هنگام خرید یخچال مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. هم چنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.

نکات کلیدی در انتخاب یخچال فریزر

برای انتخاب یک یخچال فریزر تنها کافی است به چند نکته کوچک اما کاربردی و مهم دقت کنید. الزاما مدلی که تمامی امکانات زیر را داشته باشد ، بهترین مدل یخچال فریزر نیست؛ اما هر چه این قابلیت ها در مدلی که متناسب با بودجه تان انتخاب می کنید بیشتر باشد انتخاب کاربردی تری خواهد بود.23 نکته کلیدی در مورد یخچال و فریزر و مراقبت از آن در ایرناک23 نکته کلیدی در مورد یخچال و فریزر و مراقبت از آن در ایرناک

نمایشگر و آلارم

قرار گرفتن نمایشگر دیجیتالی روی بدنه نه تنها جلوه بهتری به یخچال فریزر می دهد بلکه با یک نگاه به آن می توانید هر نوع اشکالی در سیستم خنک کنندگی یا موتور را تشخیص دهید. نمایشگرهای LED نسبت به نمایشگرهای LCD تفاوت چندانی در ظاهر ندارند اما قیمتشان بالاتر است.

کنترل سرمایه برفک زدایی و تصفیه هوا

برفک زدایی اتوماتیک یکی از مهمترین قابلیت های یخچال فریزر به حساب می آید؛ چون نه تنها زحمت شما را کم می کند بلکه مصرف برق دستگاه را هم پایین می آورد. هر چه تعداد سیستم های خنک کنندگی بالاتر باشد کیفیت خنک کنندگی بالاتر می رود و البته تاثیر مستقیمی روی قیمت یخچال فریزر خواهد داشت.

نکات نگهداری یخچال

اگر در یخچال باز بماند چه میشود؟

استفاده از کربن در بدنه و لاستیک دور درب ضدباکتری ، باعث می شود مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشد و البته بوی مواد غذایی درون محفظه یخچال یا فریزر پخش نشود.

محفظه صفر درجه و بار خانگی

این امکانات تقریبا امکانات اضافه و غیرضروری به حساب می آید. هر چند بارخانگی کمک می کند تا طول عمر یخچال بالاتر برود اما محفظه صفر درجه تنها برای مواد غذایی تازه کاربرد دارد. اگر عادت به خرید روزانه دارید حتما به داشتن محفظه صفر درجه در مدل انتخابی تان دقت کنید.

برچسب انرژی

در بین یخچال های موجود در بازار ایران چه مدل های تولید داخلی و چه مدل های وارداتی می توانید مدل هایی در رده مصرف انرژی A پیدا کنید. اما برچسب مصرف انرژی +A را تنها در مدل های وارداتی می بینید. این برچسب هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ میران به صرفه و اقتصادی بودن یخچال اهمیت زیادی دارد.

چه ظرفیتی مناسب شماست؟

تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید یخچال فریزر به حساب بیاید. به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت 160 تا 200 لیتر کفایت می کند اما برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های 500 تا 700 لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می شود.

دانستنی های جالب و کوتاه از نکات یخچال

یخچال و فریزر از لوازم ضروری هر زندگی به شمار می روند که موجب جلوگیری از فساد زود هنگام مواد غذایی می شود . یخچال های خانگی ، فریزر ، یخچال های ویترینی و سایر وسایل سردکننده سیستم کار یکسان و ساختمان مانند هم دارند و همگی آنها مستلزم رعایت برخی نکات هستند که در این بخش از ایرناک به آن اشاره کرده ایم پس ما را همراهی فرمایید.

نکات نگهداری یخچال

رعایت نکات مهم برای مراقبت از یخچال

نکاتی که باید برای نگهداری از یخچال بدانید

قراردادن چیزهای گرم در یخچال

غذاهای گرم را داخل یخچال نگذارید زیرا سبب گرم کردن فضای یخچال وکم کردن اثر سرما می شود و به همین علت ذرات برفک و یخ آب شده و به همراه آلودگی داخل غذا می چکند و سبب آلوده شدن غذا می شوند.

