واقعیت این است که یک کسب و کار موفق به چیزی بیش از حقوق خوب نیاز دارد ؛طبق یک نظر سنجی، پاسخ دهندگان گفتند که رضایت کاری بیشتر به مسافت محل و ارتباط کاری مربوط است نه حقوق.

16 راهکار و روشهای افزایش رضایت شغلی کارکنان

این یک تصور غلط رایج است که پول اصلی ترین رضایت کارکنان است ، ارزش یک شرکت به کارکنان آن بستگی دارد.به طور طبیعی، کارفرمایان فکر می کنند که افزایش حقوق، بهترین راه برای افزایش بهره وری کارکنان است. آنها اغلب گیج می شوند زمانی که معلوم می شود تفکرشان درست نیست، راز بهبود بهره وری پول بیشتر نیست.روشهای افزایش رضایت شغلی کارکنان + 16 راهکار در ایرناک روشهای افزایش رضایت شغلی کارکنان + 16 راهکار در ایرناک

واقعیت این است که یک کسب و کار موفق به چیزی بیش از حقوق خوب نیاز دارد ؛طبق یک نظر سنجی، پاسخ دهندگان گفتند که رضایت کاری بیشتر به مسافت محل و ارتباط کاری مربوط است نه حقوق.

بنابراین چنانچه در این بخش از ایرناک خواهیم کفت، کارفرمایان باید فراتر از حقوق خود نگاه کنند و به طور جدی، فرهنگ شرکت و سبک رهبری خود را ارزیابی کنند تا بیشتر بر رضایت واقعی کارکنان خود تمرکز کنند. با این پنج نکته، کارفرمایان می توانند گام مهمی در جهت تغییر فرهنگ شرکت خود برای بهتر شدن داشته باشند.

16 توصیه برای افزایش رضایت شغلی کارکنان بدون پاداش و دستمزد اضافه

ایجاد فرصت برای ارتباط:

ایجاد ارتباط شخصی با کارکنان در محل کار، شاید مهمترین عامل رهبری خوب باشد.شرکت در جلسات همفکری،خوردن ناهار با اعضای گروه و سیاست درب باز را حفظ کنید تا کارکنان بتوانند به شما سلام کنند یا به شما بگویند که به چه چیزی نیاز دارند. "هر چه کارکنان توانایی های شخصی منحصر به فرد خود را افزایش دهند، بیشتر می توانند به میز حرفه ای برسند."

مکانیسم بازخورد اعتماد ایجاد کنید:

بازخورد یک راه عالی برای برقراری ارتباط در مورد مسائل شرکت یا تیم است که نیاز به بهبودی دارد.65 درصد از کارکنان در یک بررسی گفتند که ارتباط بیشتری می خواهند با این حال، بسیاری از مدیران راهنمایی کافی را ارائه نمی دهند و یا فقط نظرات مبهم و منفی ارائه می دهند که سازنده نیست. بحث در مورد اشتباهات کارمندان یک عمل سازنده نیست و به تولید و کارایی کمکی نمی کند.

راههای افزایش رضایت شغلی

توصیه هایی برای افزایش رضایت شغلی

میکروکنترل انجام ندهید:

میکرو کنترل یکی از شایع ترین و ناکار امدترین روش های مدیریت کارکنان است.هیچ کس دوست ندارد دائما به شما بگوید که چه کاری باید انجام دهد یا هر حرکت او را به طور انتقادی مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و قضاوت کنید. به جای این نوع مدیریت، با فراهم کردن منابع لازم کار را تسهیل کنید.تمام اشتباهات فرصت رشد و بهبود را فراهم می کنند، اما تنها در صورتی که درس یاد بگیرند. وقتی کارکنان میکروکنترل را احساس می کنند، هیچ درسی نمی آموزند.

برای افزایش رضایت شغلی روابط دوستانه بین کارکناتان را تشویق کنید:

هر کسی به راحتی رابطه دوستی برقرار نمیکند، بنابراین اغلب وظیفه مدیران است که این فضا را در محل کار ایجاد کنند. برای ایجاد روابط شخصی و تجاری قوی تر، سعی کنید حداقل یک مورد شخصی مهم را در مورد هر یک از کارکنان خود بیاموزید و به آنها انگیزه می دهد. دانستن بیشتر در مورد یک شخص یک رابطه شفاف تر را ایجاد می کند که باعث اعتماد می شود. شما می توانید این اعتماد را با کمک کارکنان به ارتباط با یکدیگر از طریق فعالیت های تیمی خارج از محل رشد دهید. یک شام گروهی را به شما می دهد که هر کس می تواند از آن لذت ببرد.

