سدوم روبروتینکتوم از ساکولنت های مورد استفاده در آپارتمان و فضای باز به شمار می رود . ساقه ای کشیده به رنگ قهوه ای دارد ، برگ های تخم مرغی شکل آن روی ساقه می رویند .

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای یا سدوم روبروتینکتوم

سدوم روبروتینکتوم گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای ، نام یک گونه از سرده ناز و از خانواده گل نازیان است. به دلیل شباهت برگ های کوتاه این گیاه به آب نبات ژله ای مخصوصاً هنگامی که رنگ محافظ به خود می گیرد ، گیاه آب نبات ژله ای خوانده می شود. این گیاه رسماً در ۱۹۴۸ به عنوان گونه ای مجزا نام گذاری شد. این گیاه ، گیاهی آب دار بومی مکزیک است.گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای + روش مراقبت و پرورش در ایرناکگیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای + روش مراقبت و پرورش در ایرناک

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای یا سدوم روبروتینکتوم

ساکولنت دانه تسبیح یا غوره ای

اسم علمی این گیاه Sedum rubotinctum ، از خانواده Crassulaceae میباشد. این جنس دارای ۶۰۰ گونه از گیاهان خشبی ، غیر خشبی و علفی یک ساله وچند ساله خزان کننده و همیشه سبز گوشتی است گل های آنها ستاره ای و زرد کمرنگ ، صورتی و سفید می باشند ، که روی یک پانیکول انتهایی ظاهر می شوند.

گونه مورد نظر بومی مکزیک بوده و راتفاع آن به ۲۰ سانتی متر و گسترش آن به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می رسد گونه robrotinctom ، علفی-درختچه ای مانند است که درقسمت تحتانی منشعب می گردد. این گونه شاخه های نازک با برگهای استوانه ای آبدار ، به رنگ سبز روشن همراه قرمز ، دارد.

خصوصیات

برگ های این گیاه در تابستان تغییر رنگ میدهند و از سبز به قرمز متمایل میشوند و جوانه گل زرد روشن از میان برگ ها در اواسط بهار ظاهر میشود.

روش مراقبت

سدوم به نور زیاد ، حرارت بالای محیط ، آبیاری اندک ، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد کود مورد نیاز این گیاه رامی توان به میزان ۲ گرم درلیتر ، هر دو هفته یکبار ، از اردیبهشت تا شهریور ، ماه مصرف کرد مخلوطی از خاک باغچه ، خاک رس و ماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است.

نکات مهم نگهداری :
  •  خاک مناسب :  خاکی که سریع خشک نشود و میزان سنگ ریزه کمی داشته باشد.
  •  نور مناسب :  به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد اما در نیم سایه نیز به خوبی رشد می کند.
  •  دمای مناسب :  به سرما زیاد حساس نیست ولی تحمل یخ زدگی را ندارد.
  •  آبیاری : به طور منظم و پس از خشک شدن خاک آبیاری شود.
  •  کود دهی : از کود های عادی گیاهان زینتی می توانید در فصل بهار و تابستان استفاده کنید.
  •  تکثیر :  از طریق کاشتن قلمه های جدا شده از گیاه و یا از طریق خواباندن برگ های گیاه برروی خاک مرطوب. 

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای یا سدوم روبروتینکتوم

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای یا سدوم روبروتینکتوم

تکثیر و قلمه زدن

اگر چه تکثیر این گیاه ، در طول بهار و تابستا ن امکان پذیر است. ولی بهتر است تا اواخر بهار ، کار تکثیر گیاه سدوم را انجام دهید . یک ساقه گیاه را که به اندازه کافی بلند شده است را انتخاب کنید و قلمه انتهایی ساقه رابه طول ۵ سانتیمتر از آن جدا کنید . این قلمه ها را به مدت ۲ روز در کناری بگذارید تا در انتهای آنها کال تشکیل شود. برگهای ۲ سانتیمتر و کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید. قلمه را در نور کافی و دمای ۱۸ درجه سانتیگراد نگاه دارید. خاک باید نسبتا مرطوب باشد. پس از چند هفته گیاه شما ریشه می دهد گل ناز سمی است و ممکن است در صورت تماس با پوست یا دهان ایجاد سوزش کند

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره ای + روش مراقبت و پرورش
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,040