هوای سرد و گرم در یخچال

یخچال هایی که بالای آنها یخدان نیست ، طبقات پایین سرمای بیشتری از طبقات بالا دارد زیرا هوای سرد به علت سنگینی پایین تر از هوای گرم قرار می گیرد پس طبقات بالا سرمای کمتری دارند. همچنین وسایلی که در قسمت در یخچال گذاشته می شود چون در مجاورت هوای بیرون هنگام باز و بسته شدن قرار می گیرد ، از سرمای کمتری نسبت به قسمتهای دیگر یخچال برخوردار است.

هوای داخل یخچال

دمای سرد و گرم در نقاط مختلف یخچال

راهنمای چراغ های آگاهی دهنده ی یخچال

معمولاً سه چراغ سبز ، قرمز و زرد چراغ های آگاهی دهنده ی فریزرها هستند. چراغ سبز نشان دهنده ی برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز که همیشه باید خاموش باشد نشان دهنده این است که عمل سرماسازی خوب انجام نمی شود که علت آن ممکن است خرابی ترموستات باشد. برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که اتصالات را به صورت مستقیم در می آورد تا سرما به حدّ کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. با خاموش کردن این کلید در این هنگام ، چراغ زرد هم خاموش می شود.

محل قرار گرفتن یخچال

یخچال یا فریزر خود را کنار وسایل گرما زا مانند اجاق گاز ، آب گرمکن ، شوفاژ نگذارید و از قرار دادن آن زیر نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. حداقل باید بیست سانتی متر بین فریزر یا یخچال ، با دیوار فاصله باشد . توجه داشته باشید اگر فریزر یا یخچال بر روی یک سطح تراز قرار نداشته باشد ، در آن کامل بسته نخواهد شد.

محل قرار دادن یخچال

یخچال در کجا باید قرار بگیرد؟

نکات مهم برای مراقبت از یخچال

انتخاب صحیح یخچال

هنگام خرید یخچال به برچسب انرژی روی یخچال دقت کنید و مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند.

تنظیم ترموستات یخچال

دمای داخل یخچال باید سه درجه بالای صفر و دمای داخل فریزر باید سه تا چهار درجه زیر صفر باشد . تنظیم نادرست ترموستات سبب فساد و یخ زدن مواد غذایی می شود ، همچنین مصرف انرژی را نیز افزایش می دهد.

تنظیم درجه ترموستات یخچال

افزایش مصرف انرژی با تنظیم نادرست ترموستات یخچال

جابه جایی یخچال

دو تا سه ساعت بعد از جابه جایی ، یخچال را به برق متصل نمایید.

باز و بسته کردن در یخچال

در همه فصول مخصوصا تابستان هیچ وقت طولانی مدت در یخچال یا فریرز را باز نگذارید و از باز و بسته کردن زیاد آن اجتناب کنید.

نکات مراقبت از یخچال

اجتناب از باز و بسته کردن در یخچال

برای مراقبت از یخچال و فریزر چه کنیم؟

روشن شدن چراغ قرمز فریزر

اگر برودت یخچال خوب باشد اما چراغ فریزر روشن شود ، ممکن است سیم های چراغ اتصالی پیدا کرده باشند.

حفظ سرمای یخچال

هنگام قطع طولانی مدت برق ، تا حد المقدور از باز و بسته کردن در یخچال بپرهیزید و برای حفظ سرمای داخل یخچال روی آن را با لحاف یا پتو بپوشانید. به هر بار باز و بسته کرد در یخچال در فصل تابستان ، درجه ی حرارت داخل یخچال سریعا بالا می رود ، پس باید درجه ی سرما را بیشتر نمود تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.

