این گیاه به عناوین دیگری چون گیاهان ، درخت فرفیون هند ، درخت مداد ، چوب در آتش یا شیر بوش شناخته شده است درختچه ای است که در مناطق نیمه خشک و آب و هوای گرمسیری رشد می کند.

افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن

این گیاه به عناوین دیگری چون گیاهان Firestick ، درخت فرفیون هند ، درخت مداد ، چوب در آتش یا شیر بوش شناخته شده است درختچه ای است که در مناطق نیمه خشک و آب و هوای گرمسیری رشد می کند. این گونه توزیع گسترده ای در آفریقا دارد ، که در حال حاضر در شمال شرقی ، مرکزی و جنوب آفریقا به وفور یافت می شود.افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن در ایرناک افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن در ایرناک

همچنین بومی سایر نقاط این قاره و همچنین برخی از جزایر اطراف و شبه جزیره عربستان نیز می شود گونه Euphorbia tirucalli یا فرفیون گونه ای خشبی به شکل کاکتوس ولی بدون خار است. این گونه در مناطقی مانند برزیل و آفریقا گسترش زیادی داشته و نسبت به خشکی مقاوم می باشد. اغلب مورد استفاده برای تغذیه دام یا به عنوان پرچینی می باشد این گیاه تولید هیدروکربن لاتکس سمی می کند که قابلیت تبدیل به بنزین را دارد.

افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن

افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی

ملوین کالوین شیمیدان پیشنهاد بهره برداری از این گیاه برای تولید نفت را داده است. کالوین تخمین زده است که ۱۰–۵۰ بشکه نفت در هر هکتار از این گیاه دست یافتنی است. همچنین در تولید لاستیک می تواند استفاده می شود.

کاربرد دارویی در طب سنتی

افوربیا تیروکالی در طب سنتی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در درمان سرطان ، excrescences ، تومورها و زگیل ها در کشورهایی چون برزیل ، هند ، اندونزی ، مالزی و Malabar استفاده می شود. همچنین برای آسم ، سرفه ، درد گوش ، درد اعصاب ، روماتیسم ، دندان درد ، و زگیل در هند استفاده می شود. شیره موجود در این گیاه بسیار سمی است. تماس با پوست باعث سوزش شدید؛ تماس با چشم ممکن است درد شدید ، و ممکن است باعث کوری موقت تا ۷ روز شود اگر بلعیده شود ، ممکن است باعث سوزش دهان ، لبها ، زبان و حتی خفگی شود.

افوربیا تیروکالی ، گونه دیگری از گیاهان بوده که بسیار شبیه به خانواده کاکتوس ها هستند .

این گیاه انواع مختلفی از آن در بازار ، با نام های مختلفی وجود دارد .

در این مطلب قصد داریم به معرفی افوربیا تیروکالی یا همان درخت مداد بپردازیم .ما را تا پایان این مطلب از ایرناک همراهی نمایید .

افوربیا تیروکالی با نام علمی EUPHORBIA TIRUCALLI و از خانواده افوربیاسه ها محسوب می شود . نام دیگر آن گیاه مدادی می باشد . این نوع از افوربیا ، با تولید گازهای سمی مانند هیدروکربن ، لاتکس تولید کرده و این مورد جز ویژگی های بارز آن محسوب می شود . این مواد قابلیت تبدیل شدن به بنزین را دارند . به طور کلی از این گیاهان می توانند نفت نیز به دست بیاورند . دانشمند بزرگ ( کلوین ) گفته است :

از این گیاهان می توان ، در هر هکتار ، ۱۰ الی ۵۰ بشکه نفت به دست آورد .

این مورد خود می تواند عصر جدیدی را برای بشر رقم بزند .

از این گیاهان همچنین می توان در تولید لاستیک بهره برد .

افوربیا تیروکالی در طب سنتی نیز مورد استفاده قرار گرفته و در درمان انواع بیماری هایی مانند :

تومورها ، سرطان ها ، رماتیسم ، دندان درد ، سرفه در کشورهای برزیل ، هند و اندونزی کاربرد داشته و مورد استقبال قرار می گیرد . همچنین از این گیاه برای ، مصرف خوراک دام نیز استفاده می شود . این گیاهان اغلب در مناطق خشک و گرمسیری رشد می کنند . این گیاهان بیشتر در سرزمین های مانند برزیل و آفریقا مشاهده می شود .

