کار را باید دوست داشته باشیم اطمینان ، آرامش و رضایت خاطر در پایان کار مستلزم علاقه به خود هدف است.

اصول ، نکات و معیارهای انتخاب شغل مناسب

این روزها انتخاب شغل از گذشته خیلی سخت تر شده است. این مساله سه دلیل دارد : اول این که امروزه شغل های خیلی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد ، دوم اینکه تعریف شغل های مختلف تغییرپذیرتر هستند و سوم این که سطح توقع خیلی بالا رفته است. اکثر خانم ها و آقایانی که امروز وارد بازار کار می شوند ، انتظار دارند که طی زندگی شغلی خود ، سه بار یا بیشتر ، شغل شان را تغییر دهند.انتخاب شغل | 14 اصول ، نکات و معیارهای انتخاب شغل مناسب در ایرناکانتخاب شغل | 14 اصول ، نکات و معیارهای انتخاب شغل مناسب در ایرناک

در انتخاب شغل باید به چه نکاتی توجه کنیم

در انتخاب شغل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در این مقاله نکات و قدمهای مهم را به شما معرفی می کنیم که برای تغییر شغل باید بردارید تا شغلی که انتخاب می کنید از هر جهت برای تان مفید باشد.

4 نکته مهم و ضروری برای انتخاب شغل

١)نداشتن تضاد

اگر دو یا چند هدف را در سر دارید و قادر به انتخاب نیستید دچار تضاد شده اید . تردید بدترین لحظه زندگی ماست .تضاد افکار مانند و یا دو هدف متفاوت مانند دو طناب دایم ما را به سمت خود میکشند.

٢) کار را باید دوست داشته باشیم

اطمینان ، آرامش و رضایت خاطر در پایان کار مستلزم علاقه به خود هدف است بعبارتی سعی کنید با میل و رغبت کافی به کار مورد نظر بپردازید .

٣) یکدله باشید!

میگویند شیر سلطان جنگل است و پرصلابت تر از ان حیوانی نیست دقت کنید پرصلابت تَر ، در حالی که فیل و کرگدن چندین برابر شیر قدرت دارند . علت برتری شیر اعتماد بنفس اوست. این حیوان با خودش یکدله است و هرگز تضاد در او راه ندارد با بررسی طرز شمار کردن او ابن مورد برای شما قطعیت پیدا میکند.

٤) دنبال کارهای متعدد نباشید

با کمی دقت به اطراف خود میبینیم که هر کسی به کاری مشغول است اما ظاهرا از انجام ان رضایت باطنی ندارد یکی از مشکلات چنین افرادی این است که به هدف حقیقی و هماهنگ کردن نیروهای خلاق خویش برای دستیابی به ان بی توجه اند و بجای انکه با خواسته درونی خود یکی شوند و دل به هدفی مشخص بسپارند در راههای متفاوت قدم میگذارند و نیروی روانی و بدنی خود را صرف کارهای متفاوت میکنند . باید یک رشته را انتخاب کرد و غرق در ان شد .

انتخاب شغل مناسب با این 10 قدم ساده

1 – ارزیابی ارزش ها

چه چیز واقعا برای تان اهمیت دارد؟ چه چیز سر حوصله تان می آورد؟ چه کاری را آن قدر دوست دارید که اگر برایش به شما دستمزد داده شود ، احساس گناه می کنید؟ این سوالات می تواند به شما کمک کند یکی از مهم ترین عناصر انتخاب شغل را پیدا کنید ، یعنی ارزش ها. ارزش های شما تکیه گاه احساسی کاری است که انجام می دهید. در شغل هایی که خوب نتیجه می دهند معمولا بین ارزش های شخصی فرد و کاری که انجام می دهند ، هماهنگی وجود دارد. جست و جوی کارتان را با ارزیابی ارزش های تان و نوشتن آن بها با دقت و وضوح هرچه تمام تر ، شروع کنید.

2 – تشخیص مهارت ها و استعدادها

مهارت چیزی است که طریق انجام آن را یاد گرفته اید. استعداد چیزی است که با آن به دنیا آمده اید. درک متفاوت بین این دو اهمیت بسیاری دارد. ممکن است در کاری مهارت داشته باشید اما برای تان جالب نباشد. اما این احتمال وجود دارد که اگر استعداد کاری را دارید ، بین آن استعداد خاص و ارزش های تان تطابق وجود داشته باشد. این یعنی شما از انجام کارهایی که در آن استعداد دارید بسیار بیشتر لذت می برید تا کارهایی که مهارت انجام آن را آموخته باشید.

شغل مناسب من چیست؟

شغل مناسب من چیست؟

3 – تعیین اولویت ها

همه ما اولویت های خاصی در زندگی خود داریم. در برخورد خود با دیگران ، در طرز فکر خود و تصمیم گیری های مان ، در ارجحیت دادن به مفاهیم مقابل انسان ها یا برعکس و میزان راحتی خود با ابهامات زندگی. برای خیلی از افراد ، این اولویت ها در سطح ناخودآگاه شان عمل می کند اما شدیدا بر عملکرد ما با دیگران تاثیر می گذارد. شاید این سوال ها بتواند رد فم این قضیه کمک تان کند. آیا خودتان را فردی شهودی می دانید؟ آیا رفت و آمدی هستید یا دوست دارید بیشتر در خانه بمانید؟ در رویارویی با تصمیم گیری ها ، آیا به واقعیات تکیه می کنید یا احساسات تان؟ پاسخ شما به این سوالات شمار ا به کاری که انجام دهید نزدیک تر می کند.

