اگر شما با فواید نوشابه بیشتر آشنا شوید و بدانید از این نوشابه های برای تمیز کردن چه وسایلی می توانید بهره ببرید ، شاید نظرتان درباره آن ها عوض شود. در ادامه این مطلب شما را با دیگر عملکرد نوشابه ها که کمتر درباره آن می دانید ، آشنا می کنیم.

کاربردهای نوشابه در جرم گیری ، لکه بری لباس و نابودی حشرات

نوشابه میتونه خیلی مزایای دیگه داشته باشه ، به بخشی از اونها نگاهی بندازیم.کاربردهای نوشابه در جرم گیری ، لکه بری لباس و نابودی حشرات در ایرناک کاربردهای نوشابه در جرم گیری ، لکه بری لباس و نابودی حشرات در ایرناک

نوشابه سیاه یکی از پرمصرف ترین و البته مضرترین نوشیدنی های دنیاست. سال هاست سازمان های بهداشتی و درمانی درباره مضرات مصرف نوشابه حرف می زنن ، اما اقلا گوش ما ایرانی ها بدهکار نیست و می خواهیم همچنان بزرگ ترین مصرف کننده نوشابه باشیم.

بی شک نوشابه ها با آن همه ضرری که برای سلامتی ما انسان ها دارند ، باز هم از محبوبیت خاصی در سراسر جهان برخوردار هستند. به خاطر گستردگی توزیع نوشابه ها در جهان تقریبا می توان گفت هر شخصی مزه آن را چشیده است. با این که امروزه ثابت شده است که نوشابه ها برای سلامتی ما ضرر دارند. متاسفانه این مطالب و اثبات ها تاثیر آن چنانی بر مصرف روز افزون این گونه نوشیدنی های شیرین و گازدار نداشته است. نوشابه با خاصیت اسدیته ای که دارد ، علاوه بر نوشیدن کاربردهای دیگر نیز دارند. نوشابه ها می توانند ما را به انواع امراض از جمله؛ بیماری های قلبی و عروقی ، سکته مغزی ، چاقی بیش از حد ، قند خون بالا ، آسم ، مشکلات مزمن ریوی و دیگر بیماری ها دچار کنند. کودکانی که نوشابه مصرف می کنند ، به مراتب بیشتر از بزرگ سالان در معرض انواع بیماری ها قرار دارند. از این رو پدر و مادرها باید حواسشان باشد تا کودکان شان به چنین نوشیدنی هایی رو نیاورند.

گفته شده است ، افرادی که این سم را مصرف می کنند ، وابستگی به کافئین در آن ها بالا رفته و مواد معدنی مهم چون کلسیم ، منیزیم و ویتامین A در بدنشان کاهش می یابد. اما ما هم چنان معتقدیم که این نوشیدنی های سیاه بسیار مفید هستند ، البته نه برای خوردن! اگر شما با فواید نوشابه های سیاه بیشتر آشنا شوید و بدانید از این نوشابه های برای تمیز کردن چه وسایلی می توانید بهره ببرید ، شاید نظرتان درباره آن ها عوض شود. در ادامه این مطلب شما را با دیگر عملکرد نوشابه ها که کمتر درباره آن می دانید ، آشنا می کنیم.

نوشابه نوشیدنی پرطرفداری است که برای سلامت دندان و استخوان بسیار مضر است و می تواند زمینه ساز چاقی ، دیابت ، بیماری های قلبی- عروقی و... شود اما با همه این مضرات باز هم مردم آن را مصرف می کنند .

کاربردهای نوشابه در خانه داری

استفاده از نوشابه برای نظافت و مو و نوشابه

نوشابه چه کاربردهایی دارد؟

شناخت کاربردهای عجیب و غیرخوراکی نوشابه برای تمیز کردن انواع لکه ها

از بین برنده لکه چربی لباس ها

چربی ها لکه های مقاومی هستند که به سختی از بین می روند . در برخی مواقع لکه های چربی با شستشو نیز از بین نمی رود.

