اغلب کم پیش می آید که بخواهید پرده های زبرا را به طور کامل در بیاورید و تمیز کنید. حال در این قسمت از ایرناک نکاتی را در مورد تمیز کردن این پرده های زیبا برای شما بازگو می کنیم.

طریقه شستشو و مزایای پرده زبرا

پرده های زبرا معمولا از چوب ، فلز یا کامپوزیت ساخته شده اند. این پرده ها فابریک لطیفی دارند و از پارچه هایی مثل ابریشم در آن ها استفاده می شود که باید به صورت کاملا تخصصی تمیز شوند. اغلب کم پیش می آید که بخواهید این پرده ها را به طور کامل در بیاورید و تمیز کنید. حال در این قسمت از ایرناک نکاتی را در مورد تمیز کردن این پرده های زیبا برای شما بازگو می کنیم.پرده زبرا چیست؟ | طریقه شستشو و مزایای پرده زبرا در ایرناکپرده زبرا چیست؟ | طریقه شستشو و مزایای پرده زبرا در ایرناک

پرده چوبی زبرا

پرده زبرا چیست؟

پرده زبرا یکی از پر طرفدار ترین و جدیدترین نوع پرده در بین مردم است. نام گذاری زبرا برای این پرده به خاطر ساختار گوره خری آن است (zebra به معنای گوره خر یا راه راه). از این پرده هم در منزل برای آشپزخانه و اتاق و ... و هم در محل کار استفاده می کنند و جایگزین مناسبی برای پرده های کلاسیک پارچه ای ، چوبی و فلزی شده است و دارای تنوع رنگ و شکل فراوانی است. این پرده از تور و پارچه تشکیل شده است که به صورت راه راه ظریف و مساوی بافته می شود. پرده ی زبرا از دو ردیف موازی تشکیل شده است که قابلیت تنظیم نور از ده تا هفتاد درصد را دارد.

مزایای پرده زبرا
  • دوام بالا و طول عمر زیاد
  • سریع و آسان نصب می شود.
  • نقش موثری در دکوراسیون داخلی ایفا می کند.
  • قابلیت تنظیم نور بدون نیاز به جمع شدن پرده را دارد.
  • دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیاد است.
  • شستن پرده زبرا و نظافت آن آسان است.

نحوه ی شستن پرده زبرا

پرده های چوبی زبرا را چگونه تمیز کنیم ؟

رفتار کردن با این پرده ها مانند رفتار کردن با مبلمان و دیگر اثاثیه منزل است . در نتیجه تمیز کردن آن نیز از این قائده مستثنی نخواهد بود و می توانید با یک پارچه نخی گرد و غبار و آلودگی ها را از روی این پرده بگیرید. می توانید دست خود را روی دکمه ریل پرده نگه دارید و لابلای آن را گردگیری کنید و بهتر است که دستمال شما کمی مرطوب باشد و این رطوبت با آب گرم به آن رسیده باشد و مراقب باشید که دستمال کاملا آغشته و اشباع از آب نباشد و سپس دستتان را از روی دکمه بردارید و اجازه دهید که لابلای آن خشک شود.

نحوه شستشوی انواع پرده زبرا

پرده زبرای آلومینیومی یا وینیلی

معمولا تمیز کردن هر قسمت از این پرده کرکره ها کار راحتی نیست و می توانید دست خود را روی دکمه ریلی نگه دارید ، زبرا را به آرامی از پنجره دور کنید و به سمت خود بکشید و آن را سفت بگیرید. از براش وکیوم استفاده کنید و لابلای کرکره را تمیز کنید و فقط حرکات شما می تواند کنار به کنار یا بالا به پایین باشد که این گونه رطوبت پارچه نیز آلودگی ها را بهتر از بین می برد .

پرده زبرا آلومینیومی

پرده های روزنه ای یا سلولی

این پرده ها به پرده های کندوی عسلی معروف هستند و راحت تر از انواع دیگر تمیز می شوند . می توانید با یک وکیوم تمام گرد و غبار آن را بگیرید و استفاده از اسفنج آغشته به آب گرم و مایع ظرفشویی نیز در این بین به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پرده های رومانی

فرقی ندارد که این پرده ها صاف ، پلیسه دار یا هر مدل دیگری داشته باشند ، می توانید با براش وکیوم و مکش پایین آن ها را تمیز کنید . استفاده از پارچه نخی آغشته به کمی آب و ماده شوینده نیز کارساز خواهد بود .

شستن پرده رومانی با پارچه

پرده حریر

این پرده ها ظریف تر از بقیه انواع پرده های زبرا هستند و با براش وکیوم همره با مکش کم ، قابل شستشو و پاکسازی می باشند .

پرده های رولر

این پرده ها را می توانید در هر قسمت با اسفنج آغشته به آب و ماده شوینده پاکسازی کنید و فقط بهتر است که تمیز کردن را از پایین به بالا انجام دهید و همچنین می توانید پرده ها را جدا کنید و آن ها را در تشت آب گرم و ماده شوینده قرار دهید .