درجه سرمای یخچال

برای حفظ سرمای داخل یخچال چه باید کرد؟

انبار کردن مواد غذایی در یخچال

مواد غذایی زیادی را در یخچال بر روی هم قرار ندهید زیرا سرما کمتر داخل همه آنها نفوذ می کند و زودتر خراب می شوند . مثلا اگر می خواهید مقدار زیادی سبزی را در یخچال نگه دارید ، مقدار قابل مصرفتان را پاک کنید و سپس بشویید و درون پارچه ای نازک بریزید و داخل یخچال بگذارید و مقدار اضافی سبزی را پاک کنید و به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و اینگونه از گندیدن سبزی ها جلوگیری نمایید در ضمن هیچ گاه مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال نگذارید زیرا بعد از گذشت دو روز خراب می شوند.

یخچال را به طورمرتب برفک زدایی کنید؛ چرا که افزایش قشر برفک ، مصرف انرژی بالا می برد. لوله های پشت یخچال یا فریزر را نیز سالی دوبار گردگیری نمایید.

دانستنی های یخچال

خراب شدن مواد غذایی با انبار کردن آن ها در یخچال

نکاتی برای جلوگیری از خراب شدن یخچال

سوت کشیدن فریزر

در صورت سوت کشیدن فریزر و میزان کم برودت آن باید با یک چکش پلاستیکی ضرباتی آرام به فیلتر و نقاط مختلف لوله های رابط به خصوص ابتدای اوپراتیورها(لوله هایی از جنس آلومینیوم برای انتقال سریع و خوب سرما) وارد کنید و در صورتی که عیب رفع نشد لوله هارا بشویید .

زیاد شدن برفک فریزر

اگر لاستیک های دور در یخچال خراب شوند ، برفک درون فریزر زیاد می شود و در اینصورت باید لاستیک ها را تعویض کرد.

برفک زدن فریزر

علت زیاد شدن برفک فریزر چیست؟

ریپ زدن فریزر

علت ریپ زدن فریزر قبل از روشن کردن ، کار زیاد آن و کثیف شدن پلاتین های رله است که برای رفع این مشکل باید رله را تمیز و یا عوض کنید.

رفع بوی یخچال

در برخی مواقع یخچال بوی مواد غذایی را به خود می گیرد و باعث می شود هر آنچه داخل آن قرار می دهیم بو بدهد ، در این هنگام برای رفع بوی یخچال مقداری زغال را نیم کوب کنید و در پارچه نازکی بریزید و سپس طبقه بالای یخچال قرار دهید . برای باز یافتن بوگیری دوباره زغال ، هر چند وقت یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود. برای رفع بوی یخچال مهم است که جدار داخل یخچال را با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.

رفع بوی یخچال و فریزر

راه حلی برای از بین بردن بوی یخچال و فریزر

نکات ضروری برای حفظ مواد غذایی در یخچال

نگهداری مواد غذایی در یخچال

مقدار زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال بستگی به نوع آن ، درجه ی آلودگی و شرایط محیط دارد. مثلا گوشت تازه خریداری شده ، را می توان بیش از سه روز در یخچال نگه داری کرد . مرغ را نیز می توان دو تا سه روز درون یخچال نگه داشت . مدت زمان نگهداری سبزیجات در یخچال تا یک هفته و میوه جات هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها تا چند هفته است.

پنیر را مدت زمان بیشتری می توان درون یخچال نگه داشت . برای نگه داری طولانی مدت خورش ، آن را درون ظرف سر پوش دار بریزید و حداقل پنج دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید بگذارید خنک شود و سپس در یخچال قرار دهید . بدین صورت خورش را می توانید دو تا سه روز خورش را در یخچال نگه دارید.

چگونگی مراقبت از یخچال

چگونگی نگهداری مواد غذایی در یخچال

مناسب ترین درجه فریزر

برای سالم ماندن مواد غذایی و از بین نرفتن ویتامین ها و خواص آنها مناسب ترین درجه ی سرمای درون فریزر باید - تا 20- درجه سانتی گراد باشد.

برودت بد فریزر

در صورتی که میزان برودت در طبقه بالا و پایین متفاوت باشد یعنی در در طبقه بالا خوب و در طبقه پایین نامطلوب باشد ، ممکن است گاز فریزر تمام شده باشد بنابراین باید علت تخلیه ی گاز بررسی شود.

23 نکته کلیدی در مورد یخچال و فریزر و مراقبت از آن
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,030