پس لازم است هنگام شستشو لباس ها در ماشین لباسشویی ، یک لیوان نوشابه را قبل از پودر لباسشویی در مخزن بریزید تا از شر لکه چربی رها شوید زیرا اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در این نوشیدنی عامل لکه بری هستند.

نوشابه ، تمیز کننده سپر اتومبیل

برای برق انداختن سپر اتومبیل می توانید از نوشابه استفاده کنید زیرا هیچ ماده ای مانند نوشابه سپر اتومبیل را برق نمی اندازد.

برق انداختن ماشین

کاربرد نوشابه برای اتومبیل

کاربردهای عجیب و غریب نوشابه

نوشابه ، نابود کننده حشرات

با مقداری نوشابه می توانید تله ای برای پشه ها و مگس ها بسازید. به این صورت که کمی نوشابه را در بطری بریزید و زیر درختان قرار دهید خواهید دید در عرض 30 ثانیه حشرات خیلی زود به طرف آن می روند و به سمت شما نمی آیند.

جدا کردن پیچ و مهره های زنگ زده با نوشابه

اگر باز کردن پیچ و مهره زنگ زده برای شما دشوار است ، مقداری نوشابه را در یک ظرف بریزید و 15 دقیقه پیچ و مهره ها را در آن بگذارید تا جدا شوند.

جداکردن اهن زنگ زده

کاربرد نوشابه برای فلزهای زنگ زده

کاربردهای فوق العاده جالب نوشابه

رهایی از موش ها با نوشابه

موش ها جانورانی هستند که موجب انتقال بیماری ها می شوند پس از این رو برای رهایی از شر موش ها باید چاره ای اندیشید . شاید برایتان جالب باشد که بدانید موش ها عاشق نوشابه هستند.

و به این دلیل که بدن آنها قادر به دفع گاز کربنیک نوشابه نیست این نوشیدنی آنها را بیمار و چاق می کند و منجر به مرگشان می شود بنابراین در چند نقطه از منزلتان ظرف نوشابه قرار دهید تا موش ها از بین بروند.

برق انداختن مس و نقره با نوشابه

برای برق انداختن ظروف مسی ، مات شده و جلا از دست داده ، مقداری نوشابه را روی پارچه بریزید و روی وسایل مسی بکشید و سپس آبکشی کنید و با پارچه ای تمیز ، خشک نمایید. ظروف و زیورآلات نقره را نیزچند دقیقه در نوشابه خیس کنید و با آب و صابون بشویید و سپس آبکشی و خشک کنید تا به خوبی برق بزند.

برق انداختن ظروف با نوشابه

کاربرد نوشابه برای شستن ظروف

کاربرد نوشابه در خانه داری

جدا کردن آدامس از سطوح مختلف با نوشابه

برای جدا کردن آدامس چسبیده به موها ، روی فرش ، دیوار و... نوشابه می تواند یک راه حل آسان باشد. به طوریکه باید لباس را در ظرف نوشابه خیس کرد تا آدامس جدا شود.

زدودن بخار آب را از روی شیشه یخ زده ی جلوی اتومبیل

نوشابه بخار آب را از روی شیشه یخ زده ی جلوی اتومبیل پاک می کند.

تمیز کردن فساد قطبهای باتری اتومبیل

نوشابه می تواند فساد قطبهای باتری اتومبیل را تمیز کند برای این کار یک قوطی نوشابه را روی قطبها بریزید تا با غلیان کردن ، آن را تمیز کند.

برای پختن گوشت ران آبدار

برای پختن گوشت ران آبدار ، گوشت را لای کاغذ آلومینیوم بپیچید و داخل ماهی تابه که پر از نوشابه است قرار دهید تا بپزد. سی دقیقه قبل از پخت ، کاغذ آلومینیوم را باز کنید ، و آب گوشت را با نوشابه داخل ماهی تابه مخلوط کنید تا یک بتوانید یک سس قهوه ای بی نظیر درست کنید.

