ارتباطات محیط کاری به گونه ای است که ما تسلطی بر همکاران نداریم. یعنی با کسانی مواجه خواهیم شد که از قبل توسط سیستم انتخاب شده اند و ما در گزینش آنها دخالتی نداشته ایم.

طرز برخورد با همکار فضول که در کارمان سرک می کشد

وقتی همکاران می‌خواهند در زندگی شخصی‌ات سرک بکشند، به چند روش می‌توانی واکنش نشان دهی. واکنش اول، «انحراف محترمانه» است، یعنی بحث را خیلی محترمانه عوض کنی. مثلا، اگر درباره وضعیت سلامتی اقوامت سوال کردند، می‌توانی بگویی: «مادرم دارد با بیماری مبارزه می‌کند. ممنون که جویا هستید. راستش می‌خواستم درباره معرفی محصول X از شما سوالی بپرسم...» یا «شرایط پیچیده است. نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم اما به‌خوبی از او مراقبت می‌شود. راستی، حالا که اینجایی، بیا موضوعات جلسه جمعه را با هم مرور کنیم.»نحوه برخورد با همکار فضول + نکات در ایرناک نحوه برخورد با همکار فضول + نکات در ایرناک

همکارم خیلی فضول است چه کار کنم؟

همکارم خیلی فضول است چه کار کنم؟

روش برخورد با همکار فضول

اما ظاهرا این روش را امتحان کرده‌ای و همکارانت ناراحت شده‌اند که با آنها صادق نیستی. اگر این روش جواب نمی‌دهد، سعی کن خیلی رک به آنها بگویی که دوست نداری درباره‌اش صحبت کنی. شاید کمی سخت به‌نظر برسد چون ممکن است بترسی که رابطه‌ات با همکارانت شکرآب شود. اینکه بگویی «دست از سرم بردارید» وسوسه‌کننده است اما پاسخ‌های مسالمت‌آمیزتری وجود دارد، از جمله:

۱. «ممنونم که نگران هستید اما دارم سعی می‌کنم در محیط کار درباره این موضوع صحبت نکنم. دوست دارم در مدتی که اینجا هستم، به بیماری فکر نکنم و روی کار تمرکز کنم.»

۲. «اگر اشکالی ندارد درباره‌اش صحبت نکنیم. این موضوع واقعا به من استرس وارد می‌کند و دارم تلاش می‌کنم به آن فکر نکنم. حالتان چطور است؟»

۳. «دوست ندارم زیاد درباره این موضوع صحبت کنم اما اگر موضوعی پیش بیاید که بخواهد روی کارم تاثیر بگذارد، حتما شما را در جریان خواهم گذاشت.»

هرکدام از این پاسخ‌ها که واقعی‌تر به‌نظر می‌رسد را انتخاب کن و به‌خاطر بسپار. وقتی یکی از همکارانت در کارت فضولی می‌کند و کاسه صبرت را لبریز می‌کند، اگر از قبل جوابت را آماده کرده باشی، احتمال اینکه از کوره دربروی و سرش داد بزنی، کمتر است.

فضولی همکار را با رئیس مطرح کن

اگر هیچ‌کدام از این تکنیک‌ها نتیجه نداد (که قاعدتا باید جواب دهد، مگر اینکه همکارانت بیش از حد فضول باشند)، می‌توانی خصوصی با رئیست صحبت کنی و بگویی: «حس می‌کنم دوست دارید درباره بیماری بستگانم اطلاعات بیشتری به شما بدهم. از اینکه نگرانم هستید واقعا ممنونم و می‌دانم همه اینها به خاطر این است که به من اهمیت می‌دهید اما من ترجیح می‌دهم در محیط کار درباره این مسائل صحبت نکنم. این را گفتم که یک‌وقت موضوع را شخصی نکنید یا فکر نکنید من گوشه‌گیر هستم.»

اگر فکر می‌کنی دیر یا زود مجبور خواهی شد این حرف‌ها را به رئیست بزنی، بهتر است همین حالا، قبل از گردهمایی با او صحبت کنی تا فشاری که قرار است در آن روز تحمل کنی، کمتر شود.البته به‌خاطر داشته باش که همکارانت هم اگر چیزی می‌پرسند، احتمالا از سر نگرانی است. درست است، شاید حس کنی هم نگرانند، هم فضول، اما به هر حال هرچه هست نیتشان بد نیست. البته باید از رفتار تو بفهمند که دوست‌نداری مسائلت را برایشان تعریف کنی. بعضی آدم‌ها آزاردهنده‌اند اما بدذات نیستند. اگر بتوانی همکارانت را در این گروه قرار دهی، برخورد با آنها آسان‌تر می‌شود.

رفتار با همکاری که دائم در کارمان سرک میکشد

رفتار با همکاری که دائم در کارمان سرک میکشد

نکات کلی در آداب معاشرت و رفتار با همکار

ارتباطات محیط کاری به گونه ای است که ما تسلطی بر همکاران نداریم. یعنی با کسانی مواجه خواهیم شد که از قبل توسط سیستم انتخاب شده اند و ما در گزینش آنها دخالتی نداشته ایم.

  • ما مامور به تربیت و تغییر کسی نیستیم که اگر هم بودیم توفیقی در این کار نداشتیم. همچنین نمی توانیم ایده آلیستی فکر کنیم و بخواهیم یک مجموعه یا سیستم را از اول بسازیم. بنابراین بهتر است بر روی شرایط خود تمرکز کرده تا بتوانیم مناسب ترین و سودمند ترین رفتار را با توجه به شرایط خود داشته باشیم.
  • همه افراد اطراف ما خردمند یا دلسوز نیستند، این ما هستیم که حدود و مرزهای ارتباط با همکاران را تعریف می کنیم. با توجه به نکاتی که درمورد ایشان نوشته اید ممکن است لازم باشد رویکرد مستقیم اتخاذ کنید. می توانید رک و راست به او بگویید: «راستش دوست ندارم پاسخ این سؤال شما را بدهم» یا «این مسئله شخصی است. ترجیح می دهم راجع به موضوع دیگری صحبت کنیم»؛ سپس بحث را عوض کنید.
  • لزومی ندارد که به طور کامل او را نادیده بگیرید، اما تا آنجا که می توانید از برخورد داشتن با او خودداری کنید. همچنین توجه نشان دادن به ایشان در حکم تقویت رفتارش است. با عدم توجه به رفتار ایشان، می توانید ضمن ایجاد آرامش برای خودتان، احتمال برخورد با ایشان را نیز کاهش دهید.
  • چنین افرادی در همه محیطهای کاری وجود دارند. بهتر است شما به جای تمرکز بر رفتار ایشان برای ارتقای خود تلاش کنید و ارتباطتان را با ایشان به حداقل ممکن برسانید.
بازدید : 1,044 بار
نحوه برخورد با همکار فضول + نکات
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,300