راهکارهای افزایش رضایت کارکنان

راهکارهایی برای افزایش رضایت شغلی

اعتبار دادن برای رضایت شغلی:

یک رهبر خوب بودن به این معنا است که اغلب کارهایی را انجام بدهد که برای کل تیم مفید است.اعتبار دادن نتایج مثبت یکی از این موارد است. از یک طرف، کمک به موفقیت دیگران به موفقیت شما کمک می کند، و این شرکت به طور کامل در حال پیشروی است.از سوی دیگر، این سطح عزت نفس می تواند برای جمع آوری دشوار باشد با این وجود، ابتکار عمل را برای نوآوری حیاتی می کند.دادن اعتبار به دیگران، سنگ بنای رهبری خوب است، و رضایت کارکنان، باعث می شود تا آنها کارآیی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند.

"پول نمی تواند شادی را خریداری کند" دستمزد رقابتی برای کارکنان بسیار مهم است. اما افراد باید از نوع کار و اینکه برای چه کسی کار می کنند راضی باشند، و اینکه بدانند افراد گروه به هم اهمیت می دهند.

نسبت به انتظارات خود واقع‌بین باشید

زمانی که انتظارات شما از کارمندان واقع‌بینانه نباشد، کارمندان در معرض استرس، نگرانی و ناامیدی قرار می‌گیرند. در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد، ۶۰% کارمندان بر این باورند که شغل آنان عوارضی روانی بر زندگی شخصی‌شان تحمیل کرده است.

به عنوان یک رهبر، شما نباید اجازه دهید کارمندان‌تان بیش از حد کار کنند یا احساس کنند که شرکت در حال سوءاستفاده از آن‌ها است.

شما مسئول هستید که مطابق با اهداف سازمانی خود رفتار کنید. شما باید به طور مدام با اعضای تیم خود در ارتباط صادقانه و سازنده باشید، تا هر زمان انتظارات و اهداف سازمانی برای آنان غیرقابل تحمل تلقی می‌شد، آن‌ها را تغییر دهید.

تمام سعی خود را برای ایجاد حس بهتر در کارمندان به کار بگیرید و تلاش کنید اهداف سازمان را با انتظارات کارکنان‌تان هماهنگ کنید تا رضایت شغلی آنان بیشتر شود.

نسبت به انتظارات خود واقع‌بین باشید

زمانی که انتظارات شما از کارمندان واقع‌بینانه نباشد، کارمندان در معرض استرس، نگرانی و ناامیدی قرار می‌گیرند. در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد، ۶۰% کارمندان بر این باورند که شغل آنان عوارضی روانی بر زندگی شخصی‌شان تحمیل کرده است.

به عنوان یک رهبر، شما نباید اجازه دهید کارمندان‌تان بیش از حد کار کنند یا احساس کنند که شرکت در حال سوءاستفاده از آن‌ها است.

شما مسئول هستید که مطابق با اهداف سازمانی خود رفتار کنید. شما باید به طور مدام با اعضای تیم خود در ارتباط صادقانه و سازنده باشید، تا هر زمان انتظارات و اهداف سازمانی برای آنان غیرقابل تحمل تلقی می‌شد، آن‌ها را تغییر دهید.

تمام سعی خود را برای ایجاد حس بهتر در کارمندان به کار بگیرید و تلاش کنید اهداف سازمان را با انتظارات کارکنان‌تان هماهنگ کنید تا رضایت شغلی آنان بیشتر شود.

از تلاش کارمندان‌تان قدردانی کنید

قدردانی از کارمندان یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌هایی است که می‌تواند رضایت شغلی را به ارمغان آورد. برای این کار تنها لازم است که بیش از پیش همکاران خود را بشناسید.

