حیوانات خانگی ما جهان و غذاهایی که ماه از آنها استفاده می کنیم علاقمند می باشند اما باید در یک نگاه کلی ابتدا بی ضرر بودن آن را برای حیوان خانگی مان در نظر بگیریم.برخی از مواد غذایی هستند که می توانند برای حیوانات خانگی مضر باشد.

ماده غذایی و خوراکی هایی که برای حیوانات خانگی مضر است

همانگونه که میدانید حیوانات خانگی ما جهان و غذاهایی که ماه از آنها استفاده می کنیم علاقمند می باشند اما باید در یک نگاه کلی ابتدا بی ضرر بودن آن را برای حیوان خانگی مان در نظر بگیریم.برخی از مواد غذایی هستند که می توانند برای حیوانات خانگی مضر باشد و باید آنها را از دسترس حیوانات خانگی به دور سازیم تا مشکلی در سلامتی حیوان خانگی ما رخ ندهد .مواد غذایی و خوراکی هایی که برای حیوانات خانگی مضر است در ایرناک مواد غذایی و خوراکی هایی که برای حیوانات خانگی مضر است در ایرناک

غذاهای حیوانات خانگی

منع مصرف غذاهایی شاخص برای حیوانات

1- پیاز و سیر

برخی از سبزیجات مانند پیاز ، سیر و سیر وحشی می توانند بسیار مضر باشند از این جهت که می توانند گلبول های قرمز را در حیوانات از بین ببرند و منجر به کم خونی آنها شود .در موارد شدید این کم خونی می تواند به آسیب های جدی در اندامهای داخلی حیوانات شود .

علائم مسمومیت عبارتند از : تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بی حسی ، درد در ناحیه شکم و تشنگی . دوره ظاهر بودن این علائم از یک روز تا چند روز طول می کشند .

2- لیلی

لیلی یک گل زیبا است اما برای حیوانات یک عامل خطرناک و مرگبار است . بعضی از انواع گل لیلی می توانند قوی ترین اثر نفروتوکسین را هنگام ورود به دستگاه گوارش ایجاد کنند که می توانند برای کلیه ها سمی باشند .

نشانه های اصلی مسمومیت لیلی عبارتند از از دست دادن اشتها ، استفراغ ، افزایش ادرار ، بزاق بسیار زیاد .

3- انگور و کشمش

تنها 15 گرم انگور می تواند یک سگ را از پای بیاندازد و آن را مسموم کند چرا که می تواند تاثیر منفی بر کلیه حیوانات بگذارند اگر حیوانات خانگی شما مشکلاتمشکلات سلامتی داشته باشند ، ممکن است به دلیل نارسایی کلیه اتفاق افتاده باشد .

نشانه های اصلی مسمومیت انگور و کشمش عبارتند از : اسهال ، بی حالی ، کمبود اشتها و استفراغ .

4- قهوه و شکلات

قهوه و شکلات حاوی مواد غذایی هستند که می توانند برای گربه ها و سگها بسیار خطرناک باشند حتی در مقدارهای بسیار کم می توانند باعث استفراغ شوند .

شکلات تلخ حاوی مواد قطر ناک تر از شکلات شیری است چرا که می تواند مسمومیت را قوی تر و شدید تر سازد .

کافئین می تواند باعث ادرار ، کم آبی ، آریتمی ، مشکلات پانکراس و فشار خون بالا شود.

ضرر شکلات برای حیوان های خانگی

5- استخوان های لوله ای

شاید شما نیز از استخوان های لوله ای برای استفاده حیوانات خانگی تان استفاده کنید زیرا زمانیکه این استخوان در دهان سگ قرار می گیرید می تواند به مورفین آسیب برساند یا در گلو گیر کند.

این استخوان ها به دلیل طراحی آنها ، می تواند باعث جراحت در دهان ، معده و روده سگ شود چرا که لبه های تیزی دارند . این می تواند به پریتونیت منجر شود که بسیار خطرناک است .

6- سیب

سیب های سبز و قرمز می توانند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در سگ ها شوند که می توانند خارش و سوزش بالایی را در آنها ایجاد نمایند . استفاده از سیر در فضای کوچک و بسیاری کم برای حیوانات ضرر ندارد ولی در دوز های بالا می توانند بسیار تاثیر منفی داشته باشند.

استفراغ ، اسهال و کم آبی بدن اولین نشانه های مسمومیت حیوانات خانگی در صدد استفاده از سیب باشند .

7- گوجه فرنگی

تقریبا تمام نمایندگان خانواده Solanaceae سمی هستند . آنها حاوی سولانین سمی هستند . برای مردم ، فقط گوجه فرنگی نابالغ خام می توانند خطرناک باشند. مراقب باشید که حیوانات از گوجه فرنگی خام استفاده نکنند ؛ چرا که برای آنها بسیار سمی هستند .

سولانین نیز می توانند موجب تحریک ، افسردگی ، اختلالات سیستم عصبی ، اختلالات دستگاه گوارش و اریتروسیت ها می شود.

سمی بودن گوجه فرنگی برای حیوانات

8- تخم مرغ خام

تخم مرغ خام ، برای حیوانات غذای مفیدی نیستند . همه ما در مورد سالمونلوز شنیده ایم.در حیوانات خانگی ، این همان چیزی است که خطرناک است و می تواند سلامت آنها را تخریب سازد .

9- آووکادو

آووکادو حاوی یک نوع قارچ است که برای انسان ها مضر نباشد . اما برای گربه ها و سگ ها می توانند یک عامل خطرناک و کشنده محسوب شود .

از علائم این مسمومیت می توان به اختلالات دستگاه گوارش و حتی مشکلات قلبی-عروقی اشاره کرد .

10- بستنی

بستنی حاوی شیر و شکر می باشد که در اکثر حیوانات عدم تحمل لاکتوز وجود دارد که نمی توانند آن را هضم کنند . در نتیجه می توانند در مدفوع ، استفراغ و مشکلات دستگاه گوارش حیوانات تاثیر بگذارند . شکر می تواند مشکلاتی را در دندانها و لثه های حیوانات ایجاد کند و همچنین می تواند سیستم عصبی را مهار سازد .

حیوانات بستنی را نمی توانند هضم کنند

با استفاده از این نکات میتوانید در مراقبت از سلامت حیوانات تان موثر باشید و زمانیکه این علائم را در حیوانات مشاهده نمودید ، فورا به پزشک متخصص حیوانات مراجعه نمایید و سعی نکنید که خودتان آنها را درمان کنید .

بازدید : 208 بار
مواد غذایی و خوراکی هایی که برای حیوانات خانگی مضر است
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,940
https://irnak.com/سبک-زندگی/کار-و-زندگی/غذای-حیوانات-خانگی
%2F%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%2F%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%2F%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C
%2F%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%2F%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%2F%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C