پخت غذا با نوشابه

کاربرد نوشابه در آشپزی و غذا

کاربرد نوشابه برای نظافت و بهداشت

تمیز کردن قابلمه سوخته با نوشابه

برای جدا کردن بی درد سر سوختگی های قابلمه ، نوشابه را در قابلمه سوخته بریزید و با حرارت ملایم 20 دقیقه حرارت دهید. سپس آن را بشویید اما اگر بازهم سوختگی ها پا برجا بود مقداری نوشابه در ظرف بریزید و به مدت یک شب بگذارید بماند تا سوختگی به راحتی جدا شود.

نظافت سرویس بهداشتی با نوشابه

برای نظافت سرویس بهداشتی به جای مواد شیمیایی و خطر ناک یک بطری کوچک نوشابه را روی سرویس بهداشتی بریزید واجازه دهید یک ساعت بماند و سپس آن را شستشو دهید این روش به محیط زیست نیزآسیب نمی رساند .اسیدفسفریک موجود در نوشابه روی رسوبات آلوده اثر می گذارد.

جرم گیری با نوشابه

کاربرد نوشابه برای تمیزکردن سرویس بهداشتی

کاربرد نوشابه برای تمیزکاری خانه

پاک کردن لکه خون با نوشابه

نوشابه قابلیت پاک کردن لکه خون از روی لباس را دارد فقط کافی است قبل از شستن لباس مقداری نوشابه بر روی لکه خون بریزید و 5 دقیقه صبر کنید و سپس با پودر لباسشویی لباس را بشویید.

از نوشابه برای از بین بردن لکه خون از روی آسفالت نیز استفاده می کنند . مامورین پلیس راه دو گالن نوشابه در صندوق عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی ، خون را با کمک آن از جاده پاک کند.

برق انداختن شیشه با نوشابه

اسیدفسفریک نوشابه خیلی سریع لکه های مختلف و آلودگی روی سطوح شیشه ای را تمیز می کند تنها کافیست مقداری نوشابه روی شیشه اسپری و با اسفنج تمیز کنید و سپس با آب و صابون ، آن را بشویید.

تمیز کردن شیشه

کاربرد نوشابه برای از بین بردن لکه های شیشه

کاربردهای خانگی یک بطری نوشابه

برق انداختن وسایل آهنی زنگ زده با نوشابه

نوشابه می تواند وسایل آهنی زنگ زده ، را کاملا تمیز کند و جلا دهد با این روش که باید وسایل آهنی زنگ زده را 24 ساعت در نوشابه بخیسانید و سپس وسیله را با آب بشویید و فورا خشک کنید. نوشابه می تواند لکه های زنگ را از سپر آب کرم کاری شده اتومبیل جدا کند بدین طریق که سپر را با یک تکه کاغذ (فویل) آلومینیوم مچاله شده آغشته به نوشابه بسایید.

از بین بردن لکه روغن ماشین با نوشابه

برای از بین بردن لکه روغن ماشین از روی زمین یک بطری نوشابه را روی زمین بریزید و اجازه دهید کمی بماندسپس لکه را بشویید.

پاک کردن جوهر از روی فرش با نوشابه

برای پاک کردن اثر جوهر از روی فرش و موکت ، مقداری نوشابه را روی لکه بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا خشک شود سپس روی آن را جارو برقی بکشید مطمئن باشید چیزی مانند نوشابه اثر جوهر را از فرش و موکت پاک نمی کند!

تمیزکننده استخر

با چند لیتر نوشابه می توانید کف استخرتان را به خوبی تمیز و براق کنید و جرمهایش را از بین ببرید کافیست درون استخر نوشابه بریزید و صبر کنید تا نوشابه اثر خود را بگذارد.

