جالب است بدانید که موکت مناسب یک عایق حرارتی و حتی صوتی خواهد بود و در مکان های پرسر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. همچنین موکت برای پوشش اتاق هایی که کف چندان زیبایی ندارد، مناسب است.

نکات مهم و کلیدی انتخاب و خرید موکت

در گذشته اغلب ایرانی ها کف منزل را با فرش یا موکت می پوشاندند ، به همین جهت کف پوش اهمیت خاصی نداشت. اما با تغییر سبک دکوراسیون فرش و موکت جای خود را به کف پوش هایی مانند سرامیک ، پارکت لمینت ، سنگ و ... داد. اما جالب است بدانید که موکت مناسب یک عایق حرارتی و حتی صوتی خواهد بود و در مکان های پرسر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. همچنین موکت برای پوشش اتاق هایی که کف چندان زیبایی ندارد ، مناسب است. در این بخش از ایرناک شما را با نکاتی که قبل از خرید موکت باید در نظر بگیرید ، آشنا می کنیم.انواع موکت | نکات مهم و کلیدی انتخاب و خرید موکت در ایرناکانواع موکت | نکات مهم و کلیدی انتخاب و خرید موکت در ایرناک

توجه به اندازه خانه خود برای خرید موکت

اگر می خواهید منزل کوچک شما بزرگ تر دیده شود ، از موکت های پرزدارکه پرز کمتری دارد ، استفاده نمایید. موکت هایی که دارای رنگ های روشن هستند منزل شما را بسیار بزرگ تر نشان می دهند. پس در انتخاب موکت مناسب برای منزل یا واحد خود بسیار دقت کنید.

اگر واحد شما بسیار بزرگ است و می خواهید محیط آن را کوچک تر و صمیمی تر جلوه دهید توصیه ما این است که از موکت های طرح دار و پرزدار استفاده کنید. اگر به دنبال ایجاد یک فضای دنج و صمیمی هستید توصیه ما به شما استفاده از موکت های تیره است.

نکات خرید موکت چیست؟

به اندازه خانه دقت کنید

توجه به دکوراسیون خانه خود برای خرید موکت

موکت ها دارای رنگ و طرح های متفاوتی هستند. به آسانی آن ها را با دکوراسیون منزل خود هماهنگ کرده و یک منزل رویایی برای خود بسازید. موکت به دلیل بافت ملموس و لطیفی که دارد باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق می شود.

به کیفیت موکت دقت کنید

هنگام خرید موکت به کیفیت آن توجه کنید. هرچه موکت شما متراکم و فشرده تر باشد کیفیت آن بیشتر است . قبل از خرید ، پشت موکت را نیز از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید ، هر چه گره ها نزدیک تر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد ، استحکام موکت بیشتر است.

هرچه کیفیت یک بالاتر باشد گارانتی یا ضمانت آن بیشتر است و مدت زمان بیشتری به شما از طرف شرکت خدمات ارائه می شود.

خرید موکت مناسب و خوب

دقت کردن به کیفیت موکت

به بودجه خود دقت کنید!

در هنگام خرید و انتخاب موکت مناسب باید ابتدا به بودجه ای که دارید دقت کنید. هر چه میزان بودجه شما بیشتر باشد ، می توانید موکت بهتری را انتخاب کنید. اگر بودجه کافی برای خرید موکت را ندارید ، موکت های کم پشت با پرزهای کوتاه را بخرید. این موکت ها غبار کمتری را به خود جذب می کنند و برای خانواده هایی که دارای فرزندان کوچک هستند ، بسیار مناسب است.

برای خرید موکت به شرایط آب و هوایی دقت کنید

به محیط خود و شرایط آب و هوایی در هنگام خرید موکت توجه کنید. اگر در مناطق شمال ایران زندگی می کنید از موکت هایی با الیاف طبیعی مثل پشم استفاده نکنید زیرا احتمال کپک زدن در آن بسیار زیاد است.

موکت هایی که از جنس پروپیلن انتخاب بسیار مناسبی برای مکان هایی هستند که در معرض آفتاب یا معرض رطوبت قرار دارند زیرا این نوع موکت ها ضد آتش بوده و الکتریسیته ساکن ایجاد نمی کند.

راهنمای خرید موکت خوب

نکات خرید موکت

موکت را برای چه محیطی نیاز دارید

برای انتخاب موکت مناسب به مکانی که می خواهید موکت را استفاده کنید ، توجه کنید . برای مکانی که زیاد در معرض آلودگی است ، موکت کبریتی که دارای قیمت ارزان تری بوده و شست وشوی آن راحت است را انتخاب نمایید. اگر موکت را برای مکان های پر تردد می خواهید ، موکتی را انتخاب نمایید که رنگ تیره و تراکم بالایی داشته باشد ، زیرا موکت های پرزبلند بر اثر برخورد پا و تردد زیاد روی آن کوبیده می شود و زیبایی خود را از دست می دهد.