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۶۳% از کارمندان بر این باورند که به اندازه کافی از آنان تقدیر و تشکر نمی‌شود. باید گفت قدردانی و تشکر از کارمندان شانس بسیار خوبی برای مدیران است. آن‌ها می‌توانند با این کار رضایت شغلی کارمندان سخت‌کوش را افزایش دهند و آن‌ها را نسبت به سازمان خود وفادار کنند.

بر اهداف بلند مدت تمرکز کنید

تمرکز بر اهداف کوتاه مدت در کسب و کار و تلاش برای رسیدن به کامیابی‌های کوتاه مدت، نه تنها برای کسب و کار مفید نیست، بلکه به طور شگفت‌انگیزی کارمندان را بی‌انگیزه و ناامید می‌کند.

برای انگیزه‌بخشی به کارمندان باید دقیقاً همان اهداف بزرگ و بلند مدتی که در ذهن دارید را به عنوان اهداف اصلی به بقیه تیم منتقل کنید. به طور کلی، اهداف بلند مدت انرژی بیشتری به تیم داده و افراد را هیجان زده می‌کند.

از کارمندان خود بپرسید سازمان را در ۱۰ سال آینده به چه شکل می‌بینند؟ وقتی آن‌ها مشغول فکر کردن راجع به چنین سوالاتی شوند، خواهید دید که بیش از قبل خود را متعلق به سازمان دیده و رضایت شغلی‌شان نیز بیشتر می‌شود.

ارتباطات خود را گسترش دهید

همیشه به یاد داشته باشید که هیچ وقت به خاطر ارتباط زیاد کسی به شما خورده نخواهد گرفت. اما نبود ارتباط مطمئناً عاملی برای ناامیدی در محیط کار خواهد بود. منظور ما از این جمله این است که هر زمان گمان کردید میزان ارتباط شما کافی است بدانید که در اشتباه هستید. میزان ارتباط شما در سازمان هیچ‌‌وقت کافی نخواهد بود. پس به تلاش خود در این زمینه ادامه دهید.

سعی کنید ارتباط سالم و صادقانه را جزئی از فرهنگ سازمانی شرکت خود کنید. هرچه ارتباط شما با اعضای تیم‌‎تان بیشتر شود، آسایش آن‌ها در سازمان بیشتر شده و رضایت شغلی‌شان نیز افزایش می‌یابد.

نشان دهید که همیشه به سلامتی کارمندان‌تان اهمیت می‌دهید

اگر به کارمندان خود نشان دهید که برای آن‌ها و وضعیت سلامت‌شان اهمیت قائلید، مطمئناً رضایت شغلی آنان بیش از پیش خواهد شد. سلامتی روحی و سلامتی جسمی دو عنصری است که نشانگر وضعیت سلامتی افراد است.

سلامتی روحی معمولاً از جانب سازمان‌ها به فراموشی سپرده می‌شود و سازمان‌ها باید توجه بیشتری به آن داشته باشند. سعی کنید در شرکت‌تان استرس، نگرانی و ترس را از کارمندان خود دور کرده و با آن‌ها در کمال انعطاف‌پذیری برخورد کنید.

سلامتی جسمی ساده‌تر است و معمولاً راحت‌تر در ذهن کارفرمایان می‌ماند. ارائه دوره‌های ورزشی با تخفیف برای کارمندان را می‌توان از مصادیق توجه به وضعیت فیزیکی آنان دانست.

به کارمندان سازمان فرصت یادگیری بدهید

رشد و پیشرفت شخصی مهم‌ترین جنبه مشارکت و تعلق خاطر کارمندان است. زمانی که کارمندان در یک سازمان به جایی می‌رسند که دیگر چیزی برای یادگیری ندارند، سرخورده شده و احساس بدی پیدا می‌کنند. در چنین موقعیتی، آن‌ها به این فکر می‌افتند که در جایی دیگر انگیزه‌هایشان بازیابی کنند.

هر مدیر سازمان باید برنامه جامعی برای آموزش مداوم کارمندان در سازمان در نظر بگیرد. تنها در این صورت است که افراد از کار کردن در چنین سازمانی لذت خواهند برد. به عنوان مثال در نظر بگیرید اگر ماهانه مبلغی را به کارمندان خود بپردازید تا در هر حوزه مورد علاقه‌شان شروع به یادگیری کنند، اتفاق بسیار خوبی در سازمان خواهد افتاد. و آنها احساس خواهند کرد که چقدر پیشرفت و رشدشان برای سازمان مهم است.