خواص نوشابه سیاه

کاربرد نوشابه برای تمیز کزدن استخر

کاربردهای متفاوت نوشابه

حذف رنگ از روی مبلمان و سایر سطوح

اگر هنگام رنگ آمیزی مبلمان به طور ناخواسته به نقاطی از آن رنگ پاشید می توانید با استفاده از یک حوله خیس شده با نوشابه به راحتی رنگ ناخواسته مورد نظر را پاک کنید.

تبدیل کردن موهای فر به صاف

موهای فر خود را با نوشابه بشویید ، تا موهای تان صاف شود البته پس از شستن مو با نوشابه آن را با آب حتما بشویید.

رهایی از بوی بد

نوشابه ها خاصیت جذب بو دارند پس با ریختن نوشابه سیاه در مکانی که از آن بوی بد خارج می شود ، می توانید آن بو را نابود کنید. اگر نوشابه را در باز درون یخچال خانه خود قرار دهید بوهای حاصل از مواد غذایی را جذب می کند.

بوگیری نوشابه

بهترین کاربردهای نوشابه

کاربرد و استفاده های جالب نوشابه

نوشابه در خدمت باغبانی

هر هفته مقداری نوشابه را به کمپوست گیاهی خود اضافه کنید ، تا رشد گیاهان به دلیل به وجود آمدن میکرو اورگانیسم ها بیشتری در خاک بهتر شود.

برق انداختن سکه های قدیمی

با ریختن سکه ها درون یک ظرف پر از نوشابه سیاه آنها را برق بیندازید و دیگر نگران کهنه و کدر شدن سکه های خود نباشید.

رهایی از شر کک های درون موی سر

مالش دادن موی سر با نوشابه باعث فراری دادن کک های روی موی سر می شود. البته بعد از چند دقیقه موی سرتان را به خوبی با آب بشویید.

نوشابه برای مو

کاربرد نوشابه برای موهایی سالم تر

کاربرد نوشابه سیاه در زندگی روزمره

رهایی از درد حاصل از گزیدگی نیش حیوانات

نوشابه های سیاه به دلیل داشتن مواد شیمیایی درد حاصل از نیش خوردن خنثی می کند پس هنگامی که توسط زنبور عسل و یا عروس دریایی نیش خورده اید ، به وحشت نیافتید و به سراغ نوشابه روید.

خاصیت رنگ بری

برای رنگ بری موهای تازه رنگ شده می توانید از این نوشیدنی سیاه استفاده کنید. وقتی که رنگ موهای تان رنگ دلخواهتان نشده می توانید با استفاده از نوشابه رنگ مویتان را پاک کنید اما تا زمانی که از رنگ کردن موهای تان زمان زیادی نگذشته باشد.

تمیز کننده پنجره ها

نوشابه های سیاه قدرت خوبی برای تمیز کردن پنجره ها دارند . شما می توانید یک پنجره فوق العاده تمیز با وجود اسید ستریک در درون نوشابه ها داشته باشید.


سایر کاربردهای نوشابه در منزل

۱. شستن روشویی سرامیکی

شاید شستن روشویی دستشویی ها یک کار سخت و خسته کننده باشد. هیچ کس واقعا دوست ندارد ، این کار را انجام دهد اما نوشابه های سیاه می توانند به کمک تان بیایند. فقط کافیست خروجی روشویی را ببندید و به اندازه کافی نوشابه سیاه را درون آن بریزید و با کمک یک قلم مو و یا فرچه روی سرامیک را بسابید و سپس یک ساعت صبر کنید تا نوشابه اثر خود را روی سطوح بگذارد. حال پس از یک ساعت سرامیک را آبکشی کنید. اکنون با درخشش خیره کننده سرامیک روبه رو خواهید شد.