اگر موکت را برای اتاق خواب خود می خواهید از موکت های پرزدار و ضخیم استفاده کنید.

به سن و سال افراد خانواده توجه کنید

اگر دارای فرزندان کوچکی هستید موکت پرزدار را انتخاب کنید زیرا امنیت بیشتری برای فرزندان شما دارد و امکان این که کودکان شما زمین بخورند و آسیب ببینند به حداقل می رسد. همچنین این موکت عایق خوبی برای صداست و صدای فرزندان شما را به طبقات دیگر منتقل نمی کند.

اگر منزل شما در طبقه اول واقع شده است یا افرادی سرمایی در منزل شما ساکن هستند از موکت های پرزدار که عایق بسیار خوبی برای سرما نیز هستند ، استفاده نمایید. همچنین استفاده از موکت های پرزدار برای افرادی که مبتلا به پا درد هستند بسیار توصیه می شوند.

نکات بسیار مهم برای خرید موکت

توجه کردن به سن و سال افراد خانواده

به طرح موکت توجه کنید

مشخص کنید که موکت طرح برجسته می خواهید یا ساده ، طرح های برجسته شکیل تر و زیباتر هستند ، اما جاروکشی و تمیز نگه داشتنشان برخلاف موکت های تخت و کم پشت سخت تر است. موکت های قدیمی معروف به کبریتی ، کفپوشی ارزان ، اما کم پشت و حتی زبر با امکان شست و شوی سریع و راحت محسوب می شوند ، اما در مقابل موکت های ضخیم و طرح دار طرفداران بیشتری در بازار دارند.

چنانچه در ایرناک اشاره شده است اگر به فکر زیبایی موکت هستید از موکت هایی با طرح برجسته استفاده کنید ولی نگهداری و تمیز کردن آن ها بسیار سخت و مشکل است.

در مارک هایی با شهرت بالا تقلب بیشتر است

اگر مارک موکت شما از برندهای معروف باشد امکان تقلب در کیفیت و تولید آن بالاتر می رود. پس این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی ، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را نیز بپرسید و در نظر بگیرید.

توصیه هایی مهم برای خرید موکت

توصیه هایی مهم برای خرید موکت با کیفیت

انواع موکت ها بر اساس الیاف و فیبر را بشناسید

فیبر بافت اصلی موکت است که تأثیر زیادی در کیفیت آن دارد.

 • فیبرهای پشمی از گران قیمت ترین و از دوستداران طبیعت است. فیبر پشمی دارند و بسیار نرم هستند.
 • فیبرهای نایلونی بادوام ترین نوع فیبر است.آنهایی که با فیبر نایلونی ساخته شده اند هم جنس نرمی دارند و هم دارای طرح و رنگ های بسیار زیادی هستند. هرچند که بسیار سریع کثیف می شوند اما به راحتی هم تمیز می شوند.
 • الیاف پلی استری مزایای زیادی دارند که مهم ترین آن ها قیمت پایین آن است. ضد لک بودن و مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش هم از ویژگی های بارز این انواع آن است. برای خواندن معایب موکت اینجا را بخوانید

خرید انواع موکت

 • الیاف پلی استر تریستا در ساخت انواع موکت با کیفیت استفاده می شود. این نوع پلی استر به دلیل ساختار مولکولی خاصی که دارد مقاومت بسیار بالایی در برابر آلودگی از خود نشان می دهد و دوام بالایی دارند.
 • الیاف الفین از ساده ترین نوع پلاستیک ساخته شده است. این الیاف مقاومت بسیار بالایی در برابر لکه ها دارد. اما انواع آن هایی که از این نوع الیاف ساخته می شوند نرم نیستند و دوام بالایی ندارند.
انواع موکت و کاربرد آن ها
 • موکت های پرز بلند ، جایگزینی برای فرش

موکت های پرز بلند کف خانه را گرم و نرم و راحت می کند. این نوع مناسب مناطق سردسیر هستند. جالب است بدانید بعضی از انواع پرز بلند آن قدر ضخامت دارند که می توانند آن ها جایگزین مناسبی برای فرش ماشینی دانست.

