اگر فرزندتان همیشه با اشتیاق شیر می خورد دلیل این نیست که گرسنه است زیرا کودک در هفته های اول تولد، با مکیدن پستان مادر یا پستانک آرام می شوند و دست از گریه بر می دارند.

اشتباهات و باورهای غلط مادران شیرده درباره نوزاد در دوران شیردهی

پس از گذراندن دوران شیرین بارداری و مرحله سخت زایمان نوبت به دوران جدیدی در زندگی به نام شیردهی می رسد . حس زیبای در آغوش کشیدن نوزاد و شیر دادن به او بسیار دوست داشتنی است و هیچ مادری نیست که لذت و حس غریب و بی جایگزین در آغوش گرفتن طفل و شیر دادن به او را درک نکرده باشد.اشتباهات و باورهای غلط درباره نوزاد در دوران شیردهی در ایرناکاشتباهات و باورهای غلط درباره نوزاد در دوران شیردهی در ایرناک

کودکی که ثمره زندگی و خوشبختی مادر است و حیات و سلامتش به وجود مادر وابسته است. از همان روزهای ابتدایی که مادر شیر دادن به نوزادش را شروع می کند ، اطرافیان توصیه های ریز و درشت خود را به سمت او سرازیر می کنند ، توصیه هایی که بسیاری از آنها با حقیقت فاصله زیادی دارند.

اشتباهات شیردهی

اشتباه مادران شیرده در مورد نوزاد و شیردهی

باورهای غلط و اشتباهات مادران شیرده

دلیل گریه نوزاد گرسنگی است

اگر تازه صاحب فرزند شده اید و وقتی که گریه می کند می پندارید گرسنه است ، به او شیر ندهید . اگر فرزندتان همیشه با اشتیاق شیر می خورد دلیل این نیست که گرسنه است زیرا کودک در هفته های اول تولد ، با مکیدن پستان مادر یا پستانک آرام می شوند و دست از گریه بر می دارند.

مکیدن به نوزاد انی که به خاطر درد یا اضطراب نا آرام شده اند ، آرامش می دهد. پس مکیدن با اشتیاق نوزادتان را دلیل گرسنه بودن او ندانید و با تغذیه بی موقع او مشکلات گوارشی برای او ایجاد نکنید.

شیر نخوردن نوزاد یعنی سیر است

در هفته های اول تولد نوزاد او در همه لحظات گرسنگی اش این نیاز را به شما اعلام نمی کند و اگر مادر هنگام شب برای تغذیه کودک از خواب بیدار نشود ممکن است کودک نیز گرسنگی خود را با گریه کردن اعلام نکند و دچار افت قند گردد. اگر نوزاد شما هر دو ساعت یک بار به مقدار کافی شیر نمی خورد ، ماساژ کف دست و ماساژ چانه او واکنش مکیدن را در او تقویت می کند. و میلش به شیر خوردن را بیشتر می کند.

کمک نگرفتن از همسرتان

همسرتان نیز باید شما را در مراقبت کردن از فرزندتان یاری کندو شما نباید مشکلات شیر دادن به فرزندتان را از او پنهان کنید. شما می توانید از همسرتان درخواست کنید نوزادتان او را هنگام آماده کردن موقعیت شیردهی در آغوش بگیرد. همکاری بین شما و همسرتان سبب محکم شدن پیوند میانتان می شود.

نباید پرهیز غذایی داشته باشید

اگر نوزاد شما به ماده غذایی خاصی آلرژی دارد زمانی که او را شیر می دهید خودتان نیز نباید از این مواد غذایی استفاده کنید . برخلاف نظرات بسیاری از خانم های اطرافتان ، مصرف بیش از حد یک ماده غذایی سبب نمی شود که کودک به خوردن آن ، عادت کند و آلرژی او از بین برود.

شما ابتدا باید با کمک متخصص از درمان آلرژی فرزندتان اطمینان یابید و سپس این مواد غذایی را که فرزندتان به آن حساس است مصرف نمایید.

تغذیه مادران شیرده

اشتباه مادران شیرده در رابطه با تغذیه

توصیه های دوران شیردهی که اشتباه است

اصرار ورزیدن به داشتن یک وضعیت مشخص

برای شیر دادن به فرزندتان هیچ حالت مشخصی وجود ندارد. ممکن است فرزند شما روزی در چندین وضعیت مشخص راحت بوده و شیر بخورد ، اما فردای همان روز در وضعیت دیگر احساس آرامش کند . حالت ها و وضعیت های مختلف برای شیردهی امتحان کنید . بعد از دو هفته بیشتر نوزادان به یک حالت خاص عادت می کنند.

شیری که در سینه مانده فاسد است

اگر روزی فرزندتان کم اشتها بود و شیر در سینه تان باقی ماند تصور اینکه این شیر فاسد شده و باید آن را دور بریزید اشتباه است و این شیر در سینه مانده به هیچ عنوان کودک تان را مسموم نمی کند ، بلکه تنها سبب درد سینه شما و خطر احتقان شیر و بدحال شدن شما می شود. پس به محض اینکه فرزندتان طالب شیر خوردن بود ، به او شیر دهید تا درد سینه شما کاهش یابد.

