برخی از والدین دوست دارند که کودکشان تابع رای و نظر او باشد و اگر کودک رفتار مستقلانه انجام دهد از سوی والدین طرد می شود این کودکان هنگام خردسالی به والدینشان وابسته اند و در بزرگسالی نیز به همسرشان وابسته خواهند شد.

میزان وابستگی شما به همسرتان چقدر است؟

وابستگی طبیعی و معقول به همسر باعث تحکیم خانواده می شود و زوجین برای بقای زندگی خود نیازمند وابستگی های متعادل و دو طرفه هستند. اما وابستگی های شدید و یک طرفه باعث ایجاد چالش هایی در زندگی مشترک می شود و موجب سلب آسایش و استقلال همسر خواهند شد.میزان وابستگی شما به همسرتان چقدر است؟ + راه حل در ایرناک میزان وابستگی شما به همسرتان چقدر است؟ + راه حل در ایرناک

وابستگی به همسر

شخصیت وابسته یکی از انواع اختلالات شخصیت است که شما و همسرتان را در یک رابطه تنگاتنگ و کنترل شده قرار می دهد. کسانی که دچار چنین اختلالی هستند از بیماری خود آگاه نیستند.این افراد همیشه از اینکه همسرشان را از دست دهند می ترسند و از تنها ماندن، تصمیم گرفتن و حتی تنها فکر کردن می هراسند.

وابستگی یک طرفه به همسر

بررسی میزان وابستگی به همسر

عوامل متعددی در ایجاد وابستگی به همسر

ریشه این اختلال به دوران کودکی باز می گردد . چنانچه در ایرناک توضیح داده ایم برخی از والدین سبب می شوند که احساس استقلال در کودک شکل نگیرد و ناقص در آنها شکل بگیرد . برخی از والدین دوست دارند که کودکشان تابع رای و نظر او باشد و اگر کودک رفتار مستقلانه انجام دهد از سوی والدین طرد می شود این کودکان هنگام خردسالی به والدینشان وابسته اند و در بزرگسالی نیز به همسرشان وابسته خواهند شد . پرورش ویژگی های خاصی مانند عدم جرأتمندی ، فداکاری بیش از حد ، نداشتن استقلال و عدم اجازه در تصمیم گیری نقش موثری در ایجاد این نوع اختلال دارد .

آگاهی از میزان وابستگی به همسر

برای آگاهی از میزان وابستگی خودتان و همسرتان به این پرسش ها پاسخ دهید.

  • آیا شما و همسرتان هرکاری را که می خواهید انجام دهید با نظر و تأیید هم انجام می دهید؟
  • آیا بدون حضور همسرتان می توانید برای اوقات فراغت تان برنامه ریزی کنید؟
  • آیا می توانید بدون احساس گناه کاری برای خودتان کاری انجام بدهید یا چیزی بخرید؟
  • آیا شما و همسرتان یک رابطه هم وابسته دارید؟

اگر پاسخ شما به بیشتر این پرسش ها مثبت است بدین معنی است که شما حریم خصوصی را درک نمی کنید و یک شخصیت وابسته دارید.

ترس از دست دادن همسر

میزان وابستگی به همسرتان چقدر است؟

راهکاری برای کاهش وابستگی به همسر

اگر شما جزو افرادی هستید که به همسرتان وابستگی شدید دارید، این وابستگی ممکن است زندگی شما را با چالش ها و مشکلاتی رو به رو سازد پس بهتر است سعی کنید این وابستگی را به مرورو با تلاش و سعی و تحمل از بین ببرید.

روی احساساتتان کار کنید

اگر به همسرتان وابسته هستید بنابراین تجربه احساساتی مانند ترس از دست دادن،ترس تنها ماندن، اعتماد به نفس پایین، ترس از تصمیم گیری های مهم و ضروری طبیعی است . اما اگرپرداختن بیش از حد به این احساسات برای شما مشکل ایجاد می کند پس بیش از اندازه به آنها توجه نکنید.

شخصیت مستقل داشته باشید

هر یک از افراد خواسته ها، علاقمندی ها و روحیات متفاوتی با یکدیگر دارند که لزوماً با شریک زندگی تان یکسان نیست . برای رابطه سالم هویت و استقلال زن ومرد به یک اندازه ضروری هستند.

عشق به همسرتان را مانع داشتن استقلال ندانید و سعی کنید با حمایت و تشویق همسرتان به استقلال بیشتری دست پیدا کنید. به همسرتان بگویید که این مستقل شدن نیاز هردوی شماست و فرصتی برای تجربه و رسیدن به رشد و بلوغ بیشتر است.

کاهش وابستگی به همسر

برای کاهش وابستگی به همسر چه باید کرد؟

درمان وابستگی شدید به همسر

به علاقمندی هایتان بپردازید

به علاقمندی هایتان بپردازید و جدا از همسرتان برای خود سرگرمی های متفاوتی داشته باشید.

تعریف تان را از رابطه مشترک تغییر دهید

برای اینکه شما به همسرتان وابسته نباشید باید تعریف تان را از رابطه مشترک تغییر دهید. اگر علت وابستگی باورها و برداشت غلط از رابطه زناشویی است آن را تغییر بدهید.اگر تعریفتان از ازدواج را یک اتحاد ناگسستنی و اشتراک در همه امور زندگی می دانید کمی در این تعریف تغییر بدهید.

از قالب یک زوج خارج شوید

اگر نمی توانید بدون همسرتان یک تصمیم ساده بگیرید یا یک کار ساده انجام بدهید از قالب یک زوج خارج شوید و به هر شکلی این وابستگی را عوض کنید.

راههای کاهش وابستگی به همسر

توصیه هایی برای کاهش وابستگی به همسر

کارهایی که برای کاهش وابستگی به همسر باید انجام داد

حفظ حریم شخصی

حریم شخصی فضایی برای تجربه و رشد است بنابراین حفظ حریم شخصی به معنی فاصله گرفتن یا کنار زدن همسرتان از زندگی نیست بلکه با حفظ این حریم رابطه عاطفی شما همچنان پابرجا خواهد ماند.

شرایطی که در آن وابسته می شوید شناسایی کنید

مواقعی را که در آن احساس وابستگی می کنید، بشناسید و کمتر در آن شرایط قرار بگیرید و یا با احساس وابستگی خود مقابله نمایید مثلاً به تنهایی به خرید بروید

فعالیت های اجتماعی خود را افزایش دهید

افزایش تعاملات فردی و اجتماعی و پرداختن به فعالیت های اجتماعی مفید باعث می شود برای زندگی خود هدف هایی را در نظر بگیریدو کمتر به همسرتان وابسته شوید.

بازدید : 934 بار
میزان وابستگی شما به همسرتان چقدر است؟ + راه حل
3.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,480