اگه شما هم مثل دچار استپ وزنی شدید و از این وضعیت خسته اید با ادامه مطالب ایرناک همراه باشید.

چرا در رژیم وزن استپ میکنه؟ و راه شکست استپ چیست؟

در بیشتر موارد ، افراد چاقی که رژیم لاغری می گیرند ، بعد از مدتی متوجه می شوند وزنشان دیگر کاهش نمی یابد . علتش این است که بین انرژی که فرد از طریق مصرف غذا دریافت می کند و انرژی که در بدن می سوزاند ، به تدریج تعادل برقرار می شود ، یعنی فرد معادل همان انرژی که دریافت می کند ، می سوزاند و نه بیشتر.چرا در رژیم وزن استپ میکنه؟ + راه شکست استپ در ایرناک چرا در رژیم وزن استپ میکنه؟ + راه شکست استپ در ایرناک

بدن برای زنده ماندن ، این تعادل را برقرار می کند که بدون آن بقای نسل بشر به مخاطره می افتاد؛ مثلاً اگر فرد برای مدتی ، به علت قحطی ، عدم دسترسی به غذا ، بیماری و... نتواند غذا مصرف کند و لاغر شود و کاهش وزن او همچنان ادامه داشته باشد ، تصور کنید که این روند کاهش وزن چه پیامدهای ناگواری برای او در پی خواهد داشت.

چرا در رژیم وزن استپ میکنه

چرا در رژیم وزن استپ میکنه

هنگامی که فردی یک رژیم لاغری را شروع می کند و دریافت روزانه انرژی خود را 500 کالری کاهش می دهد - یعنی به جای 2000 کالری در روز که نیاز واقعی اوست ، 1500 کالری مصرف می کند- یک تعادل منفی انرژی در بدنش ایجاد می شود و وزنش به تدریج کاهش می یابد. برای جبران این 500 کا لری که کمتر مصرف شده ، بدن از ذخایر انرژی خود استفاده می کند.

بنابراین ، سلول ها کربوهیدرات و پروتئین ها را برای تولید انرژی مصرف می کنند. چربی های ذخیره شده هم مورد استفاده قرار می گیرند ، ولی اغلب درصد کمی از انرژی تولیدی را به خود اختصاص می دهند.

بدن ما دارای مکانیسم های فیزیولوژیکی است که به سرعت تعادل انرژی را حفظ می کند ، یعنی دیگر وزن بدن کاهش نمی یابد .

دلایل توقف کاهش وزن به شرح زیر است :

1- متابولیسم (سوخت و ساز) بدن کاهش می یابد :

در اثر مصرف کم غذا و کمبود انرژی ، پروتئین و کربوهیدرات های موجود در سلول ها استفاده می شوند ، در نتیجه مقدار توده عضلانی کم می شود و متابولیسم بدن نیز کاهش می یابد. در این حالت ، فرد برای حفظ وزن جدید به انرژی کمتری نیاز دارد. به عبارت دیگر ، بدن به تدریج با مصرف کم انرژی سازگار می شود.

2- بدن کالری کمتری می سوزاند :

هر چقدر فرد لاغرتر می شود ، بدن انرژی کمتری برای جابه جایی و حرکت می سوزاند ، در نتیجه مصرف کل انرژی در بدن کاهش می یابد.

کاهش توده عضلانی و کاهش مصرف انرژی در بدن باعث می شوند همان مقدار کم انرژی نیز در بدن ذخیره شود و تعادل انرژی برقرار شود و حتی روند کاهش وزن در اثر ورزش شدید را آهسته می کند .

اگر در شروع رژیم لاغری روزانه 500 کالری کمتر مصرف شود ، وزن بدن به تدریج کم می شود ، ولی بعد از مدتی روند کاهش وزن کند می شود. در این صورت باید رژیم کم کالری تری نسبت به قبل اجرا کنید. همیشه بدن به راحتی با دریافت کمتر کالری سازگار می شود ، زیرا برای حفظ حیات باید انرژی را ذخیره کند.

چرا در رژیم وزن استپ میکنه

استپ کاهش وزن چه دلایلی دارد؟

برای اینکه کاهش وزن متوقف نشود ، چه باید کرد؟

با توجه به مطالب بالا می توان گفت ، کارشناسان تغذیه بایستی به آرامی مقدار کالری رژیم را کاهش دهند ، در این صورت مقدار کمی از عضلات بدن کاهش می یابد و متابولیسم بدن در طی رژیم همچنان بالا می ماند.

همچنین 10 تا 15 تمرین ورزشی نخست بایستی سبک باشند تا برای مدت طولانی تر ، سیستم انرژی بدن بتواند با هر نوع تغییر سازگار شود و چربی های بدن را بسوزاند.

اگر بخواهیم با یک رژیم بسیار کم کالری در مدت زمان کوتاهی وزن خود را کاهش دهیم ، در این حالت بدن مجبور می شود مقدار زیادی پروتئین را برای تولید انرژی بسوزاند ، بخصوص وقتی که ذخایر گلیکوژنی بدن کم شده باشد. با مصرف پروتئین بدن و کاهش عضلات ، متابولیسم بدن کم می شود و بعد از مدتی وزن بدن دیگر کاهش نمی یابد. در این وضعیت اگر فرد مثل سابق غذا بخورد ، نسبت به قبل از رژیم ، بیشتر چاق می شود ، زیرا تعادل مثبت انرژی برقرار می شود.

