اشخاص مسئولیت پذیر به علت پاسخگو بودن قابل اعتمادترند و جلب اعتماد دیگران یکی از زمینه های مهم پیشرفت و انسان بهتری بودن است.

ویژگی های یک همسر مسئولیت پذیر کدام است؟؟؟

مسئولیت پذیری از جمله ارزش هایی است که انسان ها ، سازمان ها و جوامع مختلف دغدغه آن را دارند.به قول چرچیل ، مسئولیت پذیری بهایی است که برای بزرگی می پردازید.همچنین این ویژگی یکی از معیارهای اساسی برای انتخاب همسر است.اما می دانید که شما و همسر فعلی یا آینده تان چقدر این ویژگی را دارید؟ویژگی های همسر مسئولیت پذیر و آثار آن + برخورد با بی مسئولیتی در ایرناک ویژگی های همسر مسئولیت پذیر و آثار آن + برخورد با بی مسئولیتی در ایرناک

مسئولیت پذیر بودن باعث انجام بهتر و صحیح تر کارها می شود.اشخاص مسئولیت پذیر به علت پاسخگو بودن قابل اعتمادترند و جلب اعتماد دیگران یکی از زمینه های مهم پیشرفت و انسان بهتری بودن است.

مسئولیت پذیری همراه با قبول مسئولیت های بزرگ تر (به شرطی که فرد شرایط لازم و کافی امور مربوطه را داشته باشد) عاملی مهم برای تسریع روند پیشرفت های فردی و اجتماعی و روابط بین فردی است.

این ویژگی در هر حرفه یا شغلی بر میزان اعتبار اجتماعی شخص و میزان علاقه و اعتماد دیگران به او می افزاید.احساس ارزشمند بودن و عزت نفس از نتایج دیگر آن است.در خانواده ها هم احساس مسئولیت و انجام درست و به موقع کارها بسیار مهم است.زندگی در کنار یک همسر وظیفه شناس و مسئولیت پذیر بسیار لذتبخش تر از زندگی در کنار یک فرد بی مسئولیت و بی وجدان است.

ویژگی های همسر مسئولیت پذیر

ویژگی های همسر مسئولیت پذیر

همسر مسئولیت پذیر چه ویژگی هایی دارد؟

از پس تامین هزینه زندگی بر می آید

همسر وظیفه شناس و مسؤول برای تامین هزینه های زندگی مانند غذا ، لباس ، مسکن ، اسباب و اثاثیه منزل و ... تلاش می کند و نمی گذارد فرزند و همسرش در تنگنا باشند . او کار کردن را دوست دارد و از تنبلی کردن گریزان است و تلاش می کند تا جایی که بتواند زندگی را با آبرومندی اداره کند و نیازهای همسر و فرزندان خود را با شرافت تأمین کند.

خانواده را مدیریت می کند

همسر مسئولیت پذیر زندگی را رهبری می کند و به خانواده نشاط ، خرمی ، نظم و انضباط می بخشد و با تدبیر و دوراندیشی سیاستهای کلی خانواده را تعیین می کند.

ویژگی همسر مسئولیت پذیر

در همسرداری موفق است

همسر مسئولیت پذیر نسبت به زندگی و همسر خود احساس وظیفه می کند ، به شخصیت ، افکار و اعمال او احترام می گذارد. او همانطور که به فکر تامین نیاز های مالی خانواده است ، به نشاط همسر خود نیز اهمیت می دهد چون خود را در برابر همسرش مسئول می داند و همیشه به این فکر است که باید زندگی مشترک شاد و خوبی برای همسر و فرزندان خود بسازد.

در تربیت فرزندان موفق است

همسر مسئولیت پذیر در تربیت صحیح فرزندان خود نهایت تلاش خود را به کار می گیرد زیرا خود را نسبت به تربیت صحیح وی مسؤول دانسته بنابراین در کنار همسرش در تربیت فرزندان می کوشد و این کار را فقط به همسر خود نمی سپارد.

دیگر ویژگی های افراد مسئولیت پذیر :

 • دارای اعتمادبه نفس است.
 • فعال و پویا می باشد.
 • دیگران را مقصر شکست ها نمی داند و آنها را می پذیرد.
 • تلاش کافی برای جبران ناکامی ها می کند.
 • انعطاف پذیر است.
 • برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می کند.
 • وظیفه شناس است.
 • صلاحیت و شایستگی لازم برای انجام کارها را دارد.
 • قبل از انجام کارها فکر می کند.