روش نگهداری گل افوربیا تیروکالی

آب مورد نیاز :

این گیاهان به آبیاری متوسطی نیاز دارند .

آبیاری در فصول گرم سال مانند تابستان ، کمتر از فصل های سرد مانند زمستان خواهد بود .

اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری کاملا خشک شود ، سپس اقدام به آبیاری نمایید .

آبیاری بیش از اندازه ، پوسیدگی ریشه و ساقه را به همراه خواهد داشت . به طور کلی ، هفته ای دو مرتبه در فصل تابستان می توانید این گیاه را آبیاری نمایید .

نور مورد نیاز :

در تابستان ، آن را در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندهید .

این گیاه به محیطی روشن و اما نوری فیلتر شده نیاز دارد .

نور مستقیم باعث سوختگی و ایجاد لکه های قهوه ای بر روی سطح بدنه گیاه می شود .

این گیاهان را می توانید در پشت پنجره های جنوبی قرار دهید .

خاک مورد نیاز :

خاک افوربیا تیروکالی باید دارای زهکشی بالایی باشد تا آب اضافی از گلدان خارج شود و این گیاهان دچار پوسیدگی ریشه نشوند . به طور کلی ، این گیاه خاکی سبک مانند ترکیبات ماسه + خاک برگ را می پسندد .

دمای افوربیا تیروکالی

این شبه کاکتوس ها را در معرض هوای سرد قرار ندهید .

دمای صفر درجه و یا پایین تر باعث از بین رفتن افوربیا تیروکالی خواهد شد . بهترین دما برای آنها ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد .

تغذیه و کود دهی :

نیازی به کود دهی خاصی نیست .

روش قلمه زدن افوربیا تیروکالی

رایجترین و متداولترین راه برای تکثیر افوربیا تیروکالی روش قلمه زدن می باشد .

قلمه گیری از گیاه مادر صورت می گیرد . می توانید با جدا کردن ساقه ها این عمل را انجام دهید . بعد از جدا کردن ساقه ها ، اجازه دهید به مدت ۲۴ ساعت ، زخم ها پینه ببندند ، سپس اقدام به کاشت نمایید . بستر مناسبی از خاک هایی مانند خاک برگ + ماسه تهیه نمایید و قلمه ها را درون آن بکارید . بهتر است خاک ، کمی مرطوب باشد . بعد از این عمل ، قلمه ها را در مکان هایی با نور فیلتر شده قرار دهید و دما را بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگه دارید .

این عمل معمولا در بهار و تابستان انجام می شود .

افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن

افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی

تعویض گلدان ها

اگر قصد دارید ، گیاه را به گلدان بزرگتری انتقال دهید ، می توانید ۴۰% از خاک آن را برداشته و به جای آن کود ورمی کمپوست بریزید و با خاک گلدان مخلوط نمایید .

دانستنی ها

  • افوربیا تیروکالی به درخت مداد معروف است ، زیرا شاخه هایی شبیه به مداد دارد .
  • این گیاهان فاقد خار می باشند و به عنوان کود و آفت کش طبیعی مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرند .
  • تماس این گیاهان با چشم ، باعث کوری موقت در افراد می شود .
  • در طب سنتی ، برای درمان زگیل کاربرد دارد .
  • در صورت خوردن می تواند باعث خفگی فرد شود .
  • در این گیاه به ندرت برگ دیده می شود .
  • دارای گل های بسیار ریز هستند و نام های رایج دیگر این گیاه ، فرفیون ، چوب در آتش ، شیر بوش می باشد .
  • شیره این گیاه سمی بوده و از تماس با دست ، چشم ، دهان خودداری شود .
بازدید : 351 بار
افوربیا تیروکالی یا درخت مدادی و نحوه مراقبت ، پرورش و تکثیر آن
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,640