4 – تجربه

هیچ جایزگینی برای تجربه وجود ندارد. هرچه بیشتر بهتر است. می توان گفت تقریبا همه مشاغل از بیرون ، متفاوت از درون آن به نظر می رسند. اگر به تازگی وارد بازار کار شده اید یا می خواهید شغل تان را تغییر دهید ، با افرادی صحبت کنید که در آن شغل دست دارند. شغلی در آن زمینه یا صنعت برای خود پیدا کنید و مطئن باشید همانی خواهد بود که همیشه می خواستید. و به هیچ وجه فقط به یک تجربه کاری تکیه نکنید. تا آن جا که می توانید در زمینه کاری خود ، تجربه بیندوزید. باتجربه خواهید فهمید که کاری به دردتان می خورد و با ارزش ها و اولویت های تان جور است یا نه.

5 – تخصص اندوزی

در این دنیای مملو از اطلاعات تکنیکی ، فشار زیادی برای تخصصی کردن علوم یعنی بیسشتر و بیشتر دانستن درمورد یک رشته محدود است. این خطرناک است ، چون این احتمال وجود دارد که شدیدا از رده خارج شوید. خیلی افراد کارشان را به این علت از دست می دهند که به تدریج دیدی کانونی نسبت به شخص یا چیزی که هستند و توانایی های شان پیدا می کنند. بحث قدیمی تخصص گرایی مقابل کلی گرایی این روزها نامی تازه گرفته است : متخصص کلی گرا. یعنی کسی که باوجود داشتن شمای کلی از کار ، در زمینه های مختلفی از آن تخصص پیدا کرده است. این روزها سواد به این گفته می شود. این که تا می توانید درمورد موضوعی که دسوت دارید در زمینه کاری تان اطلاعات جمع کنید و مقصد و هدف آن رشته را دنبال کنید.

6 – در اولین شغل ، اول تجربه بد پول

شاید با معدل خیلی بالا از دانشگاه فراغ التحصیل شده باشید. اما وقتی می خواهید وارد بازار کار شوید ، اولویت ها حرف اول را می زنند. یک راه خوب برای بالا بردن فرصت های شغلی خود این است که از خودتان سوال کنید : «کدام مقام امکان بیشتری برای ام فراهم می کند که در کارم بهترین باشم؟» و شاید آن کار همانی نباشد که حقوق دل خواه تان را به شما عرضه کند.

7 – انتخاب شغلی که بتوانید 110 درصد به آن متعهد شوید

تعهد پایین و عملکرد متوسط این روزها به هیچ وجه قابل قبول نیستند. مشکل این جاست که ممکن است زمانی پی به مفهوم این جمله ببرید که دیگر از کار اخراج شده باشید. پس چطور باید خودتان را محافظت کنید؟ اگر کاری را پیدا کنید که بتوانید 110 درصد به آن متعهد شوید ، هیچ وقت با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

8 – بناکردن سبک زندگی براساس درآمدتان نه توقعات تان

خیلی از شغل هایی که این روزها دنبال نیروی کار است ، وعده می دهد که طی دو سال حقوق میلیونی برای تان درست کند. مشکل این جاست که خیلی از تازه واردان به آن کارها با این ایده وارد آن کار می شوند و خرج و مخارج شان را هم با همان ایده انجام می دهند. یک راه بهتر برای شروع این است که درست از همان آغاز کار ، سبک زندگی تان را طوری ساختاربندی کنید که بتوانید 10 درصد از حقوق تان را هر ماه کنار بگذراید. پس انداز عاقلانه همیشه یکی از بهترین راه های پیشرفت بوده است.

9 – گذاشتن 5 درصد از زمان ، انرژی و پول تان برای پیشرفت

نمی توانید منتظر کارفمای تان بمانید که لقمه را دهان تان بگذارد. نکته این جاست که نمی توانید در این زمینه به او اطمینان کنید. کارفرمایان امروزی می خواهند هر تومانی که از جیب شان بیرون می رود ، با چند تومان جایگزین شود. آن ها روی شما سرمایه گذاری می کنند و وقتی بتوانند یک سود فوری و خوب یا نیرو و مهارتی خاص در شما ببینند ، سریع دست به کار می شوند. نکته این جاست که نمی توانید روی هیچ کدام این ها حساب کنید. خودتان باید دست به کار شوید و با تلاش زیاد خودتان را جلو ببرید.

10 – تمایل به ایجاد تغییر و تطابق

اگر مراحل قبلی را که ذکر شد مطالعه کنید ، جای تاکید روی هدف را خالی می بینید. دلیل آن این نیست که اهداف اهمیت ندارند. بلکه هدف شما معمولا از همه آن عوامل دیگری که به آن اشاره شد ، مثل ارزش ها ، مهارت ها ، استعدادها و... ناشی می شوند و حتی اگر آن ها را در دفترتان یادداشت کنید یا روی آینه بنتویسید ، بازهم نمی توانید نیاز به تغییر و انطباق و سازگاری با شرایط جدید ، رشد خودتان و توسعه فرصت های تان را بپوشانید. تفاوت این جا بین «جهت» و «برنامه» است. مورچه برای خود جهتی دارد اما برنامه ندارد. او می داند که کجا می خواهد برود و برای رسیدن به آن جا از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. اما آن مورچه این جهت را جایی ننوشته است. فقط با اطمینان کامل می داند که جهت اصلی او به آن سمت است و باید به آن جا برسد. جهت شغلی دنیای امروز هم به همین منوال است.

نتیجه گیری کلی برای بهترین شغل این است که اجازه ندهیم تا روزمرگی و احتیاجات زندگی ما را به سمت شغل خاصی هدایت کند. خود ما باید شغلی را انتخاب و برای به دست آوردن ، حفظ و ثباتش تلاش کنیم. پس به امید شغل مناسب بی کار نمانید.

انتخاب شغل | 14 اصول ، نکات و معیارهای انتخاب شغل مناسب
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,470