تشخیص مسئولیت پذیری همسر

آثار مسؤولیت پذیری

مسئولیت پذیری دارای آثار فراوانی است که بیشتر مسائل زندگی را در بر می گیرد و سعادت خانواده را تامین می کند :

استحکام پیوند خانوادگی

اگر شما با فردی مسئولیت پذیر ازدواج کنید ، کسی که تمامی وظایف خانوادگی خود را می شناسد در تمامی امور زندگی موفق می شوید زیرا عدم موفقیت و عقب ماندگیها به دلیل نشناختن مسئولیتها و گریز از انجام وظایف خانوادگی است.

اگر زن و مرد در زندگی وظایف خود را به خوبی انجام دهند ، زندگی مستحکم تری خواهند داشت . مردی که و از زیر بار اداره زندگی ، شانه خالی می خانواده اش را در معرض فقر اقتصادی قرار می دهد و نمی تواند نیازهای اولیه آنها را تامین کند بنابراین به سعادت آنها ضربه می زند.

آسایش روحی

وجود روحیه مسئولیت پذیری در همسر ، ریشه اختلافات خانوادگی را از بین می برد و زن و مرد در زندگی احساس آرامش می کنند و با روحیه ای امیدوار به انجام وظایف خود می پردازند.

آثار مسئولیت پذیری مردان

دلایل بی مسئولیتی بعضی از همسران

نداشتن بلوغ فکری

بسیاری از همسران برای ازدواج آماده نیستند و به بلوغ فکری و روانی نرسیده اند . این افراد در زندگی مسئولیت پذیر نیستند زیرا مسئولیت پذیری یکی از مهم ترین شاخصه های اصلی بلوغ فکری و عقلی است.

گیر کردن در دوران مجردی

بسیاری از افراد در زندگی زناشویی نیز دنبال آرزوهای خود هستند و فقط به فکر خود می باشند و در دوران تاهل نیز هنوز فکر می کنند ، مجرد هستند و مسئولیت زندگی متاهلی را نمی پذیرند.

انتظار از همسر

افراد مسئولیت ناپذیر که از رفتارهای مسئولانه و سنجیده طفره می روند و در زندگی دوست دارند همسرشان نقش والد را برایشان ایفا کند و کارهایشان را انجام دهد. این افراد نمی توانند خانواده را اداره کنند و نیازهای مالی و اقتصادی آنها را برآورده سازند . آنها قابل اعتماد نیستند و هدفی ندارند.

بی خیالی

برخی از افراد در بزرگسالی نیز در حال و هوای کودکی خود به سر می برند و از پذیرش هر گونه مسئولیتی امتناع می کنند. آنها هنوز در زندگی گذشته خود به سر می برند و نمی دانند باید مستقل و خودکفا باشند.

علت بی مسئولیتی شوهر

تربیت های غلط خانوادگی

تربیت های غلط خانوادگی ، محبت های زیاد یا سختگیری های افراطی و لطمات متعاقب آن ، باعث می شود فرزندان در زمان تاهل نیز آمادگی رویارویی با مشکلات را نداشته باشد و برای رسیدن به هدف تلاش نکند.

الگوبرداری

اگر افراد خانواده فرد بی مسئولیت باشند ، دیگر از او انتظار انجام هیچ کاری را ندارند ، بی مسئولیتی رفته رفته به خصلت های فرد اضافه می شود.

اشتغال زنان

یکی از دلایل بی مسئولیتی مردان اشتغال زنان است. مردان مسئولیت گریز اگر همسر شاغل داشته باشند ، در انجام وظیفه خود کوتاهی می کنند و فقط از همسرشان انتظار دارند زندگی را اداره کند.

پیشرفت فناوری

فناوری های نوین ، احساس مسئولیت را کم کرده است زیرا نیازها در زمانی کوتاه و با کوچک ترین زحمت فراهم می شود و نیاز به تلاش کمتر و احساس مسئولیت پذیری کاهش می یابد.

در برابر بی مسئولیتی همسر چه باید کرد؟

 • با همسرتان لجبازی نکنید.
 • از او بیش از حد حمایت نکنید.
 • او را برای انجام وظایفش ترغیب نکنید.
 • انجام وظایف او را بر عهده نگیرید.
 • همسرتان را با پیامدهای بی مسئولیتی آشنا کنید.
 • به همسرتان برچسب نزنید.
 • به مشاوره مراجعه نمایید.
بازدید : 3,343 بار
ویژگی های همسر مسئولیت پذیر و آثار آن + برخورد با بی مسئولیتی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,290