گیاه اسکینانتوس یا گیاه رژ لب برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند و همچنین می توانید آن ها را در گلدان های چوبی قرار دهید اما باید مراقب باشید که گیاه دچار خشکی نشود . برگ های این گیاه نمای بسیار زیبایی به محیط خانه می بخشند .

گل اسکینانتوس و راهنمای نگهداری ، پرورش و تکثیر اسکینانتوس یا گیاه رژ لب

گیاه رژ لب برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند و همچنین می توانید آن ها را در گلدان های چوبی قرار دهید اما باید مراقب باشید که گیاه دچار خشکی نشود . برگ های این گیاه نمای بسیار زیبایی به محیط خانه می بخشند .گل اسکینانتوس | نگهداری ، پرورش و تکثیر اسکینانتوس یا گیاه رژ لب در ایرناک گل اسکینانتوس | نگهداری ، پرورش و تکثیر اسکینانتوس یا گیاه رژ لب در ایرناک

انتهای این برگ ها شاخه های سبز رنگی وجود دارد که دورشان می پیچد . این گیاه می تواند در نور و رطوبت مناسب رشد خوبی داشته باشد و به آسانی رشد کند .

برگ های ضخیم و براق این گیاه حدود 5 الی 10 سانتیمتر هستند و می توانند ساقه ها را بپوشانند. جذابیت اصلی این گیاهان به گل هایشان مربوط می شود و رنگ روشن آن ها شبیه به قرمزی رژ لب می باشد .

اغلب رنگ گل های این گیاه قرمز است اما انواع نادری از این گل ها نیز هستند که به رنگ قرمز تیره ، زرد یا شکوفه های مرجانی دیده می شوند .

انواع گل های اسکینانتوس

این گل ها در انواع مختلف با برگ های سفید یا کرمی و یا شکوفه های قرمز روشن دیده می شوند. انواع گل های هیبریدی نیز در این گیاهان دیده می شود و معروف ترین نوع گیاه رژ لبی ، مونالیزا نام دارد.

مراقبت از گیاه رژ لب در طول سال

گیاه رژ لب به عوض کردن گلدان ، حساسیت و واکنش خاصی نشان نمی دهد اما بهتر است که در فصل بهار یا تابستان ، گلدان آن ها را عوض کنید ، دقیقا زمانی که ریشه ها داخل گلدان را پر می کنند . وقتی که جای گیاه راحت تر باشد ، راحت تر از همیشه شکوفه می زند .

هرس کردن این گیاه بعد از گل دادن امری واجب است که در این مواقع می توانید یک سوم گیاه را برش دهید تا از پلاسیده شدن آن جلوگیری کنید و آن را به شاخه و برگ بیشتر تشویق کنید . گل ها در نزدیکی نوک ساقه رشد می کنند و بنابراین شکوفه های آن ها بیشتر می شود .

اگر رطوبت داخل منزل زیر 50 درصد است ، بهتر است که از یک دستگاه بخور نسبتا خنک یا معتدل یا یک ظرف آب با سنگ برای کنار گلدان استفاده کنید تا رطوبت هوا افزایش پیدا کند . اگر گیاه را در هوای بیش از حد گرم قرار دهید ، در نتیجه زودتر خشک می شود .

در زمستان به گیاه خود استراحت دهید . گیاه را کم کم برای سرما آماده کنید و نگران خشک شدن آن نباشید زیرا این یک فرآیند طبیعی برای رشد دوباره در فصل بهار و تابستان است . از کود دادن در این زمان خودداری کنید و آن را در یک محیط روشن قرار دهید و آن را از محیط های بسیار گرم مثل کنار بخاری دور نگه دارید و همچنین کنار در و پنجره نیز نگذارید که سوز سرمای زمستان ، آن را اذیت نکند .

نور

نور مناسب این گیاه نیز باید در فصل زمستان نسبتا مستقیم باشد . زمانی که گیاه شما شکوفه نزند یعنی این که نور کافی به ان نرسیده است و پس بهتر است که آن را در یک مکان روشن قرار دهید و منتظر گل های آن در فصل بهار و تابستان باشید . برگ های قهوه ای نشان دهنده این است که نور این گیاه زیاد بوده و کم آب خورده است .

 انواع اسکینانتوس

آب دادن

در فصل بهار و پاییز کامل به گیاه خود آب دهید و اجازه دهید که بین هر بار آب دادن ، گیاه شما خشک شود . در فصل زمستان وقتی که رشد آن کم است ، خاک باید بیش از فصل رشد خشک شود و برگ های چروکیده شده نشان دهنده خشکی زیاد خاک است و برگ های زرد نیز معمولا نشان دهنده آب بیش از حد است و مراقب باشید که گیاه را بیش از حد غرق در آب نکنید ، زیرا هم باعث پلاسیدگی و هم باعث ایجاد بیماری هایی مثل قارچ می شود .

رطوبت

رطوبت مناسب برای این گیاه 50 درصد به بالاست . می توانید با راه های ساده خانگی رطوبت محیط خانه را افزایش دهید .

دما

دمای میانگین محیط خانه باید بین 65 تا 75 درجه فارنهایت یا 18 تا 24 درجه سانتی گراد باشد . این گیاهان از گرم کننده های مصنوعی خوششان نمی آید و بنابراین آن ها را از کنار شوفاژ ، شومینه ، بخاری بردارید . دمای 50 درجه فارنهایت برای این گیاه یک دمای سرد و خنک محسوب می شود و باعث می شود که رنگ برگ ها به قرمز تیره بگراید. 70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتی گراد ایده آل ترین دما برای این گیاه است .

خاک

زغال سنگ و خزه مناسب خاک این گیاه است . کمی سنگ مروارید نیز برای ریشه های این گیاه مناسب است و سرعت زهکشی خاک را افزایش می دهد و از سنگین شدن یا اشباع شدن آب جلوگیری می کند .

کود گیاهی

در فصل بهار و پاییز هر دو هفته یک بار به گیاه ، کود گیاهی محلول در آب بدهید . برای این که به شکوفه زدن گیاه کمک کنید ، می توانید از کود گیاهی با فسفر بالا استفاده کنید و در فصل زمستان به این گیاه کود ندهید.

هرس کردن

10 الی 15 سانتی متر از نوک ساقه این گیاه را در فصل بهار و تابستان برش دهید .

 پرورش اسکینانتوس

بیماری ها و آفت های رایج

این گیاه معمولا زیاد مورد علاقه آفت ها نیست اما می تواند قربانی حشرات خانگی شود و در معرض زنبور ، عنکبوت و شته قرار بگیرد و همچنین می توانید از روغن نیم یا چریش برای درمان این آفت زدگی ها استفاده کنید که یک حشره کش طبیعی است و برای کودکان و محیط مضر نیست .

راحت ترین راه این است که این روغن را به گیاه اسپری کنید و همزمان با آن ، میزان خاک را نیز افزایش دهید که این روغن از هجوم حشرات جلوگیری می کند اما اگر می خواهید از شدت زیاد حشرات خلاص شوید و آن ها را کامل از بین ببرید ، باید در کنار این اسپری طبیعی از حشره کش های شیمیایی نیز استفاده کنید .

بازدید : 164 بار
گل اسکینانتوس | نگهداری ، پرورش و تکثیر اسکینانتوس یا گیاه رژ لب
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,170