۲. از بین برنده لکه های سخت

اگر شما قصد خرید پاک کننده های قوی و گران را ندارید ، می توانید نوشابه سیاه خریداری کنید. شما می توانید به کمک نوشابه سیاه و برخی از شوینده های معمولی به جنگ لکه های سخت بروید. این محلول می تواند لکه های سخت روی لباس تان را نیز تا حدودی نابود کند. اسید کربنیک و اسید فسفریک موجود در نوشابه های سیاه گازدار ، می تواند نقش یک لکه بر قوی را به خوبی بازی کند.

۳. فراری دهنده حشرات مزاحم

اسید موجود در نوشابه های سیاه می تواند حشرات مزاحم همچون مورچه و سوسک ها را فراری دهد. حشرات این چنینی از محیط اسیدی خوششان نمی آید. فقط کافی است ، مقدار از نوشابه سیاه گازدار را درون لانه و یا محل عبور این حشرات اسپری کنید تا از شرشان راحت شوید. با استفاده از این روش شما بدون استفده از حشره کش های گاها خطرناک ، از وجود چنین موجوداتی در محیط خانه خلاص می شوید. البته خاصیت اسیدی نوشابه ها ، برای همیشه پایدار نیست. به محض خشک شدن آن ها بعد از مدتی ، به احتمال فراوان با این حشرات ، دوباره رو برو خواهید شد.

۵. خاصیت رنگ بری

شما می توانید از این نوشیدنی سیاه برای رنگ بری موهای تازه رنگ شده خود استفاده کنید. وقتی که موهای تان را رنگ می کنید ، ممکن است با صحنه ناخوشایندی روبروی شوید و به آنچه که قبلا درباره آن فکر می کردید ، دست نیابید. لازم نیست که حتما رنگ بر حرفه ای خریداری کنید. نوشابه سیاه می تواند رنگ روی موی شما را پاک کند. البته تا زمانی که از رنگ کردن موهای تان زمان زیادی نگذشته باشد.

۶. رهایی از درد حاصل از گزیدگی نیش حیوانات

اگر شما توسط زنبور عسل و یا عروس دریایی نیش خورده اید ، لازم نیست به وحشت بیافتید. فقط کافی است ، مقداری نوشابه سیاه را به محل نیش خوردگی بمالید تا درد حاصل از نیش خوردن خنثی شود. این اثر خنثی سازی به خاطر مواد شیمیایی است که در نوشابه های سیاه وجود دارد.

۸. شستشوی ظروف

اگر ظرف های غذا دارای لکه های زشت و رنگی شده اند ، بهتر است ، مقداری نوشابه روی لکه ها بمالید و چند دقیقه ای صبر کنید. مواد شیمیایی درون نوشابه ها می توانند لکه های روی ظروف را پاک کنند. شما با این کار می توانید درخشندگی ظروف را به آن ها برگردانید. فقط یادتان نرود ، بعد از اینکه نوشابه ها تاثیر خود را گذاشتند ، ظروف را به خوبی با آب بشویید تا اثری از نوشابه روی آن باقی نماند.

۹. نابود کننده زنگ آهن

اگر می خواهید از ناخالصی های موجود روی آچار و یا پیچ گوشتی آهنی خود رها شوید. کافی است ، آنها را درون ظرفی حاوی نوشابه سیاه قرار دهید. بعد از مدتی خواهید دید که مواد شیمیایی درون نوشابه ها زنگ روی آهن را از بین خواهند برد و شما با پاک کردن وسایل فلزی آهنی می توانید به آن ها تازگی خاصی ببخشید ، البته برس زدن نیز می تواند وسایل شما را براق تر کند. اسید فسفریک موجود در نوشابه ها می تواند ، جرم و زنگ روی اشیاء فلزی را به خوبی پاک کند.

۱۰. آفت کش

در هندوستان برخی از کشاورزان از نوشابه سیاه به عنوان آفت کش استفاده می کنند ، چرا که این ماده به مراتب از آفت کش ها خیلی ارزانتر است. مواد شیمیایی موجود در نوشابه ها می تواند آفات را تا حدودی از مزارع دور کند. البته شرکت های نوشابه سازی این موضوع را رد می کنند و می گویند : «هیچ ماده شیمیایی آفت کشی درون نوشابه های تولیدی شان وجود ندارد». البته این تکنیک و باور در کشاورزی مردم هندوستان رایج است.