این چنین است که کارمندان در اینگونه سازمان رضایت شغلی خواهند داشت.

سعی کنید به طور مرتب به کارمندان بازخورد دهید

بازخورد دادن به طور کلی کار دشواری است و بیشتر مدیران از این کار خودداری می‌کنند. اما کارمندان بسیار به این موضوع علاقه دارند.

معمولاً مدیران علاقه ندارند به کارمندان خود بازخورد منفی بدهند، این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد کارمندان دوست دارند از عملکرد ضعیف‌شان نیز مطلع شوند. کارمندان آن قدر که شما احساس می‌کنید حساس نیستند، اگر بازخوردهای شما دقیق و صادقانه باشد از شما تشکر خواهند کرد.

سعی کنید حداقل ماهی یک‌بار و به صورت رو در رو نظرات خود را به کارمندانتان اعلام کنیدو ارائه بازخورد به کارمندان کمک می‌کند آنها احساس بهتری نسبت به محل کار خود داشته باشند.

به کارمندان‌تان نشان دهید مشارکت آن‌ها در سازمان برایتان اهمیت بالایی دارد. با هر ابزار سنجشی که میزان مشارکت و تعلق افراد را می‌سنجید اصلاً مهم نیست؛ تنها باید این سنجش به طور مکرر انجام شود.

البته باید بدانید سنجش و اندازه‌گیری تمام کار نیست، بلکه باید رویکردی زنده و پویا داشته باشید و مدام فرهنگ سازمانی‌تان را به روز کنید تا تعلق و مشارکت همکاران مدام بیش‌تر شود. بیشتر شدن تعلق و مشارکت کارمندان در سازمان باعث می‌شود رضایت شغلی در سازمان افزایش پیدا کند.

روابط دوستانه را در محیط کار پرورش دهید

به عنوان مدیر مطمئناً نمی‌توانید روابط دوستانه را در محیط کار اجباری کنید، اما مطمئناً می‌توانید با اعمال تغییراتی در محیط کار، شرایط را برای روابط دوستانه مهیا کنید.

برگزاری گردهمایی‌های ماهانه، انجام تیمی وظایف و صرف ناهار به صورت دورهمی، این روابط دوستانه در سازمان افزایش پیدا می‌کند. باید در شرکت‌تان محیطی را فراهم کنید که کارمندان بدانند، قطع کردن کار و انجام یک صحبت دوستانه با همکار فعالیتی کاملاً پذیرفته شده است.

دوستی در محیط کار بسیار مهم است و یکی از وظایف شما به عنوان مدیر سازمان برقرار کردن چنین شرایطی در سازمان است.

مسیر شغلی دقیقی رسم کنید

راه بسیار قدرتمند دیگری که می‌تواند رضایت شغلی کارمندان را افزایش دهد، ترسیم آینده‌ای است که کارمندان انتظار آن را می‌کشند. اگر به کارمندان خود کمک کنید تا بتوانند برای آینده خود برنامه‌ریزی بهتری انجام دهند، آن‌ها به آینده بیش از قبل امیدوار شده و به انگیزه‌شان افزوده می‌شود.

هرچه بیشتر درباره آینده‌ای روشن و مسیر شغلی مشخص با کارمندان صحبت کنید، آن‌ها بیشتر از قبل رضایت شغلی خواهند داشت.

توانمندسازی کارمندان مسیری قدرتمند برای افزایش رضایت شغلی است

برای اینکه رضایت شغلی کارمندان بالاتر برود نیاز است که آن‌ها احساس کنند که بر کار خود و محیط کارشان احاطه کامل دارند. کارمندان باید بتوانند در محیط کار خود اختیار کامل داشته باشند، بتوانند قدرت کامل برای انجام کارهای خلاقانه را داشته باشند و پس از آن به کار خود افتخار کنند.

همان‌طور که دیدید این بخش هم با “اعتماد” در ارتباط است. به عنوان مدیر باید به کارمندان خود اعتماد کنید و اجازه دهید تصمیمات بزرگ را به طور مستقل بگیرند و شما تنها راهنما و مربی آنان باشید.

بازدید : 1,055 بار
روشهای افزایش رضایت شغلی کارکنان + 16 راهکار
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,520