در این مطلب در مورد تشکیل نطفه در روزهای قمر در عقرب و میزان اهمیت این موضوع بحث شده است

تداخل تخمک گذاری با قمر در عقرباهمیت انعقاد نطفه در قمر در عقرب در ایرناک اهمیت انعقاد نطفه در قمر در عقرب در ایرناک

سوال کاربر : چند ماهی است که روزهای طلایی تخمک گذاری با قمر در عقرب تداخل پیدا کرده است و شانس باردار شدن به میزان زیادی کاهش یافته است . آیا می توان به قمر در عقرب اهمیتی نداد ؟

پاسخ از دیدگاه دین : در اصطلاح نجوم هنگامی که ماه در سیر و حرکت خود در برج عقرب قرار گرفت، گفته می شود که "قمر در عقرب" است.

عقرب یکی از صورت‏های فلکی است که ستارگان زیادی دارد. وقتی که ماه در مقابل این صورت فلکی قرار بگیرد، تاثیرات آن روی زمین با سایر اوقات متفاوت است . در علم هیئت احکامی در خصوص این وقت ذکر شده است. در بعضی از روایات از انجام برخی کارها (مثل ازدواج و خواندن خطبه عقد، آمیزش جنسی و معامله) نهی شده است.

به نظر می‏رسد مقصود از کراهت ازدواج در این ایام خصوص آمیزش جنسی باشد. در هر حال به حسب آنچه در روایات و کلمات فقها آمده ،ازدواج در زمانی که قمر در عقرب است، مکروه است.

البته یافتن فلسفه این توصیه نیازمند زمان و تحقیقات بیش تری است؛ ولی به اجمال می‏توان گفت ممکن است در زمان قرار گرفتن قمر در برج عقرب، تشعشعاتی از ماه ساطع گردد که برای نطفه و جنین مضر باشد.

منجمانی که به نجوم احکامی قائل بوده اند ، ساعاتی را که قمر در عقرب است، نحس می دانند . انجام برخی کارها را در این وقت جایز نمی دانند. البته آن احکامی که در علم هیئت ذکر شده، خیلی قابل اعتماد نیست.

در مورد "سعد و نحس" ساعات و روزها و شب ها در برخی روایات اشاراتی شده ، از جمله در روایتی از علی(ع) نقل شده که مسافرت و ازدواج کردن در هنگامی که ماه در برج عقرب باشد، مکروه است، لیکن صدور این روایات از ائمه معصومین روشن و قطعی نیست.

بر فرض ثبوت، به دسته دیگری از روایات که می فرمایند: "نحوست ایام و لیالی را با دادن صدقه از خود دور کنید" تمسک بجویید . بی دغدغه خاطر، به کاری که با تدبیر برنامه ریزی کرده اید، اقدام نمایید.

روایاتی از معصومان(ع) نقل شده که به شدت با اخبار منجمان یا کاهنان مقابله شده است. علی(ع) در پاسخ فردی که از طریق علم نجوم توصیه کرده بود که الان به سمت نهروان جهت دفع شرارت خوارج حرکت نکن، زیرا ساعتی است که میمنت ندارد و نحس است، فرمود:

"فمن صدّقک بهذا فقد کذّب القرآن؛ هر کس با این تو را تأیید کند و به گفته ات اعتماد نماید، قرآن را تکذیب نموده است".

بنابراین امور زندگی را با تدبیر و آینده نگری، توکل به خدا و دعا و صدقه باید دنبال نمود و به هدف رسید.

مطالبی که در تقویم‏های نجومی در ارتباط با سعد و نحس بودن روزها به جهت قرآن و یا مقابله و یا حالات دیگر سیارات آمده ، به جز قمر در عقرب که در روایات آمده است، دلیلی بر آن نداریم.

همچنین آیه 19 سوره قمر و 16 سوره فصلت روزهایی که عذاب بر قوم عاد نازل شده ، به عنوان روزهای نحس آمده ، ولی در این که مراد از نحس بودن روزها در این آیات و روایات چیست ، بحث‏ها و نظریات مختلفی وجود دارد:

برخی معتقدند بعضی روزها واقعاً نحس‏اند ، ولی نحس بودن آن با توکل بر خداوند، صدقه و توسل به خداوند و مقربان درگاه او بر طرف می‏شود . وظیفه ما انجام این اعمال است، نه رعایت سعد و نحس بودن ساعات.

در برابر این نظریه برخی معتقدند سعد و نحس بودن برخی ایام واقعی نیست، بلکه به جهت حوادثی است که در این روزها اتفاق افتاده و یا به جهت فال بد زدن مردم به این روزها و نحس دانستن آن از سوی مردم می‏باشد . ممکن است نحس دانستن در نفس‏های ضعیف مؤثر واقع شود . اثر نفسانی و دل چرکین شدن موجب بروز حوادثی برای انسان شود . به همین جهت در روایات به جهت بر طرف شدن این حالت نفسانی به ما دستور داده شده صدقه بدهیم و یا دعا بخوانیم. برخی روایات هم می‏تواند مؤید این نظریه باشد.

در هر صورت توکل بر خداوند، دادن صدقه و خواندن دعاهای وارده، اثر نحس بودن را بر طرف می‏کند.

به هر صورت برای حل مشکل به وجود آمده توصیه می شود :

1. از آن جا که احکام الهی بی حکمت نیست و بر اساس مصالح واقعی بر بندگان صادر شده ، از این رو علت کراهت آمیزش جنسی در قمر در عقرب ممکن است تأثیرات بد آن روی جنین باشد ، بهتر است مدتی صبر کنید تا زمانی که تخمک گذاری در این گونه مواقع قرار نگیرد.

2. از آن جا که اسپرم مرد توانایی دارد که در داخل رحم تا 72 ساعت به حیات خود ادامه دهد، می توانید قبل یا بعد از روزهای قمر در عقرب با همسر خود آمیزش نمایید تا اگر زمینه آن فراهم باشد، نطفه تشکیل شود.

3. با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید که در صورت بی خطر بودن با مصرف قرص های ضد بارداری، چرخه عادت ماهانه خود را تغییر دهید، به گونه ای که در ماه های بعد، تخمک گذاری در زمانی واقع شود که با ایام قمر در عقرب تداخل نداشته باشد.

4. همان طوری که در برخی از روایات به آن اشاره شده است، با توکل بر خداوند، دادن صدقه، خواندن دعاهای وارده، اثر نحس بودن این ایام را برطرف کنید.

بازدید : 11,978 بار
اهمیت انعقاد نطفه در قمر در عقرب
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,650