مساجد همواره یکی از مهمترین اماکن تاریخی و مذهبی برای مراجعه مردم بوده اند.

حرم امام رضا (ع) در شهر مشهد قرار گرفته است. این مکان که مدفن امام هشتم شیعیان است ، همواره برای مسلمانان سراسر جهان مکانی مقدس به شمار می آید.معروفترین و پرطرفدارترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر در ایرناکمعروفترین و پرطرفدارترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر در ایرناک

از مهم ترین بنا های پیوسته به حرم امام رضا (ع) ، می توان به مسجد بالاسر و مسجد جامع گوهرشاد اشاره کرد.

پربازدیدترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر

مسجد بالاسر کهن ترین بخش حرم رضوی است. این مسجد در سال ۴۲۵ هجری قمری و در دوران حکومت غزنویان ساخته شده است.

مسجد جامع گوهرشاد نیز در مجموعه حرم امام رضا (ع) قرار گرفته است. این مسجد تاریخی که به دستور گوهر شاد بیگم ، همسر شاهرخ میرزا ساخته شده است ، از مهم ترین و شلوغ ترین مساجد کشورمان به حساب می آید؛ به طوری که برخی آن را پربازدیدترین مسجد کشورمان می دانند.

پربازدیدترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر

در اینجا باید گفت؛ شاهرخ میرزا چهارمین پسر تیمور گورکانی بوده است. وی در زمان حکومت ، پایتختش را از سمرقند به هرات منتقل کرد و شهر هرات را مرکز هنرمندان و دانشمندان قرار داد و از شکل گیری سبک هنری یا مکتب هرات حمایت کرد.

گفتنی است؛ ایوان مقصوره ، مهم ترین ایوان مسجد گوهرشاد و مساجد ایرانی است و ردپای هنر های زیادی در آن دیده می شود. کتیبه بایسنقر (فرزند گوهرشاد بیگم) در این ایوان قرار گرفته است. بایسنقرمیرزا یکی از بهترین ثلث نویسان عهد تیموری بوده است و شاهنامه بایسنقری که نسخه کهن نگاره دار شاهنامه فردوسی به حساب می آید ، به سفارش وی تهیه شده است.

پربازدیدترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر

شایان ذکر است؛ منبر صاحب الزمان یکی از اجزای ایوان مقصوره است. این منبر از چوب گردو و گلابی ساخته شده و ردپای هنر منبت کاری روی آن دیده می شود. این منبر به دست محمد ، نجار ناشناس خراسانی که در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار زندگی می کرد ، ساخته شده است.

خاطرنشان می شود؛ از مهم ترین وقایعی که در مسجد گوهرشاد رخ داده است می توان به کشتار و سرکوب مردم به دستور رضا خان در سال ۱۳۱۴ اشاره کرد.

معروفترین و پرطرفدارترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,090