در ادامه این مطلب از ایرناک در مورد انگشتر بند انگشتی و روایان و سخنان بزرگان دین در مورد خوب یا بد بودن این انگشتر خواهیم گفت.

روایات درباره انگشتر بند انگشتی

از امام كاظم (ع) سؤال شد آيا انگشتر را بايد در دست راست كرد؟ فرمودند: هرطور كه مى خواهى، دست راست باشد يا چپ.انگشتر بند انگشتی نماد چیست؟ + حکم شرعی در ایرناک انگشتر بند انگشتی نماد چیست؟ + حکم شرعی در ایرناک

رسول خدا فرمود: يا على ، انگشتر در دست راست كن كه اين عمل فضيلتى است از سوى خداى – عزوجل – براى آفريدگان مقربش.

ابوالعلاء از امام صادق (ع) در باره انگشتر به دست راست كردن سؤال كرد و گفت: من ديده ام بنى هاشم انگشترهاى خود را در دست راست مى نهند.

حضرت فرمود: پدرم امام محمدباقر (ع) در دست چپ انگشتر مى گذاشت و او (پدرم) افضل بنى هاشم و فقيه ترين آنها بود.

مدل انگشتر بندانگشتی

مدل انگشتر بندانگشتی

امام حسن عسكرى (ع) در سال دويست و شصت قمرى خطاب به شيعيان فرمودند: تاكنون امر ما اين بود كه انگشترتان را به دست راست بگذاريد. اين در حالى بود كه ما (اهل بيت) در ميان شما حاضر بوديم ولى اكنون امر مى كنيم انگشترى را به دست چپ كنيد به جهت آنكه ما از ميان شما غائب مى شويم تا زمانى كه پروردگار امرما و امر شما را ظاهر كند همانا اين بهترين دليل براى شما در ولايت ما اهل بيت است. همان لحظه شيعيان در حضور امام انگشترهاى خود را از دست بيرون كرده و در دست چپ شان قرار دادند و حضرت به آنان فرمودند: اين قضيه را براى شيعيان ما نقل كنيد.

انگشتر بند انگشتی قوم لوط

رسول اكرم مى فرمايد: امتم را از دست كردن انگشتر در انگشت سبابه و وسط نهى مى كنم و در روايتى ديگر اين عمل (انگشتر در انگشت سبابه و وسط نمودن) را از افعال قوم لوط دانسته اند.

در حلیه المتقین باب دوم فصول اول و دوم و سوم از امام جعفر صادق (ع) منقول است که :

انگشت را به بند پایین انگشت برسانید که انگشتر به سر انگشتان عمل قوم لوط است.

و همچنین امام صادق (ع) از رسول الله (ص) نقل می کنند که انگشتر کردن در انگشت اشاره و انگشت میان بپرهیزید .

یهودیان انگشتر ازدواج را در انگشت اشاره می کنند و شیطان پرستان هم در شست دست چپ ؛ در گذشته قوم لوط در این سه انگشت فقط انگشتر می کردند …

منابع :

الكافى ، تهذيب الاحكام ، وسايل الشيعه، مكارم الاخلاق ، امامى شيخ طوسى ، عيون اخبار الرضا، حليه المتقين، هزار و يك نكته

بازدید : 24,903 بار
انگشتر بند انگشتی نماد چیست؟ + حکم شرعی
3.4
out of
5
(
8
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 10,760