در این مقاله پیشگیری از نیش انواع پشه ها مخصوصا پشه کوره و همچنین درمان عوارض گزش پشه را با روش های خانگی و طبیعی به شما آموزش می دهیم. لطفاً تا انتها با ما همراه باشید.

پشه کوره از کجا میاد و راههای ازبین بردن انواع پشه مخصوصا پشه کوره چیست؟

فصل گرما، فصل نیش پشه کوره هم هست. به طور کلی پشه ها برای ادامه نسل خود به مکیدن خون انسان ها و حیوانات نیاز دارند. چگونه باید با جای نیش پشه رفتار کرد؟! جای نیش پشه در چه مواقعی موجب عفونت می شود؟! و در صورت عفونت چه باید کرد؟ چه درمانی برای نیش پشه مفید است؟! با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این خصوص تقدیم حضورتان نماییم.راه های قطعی از بین بردن و دفع انواع پشه و پشه کوره در ایرناک راه های قطعی از بین بردن و دفع انواع پشه و پشه کوره در ایرناک

پشه کوره چیست؟

پشه کوره به گروهی از حشرات گفته می‌شود که در خانواده Culicidae قرار می‌گیرند. جنس ماده بیشتر گونه‌های پشه زندگی انگلی دارند و از راه خوردن خون جانوران دیگر از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و حتی برخی از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند و برخی از آن‌ها بی‌مهرگان را نیز هدف قرار می‌دهند.

خونی که از این راه از دست می‌رود ناچیزتر از آن است که اهمیتی داشته باشد اما خارش تحریکی محل گزش می‌تواند یک عامل آزاردهنده جدی باشد. مهمتر از آن برخی از گونه‌های پشه به عنوان ناقل بیماری‌های گوناگون عمل می‌کنند و عامل بیماری را از یک میزبان به یک میزبان دیگر منتقل می‌کنند. مالاریا، تب زرد، ویروس نیل غربی و فیلاریازیس از خطرناکترین انواع بیماری‌های هستند که توسط برخی انواع پشه منتقل می‌شوند.

نام‌های دیگر قدیمی برای پشه در فارسی عبارت است از: موشه، سارخک. سارشک. سپیدپر. دَر. بُدّ و خموش و پشه کوره.

انواع پشه

انواع پشه

پشه ها سالانه با گرفتن جان یک میلیون انسان کشنده ترین جانداران دنیا محسوب می شوند. بله شاید باورش سخت باشد اما این موضوع، کاملا واقعیت دارد برای این که مطمئن شوید که این جانور تا این اندازه خطرناک است یک نمونه عینی را برای شما مثال می زنیم. روزنامه کلنر اکسپرس نوشت که پشه ها یک زن ۴۳ ساله را در ماه مارس زمانی که آشغال ها را بیرون می برد نیش زدند. به گفته این زن وی در ابتدا خارش داشت و بعد احساس درد در مفاصل و سرگیجه به سراغش آمد. این زن با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد اما پس از معاینه او را به خانه فرستادند. زن حالش بدتر شد و همسرش دوباره او را به بیمارستان برد. او یک هفته در کما بود و اندامش کم کم سیاه شدند. پزشکان به ناچار هر دو پا و ساعدش را قطع کردند.

این فقط یک نمونه از میلیون ها مواردی بود که خطرناک بودن پشه را اثبات می کند. با این مقدمه، کاملا مشخص است که دیگر هیچ فردی مایل نیست تا در معرض نیش پشه ها قرار گیرد. نگرانی از نیش پشه همه ساله همزمان با گرم شدن هوا و در کنار رودخانه ها و آب های راکد، به مراتب بیشتر از زمان ها و مکان های دیگر است. نوع ماده این حشره از خون دیگر موجودات تغذیه کرده و می تواند موجب انتقال بیماری ها شود. بنابراین این، تنها پشه های مادر هستند که اقدام به نیش زدن و خوردن خون می کنند و پشه های نر از خون موجودات دیگر تغذیه نمی کنند.

پشه های مادر از طریق یک خرطوم اره ای شکل که امکان دسترسی به رگ های خونی زیر پوست را برایش فراهم می کند، قربانیان خود را نیش زده و از خون آنها تغذیه می کند. پشه ماده همزمان با استفاده از خرطوم اره ای شکل خود برای برش پوست، سوزن دیگری که در کنار این خرطوم قرار دارد را به بدن قربانی فرو کرده و ماده ای را به بدن قربانی تزریق می کند که در آن منطقه از لخته شدن خون جلوگیری می نماید. این ماده، سبب بروز واکنش های آلرژیک و احساس خارش در فرد قربانی می شود. اما مهمترین مشکلی که پشه ها برای سلامتی و بهداشت انسان ایجاد می کنند، انتقال انواع میکروب ها و عوامل بیماری زا مانند مالاریا، زیکا و … است.

