طریقه اصولی شستن ظروف نجش بر اساس روایت ها و احکام دین اسلام در این مطلب تشریح می شود.

ظرف نجس را با آب قلیل باید سه مرتبه شست، بلکه در کر و جاری هم احتیاط سه مرتبه است، اگر چه ارجح در کر و جاری یک مرتبه است. ولی ظرفی که سگ لیسیده یا از آن ظرف آب یا چیز روان دیگر خورده، باید اول با خاک پاک،خاک مال کرد و بعد بنابر احتیاط واجب دو مرتبه در کر یا جاری یا با آب قلیل شست. و همچنین ظرفی را که آب دهان سگ در آن ریخته، بنابر احتیاط واجب بایدپیش از شستن خاک مال کرد.اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند در ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند در ایرناک

-آیت الله بهجت رحمت الله :

ظرفی که به غیر بول نجس شده ، اگر یک مرتبه شسته شود، پاک می شود، حتی اگر با آب قلیل باشد بنابر اقوی ، ولی ظرفی را که سگ لیسیده یا از آن ، آب یا چیز روان دیگر خورده ، اظهر این است که اگر با خاک ممزوج به آب ، خاک مالی شود و بعد از آن دو مرتبه با آب قلیل یا یک مرتبه با آب کر یا جاری شسته شود، کافی است .

_آیت الله سیستانی حفظه الله:

داخل ظـرف نجس را با آب قلیل باید سه مرتبه شست , و همچنین با آب کر و جاری بنابر احتیاط واجب , و ظرفی را که سگ از آنها آب یا چیز روان دیگر خورده باید اول با خاک پاک خاک مالی کرد سپس خاک او را زایل نموده و بعد دو مرتبه با آب قلیل یا کر یا جاری شست , و همچنین ظرفی را که سگ لیسیده اگر در آن چیزی باقیمانده باشد , باید پیش از شستن خاک مالی کرد و اگر آب دهان سگ در ظرفی بریزد بنابر احتیاط لازم باید آن را خاک مالی کرد و بعد سه مرتبه با آب شست .

-آیت الله وحید حفظه الله:

اگر داخل ظرف نجس شود با آب قلیل باید سه مرتبه شست و در کرّ و جارى یک مرتبه کافیست، ولى ظرفى را که سگ از آن مایعى را خورده است، باید اوّل با خاک پاک خاک مالى کنند سپس آن خاک را زایل نموده و بعد با خاک مخلوط به آب بمالند ـ و جمع بین این دو بنابر احتیاط واجب است ـ و بعد آب بریزند که خاک او زایل شود، و سپس در کرّ یا جارى یک مرتبه بشویند و یا با آب قلیل ـ بنابر احتیاط واجب ـ دو مرتبه بشویند، و همچنین ظرفى را که سگ لیسیده بنابر احتیاط باید به طریق مذکور تطهیر کنند.

آیت الله مکارم حفظه الله:

.....جاری یک مرتبه کافی است، هرچند سه مرتبه بهتر است (آبهای لوله کشی در حکم آب جاری است).........

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 4,388 بار
اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,740