پستان قبل از شیر دادن با صابون بشویید

اگر قبل از هر بار شیر خوردن کودکتان حمام کنید و یا پستان را با صابون بشویید پوست شما خشک می شود و ترک می خورد . دوش گرفتن روزی یک بار در روز و شستن پستان با آب کافیست پس بیهوده از صابون کمک نگیرید و کار را سخت نکنید.

نوزادتان را لوس و بغلی نکنید

نوزادان از همان ابتدای تولد به توجه مادر و آغوش او نیاز دارند پس در آغوش گرفتن آنها از همان هفته ها و ماه های اول آنها را لوس بار نمی اورد و رشد آنها را بهتر و از بیمار شدن شان جلوگیری می کند.

بغلی کردن نوزاد

باور غلط و اشتباه در مورد بغلی کردن نوزاد

اشتباه مادران شیرده و باورهای غلط درباره شیر مادر

غذا خوردن بر شیر خوردن اولویت دارد

اگر بعد از چهار ماهگی به مرور با دستور پزشک خوراکی های مکملی به فرزندتان می دهید ، نباید بی خیال شیر دادن به او شوید. تغذیه اصلی بچه ها در 6ماهه اول شیر است اما فرزند شما باید تا 2سالگی یا 18ماهگی در کنار غذاهای کمکی شیر بخورد و شما نباید شیر را از رژیم غذایی او حذف کنید.

احساساتم را می توانم پنهان کنم

شیردهی فقط تغذیه کودک نیست بلکه شما با شیر دادن به فرزندتان احساسات تان را هم به او منتقل می کنید و از طریق شیر دادن فرزندتان را غرق در آرامش و یا مضطرب و آشفته می سازید. پس اگر در دوران شیردهی به سر می برید پنهان کردن احساسات شما کار ساز نیست و باید راهی برای رسیدن به آرامش واقعی پیدا کنید.

شیر مادر بهترین انتخاب است

شیر مادر بهترین تغذیه برای کودکان است که موجب سلامتی کودکان می شود . کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار بیماری های جسمی و روانی می شوند. اما اگر دادن شیر به فرزندتان به شما آسیب وارد می کند و یا اینکه مصرف شیر مادر مشکلاتی را برای سلامت کودک تان ایجاد می کند بهتر است برای تغذیه فرزندتان راه جایگزینی بیابید.

اشتباه مکیدن شیر مادر

اشتباه دیگری که در هنگام شیردهی مادران رخ می دهد مکیدن شیر مادر به طریقه ای نادرست میباشد که این مشکلات مکیدن شیر اغلب تا یک هفته ادامه دارند و به مرور زمان برطرف می شوند.

شما باید دقت کنید که دهان نوزاد به اندازه ای بازباشد که نوک سینه شما که شامل هاله تیره رنگ اطراف آن است در دهان نوزاد قرار گیرد. این امر سبب می شود کودک مقدار قابل قبولی از شیر را بخورد .

شیردهی اشتباه

اشتباه مادران شیرده در نحوه شیردادن به نوزاد

اشتباه مادران شیرده که باید بدانید

زود گرفتن کودک از شیر مادر

تغذیه از شیر مادر دارای مزیت های زیادی است و بارها در مطالب بخ نوزاد و بارداری ایرناک در مورد ان گفته ایم . برای داشتن فرزندی سالم تر تا زمانی که می توانید او را از شیر خود بهره مند کنید.برخی از مادران نوزاد خود را خیلی زود از شیر می گیرند . گرفتن کودک بعد از 2-3 ماه از شیر اشتباه است و شما باید تا زمانی که می توانید شیردهی به نوزاد خود را ادامه دهید.

شما شیر کافی ندارید

میزان شیری که بدن شما تولید می کند هیچ ارتباطی به اندازه پستان ها ندارد و اگر به شما پیشنهادشده به علت کوچکی پستانتان به نوزادتان شیرخشک بدهید ، دست نگه دارید. ممکن است در روزهای اول شیردهی ، شیر شما برای نوزادتان کافی نباشد اما با بیشتر و با قدرت تر مکیدن شیر توسط فرزندتان در روزهای دیگر ، تولید آن در بدن تان بیشتر می شود.

برجستگی های روی سینه نشانه شیرهای حبس شده است

اگر فرزندتان چند ساعتی شیر نخورد برجستگی هایی در سینه و زیر بغل شما پیدا می شود که در خوشبینانه ترین حالت به علت شیر های حبس شده ایجاد می شود . اما ممکن است این برجستگی ها به علت کیست های خوش خیم و یا توده های سرطانی ایجاد گردند. پس اگر مدتی است در گوشه ای از سینه یا زیر بغل تان برجستگی سمجی وجود دارد ، به پزشک مراجعه کنید تا درمان گردید.

این مطلب مفید بود؟
اشتباهات و باورهای غلط درباره نوزاد در دوران شیردهی
5.0
out of
5
(
1
) votes
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,340