کارشناس علوم قرآنی گفت: اگر تنوع نباشد ممکن است زائر در پیاده روی خسته و عصبی شود، اعمال باید در طول مسیر کربلا نیز خیر و درست باشد چون همه اینها مقدمه زیارت است .

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد باقریان  درباره اعمالی که زائران باید در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام دهند گفت: زائر امام حسین (ع) با کمک زائران دیگر، راهنمایی مادی و معنوی، آدرس دادن به افراد و همچنین  پرداخت پول به موکبان به‌ منظور خدمات‌رسانی مادی و معنوی به زوار و نیز کمک‌رسانی به کسانی که ناتوان هستند پاداش و ثواب فراوانی از این سفر ببرند.

وی تصریح کرد: زائران زیادی در این مسیر با سلایق و اخلاق مختلف حضور دارند و زحمات زیادی را متحمل می‌شوند همچنین راه طولانی مسیر ممکن است فرد را خسته کند بنابراین زائر خوش‌اخلاقی و حلم و بردباری داشته باشد، ظرفیت خود را قوی کند و مواظب باشد که با عصبانیت و بداخلاقی با کسی در طول مسیر برخورد نکند چرا که با این اعمال ارزش او کم می‌شود.چه کنیم تا در مسیر پیاده روی اربعین خسته نشویم؟ در ایرناک چه کنیم تا در مسیر پیاده روی اربعین خسته نشویم؟ در ایرناک

این کارشناس علوم قرآنی درباره خستگی راه و تأثیرات آن اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی (ع) می‌فرمایند دل آدمی گاهی به معنویت روی می‌آورد و گاه به آن پشت می‌کند، پس باید در انجام اعمال تنوع داشته باشیم یعنی اگر زائر در مسیر توان خواندن زیارت عاشورا را نداشت می‌تواند به دیگران کمک کند و بالعکس اگر حال کمک کردن نداشت به ذکر و خواندن دعا و زیارات مشغول شود.

وی ادامه داد: اگر تنوع نباشد ممکن است زائر در پیاده روی خسته و عصبی شود، اعمال باید در طول مسیر کربلا نیز خیر و درست باشد چون همه اینها مقدمه زیارت است و امام حسین (ع) ناظر اعمال ما است بنابراین نباید با رفتارها در زیارت امام حسین (ع) حال معنوی خود را خراب کنیم بلکه باید این مسیر تمرینی باشد که حال معنوی خود را در همه سال حفظ کنیم.

حجت الاسلام باقریان با اشاره به حال معنوی زیارت کربلا و تاکید بر پاکسازی و پالایش روح به واسطه آن توضیح داد:‌ زائر به غیر از پاکسازی حس و حال، این سفر و این ماه را می‌فهمد، مثل ماه رمضان که با ماه‌های دیگر برای روزه‌دار متفاوت است، کسی که در این مسیر به زیارت کربلا می‌رود تفاوت این ماه با  ماه های دیگر حس می کند.

وی خاطرنشان کرد:  افراد زمانی که قصد زیارت و اقدام برای ویزا می‌کنند زائر امام حسین شمرده می‌شوند و در محضر این امام بزرگوار هستند اما غفلت باعث می‌شود که افراد این مسئله را نبینند. اگر فرد نگاهش را تغییر دهد از همان اقدام که برای این سفر انجام داده زیارت خود را در محضر امام حسین (ع) می بیند و در زمان پیاده روی اربعین نیز با حال معنوی و به دور از غفلت مسیر خود را ادامه می دهد.

 منبع:میزان

بازدید : 5,631 بار
چه کنیم تا در مسیر پیاده روی اربعین خسته نشویم؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,030