برای مقابله با نیش پشه ها، روش های مختلفی توسط بشر ابداع شده که از جمله رایج ترین آنها انواع دافع حشرات است که به وفور در بازار موجود است. مقابله با پشه ها اینقدر اهمیت پیدا کرده که بعضی از شرکت های بزرگ دنیا به فکر استفاده از روش های نوین و مدرنی برای مقابله با پشه افتاده اند.

پشه کوره از کجا میاد

پشه کوره از کجا میاد

مثلاً شرکت گوگل با همکاری و همراهی شرکت وریلی، فعال در زمینه تحقیقات علمی، تصمیم گرفته تا حدود ۲۰ میلیون پشه عقیم را در طبیعت رها کند. هدف از انجام چنین پروژه ای کاهش سطح زاد و ولد پشه‌ها و در نتیجه کاهش بیماری‌های واگیرداری است که از طریق پشه ها به انسان منتقل می شوند. در این پروژه پشه های نر پیش از رها شدن در طبیعت در آزمایشگاه، آلوده به باکتری پارازیتی خواهند شد. این باکتری از طریق جفتگیری پشه‌های نر در طبیعت به پشه های ماده انتقال یافته و قابلیت باروری و تولید مثل را در آنها از بین خواهد برد.

مثل هر بیماری دیگر برای در امان ماندن از نیش پشه ها نیز پیشگیری بهتر از درمان است پس تا جایی که امکان دارد، در نزدیکی آب‌های راکد سکونت نکنید. هر چیزی را که احتمال دارد آب در آن جمع شود و راکد بماند، خالی نگه دارید. آب حوض‌های کوچک را یک بار در هفته عوض کنید و زمانی که استخر کوچک کودکان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، آب آن را تخلیه نمایید. همچنین باید چمن‌ها و گیاهان نزدیک منزل‌ خود را کوتاه و مرتب نگه دارید. برای پنجره‌هایتان توری نصب کنید تا مانع از ورود پشه‌ها شوید. اگر به جایی پر از درخت و چمن می‌روید، لباس‌های آستین‌بلند و شلوارهای بلند بپوشید و از مواد دافع حشرات استفاده کنید.

در این مقاله پیشگیری از نیش پشه ها و همچنین درمان عوارض گزش پشه را با روش های خانگی و طبیعی به شما آموزش می دهیم. لطفاً تا انتها با ما همراه باشید.

پیشگیری از نیش پشه ها و همچنین درمان عوارض گزش پشه

پیشگیری از نیش پشه ها و همچنین درمان عوارض گزش پشه

راه های پیشگیری از نیش پشه کوره

لوسیون های مخصوصی به شکل ماژیک (معروف به دپی) تولید شده اند؛ با مالش کمی از آنها بر روی نقاط بدن که بیشتر در معرض نیش پشه کوره است می توانید یک با خیال راحت بخوابید.

قلم های دافع حشرات ( معروف به دیت) نیز برای این منظور تولید شده اند که طرز کار و نحوه استفاده مشابهی دارند. و درصدهای متفاوتی از آنها وجود دارد. و بسته به این درصد بین 6 تا 10 ساعت از نزدیک شدن حشرات به بدن شما جلوگیری می کند.

قلم های دافع حشرات ( معروف به دیت)

قلم های دافع حشرات ( معروف به دیت)

همچنین در صورتی که در فضای باز مثل حیاط استراحت می کنید استفاده از پشه بند یا چادر مسافرتی می تواند از ورود پشه به مکان استراحت شما جلوگیری نماید.

دفع پشه با پشه بند یا چادر مسافرتی

دفع پشه با  پشه بند یا چادر مسافرتی

چسب های زردرنگی نیز تولید شده اند ( معروف به چسب پشه یا چسب پشه گیر یا کارت زرد چسب دار) که به دلیل رنگ زردشان توجه پشه ها را به خود جلب می کنند و آنها بر روی این چسب می نشینند و دیگر قادر با جدا شدن از آن نیستند.

چسب پشه یا چسب پشه گیر یا کارت زرد چسب دار

چسب پشه یا چسب پشه گیر یا کارت زرد چسب دار

دستگاه های برقی دفع پشه (با قرص مخصوص یا بدون قرص) نیز تولید شده اند که فرکانس های صوتی خاصی تولید می کنند و این فرکانس ها را گوش انسان نمی شنوند اما پشه می تواند این فرکانس ها را بشوند و از آن فراری می شود اما به گفته برخی از کسانی که از این دستگاه استفاده کرده اند با روشن شدن این دستگاه ها سردرد گرفته اند پس در استفاده از آنها احتیاط داشته باشید.

دستگاه برقی دفع پشه به روش التراسونیک با ایجاد فرکانسی بالای 27 کلیو هرتز محیط را برای پشه ها نا امن کرده و باعث دفع دائمی پشه ها و دیگر حشرات و حیوانات موذی میشود. این دستگاه بر روی سیستم عصبی آنان تاثیر گذاشته و از تولید مثل و تغذیه و نیش زدن آنها جلوگیری می­ کند و با این روش باعث فراری دادن آنها از مکان مورد نظر می گردد.