هـنگام کاهـش وزن ، مقدار عضلات بدن رو به تحلیـل می رونـد که در نتـیجه ی آن ، متابولیسم بـدن نیـز کم می شود. برای اینکه مقدار تحلیل عضلات به حداقل برسد ، ابتدا باید متابولیسم را افزایش داد و سپس دریافت کالری را به تدریج کم کرد تا انرژی به طور مؤثری بسوزد. البته متابولیـسم بدن بـه طور خودکار افزایــش می یابد. زیرا هنگامی که در اثر رژیم لاغری ، مقداری از عضلات خود را از دست می دهیم ، همچنان متابولیسم بالاست و ذخایر چربی بدن را برای تأمین انرژی می سوزاند.

اگر در حال حاضر رژیم بسیار کم کالری دارید ، هنوز دیر نیست. شما می توانید مقدار مصرف غذای خود را مجدداً تنظیم کنید تا متابولیسم بدنتان برای سوزاندن چربی های زائد افزایش یابد و از تحلیل بیشتر عضلات جلوگیری کند.

* نکات مهم :

هدف از ارائه این اطلاعات ، کمک به افراد سالم و بزرگسال برای کاهش وزن است و این مطالب هیچ توصیه پزشکی را در بر ندارد.

در ضمن این مطالب برای خانم های باردار و شیرده و افراد زیر 18 سال تنظیم نشده است.

اگر مبتلا به بیماری هستید یا احتمال می دهید در آینده دچار بیماری شوید ، قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی و بر نامه ورزشی برای لاغری ، باید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین هر نوع برنامه ورزشی یا رژیم لاغری برای کاهش وزن بایستی به آرامی شروع شود ، یعنی نباید در ابتدای کار ، رژیم خیلی کم کالری یا ورزش خیلی شدید در پیش گرفته شود.


با چه داروی گیاهی استپ وزن رو میشه شکست؟

کرفس

کرفس یکی از سبزی هایی است که علاوه بر استفاده از آن در تهیه انواع غذا و سالاد ، بسیاری از افراد برای لاغرشدن ، آن را در رژیم غذاییشان می گنجانند. مواد غذایی سرشار از فیبر مثل میوه و سبزیجات نه تنها شما را لاغر می کنند بلکه باعث می شوند که شما لاغر بمانید. رسول خدا فرمود : به خوردن کرفس عادت کنید ، زیرا این سبزی خوراک پیامبران بوده ا ست.

«تند» و «کوچک» چربی سوز

گنجاندن فلفل تند (چیلی) در رژیم غذایی در سرعت جریان خون در سراسر بدن موثر است. مصرف این فلفل موجب افزایش جریان خون در اندام های مختلف و میان سلول ها شده و این روند علاوه بر افزایش متابولیسم بدن موجب چربی سوزی و شکستن سلول های چربی در بدن نیز می شود.

به گفته محققان ، مصرف فلفل در غذا یا استفاده از مواد غذایی تند ، میزان سوخت و ساز بدن را تا ۲۵ درصد افزایش می دهد. همچنین خوردن غذاهای تند عطش مصرف کننده را بیشتر می کند و این امر منجربه تمایل بدن به نوشیدن آب می شود که خود این مسئله به کاهش وزن و خروج سموم از بدن کمک می کند.

«جنسینگ» گیاهی در نقش یک کمک کننده

مصرف گیاه جنسینگ در طول روز در حفظ میزان انرژی ضروری بدن موثر است.

با مصرف این گیاه در وعده های روزانه می توان علاوه بر تقویت میزان انرژی بدن ، توان بدن را در رعایت رژیم غذایی خاص برای کاهش وزن بالا برد.

«جلبک» تنظیم کننده موتور بدن

جلبک دریایی یکی از غذاهایی است که این روز ها به عنوان ماده ای مغزی در سبد غذایی بسیاری از مردم از جمله مردم کشورهای آسیایی وجود دارد.

مصرف جلبک همراه وعده های غذایی عملکرد تیروئید و میزان متابولیسم بدن را تنظیم می کند.

هضم بهتر مواد غذایی با گیاه درمانی

گزنه از جمله گیاهانی است که حاوی ماده ای به نام «سکرتین» است. این ماده یکی از بهترین عوامل تحریک معده و غده های هاضمه برای ترشح مواد لازم برای هضم بهتر مواد غذایی است. مصرف این گیاه علاوه بر این موجب بهبود به عملکرد روده ها شده و تاثیر زیادی در کاهش اضافه وزن دارد.

یک فنجای قهوه تهیه شده با عصاره برگ درخت زیتون

پژوهشگران می گویند نوشیدن یک فنجای قهوه تهیه شده با عصاره برگ درخت زیتون می تواند به مبارزه با چاقی کمک کند.

محققان در این بررسی به مدت هشت هفته به موش ها رژیم غذایی با کربوهیدرات و چربی بالا دادند تا نشانه هایی از سندرم متابولیک در آن ها پدیدار شود. لیندسی براون از دانشگاه کوئینزلند جنوبی گفت : عصاره برگ زیتون به دلیل داشتن خواص ضد التهابی موجب کاهش وزن می شود.

محققان در سراسر جهان در حال مطالعه نقش التهاب در ذخیره شدن چربی هستند. چای سبز و زرد چوبه نیز اثرات مشابهی در کاهش وزن دارند.

دارچین و عسل

به نظر می رسد که مخلوط دارچین و عسل قادر به تعدیل برخی از اثرات مقاومت به انسولین است. بیمارانی که این چای را نوشیده اند اظهار کم اشتهایی و بی میلی نسبت به کربوهیدرات ها را تجربه کرده اند. مقاومت به انسولین به طور ویژه در میان زنان بیشتر است. اضافه کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی می تواند راهی دلپذیر برای کنترل این عارضه و کمک خوبی برای کاهش وزن باشد.

بازدید : 1,033 بار
چرا در رژیم وزن استپ میکنه؟ + راه شکست استپ
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,950
بستن