معذرت خواهی کردن به معنی کوچک شدن و کم شدن شخصیت نیست.بلکه نشان دهنده مسئولیت پذیری و احترام گذاشتن به طرف مقابل است.اما گاهی اوقات قبول اشتباه در محیط کار کمی سخت به نظر می رشد.

چگونه معذرت خواهی کنیم؟

تحقیقات نشان می دهد که افراد کم رو و افراد خودشیفته احساس بدی برای عذرخواهی دارند ، شاید به این دلیل که بیش از حد به احساسات خود توجه می کنند. ولی عذرخواهی کردن کار ارزشمندی است و مزایای احساسی فراوانی دارد.روش معذرت خواهی در محل کار در ایرناک روش معذرت خواهی در محل کار در ایرناک

عذرخواهی کردن نشان دهنده مسئولیت پذیری شخص خطاکار ، احترام به شخص مقابل و جبران کردن است. از نظر روانشناسی عذرخواهی نوعی پایان دادن به ماجراست. نکات زیر را به یاد داشته باشید ، در هر شرایطی در هنگام عذرخواهی کردن به شما کمک می کنند.

معذرت خواهی و قبول اشتباه

راهنمایی های کلی :
  • پذیرفتن خطا. در نهایت مادرتان گلدان شکسته را خواهد دید و دوستتان فراموش کردن قرار را از یاد نخواهد برد. پس قدم اول برای هر عذرخواهی ، پذیرفتن و اعتراف به اشتباه است.
  • هم اکنون انجامش بده. گفتن "متأسفم” همیشه آسان نیست. پس از مرتکب شدن اشتباهی فوراً عذرخواهی کنید ، در این صورت ذهنتان مغشوش نمی شود و سوءتفاهم پیش نمی آید.
  • صادق باشید. واقعاً متأسفید؟ پس آن را ابراز کنید و به آن اعتقاد داشته باشید. یک عذرخواهی دروغین براحتی قابل تشخیص است زیرا اکثر افراد بازیگرهای خوبی نیستند و تظاهر کردن کار آسانی نیست.
  • احساسات دیگران را در نظر بگیرید. تنها افراد سنگدل از آزار دادن دیگران لذت می برند. به جای به نمایش گذاشتن احساس خود ، ابتدا به احساسات دیگران توجه کنید. هم دلی ، کلید برقراری مجدد رابطه هاست.
  • حالت تدافعی به خود نگیرید . توهین کردن به افراد و انداختن تقصیر به گردن آنها حالت دفاعی خوبی نیست. از دلیل تراشیدن ، سرزنش دیگران و عوض کردن بحث پرهیز کنید. توجیه کردن نوعی توضیح است ، نه عذرخواهی.
  • بر روی زمان فعلی تمرکز کنید. به میان آوردن اختلافات و اشتباهات گذشته عادلانه نیست. نباید انتظار داشت که افراد درباره هرکاری که در گذشته به اشتباه انجام داده اند ، معذرت خواهی کنند. به هر اتفاق به صورت مجزا نگاه کنید.
  • رها کنید. انجام اشتباه به معنی به آخر رسیدن دنیا نیست. خود را سرزنش نکنید ، و سعی کنید آنچه انفاق افتاده را فراموش کنید و ببخشید. بخشیدن و بخشیده شدن به نفع ماست ، زیرا بر اساس تحقیقات استرس را کاهش می دهد و باعث افزایش سلامتی می شود.

 

راهنمایی برای شرایط خاص

خوب است که راهنمای بالا را در ذهن داشته باشید ، اما در اینجا پیشنهاداتی برای شرایط خاص داریم :

معذرت خواهی در محل کار

چطوری در محل کار معذرت خواهی کنیم؟

عذرخواهی در محل کار

حتی افراد محتاط نیز دچار اشتباه می شوند. چه حذف کردن ناخواسته ی یک ایمیل باشد ، یا فراموش کردن جلسه ، و یا یک اشتباه چشمگیر ، همکاران و رئیستان شما را مسئول می دانند. بهترین راه این است که اشتباهات خود را قبول کنید و این نکات را بیاد داشته باشید.

چه کنیم : با رئیستان ، زمانی که درگیر کاری نیست ، بطور خصوصی صحبت کنید.

چه نکنیم : عذرخواهی خود را در یک جلسه عمومی ، قبل از رویدادهای مهم و یا از طریق ایمیل مطرح نکنید.

 

چه کنیم : مسئولیت پذیر باشید و حرفه ای عمل کنید.

چه نکنیم : افراد دیگر را سرزنش نکنید ، از ناآگاهی به عنوان دلیل استفاده نکنید و روراست باشید.

 

چه کنیم : عذرخواهی را در قالب جملات مثبت ابراز کنید. عاشق کارتان هستید؟ به رئیستان بگویید. برای مثال : "از اینکه عضوی از این تیم هستم بسیار لذت می برم. ولی مرتکب اشتباهاتی شدم. اتفاقی که افتاد این بود که …”

چه نکنیم : احساساتی عمل نکنید. تکرار جملات "احساس خیلی بدی دارم” یا "باورم نمیشه من این کارو کردم” دردی را دوا نمی کند.

 

چه کنیم : برای جبران اشتباه خود بیشتر کار کنید.

چه نکنیم : بطور پیوسته درباره تاسف خود صحبت نکنید. عمل کردن بهتر از حرف زدن است.

بازدید : 4,124 بار
روش معذرت خواهی در محل کار
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,410