در جهنم چه کسانی هستند و جهنم جای چه کسانی است و چه کسانی حتما به جهنم میروند و اعمالی که باعث ورود انسان به جهنم می شود و بدترین طبقه جهنم و چه کسانی بدون حساب به جهنم میروند و بدترین عذاب جهنم را در ایرناک بخوانید.

چه کسانی تا ابد در جهنم می مانند؟

خداوند عده ای از گناهکاران را تا ابد در جهنم جاودان خواهد کرد ، اما عده ای را پس از تحمل عذابی موقت به بهشت می برد؛ درواقع عذاب برای این گروه از افراد ، حکم تطهیر و درمان از پلیدی گناه را دارد.چه کسانی تا ابد در جهنم می مانند؟ در ایرناکچه کسانی تا ابد در جهنم می مانند؟ در ایرناک

چه کسانی تا ابد در جهنم می مانند؟

شخصی را در نظر بگیرید که ایمان آورده ، ولی به خاطر ضعف ایمان ، گناهان کبیره انجام داده ، این فرد اگر توبه نکرده باشد ، با سختی جان دادن یا عذاب برزخ یا شفاعت یا تحمّل عذاب موقت جهنم پاک گردیده ، به بهشت می رود؛ در واقع عذاب برای او حکم تطهیر و درمان از پلیدی گناه را دارد. اکثر انسان ها که آمیخته ای از خوبی ها وبدی ها را دارا هستند ، همین وضعیت را دارند؛ زیرا مبنای برخورد خداوند با گنهکاران ، رحمت وبخشایش و گذشت است. آیات متعدد قرآن که از «غفور» و « رحیم» بودن خداوند نام برده ، می تواند اشاره به همین مطلب داشته باشد.

روایات متعددی ، از ورود برخی از اهل جهنم به بهشت سخن می گویند ، که برخی از آنان به این شرح اند :

ابى بصیر گوید : از امام باقر(ع) شنیدیم که فرمود : «مردمى از آتش خارج می شوند ، و به بهشت وارد می گردند».

انس گوید : رسول خدا(ص) فرمود : مردمى از آتش خارج می شوند. (تفسیر المیزان ، ج 11، ص 39 )

در جلد هشتم کتاب بحارالانوار آمده است : «مومنان گناهکار روزى از جهنم خارج خواهند شد» ، اما اگر گناه به گونه‏اى در او اثر کرده باشد که او را به حد کفر رسانده باشد ، هیچ‏گاه به بهشت وارد نخواهد شد.

برخى روایات دلالت دارد که دوستان امام على(ع) و خاندان او در عذاب ابد نخواهند بود و دشمنان ایشان از عذاب جاودان نجات نخواهند یافت. پیامبر اکرم(ص) می فرماید : «همانا ولایت على(ع) آن نیکى و خیرى است که با وجود آن هیچ گناهى هر چند بزرگ باشد زیان نمى ‏رساند ، و به سبب پاره‏اى از عذاب‏ هاى اخروى تطهیر می شود تا به شفاعت سروران طیّب و طاهر از گناهان نجات کامل یابند و همانا دوستى و قبول رهبرى و دشمنان على(ع) و مخالفت با او گناهى است که چیزى با آن نمى ‏تواند نافع باشد و تنها سودى که به خاطر طاعت‏هایشان در دنیا بهره آن‏ها می شود این است که از نعمت‏هاى ظاهرى و رفاه ، سلامتى ، گسترش زندگى برخوردار می شوند. ولى چون وارد صحنه آخرت شوند براى آنان عذاب جاودان خواهد بود». (بحارالانوار ، ج 8، ص 352)

گروهی از افراد نیز در جهنم ماندگار خواهند شد و لطف و بخشش الهی شامل حالشان نخواهد شد ، این دسته از افراد کافران ، منافقان ، زناکاران ، مرتدان ، رباخواران ، هم دستان دشمنان اسلام و کسانی که گناهناشان بر آنان احاطه نموده ، هستند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
چه کسانی تا ابد در جهنم می مانند؟
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,910