در مصرف یک قرص استامینوفن که دارویی تب بر و ضد درد است دقت کنید که در این بخش از ایرناک به عوارض مصرف آن در دوران بارداری می پردازیم .

مصرف دارو و قرص استامینوفن در بارداری خطرناک است؟

دوران بارداری یکی از دوره های سخت از نظر مراقبت برای خانم ها بشمار می رود شاید در این دوران دردهای متفاوتی را تجربه کنید که می خواهید هر چه زودتر آنها را درمان و از شر آنها خلاص شوید اما لازم به ذکر است به دلیل حساسیت این دوره از خود درمانی اجتناب کنید و به پزشک مراجعه تا راه کارهای لازم را برایتان تجویز کند. حتی در مصرف یک قرص استامینوفن که دارویی تب بر و ضد درد است دقت کنید که در این بخش از ایرناک به عوارض مصرف آن در دوران بارداری می پردازیم .مصرف داروی استامینوفن در بارداری ممنوع است یا آزاد؟ در ایرناک مصرف داروی استامینوفن در بارداری ممنوع است یا آزاد؟ در ایرناک

Acetaminophen in pregnancy

عوارض استامینوفن در بارداری

به عنوان یک مادر باردار ، به هر گونه مطالعات در مورد اثر دارو ها نگاه دقیقی داشته باشید. شواهدی از ارتباط بین اختلال کم توجهی و بیش فعالی و استفاده از استامینوفن در طول دوران بارداری در طی چند سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است.

مطالعات جدید به اینها پیوسته اند و آن ها به تاثیرات بالقوه باروری روی زبان پس از استفاده استامینوفن اشاره می کنند.

اینها مواردی هستند که باید بدانید :

اختلال کم توجهی بیش فعالی و مشکلات رفتاری :

در حالی که تلاش های زیادی در گذشته برای حل یک پیوند احتمالی بین اختلال کم توجهی بیش فعالی و کاربرد استامینوفن صورت گرفته است.

طبق آخرین اظهارات ما از سال 2015 همه مطالعاتی را مرور کردیم تا محدودیت های بالقوه ای در طراحی آن ها داشته باشیم برخی اوقات مطالعات انباشته شده در یک موضوع شامل نتایجی متناقض بوده که مانع از به دست آوردن نتایج قابل اعتمادی نشده اند.

در نوامبر گذشته مطالعه ای از مجله پزشکان اطفال ارائه کردیم که در حدود 100000 مادر در مورد استفاده از استامینوفن در دوران بارداری استفاده کردند.

تقریبا نیمی از شرکت کنندگان از این دارو استفاده کردند. محققان دریافتند که خطر تولد یک کودک با علائم اختلال کم توجهی بیش فعالی زمانی که مادران برای بیش از 7 روز استامینوفن مصرف کردند افزایش پیدا کرد.

استفاده از این دارو به مدت 29 روز یا بیشتر خطر تولد یک کودک با اختلال کم توجهی بیش فعالی را بدون توجه به این که دلیل استفاده از دارو تب ، عفونت و یا درد بود را دو برابر کرده است.

این نتایج در راستای مطالعه ای است که در سال 2016 انجام شد. هنگامی که مادران استامینوفن را در 18 هفته بارداری استفاده کردند ، احتمال این وجود داشت که کودکان دچار مشکلات و علائم بیش فعالی شوند.

هنگامی که این دارو بعدها در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفت مثلا در 32 هفته باز هم این علایم مشاهده شد ، اما خطر علائم هیجانی و مشکلات رفتاری کلی نیز بالاتر بود.

مصرف استامینوفن در بارداری و بیش فعالی کودک

تاثیرات منفی در باروری نسل های آینده :

چند سال پیش ، در یک مطالعه ارتباط بالقوه بین استامینوفن و مشکلات باروری در موش ها نشان داده شد. دوزهای روزانه استامینوفن در طول 7 روز باعث کاهش میزان تستوسترون در نوزادان پسر نزدیک به نصف می شود و جنین مونث در سه ماهه اول ممکن است یک دوره بحرانی داشته باشد.

داده های به دست آمده از مطالعات موش نشان می دهد که استامینوفن نیز ممکن است رشد عادی اندام های جنسی زن را مختل کند و باعث ایجاد علائم مشابه سندرم نارسایی زودرس تخمدان در انسان ها شود.

بررسی ها نشان داد هنگامی که افراد بارداراستامینوفن را مصرف کردند ، فرزندان آن ها تخم های کمتری تولید کردند و در یکی از این مطالعات ، بیان شد این موضوع به نسل بعدی منتقل می شود ، حتی اگر قرار باشد در معرض استامینوفن نیز قرار نگیرد.

خطرات استامینوفن در بارداری

استامینوفن و تاخیر در باز شدن زبان :

تاخیر در باز شدن زبان کودکان به معنای استفاده کم تر از 50 کلمه تا سن 30 ماهگی است که توسط پرستاران متخصص و یک پرسشنامه ارزیابی می شود. در کل ، 10 درصد از کودکان تاخیر در باز کردن زبان را تجربه کردند این موضوع در دخترها بیشتر از پسرها بود.

با این حال ، هنگامی که مادران شش یا چند عدد استامینوفن را در دوران بارداری مصرف کردند ، خطر اینکه دخترها نشانه های تاخیر در باز شدن زبان را نشان دهند تقریبا شش برابر افزایش یافت.

استفاده از استامینوفن ارتباطی به تاخیردر باز شدن زبان در پسران در این مطالعه نداشت.

بازدید : 76 بار
مصرف داروی استامینوفن در بارداری ممنوع است یا آزاد؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,190