کاربرد نوشابه

کاربرد نوشابه در خانه داری

۱۱. راهی برای جلوگیری از یخ زدن شیشه ماشین

شما می توانید در روزهای سرد سال برای اینکه شیشه ماشین تان یخ نبندد ، روی آن مقدار نوشابه سیاه بمالید. این کار باعث می شود تا شیشه ماشین تان یخ نبندد. فقط یادتان نرود وقتی که می خواهید از ماشین استفاده کنید ، شیشه ها را خوب بشویید تا دیدتان هنگام رانندگی مختل نشود.

۱۲. رهایی از بوی بد

شما دیگر مجبور نیستید ، بوهای بد را تحمل کنید. ریختن نوشابه سیاه در مکانی که از آن بوی بد خارج می شود ، می تواند آن بو را نابود کند. البته نوشابه ها خاصیت جذب بو دارند ، برای همین شما می توانید آنها را به صورت در باز درون یخچال خانه خود قرار دهید تا بوهای حاصل از مواد غذایی را جذب کند. یادتان باشد که ذغال ها نیز در این زمینه کارایی بسیار بالایی دارند.

۱۳. نوشابه در خدمت باغبانی

نوشابه ها برای رشد چمن ها مفید هستند ، اگر هر هفته مقداری نوشابه را به کمپوست گیاهی خود اضافه کنید ، این کار سبب می شود تا میکرو اورگانیسم ها بیشتری در خاک به وجود آیند. همین امر سبب می شود تا رشد گیاهان نیز بهتر شود.

۱۴. برق انداختن سکه های قدیمی

اگر شما یک جمع کننده سکه هستید ، بی شک با صحنه کهنه و کدر شدن سکه های خود روبه رو شده اید. شما می توانید با ریختن سکه ها درون یک ظرف پر از نوشابه سیاه آنها را برق بیندازید. فقط کافی است به نوشابه فرصت دهید تا تاثیر خود را روی سکه ها بگذارد.

۱۵. رهایی از شر کک های درون موی سر

شما برای رهایی از کک های روی موی سر می توانید سرتان را با نوشابه سیاه بشویید ، سعی کنید با مالش دادن موی سر با نوشابه باعث فراری دادن کک ها شوید. البته بعد از چند دقیقه سرتان را به خوبی بشویید ، چرا که نوشابه روی موی هایتان حالت چسبندگی ایجاد می کند.

۱۶. تبدیل کردن موهای فر به صاف

در پاره ای از اوقات وقتی موهای فر خود را با نوشابه بشویید ، این کار می تواند موهای تان را صاف کند. البته پس از شستن مو با نوشابه سعی کنید ، آن را به خوبی با آب بشویید. چرا که چسبندگی نوشابه روی موهای تان آزار دهنده خواهد بود.

۱۷. حذف رنگ از روی مبلمان و سایر سطوح

وقتی مبلمان خود را رنگ آمیزی می کنید ، ممکن است جاهایی به طور ناخواسته رنگ پاشیدن شود. شما با استفاده از یک حوله که با نوشابه خیس شده است ، می توانید به راحتی رنگ ناخواسته مورد نظر را پاک کنید.

۱۸. از بین بردن لکه های روغنی

نوشابه سیاه قادر است ، هر نوع لکه روغنی را از کف آشپزخانه حذف کند. شما می توانید با ریختن مقداری نوشابه سیاه روی لکه های روغن به آن اجازه دهید تا اثر خود را بگذارد. سپس با پاک کردن نوشابه دیگر از لکه ها اثری نخواهد ماند.

بازدید : 5,994 بار
کاربردهای نوشابه در جرم گیری ، لکه بری لباس و نابودی حشرات
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,410