روز به پیامبر رسید حضرت محمد می باشد، او در غار حراء در سن 40 سالگی توسط فرشته وحی، حضرت جبرئیل از سوی خدا به پیامبری نایل شد .همزمان با فرارسیدن عید مبعث، در گزارش زیر می توانید شرح وقایع این روز را بخوانید.

تحقیق و مقاله ، بررسی وقایع و رویدادها درباره عید مبعث پیامبر اکرم

برپایی توسط شیعیان
اهمیت گرامیداشت آغاز رسالت پیامبر اسلام
جشن ها خواندن مدیحه
مراسم دعا ، نماز و غسل مستحب
تاریخ ۲۷ رجب
مرتبط به دعوت عشیرةالاقربین

یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان عید مبعث است ، روزی که برای اولین بار نخستین آیات الهی بر رسول مهربانی پیامبر اکرم (ص) در غار حرا نازل شد.وقایع و رویدادها مهم عید مبعث پیامبر اکرم در ایرناکوقایع و رویدادها مهم عید مبعث پیامبر اکرم در ایرناک

« اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ ﴿۱﴾ ».

مبعث در چه تاریخی بوده است؟

بر اساس باور شیعیان ، محمد ابن عبدالله در روز ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل ، (سال ۱۳ پیش از هجرت) مبعوث شد.

27 رجب سال 13 پیش از هجرت ، هنوز زمانی که حضرت محمد (ص) در شهر مکه سکونت داشتند ، ایشان از جانب پروردگار الهی به رسالت پیامبری مبعوث شدند. در این زمان پیامبر اکرم (ص) چهل سال سن داشتند و در راه رسیدن به سعادت ، آگاهی و هدایت مردم رنج و تلاش های بسیاری را پشت سر گذاشته بودند.

مبعث چه روزی است + وقایع بعثت پیامبر (ص)

مبعث چه روزی است؟

پس از وحی الهی جبرئیل ، نزول آیات الهی و مبعوث شدن پیامبر (ص) آنچه بسیار حائز اهمیت بود ، اهداف بعثت پیامبر (ص) است. اهدافی مانند؛ دعوت به یکتا پرستی ، قیام به برپایی عدالت ، مبارزه با جهل و خرافه پرستی ، تقویت و ارتقای سطح اندیشه و تفکر ، برداشتن اختلافات از میان مردم و تلاوت آیات و احکام الهی برای مردم که رسول اکرم (ص) به عنوان خاتم الانبیاء بر دوش داشتند.

مبعث چه روزی است + وقایع بعثت پیامبر (ص)

غار حرا یکی از کوه های اطراف شهر مکه است که پیامبر (ص) وقت های زیادی برای عبادت به آنجا می رفتند و با خداوند نجوا می کردند و در همان غار هم به پیامبری مبعوث شدند. در آن دوران مردم زیادی به بت پرستی و یا دیگر ادیان مشغول بودند ، به همین منظور خداوند به واسطه حضرت محمد (ص) مردم جاهل را به خداپرستی دعوت کرد.

مبعث چه روزی است + وقایع بعثت پیامبر (ص)

به همین منظور ، پس از دعوت حضرت رسول اکرم(ص) از مردم به خدا پرستی ، از بین خویشاوندان و نزدیکانشان حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت خدیجه (س) به خداوند ایمان آوردند و دین خداپرستی ترویج پیدا کرد. ما مسلمانان هم هر ساله بیست و هفتم ماه رجب را مبارک برشمرده و جشن خواهیم گرفت.

گفتنی است؛ دعا ، غسل و نماز از جمله اعمال مستحبی این روز است که روایات بسیاری از آنها یاد شده است.

باور اهل سنت

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر اسلام مشخص نیست؛ ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی شود.

وقایع و رویدادها مهم عید مبعث پیامبر اکرم
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,980