نماییم؛ و آبیاری را در روز های بعد ادامه می دهیم.
 • در آخر کار برای زیبا تر شدن سبزه در تنگ ماهی زمانی که سبزه شما کاملاً رشد کرد در قسمت میانی و بطری که در وسط کار قرار داده بودید گل طبیعی و یا مصنوعی مورد علاقه خود را قرار دهید.
 • می توان به جای سنگ ریزه از خاک ژله ای هم برای زیبا تر شدن استفاده کرد.

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی و تزیین با خاک ژله ای

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی و تزیین با خاک ژله ای

آموزش تصویری کاشت سبزه عید داخل تنگ ماهی با آب و بدون آب
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,490