انواع موکت | نکات مهم و کلیدی انتخاب و خرید موکت در ایرناک

 • موکت های کبریتی ، اقتصادی

یکی از انواع اقتصادی این محصول نوع کبریتی است. نوع کبریتی از قدیمی ترین نسل موکت ها است. که البته به دلیل داشتن قطر کم و کمی زبری شاید به عنوان کف پوشی راحت و عایق گرما گزینه مناسبی بین انواع موکت ها نباشد.

 • موکت نمدی ، زیبا و عایق حرارت

موکت های نمدی و موکت های پرز بلندی که به روش لوپ (loop) تولید می شوند ، از دوام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. رفت و آمد بیش از حد بر رویشان مشکلی در فرم اولیه آن ها ایجاد نمی کند. عمرشان با دوام در مکان های پرتردد ، طولانی است.

موکت های نمدی عایق حرارتی مناسبی هم هستند. موکت نمدی بر اساس مواد تشکیل دهنده آن ، عایق حرارت است. به همین دلیل از انتقال دمای سرد کف اتاق به فضای داخل اتاق و حتی به بدن شما جلوگیری می کند.انواع موکت

 

 • موکت نمدی دولایه ، مقاوم

موکت نمدی دولایه نسبت به موکت های نمدی یک لایه ضخامت بیشتری دارند که باعث می شود در حفظ گرما عملکرد بهتری داشته باشند. این محصول نمدی دولایه بسیار نرم تر از نوع یک لایه آن است و از انواع مناسب برای پوشش کف اتاق کودکان است. این نوع به دلیل فرآیند تولید آن و مقاومت بسیار بالایی که در برابر تغییر شکل و پاره شدن دارد ، انتخاب خوبی برای اماکن پرتردد مانند دفاتر کار و مراکز تجاری است.

موکت هایی که در اماکن عمومی به عنوان کف پوش استفاده می شوند معمولاً بعد از مدتی تغییر شکل می دهند.

این تغییر شکل در کنار دیوارها جایی که باید کاملاً به لبه دیوار چسبیده باشد به خوبی دیده می شود. موکت نمدی دولایه به دلیل ضخامت بیشتر ، بافت نسبتاً مقاوم تری دارد و نسبت به تغییر شکل مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. در صورتی که در مکان هایی نظیر راهروها از آن استفاده شود ، ظاهر بسیار بهتری خواهد داشت.

 • موکت تافتینگ (tufting carpet)

تافتینگ یکی از انواع کفپوش است. این نوع دارای پرز بلند می باشد و برای استحکام بیشتر یک لایه نمدی در پشت آن ها دوخته شده است. تافتینگ به دو صورت کات پایل و لوپ پایل تولید می شود. لوپ از مقاومت بیشتری در برابر فشار و سایش برخوردار است و بیشتر برای اماکن پر رفت و آمد استفاده می شود. در بافت کات پایل الیاف موکت مانند الیاف فرش برش می خورد که به همین دلیل در بین خریداران به موکت فرشی معروف است.

خرید انواع موکت

نکات لازم برای خرید انواع موکت
 • این که پوشش را برای چه مکانی می خواهید تهیه کنید اهمیت خاصی دارد. انواع این کفپوش کارایی های مختلفی دارند؛ مثلاً پرز بلند برای اتاق خواب کودک گزینه مناسبی نیست. یا انواع طرح برجسته زیبا هستند ولی تمیز کردنشان سخت است.
 • قبل از خرید حتماً اندازه کامل و دقیق فضایی که می خواهید پوشش دهید ، داشته باشید. این گونه متراژ مناسبی را خواهید خرید.
 • بهتر است برای نصب از نصاب های متخصص کمک بگیرید.
 • تقلب در برندهای مشهور مثل ظریف مصور و پالاز موکت زیاد است. سعی کنید از نمایندگی و فروشگاه معتبر همراه با گارانتی ، خریداری کنید.

نکات دیگر در مورد خرید موکت :

اگر در منزل خود اسباب و اثاثیه کمی دارید و می خواهید دیگران به این مورد توجه نکنند ، کف زمین خود را با موکت های طرح دار یا موکت پرزدار بپوشانید.

موکت هایی که در آن رنگ های آفتابی به کار رفته است نیز حس گرمای مطلوبی را به محیط می دهد پس برای اتاق هایی که از نور طبیعی آفتاب بی بهره اند مناسب هستند.

موکت هایی که رنگ سرد دارند باعث تعدیل فضاهای بسیار روشن می شوند.

هنگام خرید موکت دقت کنید جهت خواب موکت به یک طرف باشد.

قبل از انتخاب موکت از فروشنده بخواهید در مورد شست وشوی موکت ها اطلاعاتی به شما ارائه کند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
انواع موکت | نکات مهم و کلیدی انتخاب و خرید موکت
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,580