دستگاه برقی دفع پشه به روش التراسونیک

دستگاه برقی دفع پشه به روش التراسونیک

دستگاه برقی دفع پشه به روش التراسونیک

دستگاه برقی دفع پشه به روش التراسونیک

دستگاه پشه کش با قرص نیز برای کشتن پشه کوره موثر است.

دستگاه پشه کش با قرص

دستگاه پشه کش با قرص

اپلیکیشن های موبایل مشابهی نیز تولید شده اند که از آنها نیز فرکانس با طول موج بالاتر از دامنه گوش انسان تولید می شود که اتفاقا از آنها نیز سردرد گزارش شده است.

همچنین چراغ خواب پشه کش نیز برای این منظور طراحی و تولید شده است.

چراغ شب خواب پشه کش

چراغ شب خواب پشه کش

روغن های مفید و پر خاصیتی وجود دارند که می توانند از نیش زدن حشرات جلوگیری کنند. این روغن ها را به پوست بدن خود بمالید تا از نیش پشه ها در امان باشید. روغن های مناسب این کار عبارتند از:

با توجه به مواردی که گفته شد میتوانیم راه کارهای پیشنهادی برای پیشگیری از نیش پشه کوره را به صورت ذیل دسته بندی کنیم:

 1. قلم دافع حشرات
 2. ماژیک دافع حشرات
 3. چسب پشه
 4. استفاده از توری و پشه بند
 5. استفاده از روغن های مخصوص
 6. دود کردن اسفند و …
 7. دستگاه ها تولید کننده فرکانس صوتی
 8. اپلیکشن های موبایل تولید کننده امواج مخصوص
 9. چراغ خواب پشه کش

چند نکته:

 • پشه کوره در زمستان ها و در دمای سرد قدرت حضور ندارد و تنها با گرم شدن هوا سر و کله اش پیدا می شود؛ بنابراین در صورتیکه کولر شما روشن باشد و باد آن به میزان کافی تولید سرمایش نماید امکان عرض اندام پشه کوره وجود ندارد.
 • پشه کوره در روشنایی روز معمولاً فعال نیست و با تاریک شدن هوا سر و کله آن پیدا می شود.
 • تنها پشه ماده اقدام به نیش زدن می کند و پشه نر نیش نمی زند.
 • همچنین به گفته یکی از کارشناسان طب سنتی در پاسخ به یک سؤال ریختن خاکستر زغال چوب -که معمولا دور ریخته می شود- در چاه فاضلاب و توالت امکان تولید مثل را از آنها می گیرد.

 

درمان نیش پشه کوره

گاه یک پشه‌گزیدگی معمولی به عفونت شدید دست و پا منجر می‌شود؛ عفونتی دردناک که حتی گاهی خطر مرگ در پی دارد. آمار مرگ و میر ناشی از پشه آن قدر زیاد است که به همین دلیل این حشره موذی به عنوان قاتل ترین جانور روی کره زمین پشه شناخته شده است. گاهی هم در اثر نیشه پشه یک زخمی عفونی پدید می‌آید. کارشناسان می‌گویند نیش پشه را – از هر نوعی که باشد – اساسا نباید خاراند. و برای جلوگیری از خارش باید از پمادهای مخصوص همچون لوسیون بعد از نیش حشرات After Bite استفاده کرد.

پماد after bite

پماد after bite

اگر در باغ یا فضای سبز بودید و در معرض نیش پشه ها قرار گرفتید، نگران نباشید. داروهای گیاهی خوبی وجود دارند که می توانند عوارض ناشی از نیش حشرات را کم کنند.

سیر و پیاز بخورید: هم سیر و پیاز بخورید و هم آن ها را بر روی جای نیش بمالید. این کار موجب تسکین درد می شود.

از گل همیشه بهار استفاده کنید: مالیدن این گل بر روی جای نیش به سرعت درد و التهاب ناشی از نیش را کاهش داده و پوست ملتهب را تسکین می دهد.

مخلوط جوش شیرین و سرکه را استفاده کنید: از ترکیب کردن این دو ماده خمیری را تهیه کرده و بر روی پوست خود قرار دهید.

تسکین جای نیش پشه کوره با ژل آلوئه ورا : اگر در شب‌های تابستان از خارش جای نیش پشه نمی‌توانید بخوابید کافیست کمی ژل آلوئه ورا روی پوست‌تان بزنید، چون این گیاه به دلیل داشتن خواص ضد التهابی می‌تواند خارش را تسکین بدهد و التهاب را بخواباند.

آلوئه ورا یک عامل بی حس کننده طبیعی است و بر همین اساس در تسکین خارش و تورم ناشی از نیش پشه موثر عمل می کند. این گیاه به کاهش درد، خارش، و تورم ناشی از نیش پشه کوره کمک بسیاری می کند و روند بهبودی آن را تسریع می کند. ژل درون برگ آلوئه ورا را می توانید به صورت مستقیم روی محل نیش پشه بمالید.

بازدید : 2,958 بار
راه های قطعی از بین بردن و دفع انواع پشه و پشه کوره
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,520