پرده های پنلی

این پرده ها معمولا برای درب و پنجره های بزرگ استفاده می شوند و نگهداری از آن ها راحت تر است . تنها کاری که باید انجام دهید ، این است که براش وکیوم را روی پرده بکشید و رنگ و بویی تازه به آن بدهید.

شستن پرده با وکیوم

طریقه شستشوی پرده زبرا به صورت هفتگی و فصلی

پرده زبرا را می توانید به صورت هفتگی تمیز کنید ، این کار سبب می شود گرد و خاک و آلودگی در پارچه پرده تجمع پیدا نکند و عوارضی مانند حساسیت ایجاد نشود .

نحوه ی شستن پرده زبرا و تمیز کردن آن

پرده های زبرا هم مانند دیگر پرده ها به تمیز کردن و شستشو احتیاج دارند. اما به خاطر متفاوت بودن ظاهر و جنس آن ها شستن آن ها چالش برانگیز است.

این که پرده شما در طول سال چند بار احتیاج است شسته شود ، بستگی دارد به خود شما و آلودگی محیطی که پرده در آن قرار دارد. به طور کلی ، بهتر است که هر هفته یک بار به صورت سطحی از غبار پاک شود تا پرده ها زیاد آلوده نشوند ، اما اگر این کار ممکن نیست می توانید هر فصل یا هر شش ماه یک بار جهت شستشوی کامل پرده اقدام کنید.

شستن پرده زبرا به صورت هفتگی

برای عدم جمع شدن گرد و غبار و کثیفی روی پرده می توان هفته ای یک بار بدون باز کردن و جدا کردن پرده ، آن را به صورت سطحی از گرد و غبار و آلودگی پاک کرد. می توان از کمی شامپو فرش یا بخار شو برای تمیز تر شدن یا برای از بین بردن لک ها استفاده نمود.

اگر پرده قابل شستشو نباشد از شستشوی موضعی استفاده کنید و فقط قسمتی که آلودگی دارد را تمیز کنید.

نحوه ی شستن پرده زبرا

شستشو در بازه ی زمانی دیر تر

اگر هفته ای یک بار پرده را به صورت سطحی تمیز کنیم ، شستن کامل پرده هر شش ماه یک بار کفایت می کند و دیگر نیازی به شستشوی فصلی ندارد. برای شستشوی کامل پرده می توان آن را به خشکشویی های معتبر برد و یا خودتان آن را در منزل بشویید.

شستشوی پرده زبرا به صورت فصلی

پرده زبرا را می توانید فصلی یا 6 ماه یکبار بشویید. برای شستشوی پرده زبرا به صورت فصلی پرده را از پایه های نگه دارنده قاب جدا کنید و در یک سطح صاف بگذارید . سپس برای شستشوی آن از مواد شوینده بدون آنزیم و غیر اسیدی که در آب حل می شوند استفاده نمایید . این مواد شوینده را به اسفنج نرم آغشته کنید و شستشوی پرده را انجام دهید . سپس پرده را به طور کامل آبکشی کنید و برای خشک شدن آن را از یک مکان صاف آویزان کنید در آخر پرده را سر جای خود نصب کنید.

برای شستشو در منزل به صورت زیر عمل کنید :

۱. قبل از شستشو حتما از قابل شستشو بودن پرده خود مطمئن شوید. پرده ی زبرا از جنس های متفاوتی ساخته می شود که ممکن است برخی مدل ها قابلیت شستشو با آب را نداشته باشند.

۲. پرده را از پنجره جدا کنید. جهت این کار ابتدا پرده را توسط زنجیر تنظیم کننده آن تا پایین باز کنید. سپس قاب را از بست دیواری یا سقفی جدا نمایید.

۳. سپس پرده را روی سطحی صاف پهن کنید و با سر برسی جارو برقی غبار های سطحی را بگیرید.

۴. در قدم سوم ترکیبی از مواد شوینده و آب را درست کنید و به کمک اسفنج روی پرده بکشید و با آب کم فشار آبکشی نمایید.

یا وان حمام را از آب پر کرده و کمی مواد شوینده ی بدون اسید داخل آن ریخته و پرده را در آن بگذارید. پس از ۱۵ دقیقه که خیس خورد به کمک اسفنج یا برس آن را تمیز کنید و با آب با فشار کم آبکشی نمایید.

۵. پس از آبکشی آن را سریعا در جایگاه خودش نصب و آویزان کنید تا خشک شود.

نحوه ی شستن پرده زبرا

توجه !

  • توجه شود که در زمان شستن پرده زبرا از مواد شوینده ی اسیدی استفاده نشود.
  • مراقب باشید به هنگام شست و شو الیاف دچار پارگی یا زدگی نشوند.
  • حتما پرده را عمودی آویزان کنید تا چروک نشود.
پرده زبرا چیست؟ | طریقه شستشو و مزایای پرده زبرا
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,370