به خرج دادن خلاقیت زیاد در تزیین سبزه عید زیبایی دو چندان به سفره هفت سین شما می بخشد برای اینکه سبزه های متفاوتی داشته باشید این مطلب از آموزش تزیین سبزه در ایرناک را دنبال کنید.

آموزش تصویری تزیین سبزه عید معلق به شکل آبشاری

ایرانیان از قدیم الایام در سال نو سفره ای به نام سفره هفت سین می آرایند که ممکن است آن را روی زمین و یا روی میز پهن کنند و اعضای خانواده در لحظه تحویل سال دور تا دور آن نشسته و منتظر آغاز سال جدید میمانند بعضی از خانواده ها نیز تا رسیدن روز سیزده بدر سفره را جمع نمی کنند و در آن روز سبزه را به آب می سپارند.آموزش تصویری تزیین سبزه عید معلق به شکل آبشاری در ایرناکآموزش تصویری تزیین سبزه عید معلق به شکل آبشاری در ایرناک

به خرج دادن خلاقیت زیاد در تزیین سبزه عید زیبایی دو چندان به سفره هفت سین شما می بخشد برای اینکه سبزه های متفاوتی داشته باشید این مطلب از آموزش تزیین سبزه در ایرناک را دنبال کنید.

ایده برای تزیین سبزه عید به شکل آبشار

برای اینکه یک سبزه آبشاری جذابی داشته باشید بایستی از بذرهای لعاب دار همچون خرفه ، شاهی ، منداب و خاکشیر به کار ببرید چراکه مهمترین ویژگی این بذرها چسبندگی و ژله مانند شدن آنها پس از خیس شدن است و می توان گفت حتی در سطوح عمودی نیز چسبندگی زیادی دارند.

لیست لوازمی که برای تزیین سبزه آبشاری نیاز است :

 • ورق فلزی به شکل نوار یه چهار سانتی
 • تکه ای چوب
 • فویل
 • سبد حصیری
 • باند
 • پنبه
 • بذر لعاب دار

نحوه خیساندن بذر ها :

قبل از هر چیزی پس از یک بار شستن مقدار مناسبی از بذرها به مدت 24 ساعت آن را در آب بخیسانید(مقدار لازم آب برای بذر منداب 5/2 و برای بذر شاهی 5 برابر می باشد.)

ایده برای تزیین سبزه عید به شکل آبشار

آموزش سبزه معلق فانتزی

طرز درست کردن سبزه آبشاری :

در ابتدای کار به انتهای سبد خود یک ورقه فلزی وصل کنید و طرف دیگر آن را به تکه چوب سفت کنید.

برای اینکه سطح اتکا وجود داشته باشد حتماً دو سر فلز را برای اتصال خم کنید سپس اقدام به پوشاندن دور میله با فویل بکنید و بعد فویل را کاملا با پنبه بپوشانید.

در مرحله بعدی یک لایه پارچه تنظیف روی پنبه کشیده و سطح آن را با آبپاش کاملا خیس کنید اکنون اقدام به مالیدن بذرهای خیس روی ماکت بکنید دقت داشته باشید تنها یک لایه بمالید و پس از این که کارتان تمام شد سطح ماکت را بخیسآنید.

در مرحله بعدی : از یک نایلون شفاف را سوراخ کنید و روی کار و با فاصله قرار دهید مراقب باشید که نایلون بسته محیط نچسبد.

در اولین و دومین روز از کاشت سبزه لازم است که روزانه 3 بار آبدهی با آب پاش انجام شود. سومین روز که رسید و جوانه زدن بذرها را به رنگ سبز کمرنگ مشاهده کردید دیگر نیازی به روکش ندارد و اینجاست که روزانه باید دو بار سبزه ها را آب دهید.

درست کردن سبزه عید آبشاری

دو سه روز اولی که سبزه با نایلون پوشیده است در یک محیط معمولی و به دور از آفتاب قرار داده شود و زمانیکه نایلون را از آن جدا کردید بگذارید یک روز دیگر هم در همان محیط باقی بماند.

اما پس از گذراندن مراحل اولیه فقط روزی چند ساعت سبزه را در هوای آزاد قرار دهید و توجه کنید که در معرض باد نباشد. و در این مرحله روزی یک بار آب دادن کافی می باشد.

نکته ای که باید بدانید این است که بذر منداب در چهار روز و بذر شاهی در شش روز نتیجه داده و آماده می شود.

پیشنهاد می کنیم برای زیبایی هرچه تمام سفره هفت سین تان می توانید سایر سین ها را به شکل آبشاری درست کنید.

نکات پایانی تهیه سبزه عید به شکل آبشار

 • جالب است بدانید چنانچه از ظروف چینی و سفالی استفاده کنید نتیجه بهتری نسبت به ظروف پلاستیکی مشاهده خواهید کرد.
 • هر اندازه که قطر بستر کم باشد سبزه عمر بیشتری خواهد داشت.
 • آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید به کار می برید حتماً دمای ولرمی داشته باشد.
 • چنانچه محیط زندگیتان گرم و خشک است تا زمانی که دانه ها هنوز به اندازه یک سانت رشد نکرده اند حتماً از پارچه مرطوب استفاده کنید.
آموزش تصویری تزیین سبزه عید معلق به شکل آبشاری
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,000